Irlandia – wycieczka na szmaragdową wyspę. Część 1. W Republice Irlandii

14 Październik 2014 Czas podróży: z 07 Lipiec 2014 na 10 Lipiec 2014
Reputacja: +4970
Dodaj jako przyjaciela
Napisać list

„Irlandia wita wszystkich tak, jakby był a jej wł asnym,

dają c jednocześ nie moż liwoś ć doś wiadczenia prawdy

Irlandzki duch - dumny, niezależ ny, peł en godnoś ci"


Irlandia (Irl. ? ire [? e?? ? ? ], angielski Irlandia [? a? l? nd], Olst. -Scott. Airlann) to trzecia co do wielkoś ci wyspa w Europie (po Wielkiej Brytanii i Islandii), zachodnia dwie najwię ksze Wyspy Brytyjskie. Znajduje się mię dzy 6°20'-10°20'W. i 51°25-55°23'N. cii. Od wschodu obmywa ją Morze Irlandzkie, a takż e Cieś niny ś w. Jerzego i pó ł noc, od zachodu, pó ł nocy i poł udnia Ocean Atlantycki. Dł ugoś ć z zachodu na wschó d wynosi okoł o 300 km, z pó ł nocy na poł udnie - okoł o 450 km. Powierzchnia wyspy to 84.1 tys. km? (20 miejsce na ś wiecie). Wyspa jest podzielona granicą pań stwową pomię dzy Irlandią a Wielką Brytanią . Pierwsi osadnicy osiedlili się na wyspie okoł o 8 tysię cy lat p. n. e. e. Na pó ł nocnym wschodzie wyspy znajduje się Irlandia Pó ł nocna, któ ra jest czę ś cią Zjednoczonego Kró lestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Pó ł nocnej.

Populacja wyspy (w obu czę ś ciach) to 6400 tysię cy osó b (2011), gł ó wnie pochodzenia celtyckiego. Przez dł ugi czas Irlandia był a dla turystó w zagadką , ale dziś kraj ten podbija serca coraz wię kszej liczby mił oś nikó w podró ż y. Wiele ciekawych zabytkó w, niesamowite pię kno krajobrazó w i fascynują ce opowieś ci o bogatej, choć dalekiej od bezchmurnej historii tego kraju – nie tylko to przycią ga podró ż nikó w z cał ego ś wiata. Do Irlandii moż na podró ż ować o każ dej porze roku: latem temperatura jest bardzo komfortowa - + 20-23 stopnie. C, zimą rzadko spada poniż ej +4 stopni. C, któ ra pozwala czerpać prawdziwą przyjemnoś ć z kontemplowania pię kna tego regionu. Spokojne jagnię ta na zboczach gó r, majestatyczne klify, wrzą ce fale Atlantyku, bezkresne bł ę kitne niebo i magiczne poczucie wolnoś ci – a potem zdajesz sobie sprawę , ż e nie ma drugiego takiego miejsca!

Republika Irlandii, jej historia i ludzie

Wię kszoś ć wyspy (pię ć szó stych jej terytorium - 70.2 tys. km? ) zajmuje pań stwo Republiki Irlandii. Nazwa kraju pochodzi z ję zyka irlandzkiego. ? pł omień - stan. Populacja kraju wynosi 4.6 miliona osó b. Mieszkają tu przedstawiciele ponad 40 narodowoś ci, ale prawie 90% to ludnoś ć rdzenna, czyli Irlandczycy. Mieszkań cy Irlandii są bardzo poboż ni: 90% wyznaje wiarę katolicką , okoł o 4% - protestancką , pozostał e 6% dzielą się mię dzy ateistó w i przedstawicieli innych religii. Pod wzglę dem pł odnoś ci Irlandia zajmuje pierwsze miejsce w Europie. Wskaź nik urodzeń wynosi 14.62%, ś miertelnoś ć.8, 01%. Ś rednia dł ugoś ć ż ycia mę ż czyzn wynosi 74.41 lat, kobiet 80.12 lat. Irlandczycy pó ź no pobierają się i biorą ś lub. Wś ró d nich jest wielu kawaleró w i „sł omianych wdó w”, któ rych mę ż owie zmuszeni są do pracy za granicą.


Na wsi najstarszy syn zwykle zostaje w gospodarstwie, aby pomó c rodzicom, ale nie przyprowadzi mł odej ż ony do domu, aby nie podważ yć autorytetu matki, nie wywoł ać zamieszania w kuchni i nie powodować kł ó tnie w kuchni. Wś ró d Irlandczykó w poniż ej 20 roku ż ycia tylko 3% zawiera zwią zek mał ż eń ski, w wieku 25-35 lat - 47%, a powyż ej 40 roku ż ycia - 40%. Mł odzi ludzie mogą być pannami mł odymi dł uż ej niż rok, ale w tym czasie z pewnoś cią zaoszczę dzą pienią dze, aby wyposaż yć swoje domy oddzielnie od rodzicó w. Mł oda rodzina wolał aby raczej popaś ć w duż e dł ugi niż zamieszkać w tym samym domu ze starszymi. Rodzinę irlandzką wyró ż nia solidarnoś ć i nierozerwalna przyjaź ń , a niezależ nie od tego, co się dzieje, to przede wszystkim wię zi rodzinne. Nikt nie pozostawi starego ojca i matki na ł asce losu, aw domach czę sto moż na spotkać starzeją cych się wujkó w, ciotki i innych krewnych. W Irlandii wiek emerytalny wynosi 65 lat. Piś miennoś ć ludnoś ci wynosi 98%.

Ponad 70% mł odych ludzi zdobywa wyż sze wykształ cenie. Republika Irlandii jest czł onkiem UE, walutą jest euro (w przeciwień stwie do Irlandii Pó ł nocnej, gdzie uż ywa się funta szterlinga).

