Dobre miasto Tarnopol (c), część 2

22 Moze 2016 Czas podróży: z 30 Kwiecień 2016 na 02 Moze 2016
Reputacja: +6112.5
Dodaj jako przyjaciela
Napisać list

O poprzednim dniu moż esz przeczytać tutaj: Ł adne miasto Tarnopol (c ), czę ś ć.1

Jestem prawosł awny z wyznania, ale mó j brat jest katolikiem. No có ż , ponieważ tradycyjnie na Ukrainie Zachodniej dominuje grekokatolicyzm, z jakiegoś powodu obaj byliś my przekonani, ż e w Tarnopolu nie ma cerkwi prawosł awnych. Dlatego ich wielkanocny koszyk został konsekrowany dzień wcześ niej w koś ciele greckokatolickim. Na naboż eń stwo totalne nie poszedł em (po obż arstwo w Arce nie był o sił y). Dlatego nastę pnego ranka postanowiliś my rozpoczą ć od wizyty w koś ciele rzymskokatolickim. Sprawdził em harmonogram usł ug w Internecie i wyszedł em.

Tablet nawigator, któ rego pieszczotliwie nazywamy Agrypiną , zaprowadził nas na przytulny dziedziniec. Wokó ł nie ma ż adnych znakó w. Przechodnia zapytano o drogę do koś cioł a. Natychmiast udał się do lokalnego Arbatu.


W zwykł e dni ulica Valova to kawiarnia, wernisaż e na ś wież ym powietrzu, kró tko mó wią c, zbiera się tu lokalna bohema. Ale to był a Niedziela Wielkanocna. I jak to jest typowe dla Ukrainy Zachodniej, podczas naboż eń stwa ulice był y ciche i puste. Wierzą cy - w ś wią tyniach (lub w ich pobliż u, jeś li nie ma w nich miejsca). Dlatego szliś my tą mał ą uliczką (a raczej poszliś my do koś cioł a) sami:

Ale nawet na tym kró tkim odcinku drogi był o tak wiele, ż e nawet nie zawracał em sobie gł owy wyborem obiektó w. Po prostu klikną ł em aparat w lewo i w prawo:

Tutaj moż esz zobaczyć jedyną fasadę , któ ra przetrwał a z czasó w austriackich.

Subwoofery! Ach! ! ! ! !

I nie wiem, co chciał bym zrobić przed ś miercią...

Wł ochy. Prawda? : )

Czy portrety S. Bandery i Tarasa Szewczenki zdobią okno sklepu jubilerskiego w Twoim mieś cie? : )

Po drodze dodał a do swojego osobistego „chodnika”:

Dotknię ty zdrobnieniem na kiosku:

Czy to naprawdę tak apetyczne niż tylko suchy „chleb”? ! !

Zaskoczony niezwykł ym drzewem w pobliż u koś cioł a:

Wiele drzewek w centrum miasta ozdobiono takimi kartonowymi „farbami” i „pisankami”

Huś tawki dla dzieci uderzają tuż obok muró w staroż ytnego koś cioł a Dominikanó w:

A liczba osó b w pobliż u ś wią tyni:

Okazał o się , ż e się mylił em, myś lą c, ż e ten koś ció ł jest rzymskokatolicki. Koś ció ł był taki już wcześ niej i nazywał się wtedy Koś cioł em Dominikań skim. Obecnie należ y do grekokatolikó w, a obecnie jest katedrą Niepokalanego Poczę cia Najś wię tszej Marii Panny UKGK.

Odbył o się naboż eń stwo w Niedzielę Wielkanocną (prawosł awni i grekokatolicy mają te same daty koś cielne, a same obrzę dy są bardzo podobne pod wieloma wzglę dami). Ci, któ rzy nie mieli wystarczają co duż o miejsca w ś rodku, stali cicho na ulicy i sł uchali naboż eń stwa przez gł oś niki. Zostali ochrzczeni, ś piewali psalmy, czyli w peł ni uczestniczyli w procesie ...

