Mój piękny Neapol. Część 6. Ciąg dalszy

28 Luty 2019 Czas podróży: z 10 Listopad 2018 na 17 Listopad 2018
Reputacja: +1223
Dodaj jako przyjaciela
Napisać list

Po zjechaniu autobusem ze wzgó rza Capodimonte ponownie znaleź liś my się na Piazza Dante. Budynek z zakrzywioną fasadą zaprojektował Vanvitelli (autor zespoł u pał acowego w Casercie) w centrum znajduje się gigantyczna nisza przeznaczona na posą g kró la Karola III, ale na cześ ć zjednoczenia Wł och przemianowano go na Piazza Dante .

Wsiedliś my do metra i na stacji Museo przesiedliś my się na linię.2 (jest to zasadniczo pocią giem elektrycznym, któ rym moż na dojechać do Pozzuoli) i udaliś my się do najpię kniejszej dzielnicy Neapolu Mergellina (Neapolitań czycy wymawiają Margallina) w dzielnicy Chiaia. Obszar ten znajduje się nad brzegiem morza, u podnó ż a wzgó rza Posillipo. Sł ynie ze swojego pię kna, od wiekó w był o ź ró dł em inspiracji dla artystó w i poetó w.


Dworzec kolejowy Napoli Mergellina jest jednym z dworcó w kolejowych w Napaoli (takż e Central, Campi Flegrei i Montesanto), wcześ niej zatrzymywał y się tam ró wnież pocią gi dalekobież ne, ale teraz perony metra linii 2 i 6 pozostają .

Linia 6 - tylko cztery stacje, ze wzglę du na mał e obcią ż enie pracą dział a tylko w dni powszednie do 15-00. Ale teraz ta linia jest przedł uż ana do stacji Municipio, któ ra blokuje wiele atrakcji.

Budynek stacji Mergellin otwarty w 1925 r.

Przede wszystkim udaliś my się do parku „Vergiliano a Piedigrotta” (Vergiliano a Piedigrotta), inaczej zwanego „Parkiem grobu Wergiliusza”. park jest bezpł atny, ale od poł owy paź dziernika jest otwarty tylko do 14-30,

Obszar przed wzgó rzem jest ró wnież nazywany Piedigrotta, Piedigrotta jest dosł ownie tł umaczony jako „U podnó ż a groty”. W zwią zku z tym obszar za wzgó rzem Posilippo nazywa się „Fuorigrotta” („Za grotą ”).

Wedł ug Petroniusza Arbitra w dawnych czasach w tym miejscu odbywał y się gł oś ne pogań skie ś wię ta. W 1200 roku miejsce to został o konsekrowane i aby wypę dzić pogań skiego ducha z jaskini wybudowano koś ció ł Santa Maria di Piedigrotta. konsekrowany w 1353 r.

Obecna neoklasyczna fasada z 1853 roku. Architekt Enorico Alvino.

Stopniowo religijny element ś wię ta ku czci Madonny tracił na znaczeniu, a wspaniał e uroczystoś ci zamieniał y się w prawdziwe ś wię ta ludowe, któ rym towarzyszył o wykonanie ludowych pieś ni. Teraz jest to najstarszy doroczny festiwal piosenki neopolitycznej Festa di Piedigrotta, któ ry odbywa się w dniu Urodzin Dziewicy 8 wrześ nia.

Przy koś ciele zaczyna się jeden z tuneli drogowych przez Posilipo Salita della Grotta. Wzgó rze najwyraź niej skł ada się z doś ć mię kkich skał , ponieważ od czasó w staroż ytnych do wspó ł czesnoś ci wykopano w nim wiele tuneli.

Tunel skł ada się z oddzielnych odcinkó w i po przejś ciu trochę przez jeden z nich trafiamy do „Parku Wergiliusza przy Grocie”. Na wzgó rzu Posillipo znajduje się kolejny Park Virgil „Vergiliano a Posillipo” już na szczycie wzgó rza.

Wspinają c się w gó rę docieramy do grobowca Wergiliusza


W pobliż u znajduje się nagrobek Wergiliusza ze staroż ytnego Rzymu. Niestety urna z jego prochami zaginę ł a w ś redniowieczu. Wergiliusz jest dla Wł och tym, czym Homer dla Grecji. Nawet za ż ycia autora Eneidy otaczał y legendy, któ re uczynił y z niego swego rodzaju maga. Zmarł w drodze z Grecji, gdzie zbierał materiał y dla Eneidy i zapisał się do pochó wku w Neapolu. Nawiasem mó wią c, poprosił swoich przyjació ł o spalenie niedokoń czonej „Eneidy”, czego na szczę ś cie dla nas nie zrobili.