Irlandczycy czę sto wyobraż ani są jako tacy surowi dż entelmeni z bronią w pogotowiu lub, przeciwnie, wesoł o tań czą cy rudowł osi krę py mę ż czyź ni o czerwonych twarzach w zielonych garniturach. W rzeczywistoś ci Irlandczycy są zaskakują co goś cinni, otwarci, pogodni i szczerze kochają cy swó j kraj. Mieszkań cy Irlandii bardzo lubią wszelkiego rodzaju ś wię ta i festiwale, któ re odbywają się tu licznie. Liczba wspaniał ych naukowcó w, pisarzy i innych celebrytó w, któ rych irlandzka krew pł ynie w ż ył ach jest niesamowita: Bernard Shaw, Oscar Wilde, James Joyce, Pierce Brosnan, Charlotte Bronte, muzycy legendarnego zespoł u U2 i wielu, wielu innych. A wspaniał y irlandzki show - Riverdance - gromadzi peł ne sale na cał ym ś wiecie.

Opró cz tań ca Irlandczycy mają wielką mił oś ć do sportu. W każ dym, nawet najmniejszym mieś cie powstają druż yny sportowe dla dzieci, mł odzież y i dorosł ych. Irlandczycy kochają sporty jeź dzieckie, rugby, golf, a takż e rozgrywki narodowe – hurling i celtycką pił kę noż ną . Ostatnie dwie gry są doś ć niebezpieczne, ale Irlandczycy są nimi zachwyceni. Chodzi o sport i pogodę , z któ rą zwyczajowo rozpoczyna się swobodną rozmowę z Irlandczykiem. W irlandzkich miastach wszyscy mieszkań cy znają się nawzajem i zawsze witają się , kiedy się spotykają . W ż yciu codziennym prawie wszyscy Irlandczycy mó wią po angielsku. Ję zyk gaelicki praktycznie nie jest uż ywany w komunikacji na ż ywo, mó wi się nim tylko w niektó rych obszarach - Gaeltacht. Pomimo tego, ż e pań stwo robi wiele, aby oż ywić ję zyk ojczysty, niestety nie zauważ ono jeszcze duż ego postę pu.


Trudnoś ć polega na tym, ż e gramatyka i sł ownictwo gaelickiego absolutnie nie jest podobne do angielskiego, dlatego gdy Irlandczyk pró buje mó wić w swoim ojczystym ję zyku, uzyskuje się cią gł e zapoż yczenia i bł ę dy.

Historia Irlandii peł na jest tragicznych momentó w, ale mieszkań cy tego kraju odważ nie znosili wszystkie trudy i trudy, nie tracą c się . Od 1845 r. populacja Irlandii stale spada. W 1845 r. w Irlandii mieszkał o prawie 8.5 mln ludzi, w 1851 - ok. 6.5 mln. Tak gwał towny i dł ugotrwał y spadek liczby ludnoś ci spowodowany był gł ó wnie masową emigracją w zwią zku z zagroż eniem gł odem spowodowanym zł ymi zbiorami ziemniakó w w latach 1845-1847. i zwią zane z nimi choroby epidemiczne. W latach czterdziestych i pię ć dziesią tych XIX wieku fala emigracji opadł a, ale nie ustał stał y odpł yw emigrantó w irlandzkich do USA, Kanady i Australii, migracja do Wielkiej Brytanii nabrał a jeszcze wię kszych rozmiaró w.

Irlandczycy zaczę li wyjeż dż ać nie tylko w poszukiwaniu pracy, ale takż e pró bują c uciec przed uciskiem, któ remu od wiekó w poddawani byli katolicy w Irlandii. W 1911 r. populacja tego kraju zmniejszył a się do 4.4 mln. W kolejnym okresie liczba ludnoś ci 26 hrabstw Republiki Irlandii nadal spadał a, osią gają c swó j najniż szy punkt - 2.82 mln - w 1961 r. Nastę pnie populacja zaczę ł a przybywać i osią gnę ł a 3.63 miliona osó b w 1996 roku. Wielka Brytania przez siedem wiekó w zdominował a swoje ziemie, a dopiero w 1921 r. w Dublinie proklamowano niepodległ oś ć Irlandii. I choć Irlandczycy bardzo dobrze pamię tają swoją historię , z Brytyjczykami nikt nie bę dzie się kł ó cił.

Dublin to stolica Republiki Irlandii

Naszą znajomoś ć z Dublinem zaczynamy od portu i magazynó w portowych. Mó wią , ż e liczy się pierwsze wraż enie. Tak wię c w przypadku Dublina pierwsza znajomoś ć zrobił a bezpoś rednio przygnę biają ce wraż enie.

Po raz pierwszy od wszystkich moich podró ż y nie chciał em nawet iś ć sam na wieczorny spacer.


Tym przyjemniejsza był a znajomoś ć rano nastę pnego dnia ze zwiedzaniem z miejscowym przewodnikiem. Dublin to najwię ksze miasto na wyspie Irlandii iw Republice, zajmują ce prawie 115 km? , gł ó wny port kraju na Morzu Irlandzkim, gł ó wny oś rodek ż ycia politycznego, gospodarczego i kulturalnego kraju. Populacja wynosi 530 tysię cy osó b, z przedmieś ciami - okoł o 1.2 miliona osó b. Nazwa Dublin powstał a z poł ą czenia irlandzko-angielskiej pochodnej irl. Dubh Linn (od irlandzkiego dubh - czarny i linn - zalew, staw). Miasto został o zał oż one przez norweskich Wikingó w w 841 roku. Rzą dzili nią do 1169 r. , dopó ki nie przybyli tu Normanowie pod przywó dztwem kró la Henryka II Plantageneta. Pod koniec XVII wieku Dublin stał się stolicą Irlandii, rzą dzonym przez nową angielską mniejszoś ć protestancką.

Dublin, wraz z czę ś ciami Ulsteru, był do 1700 roku jedyną czę ś cią Irlandii, w któ rej wię kszoś ć ludnoś ci stanowili protestanci.