Ale najbardziej zszokował o mnie to, co zobaczyliś my w ś rodku, gdy ludzie wyszli po naboż eń stwie:

Oczywiś cie widział em już zdję cia wnę trz ś wią tyni. Ale ż yj...I z jakiegoś powodu wydawał o się , ż e po lwowskich koś cioł ach i katedrach nic nie moż e zaskoczyć . Mylił em się . Być moż e. I jak.


Ogó lnie cał y Tarnopol został poważ nie zniszczony podczas Wielkiej Wojny Ojczyź nianej. I nie zachował o się w nim tyle prawdziwego staroż ytnoś ci. Choć są dzą c po jego „rodowodach”, był o go tutaj sporo. Wszak powstał o w 1540 r. , od 1772 r. miasto należ ał o do Austrii, a w 1919 r. stał o się polskie. W 1939 został czł onkiem ZSRR. W 1991 roku stał się czę ś cią niepodległ ej Ukrainy.

Nie był o ż adnych dysonansó w, ale wrę cz przeciwnie, bardzo podobał y mi się „stalinowskie” budynki:

Zwró ciliś my też uwagę na doś ć ostroż ny stosunek do ocalał ych antykó w i nie tak „starych” budowli.

Wszystkie elewacje są pomalowane i pobielone, we Lwowie jest wiele pę knię ć i odpryskó w w centrum. W Tarnopolu jakoś udaje im się rozwią zać ten problem.

Widzą c ten dom z daleka, nawet trochę się pokł ó ciliś my:

Moim zdaniem moż e to być tylko kontrola podatkowa. Albo jakaś instytucja wł adzy. Nie. Okazał o się , ż e to uniwersytet medyczny.

A mieszkań cy Tarnopola z powodzeniem ł ą czą styl „Unii Union” z nowomodnymi trendami. Na przykł ad hotel „Ternopol”. Zachował a się typowa sowiecka fasada:

ale dodał em szkł o i lustra...I od razu wyszł o "Jestem modną damą w zagranicznej toalecie" (c): -)))

Niewiele miast moż e pochwalić się byciem stawem w samym ś rodku. Tak wł aś nie jest w Tarnopolu. Zaledwie kilkaset metró w od centrum miasta moż na zobaczyć staw Tarnopol. Został zbudowany w czasach staroż ytnych w celach obronnych. Staw jest spory: okoł o 3 km dł ugoś ci i 1 km szerokoś ci.

Wał i przylegają cy do niego park z ró ż nymi abstrakcyjnymi figurami to wedł ug mnie prawdziwa ozdoba miasta:

Zaraz obok stawu (tzn. nad stawem, ukraiń ski) - cerkiew Nadstawna:

Koś ció ł to niewielka oficyna po lewej stronie. A okrą gł a wież a-kijanka to dzwonnica koś cielna.

Sprawa, jeś li się odwró cisz, jest wyraź nie widoczna Zamek Tarnavsky, któ ry trudno postrzegać jako zamek:


Jan Tarnawski, kasztelan krakowski (coś w rodzaju wicewojewody), w XVI w. wybudował zamek w Tarnopolu za zgodą kró la polskiego. (prawie 500 lat temu! ). Sto lat pó ź niej zamek został prawie doszczę tnie spalony przez Tataró w, a nawet osuszony ze stawu. Został pó ź niej odrestaurowany przez polskich ksią ż ą t sobieskich. Kolejny wł aś ciciel zamku, Korytowski, obok starego wybudował nowy zamek (nie zachował się niestety do dziś , teraz na jego miejscu znajduje się hotel „Ternopol”). A w poł owie XIX wieku. Ostatni wł aś ciciel zamku Tarnopol, baron Turkul, sprzedał go miastu. W czasie II wojny ś wiatowej zniszczeniu uległ zaró wno Stary, jak i Nowy Zamek. I dopiero w 1956 r. odbudowano Stary Zamek, nie nawią zują c jednak zbytnio do oryginał u.