W pobliż u znajduje się kolejny grobowiec klasyka literatury wł oskiej, poety Giacomo Leopardi (1798 - 1837), któ ry ostatnie lata ż ycia spę dził w Neapolu.

Poniż ej, na lewo od grobowca Leopardiego, znajduje się Stara Grota lub „Krypta Neapolitań ska”, od któ rej pochodzi nazwa parku. Wedł ug ś redniowiecznej legendy tunel zbudował Wergiliusz w cią gu jednej nocy. Chociaż w rzeczywistoś ci ten tunel transportowy został zbudowany w I wieku pne przez architekta Lucius Coccius Auctus na rozkaz rzymskiego cesarza Oktawiana podczas wojny domowej z Pompejuszem w 37 AD. e. . Pochodzą cy z Grecji Coctius był wybitnym architektem rzymskim, autorem tuneli w Pozzuoli i Cuma, wedł ug dokumentó w tunel (dł ugoś ć.711 m, wysokoś ć.4, 6-5.2 m, szerokoś ć.4, 5 m, 2 wentylacja pionowa szyby) budował po prostu w niespotykanym tempie, choć nie w jedną noc, ale w pię tnaś cie dni! zatrudniał o 23 tys. osó b.

Grota został a zniszczona podczas II wojny ś wiatowej i jest obecnie zamknię ta.

Niektó rzy historycy uważ ają , ż e Kokcjusz miał swó j udział w tworzeniu rzymskiego Panteonu (nie zachował y się dokumenty dotyczą ce autora tego arcydzieł a architektury). Podobną kopuł ę stworzył Coccius w Bailly. Na Posilippo Coccius zbudował ró wnież Grotę Seiano (Grotta di Seiano, Grotta di Posillipo) o dł ugoś ci 780 m, szerokoś ci 4.0 ÷.6, 5 m, wysokoś ci 5.0 ÷.8, 0, trzy szyby wentylacyjne. Grota jest bardzo dobrze zachowana i prowadzi do Parku Archeologicznego Pausilypon. Zwiedzanie z przewodnikiem, ale tylko grupowe, należ y wcześ niej się zapisać . Oto zdję cie z internetu

Schodzą c z powrotem dotarliś my do Piazza Sannazaro, widoczny jest kolejny tunel samochodowy

Na ś rodku placu znajduje się fontanna „Naiad” lub „Syrenka”. Wedł ug legendy jest to syrena, któ rą oszukał przepł ywają cy obok Odyseusz.

Udał o mu się usł yszeć jej ponę tny ś piew (wioś larze zwią zali go i napeł nili mu uszy woskiem) i syrena wyskoczył a na brzeg.


Na placu znajduje się sł ynna pizzeria „50 Kalò di Ciro Salvo”, uznawana przez wielu przewodnikó w za najlepszą na ś wiecie.

Opró cz pizzy moż esz zamó wić inne dania i wino. Był o kilka osó b, zamó wił em tradycyjną Margaritę ,

a ż ona jest nawalona

Co powiedzieć ? Jakoś ć jest doskonał a, ale cena jest wyż sza niż w „Da Michele”. Cena "Margarity" to 6-50, pizza jej ż ony to 9, wzię li 3 euro za piwo + dopł ata za usł ugę.2 euro za osobę . Cał kowita cena to 24 euro (w „Da Michele” był o ich 14).

Po zaspokojeniu gł odu postanowiliś my wjechać kolejką linową na taras widokowy. Po drodze minę liś my pó ł kolisty Piazza Leone, nazwany na cześ ć XVIII-wiecznej Fontanny Lwó w.

Tylko fontanna był a bez wody.

Poszliś my na nasyp. Z portu odpł ywają ró wnież promy i ł odzie na Capri i Ischię . A rano przybywają rybacy ze ś wież ym poł owem. Wzdł uż morza biegnie Via Francesco Carracciolo, nazwana na cześ ć admirał a neapolitań czykó w, któ ry z powodzeniem walczył z Nelssonem, ale został schwytany i powieszony na rozkaz Nelssona po podpisaniu kapitulacji, mimo ż e są d skazał go tylko na karę pozbawienia wolnoś ci. Brytyjczycy zawsze byli zdradliwi!

Moż esz spacerować po molo w kierunku morza i robić zdję cia

Przeszliś my promenadą obok koś cioł a Santa Maria del Parto, któ ry znajduje się przy Via Mergellina, któ ra biegnie tuż nad morzem

U zbiegu ulic Mergellina i Carracciolo znajduje się fontanna Sebeto, stworzona w 1635 roku przez ojca i syna Fanzago. Rzeka Sebeto przepł ywał a przez Neapol już w V wieku naszej ery. mi. ale potem wyschł o. Postać starca, symbolizują cego rzekę Sebeto, jest podobna do postaci na rzymskim Kapitolu. Teraz fontanna jest odnawiana.