Po raz pierwszy zostaliś my zapoznani z Trinity College, któ ry został zał oż ony w 1592 roku przez kró lową Elż bietę I i jest czę ś cią Uniwersytetu w Dublinie. Trinity College i University of Dublin to najstarsze i najbardziej prestiż owe instytucje szkolnictwa wyż szego w Irlandii. Peł na nazwa to Queen Elizabeth College of the Holy and Undivided Trinity niedaleko Dublina. Sł ynie z biblioteki zawierają cej chrześ cijań skie rę kopisy, w tym Księ gę z Kells, bogato ilustrowaną rę cznie pisaną ksią ż kę napisaną przez irlandzkich (celtyckich) mnichó w okoł o 800 roku. Jest to jeden z najbardziej bogato zdobionych wykwintnymi miniaturami i ornamentami ś redniowiecznych rę kopisó w spoś ró d wszystkich, któ re do nas dotarł y.

Ze wzglę du na doskonał ą technikę i pię kno wzoró w, wielu badaczy uważ a je za najważ niejsze dzieł o ś redniowiecznej sztuki irlandzkiej. Ksią ż ka zawiera cztery ewangelie po ł acinie, wstę p i komentarze, ozdobione ogromną iloś cią kolorowych wzoró w i miniatur.

Trinity College znajduje się w centrum Dublina i ma w centrum pię kną dzwonnicę.

Trinity College zajmuje powierzchnię.19. 000 m? , któ ry zawiera ró ż norodne zaró wno stare, jak i nowe budynki, rozmieszczone wokó ł duż ych dziedziń có w (tzw. „kwadraty”) oraz dwa boiska. W jego skł ad wchodzi sześ ć wydział ó w: humanistyczne, filologiczne, biznesowe, ekonomiczne i społ eczne, inż ynieryjne i cybernetyczne, medyczne i przyrodnicze.

Naszą uwagę zwró cił a rzeź ba „Kula w kuli” na terenie uczelni. Przypomniał mi sferę , któ rą widział em w Watykanie.

Kontynuujemy naszą znajomoś ć miasta odwiedzają c Zamek Dubliń ski.


Zamek Dubliń ski - gł ó wny kompleks budynkó w rzą dowych w Dublinie - został zał oż ony w 1204 roku. Zamek w Dublinie od wiekó w był gniazdem szerszeni dla Irlandczykó w. Tutaj gubernatorzy korony angielskiej w Irlandii zasiadali przez 700 lat, do 1922 był a to gł ó wna placó wka Wielkiej Brytanii w Irlandii. Chociaż zamek istniał już za kró la Jana, pierwszego Lorda Irlandii, wię kszoś ć budynkó w w kompleksie pochodzi z XVIII wieku. W 1922 roku zamek został uroczyś cie przekazany pierwszemu rzą dowi irlandzkiemu, kierowanemu przez Michaela Collinsa. Udajemy się na dziedziniec gó rny zamku.

Zamek został zbudowany w XIII wieku, prawdopodobnie w miejscu, w któ rym osadę zał oż yli Wikingowie. Budowę rozpoczę to zaraz po najeź dzie anglo-normań skim (wtedy w Irlandii pojawił o się wiele zamkó w-twierdzy). Był prawie stale przebudowywany.

Dlatego z pierwszych budynkó w zachował a się tylko wież a Record, a nawet ta z XIX-wieczną nadbudową . Twierdza został a przekształ cona w skarbiec pań stwowy, wię zienie, a nawet są d. Pó ź niej jego kamienne mury niezawodnie chronił y angielską administrację . Dziś znajdują się tu ró ż norodne lokale: Kaplica Kró lewska, skarbiec i restauracja. Zamek jest zamknię ty dla zwiedzają cych podczas oficjalnych przyję ć.

Podjeż dż amy do Katedry Chrystusa, dokł adniejszego tł umaczenia nazwy Katedra Koś cioł a Chrystusowego, zwana też Katedrą Tró jcy Ś wię tej – gł ó wna katedra Dublina. Katedra Chrystusa znajduje się w centrum historycznego Dublina i jest jedną z trzech najstarszych katedr, któ re moż na zobaczyć z rzeki Liffey. Katedra został a zał oż ona w 1031 roku przez kró la Wikingó w Sithriga Silkenbearda dla pierwszego arcybiskupa Dublina, Donata.

Jest on przewodniczą cym dwó ch arcybiskupó w Dublina z katolickiego i anglikań skiego Koś cioł a Irlandii, ale w rzeczywistoś ci arcybiskup katolicki korzysta z innego koś cioł a - koś cioł a St. Mary's na Marlborough Street w Dublinie. Po wschodniej stronie znajduje się kaplica ś w. Wawrzyń ca O'Toole (XII wiek), w centrum któ rej znajduje się ż elazny relikwiarz w kształ cie serca zawierają cy zabalsamowane serce ś wię tego. Warto zauważ yć , ż e relikwia ta przetrwał a reformację i nadal stoi na swoim miejscu.

Poznajemy kolejną atrakcję miasta - Katedrę Ś w. miejsce, w któ rym wedł ug legendy ś w. Patryk ochrzcił Irlandczykó w. Należ y do anglikań skiego Koś cioł a Irlandii. Katedra nie jest katedrą biskupią , ale kieruje nią dziekan.


Ś w. Patryk jest najbardziej czczony w Irlandii, na jego cześ ć odbywa się nawet ś wię to pań stwowe o tej samej nazwie - Dzień Ś w. Patryka, któ ry obchodzony jest corocznie 17 marca, w dzień ś mierci niebiań skiego patrona Irlandii, Ś w. Patryk (ok. 385-461 AD).

Nad chó rami katedry wiszą heraldyczne sztandary, pozostał e po pasowaniu muró w katedry do zakonu ś w. Patryka. Z jednej strony jest to koś ció ł ze wszystkimi atrybutami religijnymi, z drugiej – muzeum. Jest tu pochowany znany pisarz, satyryk i publicysta Jonathan Swift, któ ry w XVIII wieku był rektorem katedry ś w. Patryka. W pobliż u znajdują się szczą tki jego ż ony Esther Johnson, lepiej znanej jako Stella. Cał a ekspozycja został a zaaranż owana w ś wią tyni, gdzie eksponowane są dzieł a pisarza, jego maska ​ ​ poś miertna, stó ł i fotel. Epitafium na grobie: „Tu spoczywa ciał o Jonathana Swifta, profesora Ś wię tej Teologii i rektora tej katedry.