Z miasta zamek wyglą da tak:

Nie miał em wystarczają cej iloś ci map podczas spaceru po mieś cie.

Ale wszystkie księ garnie i kioski był y zamknię te.

Jakoś nie pomyś lał em o tym, ż e w mieś cie jest centrum informacyjne i turystyczne. Niechę tnie zabraliś my ze sobą tablet i zostawiliś my go w samochodzie. A w mojej domowej ksią ż ce był y adresy zabytkó w, ale nie był o do nich tras. Dlatego udał o nam się coś zobaczyć tylko dzię ki „sensowi”, a coś – niestety nie. Nie widzieli na przykł ad przez chwilę pomnika Solomii Kruszelnickiej - pierwszej na ś wiecie. I pomnik AS Puszkina (pomimo tego, ż e nigdy nie był w Tarnopolu, a sam Tarnopol - Bandera-Bandera, ale jest pomnik wielkiego rosyjskiego poety). I nie zdą ż yli pojechać do Muzeum Sztuki (a Pę dzel jest tam eksponowany). I nie dotarli na lokalny wenecki dziedziniec...

Ale na mał ej uliczce kardynał a Slipy'ego znaleziono trzy najł adniejsze tarnopolskie pomniki: 12. krzesł o Zł otego Cielca, Nevydymka i Vodoprovodnyk.

Widzisz Niewidzialnego?

; ) Doś wiadczenie pokazuje, ż e jeś li wł oż ysz stopy w niewidzialne buty i zrobisz zdję cie, Niewidzialne materializuje się: )))

Chciał em nawet pomó c hydraulikowi, ale zignorował tę ofertę :

Na powyż ej znajduje się pomnik Krzesł a.

Przy okazji, o nazwach ulic . Po raz kolejny zwró cono uwagę na to, ż e ulice na Zachodniej Ukrainie nazywają się zupeł nie inaczej. Niestety w moim mieś cie nie ma ulicy Kniaziwa Ostrozkicha, Metropolity Szeptyckiego, M. Hruszewskiego, Generał a Szuchewycza, Stepana Bandery -: -).

Charakterystyczną cechą architektury miasta Tarnopola jest sztuka uliczna:

Wiem, ż e te duż e na cał ej fasadzie nazywają się muralami. I mał e – nie wiadomo jak.

Moż e murale? : )

Rysunki na fasadach tarnopolskich domó w spotykaliś my doś ć czę sto. Dosł ownie sto krokó w dalej - kolejny:

I znowu:


Tarnopol ma ogromną liczbę krat z kutego ż elaza, bram, balkonó w itp. :

Ale chyba najbardziej podobał a nam się „zielona” cerkiew prawosł awna. Oczywiś cie po koś ciele dominikań skim moż na by się tu spodziewać czegoś podobnego. Ale to, co zobaczyliś my, przerosł o wszelkie oczekiwania.

Koś ció ł Narodzenia Pań skiego, wyglą da jakby doś ć ś redniowiecznie, grube kamienne mury, takie masywne. Zbudowany w XVII wieku. Uważ any jest za jeden z ł ą kowych przykł adó w podolskiej szkoł y architektonicznej. Odbudowany w 1937

Wyobraź sobie, ż e przeż ył a nawet wojnę !

Gł ó wnym sanktuarium jest ikona Matki Boż ej Tarnopolskiej

Ale najbardziej uderzają ca i olś niewają ca jest mnogoś ć rzeź bionego drewna wokó ł :

Wstę p do wszystkich ś wią tyń jest cał kowicie bezpł atny. I nie musisz nic pł acić za prawo do robienia im zdję ć .

Có ż , na tej wycieczce był to rozczarowują cy wniosek, ż e nadal jestem trochę sł abym turystą . Po 5-6 godzinach marszu percepcja się stę pia i nie jestem już zadowolona z pię kna. Tylko pyszny obiad moż e pocieszyć.

