Skraj zamków i twierdz. Część 1
Peł na trasa: Kijó w - Medzihibiż - Zbaraż - Tarnopol - Terebovlya - Buczacz - Jazlovets - Czortkó w - Sidoriv - Husiatyn - Satanó w - Letychiv - Kijó w
Wiosna, maj, ulubiony czas na podró ż do domu. Trzydniowa wycieczka przeniosł a nas w burzliwą epokę - XVI-XVII wiek. , w czasach, gdy ż ycie czł owieka i cał ych pań stw zależ ał o od przydatnoś ci broni i sił y struktur obronnych. Zachodnie Podole był o kiedyś nazywane pogó rzem chrześ cijań stwa. W rzeczywistoś ci na przestrzeni wiekó w region ten powstrzymał posuwanie się wojsk tatarskich i tureckich w gł ą b terytorium Rzeczypospolitej. Nic dziwnego, ż e wszystkie kamienne budowle w regionie został y przystosowane do obrony, a miasta stanowił y strategicznie waż ną sieć fortec. Niemal każ de wzgó rze jest tu ozdobione zamkiem, nawet w murach spokojnych klasztoró w, koś cioł ó w, koś cioł ó w i synagog wycię to strzelnice.
Teraz Zachodnie Podole wyglą da jak encyklopedia sztuki fortyfikacyjnej, któ rej czę ś ć podró ż nik czyta podczas spaceru po tym regionie. Na trasie znajduje się ponad 20 zabytkó w architektury o znaczeniu krajowym, z któ rych zdecydowaną wię kszoś ć stanowią fortyfikacje. Dlatego wycieczka jest interesują ca nie tylko dla mił oś nikó w historii militarnej, ale takż e dla wszystkich tych, któ rzy cenią ś redniowieczną architekturę i interesują się przeszł oś cią Ukrainy.
Tak wię c wcześ nie rano wyjechaliś my z Kijowa do Medzihibiż a. Droga ś redniej jakoś ci trwa okoł o 5 godzin. W Medż iboż u znajduje się jeden z najbardziej malowniczych zamkó w na Ukrainie - prawdziwa ś redniowieczna twierdza, na przykł adzie któ rej moż emy prześ ledzić rozwó j sztuki fortyfikacyjnej od XII wieku. poprzez ulepszenie XIV-XVI wieku. do stylizacji „gotyckich” w XIX wieku.
Jedna z najpotę ż niejszych twierdz Podolu rozpoczę ł a się od staroż ytnej rosyjskiej wież y-lochu (tzw. „sł up”), do któ rej stopniowo dodawano coraz wię cej elementó w.
Obecnie jest tu kilka muzeó w, zabytkowy koś ció ł , moż na też wspią ć się na wież ę wejś ciową i podziwiać wspaniał ą panoramę . 1 maja w zamku-twierdzy rozpoczą ł się festiwal motocyklistó w, któ ry wnió sł ś wież y powiew do ś redniowiecznych muró w.
Po Medzhibozh pojechaliś my do Zbaraż u, któ ry jest kilkadziesią t kilometró w od Tarnopola. Projekt zamku w Zbaraż u powstał na zamó wienie ksią ż ą t Krzysztofa i Jurija Zbaraż ó w podczas studió w w Europie Zachodniej dla wybitnego wł oskiego architekta Vincenzo Scamozziego. Autor był dumny ze swojej pracy, a nawet opisał ją we wł asnym traktacie, ale ksią ż ę ta musieli dobrze majstrować , aby zrealizować wł oski projekt. Latem 1649
Jeden z najwię kszych dramató w wojny wyzwoleń czej pod wodzą Bohdana Chmielnickiego rozegrał się pod murami Zbaraż u: wojska kozackie przystą pił y do oblę ż enia zamku i przylegają cego do niego obozu warownego, w któ rym zamknię to duż ą armię polską.
Stan oblę ż onego był tak cię ż ki, ż e nawet kronikarze kozaccy przedstawiali go ze wspó ł czuciem. Wynikiem udanego oblę ż enia Zbaraż a i bitwy pod Zbrovem w jego pobliż u był o porozumienie zborowskie, któ re w szczegó lnoś ci po raz pierwszy w historii wyznaczył o granice ukraiń skiego pań stwa kozackiego. Dziś Zamek Zbaraż posiada muzeum z ciekawą kolekcją broni, ikon i rzeź b. Ze wzgó rza zamkowego roztacza się panoramiczny widok na miasto z majestatycznym klasztorem Bernardynó w (1627)
Dzień wydawał się pracowity, wię c nastę pnego dnia opuś ciliś my Tarnopol. Zatrzymaliś my się w uroczym hotelu „Globus”, gdzie zostaliś my poczę stowani bardzo smacznymi lokalnymi przysmakami.