Jego serce nie jest już drę czone gorzkim oburzeniem. Idź podró ż niku, a jeś li moż esz, spró buj zostać tym samym mistrzem wolnoś ci! ”.

W pobliż u katedry znajduje się niewielki park, w któ rym znajduje się kwietnik, w miejscu któ rego kiedyś znajdował a się studnia, z któ rej ś w. Patryk czerpał wodę do chrztu. W parku jest duż o klombó w, alejek spacerowych, a poś rodku znajduje się fontanna. W parku regularnie odbywają się parady literackie, podczas któ rych odczytywane są dzieł a Swifta, Becketta, Joyce'a, Shawa, Clarka, Yeatsa itp. Jest też pomnik dzwonu Ś wię tego Patryka.

Z jednej strony park zdobi malownicza ś ciana poś wię cona irlandzkim pisarzom. Na tabliczkach po lewej stronie widnieje nazwa, gatunek i lata ż ycia pisarza, po prawej gł ó wne utwory.

Zdecydowanie najbardziej ulubionym napojem Irlandczykó w jest piwo, zwł aszcza Guinness. Serwowany jest niemal we wszystkich instytucjach w kraju, a warzony w Dublinie w browarze Guinnessa.

Znajduje się tutaj muzeum, w któ rym za 18 euro moż na zapoznać się z historią powstania i produkcji sł ynnego irlandzkiego piwa (z degustacją trunku w barze, z któ rego roztacza się najlepsza panorama Dublina).


Mó wią c o tradycyjnych irlandzkich napojach, dodam, ż e niektó re puby warzy stouty i ale wedł ug wł asnych receptur, a takż e serwują znane na cał ym ś wiecie marki piw. Inne popularne napoje to stout Beamish i Murphy's, ale Kilkenny i Smithwicks, cydr Bulmers, whisky Jameson i Bushmills oraz ró ż norodne koktajle likierowe Baileys. Przepis na stouta jest prosty: chmiel (mieszanka kentyjskiego i kalifornijskiego), sł ó d i trochę palonego sł odu lub palonego ję czmienia. Palony sł ó d wyglą da dokł adnie jak kawa, co wyjaś nia etiopski kolor „irlandzkiego wina”.

Pub (skró t od Public House) to drugi dom dla Irlandczyka. Tutaj od niepamię tnych czasó w spotykali się z przyjació ł mi i krewnymi, rozwią zywali problemy biznesowe i po prostu rozmawiali z podobnie myś lą cymi ludź mi.

Z reguł y, jeś li ktoś stał się regularnym w jakiejkolwiek instytucji, chodził tam przez cał e ż ycie. W ten sposó b bywalcy pubó w zawsze się znali i ta tradycja przetrwał a do dziś . Niemniej jednak nie bę dziesz mó gł czuć się zbytecznie - Irlandczycy bardzo kochają goś ci i traktują ich ze szczerą sympatią . Dziś w irlandzkim pubie moż na wypić pyszne piwo i zjeś ć pyszne jedzenie. Co ciekawe, w Irlandii nie ma zwyczaju jeś ć na ulicy, a do lat 70. ubiegł ego wieku nie był o też tradycji serwowania jedzenia w pubach. Temple Bar z rozpoznawalną czerwoną fasadą to znak rozpoznawczy najstarszej i najpopularniejszej dzielnicy Dublina - Temple Bar. Regularnie wystę pują tu muzycy grają cy muzykę celtycką na instrumentach narodowych, a czę sto muzycy znajdują się tuż przy jednym ze stoł ó w zakł adu. Temple Bar oferuje ogromny wybó r whisky - zbió r ponad 400 odmian.

Spoś ró d nich co najmniej 150 jest dostę pnych dla przecię tnego goś cia. I oczywiś cie moż na spró bować takich napojó w jak gorą ca whisky (whiskey z gorą cą wodą , goź dzikami i cytryną ) lub kawa po irlandzku (czarna kawa z cukrem, ś mietanką i whisky). Od czasu do czasu w knajpach odbywają się ró wnież wystę py tancerzy, ale nieczę sto, bo zwykle w pubie nie ma gdzie wpaś ć jabł ko.

Kontynuujemy naszą znajomoś ć z miastem. Rzeka Liffey, najwię ksza rzeka przepł ywają ca przez terytorium wspó ł czesnego Dublina z zachodu na wschó d, dzieli obecne miasto na mniej wię cej dwie ró wne poł owy: pó ł nocną i poł udniową.


Sama rzeka wpada do Morza Irlandzkiego. Przez dł ugi czas stanowił a pewną przeszkodę ze wzglę du na swoje podmokł e po zachodniej stronie i przy ujś ciu. Jednak bagiennoś ć rzeki na przestrzeni wiekó w został a stopniowo pokonana za pomocą fortyfikacji wał ó w rzecznych i zasypywania bagien. W ostatnich latach poziom wody w rzece nieznacznie się podnió sł . Po drugiej stronie rzeki zbudowano wiele pię knych mostó w.

Liffey Bridge, zbudowany w 1816 roku, jest najstarszą kł adką dla pieszych w Dublinie. Ł ą czy nabrzeż e Ormond Quay Lower i Wellington Quay. Kiedyś most ten nosił nazwę Wellington, potem jednak przemianowano go na nazwę rzeki przez któ rą został przerzucony.

Miasto jest bogate w atrakcje. Wizytó wką miasta jest iglica „Pomnik Ś wiatł a” o wysokoś ci ponad 120 m, symbolizują ca wzrost irlandzkiej gospodarki. „Pomnik Ś wiatł a” lub Dublin Needle, poł oż ony na pó ł noc od O'Connell Street, ł ą czy w sobie wdzię k i prostotę , technologię i sztukę.

Gł ó wna ulica miasta, O'Connoll Street, skł ada się w cał oś ci z zabytkó w architektury z ró ż nych wiekó w. Tutaj moż na zobaczyć domy należ ą ce do ró ż nych lat budowy. Duż a iloś ć pomnikó w wybitnych obywateli zaskakuje i cieszy oko, w stolicy Irlandii jest ich 33, nie liczą c pomnikó w i rzeź b.

