Luksemburg to trochę europejskie piękno

19 Sierpień 2012 Czas podróży: z 08 Sierpień 2012 na 08 Sierpień 2012
Reputacja: +4970
Dodaj jako przyjaciela
Napisać list

„Chcemy pozostać tym, kim jesteś my” (motto kraju)

O kraju, jego historii i ludziach


Wielkie Księ stwo Luksemburga to mał e pań stwo w Europie Zachodniej. Graniczy na wschodzie z Niemcami, na poł udniu z Francją , a na zachodzie z Belgią . Mał e pań stwo Luksemburg nie ginie na tle wielkich są siadó w. W tł umaczeniu ze staroniemieckiego Luksemburg oznacza „mał y zamek”. Luksemburg jest tak mał y, ż e na wię kszoś ci map Europy litery jego nazwy nawet się nie mieszczą , ale kraj ten w peł ni rekompensuje swoją nieistotnoś ć pię knem krajobrazó w, bogatą historią i prawdziwie europejskim urokiem. Zielone krajobrazy tego kraju poprzecinane są rzekami i ozdobione ł adnymi wioskami, jakby wywodzą cymi się z kart baś ni. Mimo ż e ma tylko 82 km dł ugoś ci i 58 km szerokoś ci, jego terytorium skł ada się z ró ż norodnych krajobrazó w: od zalesionych wyż yn na pó ł nocy po ż yzne ró wniny na poł udniu. Relief to gł ó wnie pagó rkowata ró wnina, na pó ł nocy któ rej wznoszą się ostrogi Ardenó w (najwyż szy punkt to Mount Burgplatz, 559 m). Cztery gł ó wne rzeki w kraju to Alzette, Mozela, Ur i Sur, ale istnieje wiele mniejszych rzek i kanał ó w. Ł ą czna powierzchnia to okoł o 2.6 tys. mkw. km.

W kraju o tak skromnych rozmiarach iw ró ż nych czę ś ciach kraju klimat jest prawie taki sam. Kiedy zmieniają się pory roku, klimat ró wnież niewiele się ró ż ni. Przez wię kszoś ć roku w Luksemburgu panują ś rednie temperatury, lata są zazwyczaj ciepł e, a zimy chł odne, doś ć zimno jest tylko od listopada do lutego, ale temperatura prawie nigdy nie spada poniż ej zera. Najbardziej sł onecznym okresem jest maj-sierpień , w któ rym ś rednia temperatura w dzień wynosi ok. 20 °C, aw nocy ok. 10 °C. W Ardenach ś nieg czę sto zalega przez cał ą zimę , kiedy sł oń ce pojawia się tylko na kilka godzin w cią gu dnia. Opady padają prawie ró wnomiernie przez cał y rok, ś rednio co trzy dni pada jeden dobry deszcz.

Administracyjnie Luksemburg podzielony jest na 3 okrę gi (Luksemburg, Diekirsch, Grevenmacher), któ re z kolei dzielą się na kantony, a kantony na gminy.

Niezależ ne hrabstwo Luksemburga powstał o w 963, od XIV wieku. - Księ stwo Luksemburga, któ re przyczynił o się do izolacji etnicznej Luksemburczykó w. Pó ź niej znalazł a się pod rzą dami Burgundii, Hiszpanii, Austrii i Francji. Od czasó w zał oż yciela dynastii hrabiego Konrada (1060) krajem rzą dzi dynastia luksemburska. W 1815 r. utworzono Wielkie Księ stwo Luksemburga. Wspó ł czesne granice kraju został y ustanowione w 1839 roku traktatem londyń skim. Niemcy zaję ł y kraj podczas I i II wojny ś wiatowej. W czasie drugiej okupacji Luksemburg został oficjalnie wł ą czony do Rzeszy hitlerowskiej.


Obecnie kraj jest czł onkiem 49 organizacji mię dzynarodowych, w tym ONZ, WTO, UE, Beneluksu, NATO itp. Księ stwo Luksemburga jest jednym z najbogatszych krajó w Europy o najwyż szym standardzie ż ycia. Wiele organizacji unijnych ma siedzibę w Luksemburgu. Dzię ki sprzyjają cym warunkom i strefie offshore w stolicy ulokowanych jest okoł o 1000 funduszy inwestycyjnych i ponad 200 bankó w – wię cej niż w jakimkolwiek innym mieś cie na ś wiecie. 4 miejsce na ś wiecie pod wzglę dem dochodó w ludnoś ci (w 2010 r. 12.806 USD na osobę rocznie). 70% PKB kraju tworzy wydobycie rudy ż elaza, produkcja ż elaza i suró wki.

