Kompleks „Klify Moheru”
Klify Moheru to kolejna wizytó wka i jeden z naturalnych klejnotó w Irlandii. Swoją nazwę odziedziczyli po Forcie Mothar, zniszczonym podczas wojen napoleoń skich z powodu koniecznoś ci budowy wież y sygnał owej w Hags Head.
Oszał amiają ca i niesamowicie pię kna! To pierwsze myś li, jakie mają turyś ci, gdy widzą ten cud natury. Klify są jednym z najczę ś ciej odwiedzanych miejsc w Irlandii, ale w każ dym razie bą dź ostroż ny, ponieważ nie ma barier ochronnych, a niektó re obszary mogą być bardzo niebezpieczne. Poł oż one w rejonie Burren (hrabstwo Clare), osią gają.214 metró w dł ugoś ci, cią gną c się na dł ugoś ci 8 kilometró w wzdł uż wybrzeż a Oceanu Atlantyckiego. Rozcią gają się stą d pię kne panoramiczne widoki - na Wyspy Aran w zatoce Galway, na pó ł nocy są siadują z gó rami Maum Turk w Connemara i pasmem gó rskim Twelve Bens, a na poł udnie od klifó w znajduje się Loop Head.
Skał y sł uż ą jako schronienie dla duż ych kolonii ptakó w. Jest ich tu ponad 20 rodzajó w. Duż e kolonie maskonuró w, jastrzę bi, mew, kormoranó w… nie moż na ich wszystkich zliczyć .
Najbardziej wysunię tym na poł udnie punktem Klifó w Moheru jest Gł owa Wiedź my. To niezwykł a formacja skalna, któ ra przypomina gł owę kobiety patrzą cej na morze. Istnieje legenda o Starej Czarownicy Mal, któ ra zakochał a się w sł ynnym irlandzkim bohaterze Cuchulainn. Bohater był dumny i rozpieszczony uwagą dziewczą t. Cuchulainn nie odwzajemnił uczuć wiedź my. Mal ś cigał bohatera w cał ej Irlandii i prawie go wyprzedził na Klifach Moheru. Pró bują c uciec przed nę kaniem, Cuchulainn skoczył w kierunku Klifó w Moheru, uż ywają c kekuró w jako odskoczni. Mal pró bował a iś ć za nim, ale nie był a tak zwinna, jak postawił a stopę za podnó ż kiem, odrywają c się od miejsca, w któ rym znajdował a się Gł owa Wiedź my. A krew, jak mó wią , zabarwił a cał e morze.
Na poł udnie od Gł owy Wiedź my stoi Wież a O'Briena, okrą gł a kamienna wież a. Oznacza najwyż szy punkt Klifó w Moheru. W niewielkiej odległ oś ci od hotelu znajduje się wioska Doolin, sł yną ca z tradycyjnej muzyki irlandzkiej, oraz nadmorska miejscowoś ć wypoczynkowa Liscannor. Wież a został a zbudowana w 1835 roku przez Sir Corneliusa O'Briena, potomka Wielkiego Kró la Irlandii, Briana Boru, jako wież a obserwacyjna dla setek turystó w z wiktoriań skiej Anglii, któ rzy odwiedzali Klify Moheru. Wierzył , ż e turystyka przyniesie ogromne korzyś ci lokalnej gospodarce i przede wszystkim pomoż e biednym ludziom. O'Brien zbudował takż e ś cianę z kamiennych pł yt wzdł uż klifó w i ogó lnie mó wi się , ż e zbudował wszystko w okolicy opró cz samych klifó w.
Jak powstał y Klify Moheru? Okoł o 320 milionó w lat temu, w okresie gó rnego karbonu, kiedy klimat na tych terenach był znacznie cieplejszy, znajdował o się tutaj ujś cie duż ej rzeki. Rzeka przyniosł a ze sobą bł oto i piasek. Osady te stopniowo gromadził y się i ostatecznie utworzył y warstwową skał ę , któ ra pojawia się przed nami w postaci Klifó w Moheru.
W budynku centrum turystycznego, któ ry otworzył swoje podwoje w 2007 roku i jest unikalną budowlą , niczym jaskinia, harmonijnie wtapiają cą się we wspaniał y krajobraz okolicy, znajduje się ekspozycja-muzeum. Opowiada historię Klifó w Moheru w trzech kierunkach tematycznych: ocean, skał y i czł owiek. Pod arkadami sali wystawowej moż na obejrzeć.2 filmy kró tkometraż owe „Podró ż przez hrabstwo Clare” i „Na krawę dzi pó ł ki”.
Klify Moheru pojawił y się w wielu filmach, w tym Harry Potter i Ksią ż ę Pó ł krwi, Daleko stą d, Rok przestę pny i Narzeczona księ ż niczki.
W centrum moż na znaleź ć swoje drzewo genealogiczne i herb, wysł ać zdję cia z widokiem na klify domu, a takż e zjeś ć obiad i kupić pamią tki.