Naprzeciw gmachu Poczty Gł ó wnej znajduje się pomnik przywó dcy irlandzkiego zwią zku zawodowego, przywó dcy strajku w Dublinie w 1913 r. , Jamesa Larkina (1867-1943).

Na poł udniowym krań cu O'Connell Street stoi ogromny pomnik Daniela O'Connella, wybitnej postaci politycznej.

Dublin to niezwykle pię kne i interesują ce miasto: zachwyca wieloma pię knymi parkami. Marrion Square Park to zabytkowy park w poł udniowo-wschodniej dzielnicy centralnego Dublina. Zajmuje cał e terytorium placu. Budowa wokó ł Marrion Square rozpoczę ł a się w 1762 roku i trwał a 30 lat. Nastę pnie zał oż ono park. Najwcześ niejszy plan parku przedstawia podwó jną linię drzew wokó ł obwodu placu.

Marrion Square Park natychmiast stał się ulubionym miejscem wypoczynku dubliń skiej arystokracji. Należ ał do Koś cioł a rzymskokatolickiego. W 1930 r. urzę dnicy miasta Dublina podję li nieudaną pró bę odkupienia go od koś cioł a.


W 1974 arcybiskup Dermot Ryan podarował miastu 4.75 hektara ziemi do uż ytku jako park publiczny. Park, utworzony w XVIII wieku dla arystokracji, jest teraz dostę pny dla wszystkich. W parku Marrion Square znajdują się kwietne i wrzosowe ogrody, wybudowano plac zabaw.

Moż na w nim zobaczyć stare latarnie dubliń skie, a takż e wiele pię knych rzeź b, takich jak pomnik irlandzkiego filozofa, estety, pisarza, poety O. Wilde'a.

Budynki mieszkalne w Dublinie przez dł ugi czas musiał y być budowane w tym samym stylu architektonicznym. Ale Dubliń czycy znaleź li sposó b, aby nadać swoim domom wł asne cechy - drzwi został y zainstalowane zgodnie z Twoim gustem.

Mił oś ć mieszkań có w Szmaragdowej Wyspy do ż ywej zieleni znalazł a odzwierciedlenie takż e w niektó rych budynkach mieszkalnych.

Dublin, choć mał e miasto, to przecież stolica pań stwa wyspiarskiego, w któ rym skupia się niesamowita liczba teatró w, muzeó w, bibliotek, galerii, na co bezwzglę dnie trzeba zwró cić uwagę . Zwł aszcza jeś li te muzea są bezpł atne. Wyraź nie był o za mał o czasu, aby je odwiedzić , ale udał o mi się znaleź ć czas i odwiedzić dwie z nich. National Gallery of Ireland został a zał oż ona w 1854 roku, ale został a otwarta dla publicznoś ci dopiero w 1864 roku. Galeria posiada duż e zbiory malarstwa i rzeź by irlandzkiej, a takż e dzieł a mistrzó w wł oskich i holenderskich.

Duż ym zainteresowaniem cieszył o się Muzeum Historii Naturalnej. Wspaniał y gabinet osobliwoś ci, w któ rym moż na uzyskać wyobraż enie o zwierzę cym ś wiecie planety i oczywiś cie o oryginalnej irlandzkiej faunie.

Gigantyczne szkielety zwisają ce z sufitu, przeraż ają ce morskie stworzenia i pł azy w alkoholu...Ogó lnie ś wietna zabawa dla przyrodnikó w i mił oś nikó w wszelakich ciekawostek.

Niestety nie udał o się odwiedzić Narodowego Muzeum Leprechauna, otwartego 10 marca 2010 roku. Leprechauny to postacie z irlandzkiego folkloru, mali ludzie poró wnywani do wró ż ek (wró ż ek) lub elfó w. Z reguł y przedstawiany jest jako krasnolud i spę dza cał y swó j czas na robieniu butó w. Trzyma swoje zł oto w doniczce na koń cu tę czy.


Czas poż egnać się z tym osobliwie ciekawym miastem, choć pierwsze wraż enia był y przygnę biają ce. Bardzo się cieszę , ż e Dublin okazał się wcale nie nudny, ale cał kiem ciekawy i pię kny. Podobał o mi się , jak Irlandczycy starają się go udekorować . Nawet proste ogrodzenie dał o tak pię kny wyglą d.

St. Patrick's Rock i Monasterboys — celtyckie dziedzictwo

Zachowane do dziś budowle wskazują , ż e przodkowie wspó ł czesnych Irlandczykó w odznaczali się wysoką kulturą . Niezwykł e konstrukcje kamienne – dolmeny, ś wią tynie, „kamienne krę gi” – moż na znaleź ć we wszystkich zaką tkach Irlandii. Dla koneseró w staroż ytnoś ci nie ma lepszego miejsca na spacery niż te kamienne ś wią tynie i budynki poś rodku niekoń czą cych się pł askowyż ó w i ró wnin.

Skał a Cashel, znana ró wnież jako Skał a Ś w. kró la na koronację nastę pcy tronu, pó ź niej zbudowano tu majestatyczną katedrę , z któ rej do dziś pozostał y tylko ruiny. Teren wokó ł katedry zajmuje rozległ y cmentarz z wysokimi krzyż ami.

Cał y kompleks otoczony jest murem twierdzy. Obecnie zamek jest udostę pniony do zwiedzania, trwają prace nad rekonstrukcją budynkó w. Dziś wspaniał y kamienny mur otacza zbió r najbardziej malowniczych ś redniowiecznych budynkó w Irlandii, w tym Okrą gł ą Wież ę , XIII-wieczną gotycką katedrę , XII-wieczny romań ski koś ció ł znany jako Kaplica Cormaca, duż e krzyż e i inne budowle.