Tutaj na lunch odzyskaliś my sił y w innej atrakcji Tarnopola, któ rej zwiedzanie szczegó ł owo opisano tutaj. > O jedzeniu. Restauracja-Muzeum Old Mill (Tarnopol)

A nastę pnego dnia pojechaliś my do domu. I choć wielu z tych, któ rzy odwiedzili Tarnopol uważ a, ż e ​ ​ najciekawszą rzecz w mieś cie moż na zobaczyć dosł ownie po poł udniu, ja osobiś cie nie miał em doś ć tego, co zobaczyliś my tego dnia. I na pewno kiedyś tu wró cę . I wielokrotnie.

Ale jeś li myś lisz, ż e to koniec, to nie. Obiecuję : bę dzie dalej...

Tłumaczone automatycznie z języka ukraińskiego. Zobacz oryginał
Aby dodać lub usunąć zdjęcia w relacji, przejdź do album z tą historią
Тернопольский Арбат - улица Валовая.
Улица Валовая, Тернополь
Единый фасад - архитектурное наследие Австро-Венгрии
Где ж теперь встретишь такие двери? А ручки такие?
Плиткой как любовно облицовано...
Подвазонники! Аааа!!!
А я вот не знаю, что хотела бы сделать, прежде чем умереть...
Италия. Не? :)
А в Вашем городе витрину ювелирного  магазина украшают портреты С.Бандеры и Т.Г.Шевченко? :)
Фото из серии
Вот правда же, так аппетитнее, чем просто сухое „Хліб” ?!
Такими картонными «крашенками» и «писанками» были украшены многие деревья в центре города
У стен Доминиканского костела
Пасхальная служба. Кафедральный собор Непорочного Зачатия Пресвятой Девы Марии УГКЦ, Тернополь. Во дворе
Кафедральный собор Непорочного Зачатия Пресвятой Девы Марии УГКЦ, Тернополь
Интерьер Кафедрального собора Непорочного Зачатия Пресвятой Девы Марии УГКЦ
Витраж над главным входом в Кафедральный собор Непорочного Зачатия Пресвятой Девы Марии УГКЦ
Кафедральный собор Непорочного Зачатия Пресвятой Девы Марии УГКЦ
Икона Теребовлянской Божьей Матери в Кафедральнрм соборе Непорочного Зачатия Пресвятой Девы Марии УГКЦ
Тернополь, дома и улицы
Тернополь, дома и улицы
Тернополь. На ул. Русской
Тернополь. Ул. Русская
Тернополь, дома и улицы
Тернополь, дома и улицы
Тернополь, дома и улицы
Тернопольский медуниверситет
Гостиница
Гостиница
Тернопольский пруд. Слева видна звоница Надставной (надпрудной) церкви
Терноплль. Парк на набережной
Тернопнополь. Надставная церковь. Церковь - это малюсенькая пристроечка слева. А круглая башенка-головастик – это звоница церкви.
Замок Тарнавского со стороны пруда
Замок Тарнавского (Старый замок) со стороны города
Памятник Невидимке
Памятник Водопроводчику. Установлен возле развлекательного центра
Мы с Водопроводчиком решаем его служебные задачи
Мурал (1)
Мурал (2)
Мурал (3)
Тернополь. Кованая нежность
Тернополь. По всему, в городе живут искусные кузнецы
Тернополь, Церковь Рождества Христова, ХVII в.
Тернополь, Церковь Рождества Христова
Церковь Рождества Христова. Икона Тернопольской Божьей Матери
Церковь Рождества Христова
Церковь Рождества Христова
Церковь Рождества Христова
Церковь Рождества Христова
Церковь Рождества Христова
Церковь Рождества Христова
Церковь Рождества Христова
Церковь Рождества Христова
Тернополь. Ресторан-музей
Podobne historie
Uwagi (7) zostaw komentarz
Pokaż inne komentarze …
awatara