Gł ó wną populacją Luksemburga są Luksemburczycy, Lö tzeburger (nazwisko wł asne). Mieszkają ró wnież we Wł oszech, Niemczech i Francji. Ł ą czna liczba to 473 tys. osó b, w tym 285 tys. w Luksemburgu. Posł ugują się ję zykiem luksemburskim z niemieckiej grupy rodziny indoeuropejskiej, któ ra opiera się na dialektach dolnoniemieckich (mozelsko-frankowskim i reń sko-frankoskim). Szeroko mó wi się takż e po niemiecku i francusku. Pismo oparte na alfabecie ł aciń skim. Zdecydowana wię kszoś ć wierzą cych to katolicy, są protestanci.

Kraj ma najwyż szy standard ż ycia w Europie i na ś wiecie, a co trzeci mieszkaniec to obcokrajowiec. A w stolicy są ogó lnie obszary, w któ rych cudzoziemcy stanowią.2/3 cał ej populacji. Ogó lnie Luksemburczycy są wysocy, jak most Adolfa w stolicy. Najsilniejszy czł owiek na ś wiecie to Luksemburczyk. Jednocześ nie Luksemburczycy są dobroduszni, spokojni i bardzo niespieszni. Luksemburczycy bardzo kochają swó j kraj i nie bez powodu uważ ają go za jeden z najbardziej malowniczych krajó w Europy. Dlatego w swoim stanie wolą podró ż ować pieszo lub rowerem.

Ś rednia dł ugoś ć ż ycia: 72 lata - mę ż czyź ni, 79 lat - kobiety. Wskaź nik urodzeń (na 1000 osó b) wynosi 11.1. Ś miertelnoś ć (na 1000 osó b) - 9.3.

Luksemburg jest waż nym oś rodkiem finansowym z licznymi oddział ami bankó w zagranicznych przycią ganych niskimi podatkami.

Spacer po stolicy Luksemburga

Miasto Luksemburg (stolica) został o zał oż one ponad 1000 lat temu, ale status i prawa miejskie uzyskał o dopiero w 1244 roku. Jest to pię kne, zadbane i tę tnią ce ż yciem miasto z populacją.86 tys. Najbardziej zró ż nicowana architektura mostó w, stoż kó w i iglic pał acó w i koś cioł ó w, pomnikó w, parkó w, budowli z ró ż nych czasó w i styló w tworzy bardzo harmonijny zespó ł .


Mijamy Pomnik Solidarnoś ci Narodowej, któ ry znajduje się na Wzgó rzu Cannon, wzniesionym w 1971 roku, upamię tniają cym ofiary II wojny ś wiatowej. Wewną trz pomnika odtworzono atmosferę wię zienia i obozu koncentracyjnego. Kamienna pł yta w kaplicy sł uż y jako pamią tkowy nagrobek Luksemburczykó w, któ rzy zginę li za ojczyznę . Wewną trz pomnika pł onie wieczny pł omień .

Dalej znajduje się katedra, któ rej pierwszy kamień ufundowali w 1613 roku jezuici, bę dą ca wspaniał ym przykł adem „ognistego gotyku”. W 1870 r. , po kasacie zakonu jezuitó w w 1773 r. , koś ció ł NMP stał się koś cioł em katedralnym. Trzy iglice katedry stanowią waż ny element sylwetki stolicy na tle nieba.

Spacer po stolicy rozpoczynamy od miejsca, w któ rym znajduje się Pomnik pamię ci poległ ych. Obelisk wień czy posą g „Zł otej Kobiety”, przedstawiają cy boginię . Pomnik wzniesiono ku pamię ci ż oł nierzy poległ ych w wojnach, w któ rych uczestniczył Luksemburg.

Po prawej stronie znajduje się most Adolfa, zbudowany w 1903 roku, któ ry wychodzi na duż y kawał ek pustej ziemi i wspaniał y park, któ ry graniczy z rzeką Petrusa. Oko cieszy pię kny kwietnik, na ś rodku któ rego dumnie powiewa flaga Wielkiego Księ stwa na wysokim maszcie.