Ś wię ty Patryk ż ył i gł osił kazania w Cashel w V wieku naszej ery. mi. , az czasem Skał a Cashel stał a się jednym z oś rodkó w religijnych w Irlandii. Podczas rewolucji angielskiej w 1647 r. Skał a Cashel został a splą drowana przez sił y parlamentarne pod dowó dztwem Murrowa O'Briena. Wielu mieszkań có w został o zabitych, duchowe ś wią tynie splą drowane. Wedł ug historykó w zginę ł o okoł o 3 tys. osó b. Mieszkań cy Cashel szukali schronienia w murach katedry zamkowej, ale zostali spaleni ż ywcem przez ż oł nierzy Olivera Cromwella.

Po tym zamek stał się symbolem okrucień stwa Brytyjczykó w, prawdziwej odwagi i mę stwa Irlandczykó w. Krzyż ś w. Patryka jest kopią oryginał u w muzeum. Na krzyż u wyrzeź biony jest wizerunek ś wię tego.


Kaplica Cormaca jest pierwszym i jedynym autentycznym budynkiem romań skim w Irlandii. Zamiast naw poprzecznych (transeptó w) zastosowano tu dwie kwadratowe bliź niacze kolumny. Ta tajemnicza budowla ucieleś niał a ducha irlandzkiego ś redniowiecza. W kaplicy znajduje się tajemniczy kamienny sarkofag. Wcześ niej są dzono, ż e należ y do samego kró la Cormaca, ale dokł adne badania wykazał y, ż e sarkofag pochodzi z XI wieku. Nad drzwiami znajduje się tympanon przedstawiają cy centaura w heł mie mierzą cego z ł uku w lwa, co prawdopodobnie symbolizuje zwycię stwo dobra nad zł em.

Wejś cie do kompleksu prowadzi przez salę wikariuszy (XV w. ).

Hala został a odrestaurowana w zwią zku z wpisaniem na listę europejskiego dziedzictwa architektonicznego (1975). Oto mał e muzeum artefaktó w znalezionych na Skale.

Wyjeż dż ają c z kraju odwiedziliś my kolejny zabytek dziedzictwa celtyckiego - Monasterboise - ruiny wczesnochrześ cijań skiej osady w hrabstwie Louth w pó ł nocno-wschodniej Irlandii, w przyjemnym pustynnym miejscu na pó ł noc od miasta Drogheda. Klasztor, zał oż ony w V wieku przez mał o znanego ucznia ś w. Patryka, ś w. Beata, jest jednym z najsł ynniejszych zabytkó w sakralnych w kraju i kandydatem do wpisania na Listę Ś wiatowego Dziedzictwa UNESCO w Irlandii.

Ale najbogatszym skarbem Monasterboise są trzy wysokie krzyż e celtyckie z X wieku, znajdują ce się na cmentarzu ś redniowiecznego klasztoru. Krzyż poł udniowy, czyli krzyż Muirdacha, został wzniesiony przez pewnego Muirdacha w X wieku, jak wynika z inskrypcji.

W Monasterboise opró cz trzech duż ych krzyż y z X wieku zachował y się ruiny dwó ch koś cioł ó w zbudowanych nie wcześ niej niż w XIV wieku oraz okrą gł a wież a. Okrą gł a wież a został a poważ nie uszkodzona podczas poż aru klasztoru w 1094 roku, któ ry zniszczył jej wnę trze. Dodatkowo, ze wzglę du na powstanie warstwy kulturowej, wejś cie do niej znajduje się teraz pod powierzchnią ziemi.

Zamek Banratty i Park Ludowy

U ujś cia rzeki Shannon, najwię kszej rzeki Irlandii, wznoszą się strzeliste wież yczki i potę ż ne fortyfikacje. Po raz pierwszy powstali w 1277 r. z lekką rę ką Thomasa de Clare, syna księ cia Gloucester, przetrwali prawie pó ł wieku i padli pod naciskiem księ cia Thomond. Obecny zamek Banratty, nazwany na cześ ć pobliskiego potoku, został zbudowany w poł owie XV wieku. Skł ada się z wież straż niczych rozmieszczonych wzdł uż obwodu i poł ą czonych masywnymi sklepieniami. Banratty to zamek o dramatycznej i krwawej historii, z ciekawymi wnę trzami z XV-XVI wieku.


Jest to jeden z nielicznych cał kowicie zachowanych budynkó w z tamtych czasó w.

Wewną trz zamku znajduje się sklepiona sień , w któ rej na murze widnieje specjalny symbol - postać kobiecej pł odnoś ci Sheila-na-gig. Potomkowie księ cia Thomond mieszkali w zamku do lat 40. XVII wieku, a od XIX wieku stał opuszczony przez prawie wiek, aż do kupienia go przez Lorda Gorta w latach 50. XX wieku. Zamek został odrestaurowany w formie, jaką miał w XVI wieku, a teraz pojawi się przed nami w cał ej okazał oś ci. Tutaj moż na zobaczyć przechowywaną w niej doskonał ą kolekcję zabytkowych mebli Gort i gobelinó w z XIV-XVII wieku. Wspaniał a duż a sala ze wspaniał ym dę bowym sufitem. Wieczorami w historycznej scenerii zamku odbywają się „ś redniowieczne” bankiety.

U podnó ż a zamku znajduje się park ż ycia ludowego (park folklorystyczny), któ ry istnieje od ponad 35 lat.

W parku tym, na powierzchni 26 akró w, odtworzono historyczne obrazy Irlandii z XVIII-XIX wieku: wiejskie domy pod strzechą , dom kowala, dom stolarza, chata rybaka z ł odzią w podwó rko itp.

Spacerują c po parku moż na dobrze wyobrazić sobie ż ycie irlandzkiego rolnictwa w XVIII wieku. Przedstawiono do wglą du kolekcję domó w i innych elementó w XVIII-wiecznego miasta i wioski w Irlandii. Niektó re budynki został y sprowadzone do tego skansenu z cał ej Irlandii. A w tych domach ukazane jest ż ycie ich mieszkań có w: meble, meble, sprzę ty domowe. W domu piekarza pieczywo jest pieczone i podawane ze ś wież o upieczoną racuchą (mał y brytyjski chlebek instant, zwykle robiony z pszenicy, ję czmienia lub pł atkó w owsianych). Są stogi siana, siewniki, przesiewacze. Zacienione ś cież ki prowadzą od domu do domu i bardzo ciekawie jest wę drować po tej wiosce.

