Jak żyją w Tajlandii, czyli jak to jest z obcokrajowcami w obcym kraju

03 Kwiecień 2020 Czas podróży: z 01 Listopad 2018 na 04 Kwiecień 2020
Reputacja: +26
Dodaj jako przyjaciela
Napisać list

Tajlandia to kraj uś miechu i wiecznego lata. Zapewne, przyjeż dż ają c tu raz na wakacje, zastanowisz się , czy moż na tu zostać i nie wracać do ojczyzny. Z zazdroś cią i podziwem sł uchasz opowieś ci tych lub o tych, któ rzy już przeprowadzili się , by mieszkać nad morzem lub przynajmniej spę dzić w tym kraju cał ą zimę i jesień .

Ale czy warto zmienić swoje zwykł e ż ycie w ojczyź nie ze wzglę du na egzotykę ?


W tym artykule opowiem, jak to widzę . Chociaż w Internecie jest już sporo artykuł ó w na temat ż ycia emigrantó w w Tajlandii, któ re szczegó ł owo opisują zaró wno zalety, jak i wady poruszają cy. Ale z reguł y piszą o ludziach, któ rzy od dawna przygotowują się do przeprowadzki, od dawna badają tę kwestię i mają dobre oszczę dnoś ci. Chcę opowiedzieć o zwykł ych ludziach, któ rzy nie mają kont bankowych lub przynajmniej wł asnego mieszkania, któ re mogliby wynają ć w domu, aby ż yć za te pienią dze, gdziekolwiek chcą . W koń cu każ dy chce ż yć pod sł oń cem. Ale czy jest dostę pny dla wszystkich?

Zacznę od typowych wad. Dokł adniej napiszę o nich swoją opinię .

Ale trochę o mnie, jeszcze się nie znamy) Nazywam się Anastasia. Zbyt skomplikowana nazwa dla wię kszoś ci obcokrajowcó w w Azji, dlatego dla nich jestem po prostu Aną . Moja historia ż ycia w Azji zaczę ł a się nagle, jak wszystkie wydarzenia w moim ż yciu) Nie, wcale nie jestem szalony, chociaż...W ogó le mieszkał em na prowincji w Rosji, 2000 kilometró w od Moskwy. Pracował jak wszyscy inni. Wynaję ł am mieszkanie, ż eby nie obcią ż ać ani rodzicó w, ani nikogo innego. Duż e dziedzictwo też jeszcze nie ś wieci. W ogó le zwykł e ż ycie. Pracy był o tylko duż o, ale pensja niewiele rosł a. Zwykł e.

Nie był em na wakacjach od kilku lat, nigdy nie był em za granicą . Zwykł a rzecz. A w Rosji są miliony ludzi takich jak ja. A kiedy znowu odmó wiono mi urlopu w pracy (no, bo nie ma wystarczają cej liczby pracownikó w, albo dlatego, ż e wszyscy chcą odpoczą ć latem, a ja nie jestem pierwszy w kolejce, có ż , jest wiele innych powodó w), Wzią ł em tylko dzień wolny i pojechał em do Moskwy. Uciekł a) Razem z chł opakiem, nie sama. Dosł ownie w cią gu jednego dnia, a nawet nocy, w mojej gł owie pojawił się pomysł , by pobiec do Azji. Nie, nie do Tajlandii, do Wietnamu. Tajlandia wydawał a się wtedy, wedł ug opowieś ci innych ludzi, zbyt droga i zepsuta przez turystó w. Wietnam, wedł ug wielu recenzji i artykuł ó w w Internecie, był bardziej przyjazny dla biednych obcokrajowcó w takich jak ja i tań szy. Tak, i to nie miał o znaczenia - najważ niejsze był o to, ż e był o morze) Tak.