Jeś li spojrzysz w dó ł i w lewo, przed wejś ciem do kazamat, któ re pozostał y po zniszczeniu twierdzy zbudowanej w 1644 r. za hiszpań skich rzą dó w, otwiera się niesamowita panorama. Obwarowania rozł oż one został y wó wczas na obszarze 180 hektaró w, podziemne galerie obronne, z któ rych wiele wykuto w skał ach, cią gnę ł y się na prawie 24 km. Dzię ki nim i dogodnej lokalizacji miasto był o niedostę pne dla zdobywcó w.

Naprzeciw pomnika, na przeciwległ ym brzegu Petrusa, stoi majestatyczny budynek Pań stwowej Kasy Oszczę dnoś ci.

Kierujemy się na centralny Plac Guillaume, nazwany na cześ ć panują cej dynastii ksią ż ę cej, gdzie znajduje się centrum informacyjne i sklep z pamią tkami. Ozdobą gł ó wnego placu miasta jest barokowa katedra Notre Dame, zbudowana w latach 1613-1621. architekt J. du Block.

Dominantą Place Guillaume jest pomnik konny Wilhelma II, kró la Niderlandó w, Wielkiego Księ cia Luksemburga i zał oż yciela Wielkiego Księ stwa Luksemburga.


Nieopodal, na Placu Wilhelma II, znajduje się Hotel de Ville (ratusz), wybudowany w 1830 roku w duchu najlepszych tradycji klasycyzmu, po bokach gł ó wnej klatki schodowej, przy któ rej znajdują się dwa lwy z brą zu.

W epicentrum ż ycia miasta znajduje się pomnik ku pamię ci poetó w narodowych – Dixa, zaró wno poety, jak i kompozytora, oraz Lenza, któ ry napisał tekst hymnu narodowego. Zwykle odbywają się tu imprezy miejskie, takie jak ś wię ta, parady i uroczystoś ci.

W centrum Gó rnego Miasta, niedaleko Place Guillaume, znajduje się rezydencja Wielkiego Księ cia. Pał ac z wdzię cznymi wież yczkami i kapryś ną fasadą w stylu mauretań skim doskonale harmonizuje z budynkiem parlamentu i ratuszem. W pobliż u pał acu nie ma flagi pań stwowej i straż y, co oznacza, ż e ​ ​ w pał acu nie ma w tej chwili Wielkiego Księ cia. 23 czerwca, w ś wię to narodowe Luksemburga, tł umy ludzi gromadzą się w pał acu, aby powitać swojego wł adcę .

Marche aux Poissons (Targ Rybacki) znajduje się w samym sercu starego miasta. Prawie wszystkie budynki mieszkalne z widokiem na plac pochodzą z XVIII wieku. Budowa jednego z najstarszych budynkó w „Um bok” się ga XIII wieku. Na jednym z domó w widnieje hasł o mieszkań có w Luksemburga „Chcemy pozostać tym, kim jesteś my”.

Ró wnież w pobliż u moż na zobaczyć niektó re budynki, któ re kiedyś należ ał y do ​ ​ twierdzy Luksemburg. Ta twierdza, zbudowana w X wieku przez marszał ka Vaubana, był a prawdziwym cudem fortyfikacji. Wię kszoś ć z nich został a zniszczona w 1868 roku. W chwili obecnej wydzielono osobne mury z otworami strzelniczymi, rodzaj bramy „Trzy Goł ę bie”, cytadelę Ducha Ś wię tego, wież e Trzech Ż oł ę dzi, kazamaty i dł ugie przejś cia w gł ę bi skał y zachowane. W miejscu dawnych fortyfikacji znajduje się obecnie park, z któ rego rozpoś ciera się wspaniał y widok na staroż ytne przedmieś cie Bokk i ruiny zamku. Patrzą c na zachowane kamienie muró w, moż na się tylko domyś lać o dawnej potę dze „pó ł nocnego Gibraltaru”. Na szczę ś cie jej wizerunki zachował y się na staroż ytnych pł ó tnach, wedł ug któ rych powstał wspaniał y ukł ad.

„Bulwar na Gzymsie” przylega do fortyfikacji wybudowanych przez Hiszpanó w i Francuzó w w XVII wieku.


Stolica jest centrum kulturalnym księ stwa, dział ają tu Biblioteka Narodowa, Teatr Miejski, Konserwatorium, Luksemburska Orkiestra Symfoniczna Radia oraz studio filmowe. Na szczegó lną uwagę zasł uguje Muzeum Narodowe. Opró cz Muzeum Narodowego w mieś cie znajduje się wiele innych muzeó w i galerii sztuki: Muzeum Historii Miasta Luksemburga, Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Ż ycia Ludowego, Muzeum Broni i Fortyfikacji, Muzeum Staroż ytnych Instrumentó w Muzycznych , Muzea Komunikacji Miejskiej, Muzeum Poczty i Telekomunikacji, Galeria Miejska Pescatore w budynku Vauban Villas, Miejska Galeria Sztuki, Galeria Narodowa Tutesal i inne.

