Mój piękny Neapol. Część 5 (ciąg dalszy)
Po kilku godzinach spę dzonych w Muzeum Archeologicznym udaliś my się na spokojny spacer w kierunku Piazza Dante.
Na któ rym stoi pomnik wielkiego poety
Od Dantego, najbardziej ruchliwego deptaka w Neapolu, zaczyna się Via Toledo (nazwana na cześ ć wicekró la Pedro di Toledo) z duż ą liczbą sklepó w i punktó w sprzedaż y
Ulice Dzielnicy Hiszpań skiej prowadzą do gó ry
Jednym z budynkó w przy Via Toledo jest wspaniał y Palazzo Zevalos, zbudowany w 1639 roku przez architekta Fandzago dla rodziny Zevalos.
Teraz ten budynek należ y do Banca Intesa, któ ry ma dobrą kolekcję obrazó w z XVII-XIX wieku i ostatnie arcydzieł o Carravaggia, Mę czeń stwo ś w. Urszuli.
Moż esz wejś ć do budynku banku i podziwiać wystró j wnę trz,
Wejś cie do galerii - 5 euro, na Artcard mamy zniż kę - 3 euro. Kolekcja znajduje się w kilku salach na pię trze, artyś ci są bardzo godni: Giordano, Gentileschi, Cavallino, de Mura, Solimena, Recco, holenderski Vanvinteli (ojciec sł ynnego architekta van Pitloo).
Carravaggio w osobnym pomieszczeniu na trzecim pię trze, pod nadzorem straż nika
Po galerii zeszliś my Via Toledo obok Galerii Umberto, wspaniał ego budynku z koń ca XIX wieku (architekt Boubet), przypominają cego podobny budynek w Mediolanie.
Nastę pnie udaliś my się na tę tnią cy ż yciem Piazza Trieste e Trento, gdzie znajduje się barokowy koś ció ł ś w Ferdynanta z XVII wieku, architektem jest ten sam Fandzago (autor Palazzo Zevalos). Koś ció ł został zamknię ty na sjestę .
Poś rodku placu znajduje się tró jką tny trawnik i popularna fontanna „Karczochy”, z któ rej szczytu metalowej rzeź by wydobywa się niewielki strumień wody, przypominają cy kształ tem karczocha. Fontanna z lat 50. ostatniego stulecia.
Obok sł ynnej Opery i Baletu San Carlo. Budynek (architekt Medrano) został oddany do uż ytku 4 listopada 1737 r. , w dniu imienin kró la, tj. w ś wię to ś w. Karola, od któ rego imienia teatr został nazwany. W 1816 roku teatr został odrestaurowany po poż arze w cią gu zaledwie sześ ciu miesię cy przez florenckiego Niccoliniego, któ ry wykonał nowy projekt elewacji. Teatr zachwyca luksusowym wnę trzem, a wielu znawcó w uważ a akustykę za najlepszą na ś wiecie. Niestety obecnie czę ś ć elewacji jest w naprawie.
Po drugiej stronie placu znajduje się sł ynna kawiarnia Gambrinus, któ ra dział a od 1860 roku. Kto tam nie był : Stendhal i Rossini, Oscar Wilde i Hemingway, Modigliani i Jean-Paul Sartre, księ ż niczka Sissi, a nawet przechodzą cy obok papież Jan Paweł II pobł ogosł awili kawiarnię . A te niemyte kubki są na wystawie po wizycie u prezydenta Wł och z ż oną .
Kawiarnia ma duż y wybó r lodó w i sł odyczy (choć są cukiernie i pó ł tuzina w Neapoli). Tutaj moż na coś przeką sić , dobre jedzenie, choć cena jest wysoka. ale w przypadku kawy jest tak samo jak wszę dzie, tylko ró ż nica w cenie polega na tym, gdzie ją pijesz: przy ladzie lub siedzą c przy stole. Warto jednak tu przyjechać ze wzglę du na wnę trze.
Po wypiciu kawy udaliś my się na plac Plebeshito (Referendum), gdzie zazwyczaj prowadzą zorganizowane grupy turystyczne. Plac otrzymał swoją obecną nazwę po zjednoczeniu Wł och, gdyż plebiscyt w 1860 roku dał formalną podstawę do wł ą czenia ziem dawnego kró lestwa Obojga Sycylii do nowego pań stwa. Idea placu należ ał a do kró la neapolitań skiego Joachima Murata, któ ry zdecydował na począ tku XIX wieku. stworzyć na iś cie napoleoń ską skalę forum Murata. Uzupeł nieniem placu był a jednak bazylika San Francesco di Paola (architekt P. Bianchini; 1817-46), wzniesiona przez Ferdynanda I Burboń skiego w wdzię cznoś ci Niebu za wybawienie kró lestwa uzurpatorowi, a Murat został zastrzelony jesienią.1815 po tym, jak poparł Napoleona po powrocie z Elby. Teraz to deptak i miejsce ró ż nych wydarzeń . Na placu odbywał a się pró ba jakiejś parady wojskowej.