W Moskwie za tydzień moż esz pilnie wydać paszport, co zrobiliś my. Ale pilne bilety kosztował y nas fortunę , bo chcieliś my jak najszybciej opuś cić kraj. Tak, a w pracy nie przegapili, ż e pracownik uciekł ) Co zrobić , jeś li nie ma pienię dzy na samolot, a Ty też nie masz sił y usiedzieć w miejscu? Do tego czasu chyba zmę czenie cią gł ą pracą bez odpoczynku miał o już jakiś efekt, któ ry sprawił , ż e chciał em wyjś ć wcześ niej, a wszystko wokó ł mnie irytował o i wydawał o się szare. Ludzie byli wś ciekli. Wszyscy wokó ł byli ź li i niezadowoleni. W kilka dni dostaliś my wizę do Chin, któ rą bardzo ł atwo był o dostać . A z nowymi paszportami wyjechaliś my HITCHOP do Kazachstanu. Chociaż do Kazachstanu dotarliś my doś ć szybko i nie moż na tego nazwać prawdziwym autostopem.

Ach tak, zapomniał em dodać taki mał y moment – ​ ​ no có ż , cał kiem mał y. Mó j chł opak i ja mieliś my ze sobą dwa futrzane koty. Có ż , chwileczkę ) W tym tygodniu, kiedy czekaliś my na paszport, wydano im wszystkie dokumenty do wyjazdu. Opró cz zaś wiadczenia w ję zyku angielskim, któ re należ y wystawić na lotnisku. Ale skoro jechaliś my po ziemi, to jakoś do niej nie dotarł o. W ten sposó b nasza podró ż był a obcią ż ona kudł atym cię ż arem, któ ry w oczach ludzi uczynił nas zupeł nie nienormalnymi. Có ż , baliś my się tylko trudnoś ci z przekraczaniem granic. Nawiasem mó wią c, nic nie był o zbyt skomplikowane.

W ten sposó b w każ dym kraju mieliś my maksymalną liczbę dni dostę pnych na bezwizowy wjazd do Rosjan. W Kazachstanie spę dziliś my miesią c, podró ż ują c tam gł ó wnie pocią giem, zwiedzają c wszystkie wię ksze miasta. A potem pojechaliś my do Chin. Chiny zaję ł yby cał y ogromny artykuł , gdybym go napisał ) Ale artykuł jest o Tajlandii) Wię c miesią c w Chinach, a potem dwa tygodnie w Wietnamie, do któ rego dą ż yliś my. Ale tylko kraj wcale nie wydawał się rajem, o jakim marzyliś my, i jechaliś my dalej. miesią c w Laosie. Autostop nie jest tam zbyt dobry, dlatego nawet duż o chodziliś my. Myś lę , ż e bardzo gł ę boko poznaliś my Laos. Co wię cej, wracaliś my tam kilka razy i mieszkaliś my tam przez dł ugi czas. A potem Tajlandia.

Tajlandia wcale nie był a miejscem, o któ rym mó wili nam naoczni ś wiadkowie. Być moż e dlatego, ż e przyjechaliś my z Laosu i przejechaliś my przez najbardziej nieturystyczne miejsca w Tajlandii. Przez prawie miesią c mieszkaliś my z mnichami w ś wią tyni buddyjskiej. I widzieliś my dokł adnie prawdziwe ż ycie Tajó w, z dala od turystó w, a nawet morza. Jednak! Od pierwszej chwili kraj ten uderzał jasnoś cią , kolorem, kolorami. Ż yczliwoś ć ludzi. Chociaż Azjaci to prawie wszyscy mili, spokojni ludzie. Co tylko mó wi taki moment, ż e NIKT nas nigdy nie zapytał , po co przywozimy ze sobą koty)


Có ż , teraz o wadach i mojej opinii na ich temat.

1. Nieznajomoś ć ję zykó w.

Do tego czasu oboje ledwo mó wiliś my po angielsku. Ale cud nowoczesnoś ci dał ludziom tak genialną rzecz, jak tł umacz Google w telefonie komó rkowym) W prawie cał ej Azji, z wyją tkiem Tajlandii, nikt nie mó wi po angielsku, a nawet gdyby tak był o, to i tak by się nie zrozumieli. Tł umacz nie rozwią zał cał kowicie problemu komunikacji, ale bardzo pomó gł . I w koń cu, za poś rednictwem tł umacza, minimum znajomoś ci ję zyka angielskiego i ję zyka migowego nauczył o nas bezproblemowego porozumiewania się ze wszystkimi) Wydaje mi się nawet, ż e gdyby nie był o takiej bariery ję zykowej, nie był oby tak ciekawie. W Tajlandii prawie wszyscy mó wią po angielsku i znacznie lepiej niż wię kszoś ć turystó w. Có ż , ten sam tł umacz Google pomoż e.