W zagrodach pasą się zwierzę ta domowe: bydł o, gę si, kurczaki...

Wszystko został o stworzone w muzeum, aby zanurzyć się w prawdziwej atmosferze irlandzkiej wioski XVIII wieku. Okresowo w muzeum odbywają się specjalne wystawy rzemieś lnicze.


Jestem przekonany, ż e kompleks Barnatty, skł adają cy się z zamku i parku, jest jednym z najciekawszych i najbardziej fascynują cych miejsc dla turystó w odwiedzają cych Irlandię.

Wizyta w kompleksie Cliffs of Moher

Klify Moheru to kolejna wizytó wka i jeden z naturalnych klejnotó w Irlandii. Swoją nazwę odziedziczyli od fortu Mothar, zniszczonego podczas wojen napoleoń skich w zwią zku z koniecznoś cią budowy wież y sygnał owej w Hags Head.

Oszał amiają ca i niesamowicie pię kna! To pierwsze myś li, jakie mają turyś ci, gdy widzą ten cud natury. Klify są jednym z najczę ś ciej odwiedzanych miejsc w Irlandii, ale w każ dym razie bą dź ostroż ny, ponieważ nie ma barier ochronnych, a niektó re obszary mogą być bardzo niebezpieczne.

Poł oż one w rejonie Burren (hrabstwo Clare), osią gają.214 metró w dł ugoś ci, cią gną c się na dł ugoś ci 8 kilometró w wzdł uż wybrzeż a Oceanu Atlantyckiego. Rozcią gają się stą d pię kne panoramiczne widoki - na Wyspy Aran w zatoce Galway, na pó ł nocy są siadują z gó rami Maum Turk w Connemara i pasmem gó rskim Twelve Bens, a na poł udnie od klifó w znajduje się Loop Head.

Skał y sł uż ą jako schronienie dla duż ych kolonii ptakó w. Jest ich tu ponad 20 rodzajó w. Duż e kolonie maskonuró w, jastrzę bi, mew, kormoranó w… nie moż na ich wszystkich zliczyć.

Najbardziej wysunię tym na poł udnie punktem Klifó w Moheru jest Gł owa Wiedź my. To niezwykł a formacja skalna, któ ra przypomina gł owę kobiety patrzą cej na morze. Istnieje legenda o Starej Czarownicy Mal, któ ra zakochał a się w sł ynnym irlandzkim bohaterze Cuchulainn. Bohater był dumny i rozpieszczony uwagą dziewczą t. Cuchulainn nie odwzajemnił uczuć wiedź my. Mal ś cigał bohatera w cał ej Irlandii i prawie go wyprzedził na Klifach Moheru.

Pró bują c uciec przed nę kaniem, Cuchulainn skoczył w kierunku Moherowych Klifó w, uż ywają c kekuró w jako odskoczni. Mal pró bował a iś ć za nim, ale nie był a aż tak zwinna, stawiają c stopę za oparciem i wylatują c z miejsca, w któ rym znajdował a się Gł owa Wiedź my. A krew, jak mó wią , zabarwił a cał e morze.


Na poł udnie od Gł owy Wiedź my stoi Wież a O'Briena, okrą gł a kamienna wież a. Oznacza najwyż szy punkt Klifó w Moheru. W niewielkiej odległ oś ci od hotelu znajduje się wioska Doolin, sł yną ca z tradycyjnej muzyki irlandzkiej, oraz nadmorska miejscowoś ć wypoczynkowa Liscannor. Wież a został a zbudowana w 1835 roku przez Sir Corneliusa O'Briena, potomka Wielkiego Kró la Irlandii, Briana Boru, jako wież a obserwacyjna dla setek turystó w z wiktoriań skiej Anglii, któ rzy odwiedzali Klify Moheru. Wierzył , ż e turystyka przyniesie ogromne korzyś ci lokalnej gospodarce i przede wszystkim pomoż e biednym ludziom.

O'Brien zbudował takż e ś cianę z kamiennych pł yt wzdł uż klifó w i ogó lnie mó wi się , ż e zbudował wszystko w okolicy opró cz samych klifó w.

Jak powstał y Klify Moheru? Okoł o 320 milionó w lat temu, w okresie gó rnego karbonu, kiedy klimat na tych terenach był znacznie cieplejszy, znajdował o się tutaj ujś cie duż ej rzeki. Rzeka przyniosł a ze sobą bł oto i piasek. Osady te stopniowo gromadził y się i ostatecznie utworzył y warstwową skał ę , któ ra pojawia się przed nami w postaci Klifó w Moheru.

W budynku centrum turystycznego, któ ry otworzył swoje podwoje w 2007 roku i jest unikalną budowlą , niczym jaskinia, harmonijnie wtapiają c się we wspaniał y krajobraz okolicy, znajduje się ekspozycja-muzeum. Opowiada historię Klifó w Moheru w trzech kierunkach tematycznych: ocean, skał y i czł owiek.

Pod arkadami sali wystawowej moż na obejrzeć.2 filmy kró tkometraż owe „Podró ż przez hrabstwo Clare” i „Na krawę dzi pó ł ki”.

Klify Moheru pojawił y się w wielu filmach, w tym Harry Potter i Ksią ż ę Pó ł krwi, Daleko stą d, Rok przestę pny i Narzeczona księ ż niczki.

Galway to najbardziej wysunię te na zachó d miasto Wysp Brytyjskich

W Irlandii tylko Dublin i Cork moż na nazwać duż ymi miastami, a cał a reszta to mał e miasteczka z kilkoma duż ymi ulicami, mał ymi sklepikami, przytulnymi pubami, jednym lub dwoma starymi budynkami, koś cioł em i kilkoma supermarketami. Mimo swojej skromnej skali, każ de miasto ma coś do zobaczenia. Poznajemy Galway - najbardziej wysunię te na zachó d miasto Wysp Brytyjskich, sł yną ce z bogatej historii i pierś cieni Claddagh.

Rozpoczynamy naszą znajomoś ć z centralnym placem - Air Square.