Idą c dalej, zaczyna się dł uga Via Posilippo, prowadzą ca na drugą stronę wzgó rza. Przeszliś my się nim kawał ek i jednym okiem spoglą daliś my z nasypu na pał ac Donny Anny (Palazzo Donn'Anna), ż ony księ cia hiszpań skiego i wicekró la Ramiro Nuneza de Guzman. pał ac pozostał niedokoń czony po ś mierci Anny w 1644 r. (krą ż ył y pogł oski, ż e w tajemniczy sposó b zniknę ł a w wyniku zdrady mę ż a).


Wtedy pał ac ucierpiał w wyniku rabunkó w i trzę sienia ziemi, czę ś ć fasady został a zniszczona w celu poszerzenia ulicy Posillipo. Wł aś ciciele pał acu zmieniali się regularnie. W XIX w. mieś cił a się tu fabryka kryształ ó w, wynajmował a pomieszczenia, dział ał a filia banku.

Ciekawostką jest, ż e dziś pał ac nie jest oś rodkiem muzealnym, lecz sł uż y jako prywatny budynek mieszkalny, podzielony na kilka mieszkań .

Przed pał acem i za nim znajdują się plaż e prywatne, któ re są doś ć drogie. Generalnie w Neapolu ze wzglę du na nasyp nie moż na wygodnie kupić . Albo ludzie pł ywają z kamieni nasypó w lub udają się w okolice Sorrento lub Pozzuoli. Postanowiliś my tym razem nie iś ć na drugą stronę wzgó rza, ż eby zostawić go na kolejne wycieczki.

Z zamku wró ciliś my do kolejki.

Po drodze bardzo dogodnie zmaterializował się supermarket Konad, gdzie wzię liś my butelkę wina i przeką skę (kieł basa i ser Mortadella)

Poszliś my do koś cioł a Santa Maria del Parto

Koś ció ł został zbudowany w 1497 roku na polecenie poety Jacopo Sannazaro na ziemi przyznanej mu przez kró la Fryderyka Aragoń skiego. Budowę ukoń czono na kró tko przed ś miercią poety w 1530 roku, jego gró b znajduje się za oł tarzem.

Obraz Leonarda da Pistoia „Archanioł Michał zabijają cy diabł a” cieszy się szczegó lnym zainteresowaniem – coraz czę ś ciej pod tytuł em „Diabeł z Mergelliny”. Wedł ug legendy lokalną pię knoś ć przedstawiano jako diabł a, pró bują cego uwieś ć nie do zdobycia biskupa Diomedesa Carafę .

Na obrazie widnieje napis „Fecit victoriam alleluia 1542 Carafa” - „Carafa wygrał , alleluja 1542” Neapolitań czycy wcią ż mają powiedzenie: „Jesteś pię kna i podł a, jak diabeł Mergelliny”

Wspię liś my się na taras widokowy wzgó rza za pomocą kolejki o tej samej nazwie „Mergellina”. W Neapolu znajdują się cztery kolejki linowe, trzy z nich zbiegają się w obszarze metra Vanvitelli, to znaczy moż na jeź dzić mię dzy sobą . "Mergellina" podnosi się tylko na Posilipo. Interwał ruchu wynosi 15 minut.

Budynek kolejki linowej w jasnym trzypię trowym budynku.

Ogó lnie rzecz biorą c, neapolitań czycy nie ufali pierwszej kolejce linowej na Wezuwiusza, zbudowanej w 1880 roku. Aby przycią gną ć mieszczan, wł adze ogł osił y wó wczas konkurs na najlepszą piosenkę o nim.


Kompozytor Luigi Denza i dziennikarz Giuseppe Turku genialnie odnieś li zwycię stwo komponują c nieś miertelny przebó j „Funicular Funicular”, a wł aś ciciele kolejki zaczę li otrzymywać gigantyczne zyski, bo po takiej reklamie ludzie nieodparcie do nich rzucili się .

Pierwsza kolejka linowa został a zniszczona podczas kolejnej erupcji Wezuwiusza w 1906 roku, a piosenka zyskał a ogromną popularnoś ć . Został zaaranż owany na orkiestrę przez Rimskiego-Korsakowa, Richarda Straussa i Schoenberga. Ktokolwiek ją zaś piewał , w tym legendarne trio tenoró w Pavarotti-Domingo-Carreras.

„Chodź my, chodź my, chodź my tam.