Mó j wniosek: tak, oczywiś cie jest problem z ję zykiem, ale to wcale nie jest krytyczne. Ale podczas podró ż y naprawdę zaczynasz uczyć się ję zyka.

2. Mał e pienią dze.

3. Nie moż e dział ać .


Wię kszoś ć Rosjan, któ rych znamy w Tajlandii, nie ma problemó w finansowych. Ale albo wynajmują mieszkanie w domu, gdzieś w Moskwie (i to im jest blisko, ale wystarczy), albo jakiś pasywny dochó d. Są też dobrzy freelancerzy. To jest w temacie pracy. Nieważ ne, gdzie się znajdują – praca jest zawsze z nimi. Mniej szczę ś cia mieli ci, któ rzy takich talentó w nie mają , a nawet nie umieją powię kszyć rzę s i paznokci. Cudzoziemcy nie mogą pracować w Tajlandii bez zezwolenia. Uzyskanie pozwolenia jest doś ć trudne, jeszcze trudniej znaleź ć taką pracę . Lista dozwolonych zawodó w jest bardzo mał a. I w koń cu, jeś li pracujesz oficjalnie, masz zawó d, na któ ry jest zapotrzebowanie, co oznacza, ż e ​ ​ otrzymasz ró wnież dobrą pensję , któ ra wystarczy na utrzymanie. Dla tych, któ rzy nie mają pozwolenia i pracują nielegalnie, jest to każ dy dzień ryzyka i strachu, ż e zostaniesz zł apany. Czę sto zdarzają się naloty policji imigracyjnej na miejsca, w któ rych mogą pracować nielegalni imigranci. Są to szkoł y, restauracje, hotele, fotografowie itp. Wiele kobiet pracuje w domu, wykonują c te same paznokcie, rzę sy, sł odzenie i wszelkiego rodzaju inne kobiece sztuczki. Ale to bę dzie tylko dopó ki nie zostaną zł apani. Chociaż wielu udaje się pracować w ten sposó b przez lata.

4. Upał lub pora deszczowa.

Wiele osó b boi się pory deszczowej i myś li, ż e tutaj codziennie pada jak ś ciana. To mit. Ale upał i sł oń ce zaczę ł y mnie bardziej mę czyć , tak bardzo, ż e te rzadkie deszcze stał y się bardzo poż ą dane. Mogę tylko powiedzieć z wł asnego doś wiadczenia: jeś li nie przyzwyczaisz się do ż ycia pod klimatyzatorem, ale uż ywasz wentylatora jak zwykli Tajowie, ż ycie w upale jest znacznie ł atwiejsze. Szybko się do tego przyzwyczajasz. Ale dzień pod klimatyzatorem - wszystko jest nowe. Ponadto organizm ró wnież szaleje i ł atwo zachorować .

5. Jasny dzień .

Prawie nikt nigdzie o tym nie pisze. Ale moim zdaniem to też jest waż ne. Mieliś my czas na przyzwyczajenie się do szybkich zachodó w sł oń ca podczas podró ż y. Chociaż to wcią ż niezwykł e. Ludzie wstają doś ć wcześ nie. Za wcześ nie. Zwykł ym turystom moż e się wydawać , ż e Tajowie w ogó le nie ś pią . Na ogó ł ś wita wcześ nie, ale za wcześ nie robi się ciemno. O szó stej jest już noc. Dla tych, któ rzy lubią spać do poł udnia, dzień minie bardzo szybko.