Pochodzi z 1320 roku i jest uważ any za najwię kszy ś redniowieczny koś ció ł w Irlandii.


Zbliż amy się do mostu Salmon Weir, a po lewej stronie panorama katedry Wniebowzię cia Najś wię tszej Marii Panny i ś w. Mikoł aja, zwana ró wnież katedrą w Galway, to katedra katolicka, rezydencja biskupa Galway, Kilmacdua i Kilfenora. Jego budowę rozpoczę to w 1958 roku na miejscu dawnego wię zienia miejskiego. W 1965 roku ukoń czono budowę i 15 sierpnia katedra został a konsekrowana przez kardynał a Richarda Cushinga na cześ ć Wniebowstą pienia Matki Boż ej i ś w. Mikoł aja.

Architektura katedry wchł onę ł a cechy ró ż nych styló w: kopuł a i kolumny skł aniają się ku renesansowi, inne elementy, w tym rozety i mozaiki, powstał y w tradycji sztuki chrześ cijań skiej. Mieś ci się w nim ró wnież jeden z najlepszych organó w w Irlandii, zbudowany przez firmę Liverpool Rushworthe & Dreaper w 1966 roku. Kopuł a katedry o wysokoś ci 44.2 m jest zauważ alnym punktem orientacyjnym na niebie miasta.

Naturalne pię kno miasta przycią ga turystó w nie mniej niż jego zabytki. Po obu stronach krę tych uliczek Galway znajdują się liczne sklepy, puby i restauracje. W mieś cie znajduje się wiele antycznych budowli z okresu ś redniowiecza, któ rych bezpieczeń stwo jest uważ nie monitorowane. Wielką przyjemnoś cią był o spacerowanie brzegiem Corrib. W gó rę rzeki rzeka kolorowo rozrasta się w kilka kanał ó w i w ró ż nych miejscach, ze wzglę du na ró ż nicę poziomó w, wpadają one do gł ó wnego koryta z miniwodospadami. Wodospady te mają dobre ciś nienie i tworzą pianę na rzece, któ ra nie wyglą da zbyt atrakcyjnie, ale w niektó rych miejscach są puł apki piany i kanał jest stopniowo udraż niany i w pobliż u Ł uku Hiszpań skiego nic nie widać.

Sam Ł uk Hiszpań ski jest interesują cy do wglą du jako jedyna konstrukcja, któ ra przetrwał a ze starych muró w miasta.


Galway to niezwykle tę tnią ce ż yciem, dynamiczne i bardzo mł ode miasto: ponad poł owę populacji stanowią studenci z uniwersytetu, instytutu technologicznego i medycznego, szkó ł ję zykowych, a ponadto liczne kursy tań ca irlandzkiego, gry na banjo i flet prosty. Każ dego roku liczba mieszkań có w wzrasta o 13 tys. osó b dzię ki studentom i nic dziwnego, ż e to miejsce przycią ga mł odych ludzi – festiwal jazzowy w lutym, wyś cigi w Galway latem, dwutygodniowy festiwal sztuki, któ ry pokazuje najnowsze, czasem ekstrawaganckie spektakle teatralne, spektakle muzyczne, wystawy sztuki i parady uliczne nie pozostawiają nikogo oboję tnym. Smakosze z pewnoś cią zechcą odwiedzić festiwal ostryg, któ ry odbywa się tu co roku we wrześ niu. Przez cał y rok miejskie restauracje rybne serwują najś wież sze ryby i owoce morza.

Galway przycią ga turystó w pierś cieniami Claddagh, któ re moż na wybrać i kupić w lokalnym sklepie. Jest to rodzaj tradycyjnego irlandzkiego pierś cionka, któ ry jest podawany jako znak przyjaź ni i jest ró wnież uż ywany jako pierś cionek zarę czynowy.

Tłumaczone automatycznie z języka rosyjskiego. Zobacz oryginał
Aby dodać lub usunąć zdjęcia w relacji, przejdź do album z tą historią
 Такая она, Ирландия
 А это ирландочки
 Таким встретил нас Дублин
 Тринити Колледж
 Колокольня Тринити Колледжа
Здание в Тринити Колледже
Скульптура «Сфера внутри сферы»
Карта Дублинского замка
Верхний двор замка
В Дублинском замке
Собор Церкви Христовой
Собор Святого Патрика
Экспозиция, посвящённая Джонатану Свифту
Памятник колоколу Святого Патрика
Стена, украшенная, посвященная ирландским писателям
Пивоварня Guinness
 Темпл-Бар-самый известный паб
 Один из мостов Дублина
Мост Лиффи
Шпиль-игла
Памятник Дэниелу О'Коннеллу
В парке площади Мэррион
Детская площадка в парке Мэррион
Памятник О. Уайльду в парке
Такие в Дублине здания
Знаменитые дублинские двери
 Зелёный дом
В Национальной галерее Ирландии
У входа в Музей естественной истории
В Музее естественной истории
Такие заборы во дворах Дублина
На Скале святого Патрика
Собор на Скале святого Патрика
Крест святого Патрика
Каменный саркофаг
Музей артефактов, найденных на Скале
Монастербойз
Крест Муирдаха
 Длинный крест
Руины церкви в Монастербойзе
Замок Банратти
Одна из комнат замка Банратти
В парке народного быта Банратти
Изба рыбака с лодкой во дворе
В парке народного быта Банратти
Внутри дома в парке Банратти
Дом в парке Банратти
Ослик парка Банратти
В загонах парка пасётся домашняя живность
Ремесленный двор
По пути к Утёсам Мохера
 Утёсы Мохер
У центра
Голова Ведьмы
Башня О'Брайана
Утёсы Мохер
В центре
Мемориальный парк Кеннеди в Голуэйе
Дом в городе Голуэй
Церковь святого Николая
Голуэйский кафедральный собор
Вдоль берегов Корриба
Один из водопадов
Возле Испанской арки
Улица в городе Голуэй
Магазин с Кладдахскими кольцами
Скульптурная композиция в городе Голуэй
Окно-роза в Голуэйском кафедральном соборе
Uwagi (3) zostaw komentarz
Pokaż inne komentarze …
awatara