Brą zowy posą g Wielkiej Księ ż nej Charlotte (1896-1985) został podarowany mieszczanom w 1990 roku i został wyrzeź biony przez francuskiego rzeź biarza Jeana Cardo. Wielka Księ ż na rzą dził a w latach 1919-1964 i stał a się jedną z najbardziej niezwykł ych postaci w najnowszej historii Luksemburga. Napis na posą gu „Kochamy Cię ” jest wyrazem wdzię cznoś ci dla jej obywateli Luksemburga.

Na rogu Grand Rue, w centrum handlowym miasta, znajduje się bardzo ł adna fontanna autorstwa luksemburskiego rzeź biarza Ville Lofty. Przedstawia „marsz owiec” i został odlany z brą zu w 1982 roku.

Opró cz powyż szych zabytkó w architektonicznych, do zabytkó w Gó rnego Miasta należ ą ruiny rzymskiej straż nicy, skalna kaplica ś w. Cyrina (VI i XV w. ), gotycka katedra ś w. Michał a (1519 r. , dzwonnica - 1634), renesansowy Pał ac Sprawiedliwoś ci (1556-1572, w XIX w. przebudowano fasadę ), Dom Radiowy (1937-1952) i Teatr Narodowy (1962-1966, architekt A. Bourbone).

Niedawno, w 1992 roku, na pł askowyż u Kirtberg powstał ultranowoczesny kompleks RTL wykonany z lustrzanego szkł a, co dodał o stolicy kontrastó w. Okazuje się , ż e wspó ł czesna architektura są siaduje z blokami dawnych muró w fortecznych. Na uwagę zasł uguje ró wnież gmach Ministerstwa Spraw Zagranicznych wybudowany w 1751 r. , nagrobek wielkich ksią ż ą t, nagrobek kró la czeskiego i hrabiego luksemburskiego Jana Ś lepego w katedrze NMP (1613-1621), Koś ció ł ś w. Michał a (X w. ), kaplica ś w. Kwiryny (XIV w. ), Koś ció ł ś w. Jana na Kamieniu (XVII w. ).

Luksemburg to miejsce ró ż nych festiwali i hał aś liwych ś wią t. W lutym odbywa się tu festiwal Burgsonndeg i barwny karnawał , w kwietniu-maju – Ś wię to Pierwszych Kwiató w, Dzień Ś wię tego Willibrorda i Katolicki Festiwal Oktawy. Bujne uroczystoś ci przypadają na 23 czerwca, w Dzień Niepodległ oś ci pań stwa, aw sierpniu w Luksemburgu odbywa się zabawny festiwal Schueberfü hrer i rozpoczynają się ś wię ta wina.


W 2011 roku w rankingu najbezpieczniejszych miast ś wiata, opublikowanym przez mię dzynarodową firmę doradczą Mercer, Luksemburg zają ł pierwsze miejsce (2-4 miejsca dzielił y Berno, Helsinki i Zurych).

To pię kne miasto, podobnie jak cał y malowniczy kraj o tej samej nazwie, naprawdę nie chciał o wyjeż dż ać . Ta kró tka wizyta wzbudził a chę ć ponownego powrotu, aby dowiedzieć się wię cej o tym mał ym, oryginalnym europejskim pań stwie, cieszyć się jego malowniczym pię knem.

Tłumaczone automatycznie z języka rosyjskiego. Zobacz oryginał
Aby dodać lub usunąć zdjęcia w relacji, przejdź do album z tą historią
Городская ратуша
Конная статуя Вильяма II
Музей истории города Люксембург
На
На этом доме начертан лозунг жителей Люксембурга
Вид на разрушенную крепость
Статуя Великой Герцогини Шарлотты
Такой он, красавец-Люксембург
Прекрасная клумба с флагштоком национального флага
Резиденция Великого Герцога
Вид Люксембурга сверху
Вид Люксембурга сверху
Монумент памяти павших
Государственный сберегательный банк
Мост
Вход в казематы
Фонтан
Монумент национальной солидарности
Кафедральный собор Богоматери
Внизу - церковь Св. Иоанна Крестителя
Podobne historie
Uwagi (4) zostaw komentarz
Pokaż inne komentarze …
awatara