6. Wydanie wizy.

W rzeczywistoś ci ten punkt jest prawie pierwszym i jednym z najważ niejszych. Bez wzglę du na to, jak tu przyjedziesz i nieważ ne, ile masz pienię dzy, to pytanie nigdy Cię nie ominie. W tym kraju zawsze i na zawsze pozostaniesz CUDZOZIEMCA. Uzyskanie obywatelstwa jest prawie niemoż liwe. Dlatego kwestia wizy bę dzie cię prześ ladować w taki czy inny sposó b. A im mniej masz pienię dzy, tym czę ś ciej) Ale ten kraj ma też doś ć chwiejną politykę wizową , aw okresie zaostrzenia się tajskich usł ug nikt nie moż e zostać wpuszczony nawet z wizą . A im dł uż ej mieszkasz w tym kraju, tym trudniej o nową wizę . To wł aś nie ze wzglę du na problem wiz wielu zimowcó w wybiera w tym roku inne ciepł e kraje. Ogó lnie rzecz biorą c, wiele „dł ugich wą tró b” już patrzy na nowe horyzonty. Kwestia wizy nigdy Cię tutaj nie opuś ci.

7. Jedzenie.


Dla mnie ta pozycja jest na ostatnim miejscu, ponieważ zwykle toleruję tajskie jedzenie. A po Chinach nawet nie wydaje się pikantne) Ale dla tych, któ rzy lubią jeś ć barszcz i pierogi, bę dzie trochę trudniej. Mimo to moż na tu znaleź ć kuchnię rosyjską lub po prostu ją ugotować .

Moż esz też rozwiną ć cał y artykuł o gotowaniu znajomego jedzenia. Ale napiszę kró tko. W Tajlandii nie ma wielu znanych nam produktó w. Nawet ziemniaki nie są tak ł atwe do znalezienia. Zwł aszcza chleb, podobny do zwykł ego. Tutaj ryż jest gł ową wszystkiego. Ale znam ludzi, któ rzy wypiekają wł asny chleb, robią kwas chlebowy, gotują twaroż ek, uprawiają koperek i pietruszkę . Có ż , zwykł e pierogi też są gotowane same.

8. Medycyna.

Wszystkie leki tutaj są pł atne. Jeś li przyjedziesz tu na dł uż ej, lepiej wykupić lokalne ubezpieczenie. Jak to zrobić i dlaczego, już napisał .

9 Ekologia.

Morze i sł oń ce są oczywiś cie cudowne. Jeś li mieszkasz nad morzem. Ale są też takie rzeczy jak niemal wieczny smog nad Bangkokiem i Pattaya oraz innymi miastami. Promieniowanie, zanieczyszczenie. I generalnie nie jest tak czysto, jak byś my chcieli. Ale w zasadzie w Rosji panuje smog i brud i nie ma potrzeby jechać daleko. Po prostu piszę ten akapit, aby nie był wnoszony jako plus.

Prawdziwy plus.

Ludzie są naprawdę mili. Uspokó j się . Jeś li nagle nadepniesz komuś na stopę , nie bę dą na ciebie krzyczeć w odpowiedzi) I nawet nie powiedzą sł owa. Jeś li staniesz w kolejce, nikt nie bę dzie starał się wyprzedzić .

Moż esz spokojnie podejś ć do absolutnie każ dego Tajskiego i poprosić o coś lub poprosić o coś . Na pewno spró bują Ci pomó c.

Nigdy nie widział em, ż eby Thais przeklinał . Krzyczeli. Zł y.

I jako suma czę ś ciowa. Czy rozważ am Tajlandię jako miejsce stał ego zamieszkania? Na stał e nie. Tylko tak dł ugo, jak masz pienią dze lub sił ę i chę ć walki o swoje miejsce pod sł oń cem. Ale osobiś cie uważ am, ż e warto. I wcale nie ż ał uję , ż e zaryzykowaliś my i uciekliś my tutaj. Chociaż od naszego wyjazdu minę ł o dopiero pó ł tora roku. Ale odwiedziliś my już wiele krajó w azjatyckich. I wiem na pewno, ż e nawet jak nie masz pienię dzy, to nie znasz ję zykó w obcych i masz też kota, a nawet dwó jkę na szyi) – wszystko jest moż liwe, jeś li naprawdę chcesz)


PS Ale moje koty nie dbają o to, gdzie mieszkają ) Gdyby tylko został y nakarmione na czas)

Tłumaczone automatycznie z języka rosyjskiego. Zobacz oryginał
Aby dodać lub usunąć zdjęcia w relacji, przejdź do album z tą historią
В канун нового года тайские китайцы молятся.
обычный вечер в Паттайе
Podobne historie
Uwagi (14) zostaw komentarz
Pokaż inne komentarze …
awatara