Jest kolejka, jest kolejka… ”

Na linii kolejki „Mergellina” przystanek cztery, na taras widokowy „Belvedere Sant'Antonio” zjazd do drugiego „Sant'Antonio”. Na wzgó rzu znajduje się kilka platform obserwacyjnych, ale trzeba na nie wspią ć się z ró ż nych stron.

Oczywiś cie widoki są niesamowite! To jest widok na Pozzuoli.

A to jest widok Wezuwiusza. Czas na kieliszek wina.

Ciekawe jest poró wnanie poglą dó w Posilippo na począ tku XIX wieku przez rosyjskiego artystę Sylwestra Szczedrina i Niemca Franza Catela, któ rzy stworzyli wiele pejzaż y we Wł oszech i tam zostali pochowani (Katel w Rzymie, Szczedrin w Sorrento )

W pobliż u znajduje się koś ció ł Chiesa di Sant'Antonio a Posillipo, nazwany na cześ ć ś w. Antoniego Padewskiego, zbudowany w 1642 roku. Ciekawa nazwa ulicy, przy któ rej stoi koś ció ł : „Ulica Szczę ś liwych Minut”.

Pod koś cioł em znajduje się plac z grotą

Rok pó ź niej wicekró l Ramiro de Guzman zbudował drogę dla pielgrzymó w, tzw. „Trzynaś cie zjazdó w San Antonio”.

Chcieli nią zejś ć , ale myś leli, ż e po wypiciu wina trudno bę dzie iś ć taką drogą .

Wró ciliś my tą samą drogą kolejką linową . Nastę pnie zdecydowaliś my się na spacer brzegiem morza w kierunku centrum miasta

Villa Comunale to park rozcią gają cy się w wą skim pasie wzdł uż morza. Na prawo od niego znajduje się nasyp – ulica admirał a Francesco Caracciolo, a na lewo – Riviera di Chiaia. To arystokratyczna dzielnica Neapolu, bardzo czysta, na domach nie ma bielizny. Wiele pię knych budynkó w z począ tku XX wieku.


Park został otwarty w 1781 r. i zaprojektowany przez Carlo Vanvitelli (syna sł ynnego Luigiego Vanvitelli) na zlecenie kró la Ferdynanda Burboń skiego. Architekt zbudował park z myś lą o paryskich Tuileries, ozdobił go rzeź bami i fontannami, przez pewien czas park nosił nawet nazwę Tulliera.

Sł uż ył on do spaceró w czł onkom rodziny kró lewskiej i ich goś ciom, a publicznoś ć mogł a tam wejś ć tylko raz w roku, w dniu narodzin Matki Boskiej – 8 wrześ nia. W tej chwili prawie cał y park jest zablokowany z powodu budowy linii metra nr 6. Musiał em robić zdję cia przez pł oty.

Budynek Stacji Zoologicznej zał oż ony w 1872 r. przez niemieckiego przyrodnika Antona Dorna. Jest to znaczą cy kompleks badawczy, któ ry zajmuje się badaniem flory i fauny morskiej. Stacja mieś ci najstarsze akwarium w Europie i praktycznie niezmienione od XIX wieku.

A to pomnik marszał ka Armando Diaza, szefa sztabu wojsk wł oskich podczas I wojny ś wiatowej. Zainstalowany w 1936 roku.

Park zaczyna się na Victoria Square, nazwanym na cześ ć sł ynnego zwycię stwa zjednoczonej eskadry krajó w europejskich nad Turkami.

Nastę pnie chcieliś my pojechać metrem autobusem, ale miejscowi poradzili nam, aby przejś ć przez Via Chiaia, najpierw minę liś my Plac Mę czennikó w (Piazza dei Martiri) z kolumną i pomnikiem. Na szczycie obelisku znajduje się rzeź ba stworzona przez Emanuela Caggiano pod koniec XIX wieku, symbolizują ca mę stwo i chwał ę bohatersko zmarł ych mieszkań có w Neapolu. Sama kolumna został a ustawiona jeszcze wcześ niej, za panowania dynastii Burbonó w.

Zakrzywiony pieszy przez Chiaia jest peł en sklepó w i kawiarni

Już o zmierzchu dotarliś my do rogu Plebeshito Square

I dotarliś my do Piazza Municipality, gdzie zeszliś my do stacji metra Municipio. Tak zakoń czył się nasz kolejny dzień w Neapolu.

Cią g dalszy tutaj >>>< /strong>

Tłumaczone automatycznie z języka rosyjskiego. Zobacz oryginał
Aby dodać lub usunąć zdjęcia w relacji, przejdź do album z tą historią
Podobne historie
Uwagi (6) zostaw komentarz
Pokaż inne komentarze …
awatara