. W centrum kolumnady znajduje się monumentalna fasada bazyliki San Francesco di Paolo, a przed jej skrzydł ami znajdują się dwa pomniki konne – Karola III Burbona autorstwa Antonio Canovy i Ferdynanda I (rzeź biarza Antonio Cali). Teraz są zamknię te przy trybunach, wię c zamieszczam zdję cie z zeszł ego roku
Sama ś wią tynia jest dziwną hybrydą Panteonu i Bazyliki Ś wię tego Piotra z kolumnadą Berniniego. Nastę pnie poszliś my do koś cioł a, w ś rodku powtarza się ró wnież Panteon.
Kopuł a jest pokryta siatką .
Pał ac Kró lewski (Palazzo Reale) stoi po drugiej stronie placu. Prace nad jego budową rozpoczę ł y się w XVII wieku. Domenico Fontanę ; klientem był hiszpań ski wicekró l Don Ferrante Ruiz de Castro, któ ry pragną ł wznieś ć rezydencję godną korony hiszpań skiej przez przybycie swego zwierzchnika, Filipa II. Na począ tku XVIII wieku. budynek został rozbudowany, a po poż arze w 1837 r. został odbudowany z elementami neoklasycznymi przez Gaetano Genovese. Wydł uż oną fasadę wień czy zegar i dzwonnica; w jej dolnej kondygnacji przez Vanvitelliego w XVIII wieku. zaaranż owali osiem nisz, w któ rych na polecenie Umberta I w 1888 r. postawili posą gi wł adcó w Neapolu, któ rzy rzą dzili tu od 1140 r. (ciekawe, ż e Umberto I umieś cił takż e w pobliż u pał acu pomnik nieś lubnego monarchy Murata - jako hoł d dla jego postę powych rzą dó w i wzywa do zjednoczenia Wł och).
Kierowaliś my się w kierunku nabrzeż a za pał acem kró lewskim. Nie odwiedzili samego pał acu, ponieważ . Uznaliś my, ż e tym razem wystarczy nam jeden pał ac w Casercie. Naprzeciw wschodniego skrzydł a pał acu z koń mi Klodta (prezent od Mikoł aja I)
Poszliś my do dobrej pizzerii, znanej z zeszł ego roku. Odś wież ywszy się , spacerowaliś my po zamku Andegawenó w „Castel Nuovo” (zbudowanym przez Karola I Anjou jako rezydencja jego dworu w latach 1279-1282).
Potę ż na cytadela z cylindrycznymi wież ami ma gł ó wne wejś cie - Ł uk Triumfalny, najrzadszy przykł ad sztuki renesansowej w Neapolu.
Po obejrzeniu zamku wychodzimy na stację morską , gdzie cumują statki wycieczkowe i odpł ywają promy na Capri i Ischię . Stacja morska został a zbudowana w Neapolu w 1936 roku - kró tko przed II wojną ś wiatową przez architekta Cesare Bazzaniego. Jest to zespó ł dwó ch cał kowicie symetrycznych koń có wek poł ą czonych trzema poprzecznymi przejś ciami. Ta konstrukcja okazał a się bardzo wygodna - wkró tce po wybudowaniu Stacji Morskiej w Neapolu przekształ cił a się w jeden z najwię kszych portó w w Europie i tak pozostaje do dziś .
Nastę pnie poszliś my zobaczyć najstarszy budynek w Neapolu, Castel dell'Ovo (Castel dell'Ovo) „Castle of the Egg”, istnieje legenda, ż e Wergiliusz zakopał tu magiczne jajko, któ re utrzymywał o dobre samopoczucie Miasto. Historia zamku się ga czasó w staroż ytnego Rzymu: tutaj znajdował a się willa Lukullusa, sł yną ca z obfitych uczt. We wczesnym ś redniowieczu znajdował a się tu pustynia klasztorna. W 1128 r. ksią ż ę Varangian Roger II zbudował na wyspie zamek.
Do zamku dotarli okrę ż ną drogą autobusem, ponieważ Nie ma bezpoś redniej drogi dla pieszych, zamek oddziela wzgó rze od Stacji Marynarki Wojennej, przez któ rą w latach 1927-30. wykopano 600-metrowy tunel (galerię ) della Vittoria (tunel della Vittoria), wybitne dzieł o sztuki inż ynierskiej, któ re umoż liwił o bezpoś rednie poł ą czenie wschodniej i zachodniej czę ś ci Neapolu.
obok molo z jachtami
Wejś cie do zamku jest bezpł atne
Na gó rnej platformie armaty, podczas wojny z Napoleonem, zamek był wielokrotnie ostrzeliwany.
Nastę pny jest plan panoramy miasta.
Widoki na Wezuwiusz i stację morską
A to jest widok z drugiej strony, na wzgó rze Posilippo
Niedaleko zamku znajduje się jedna z najsł ynniejszych fontann Neapolu, „Giant” (fontana del Gigante), rzeź biarze Michelangelo Naccherino i Pietro Bernini (ojciec wielkiego Lorenza i autor ryzykownej fontanny „Barcaccia” - " Ł ó dź ” przy Schodach Hiszpań skich). Fontanna powstał a w XVII wieku dla pał acu kró lewskiego, gdzie stał a obok postaci olbrzyma, stą d nazwa. Fontanna był a kilkakrotnie przenoszona z miejsca na miejsce, teraz stoi tu od 1906 roku.
To zamyka program kulturalno-rozrywkowy dnia.