Siedem kolorów Budapesztu. Kontynuacja. Kolor jest zielony

03 Listopad 2021 Czas podróży: z 11 Listopad 2017 na 18 Listopad 2017
Reputacja: +1960.5
Dodaj jako przyjaciela
Napisać list

Siedem koloró w Budapesztu. Kolor jest czerwony. Kolor jest pomarań czowy. Strona gł ó wna>>>

Siedem koloró w Budapesztu. Kontynuacja. Ż ó ł ty>>>

Kolor zielony - park.

Bulwar ś w. Szczepana ( SzentIstvdn korui ) , któ ry jest czę ś cią Wielkiego Bulwaru ( Nagy kor ui ), pó ł pierś cieniowy przepasany stary Peszt . Ta gł ó wna aleja stolicy Wę gier o dł ugoś ci prawie 4.5 km biegnie wzdł uż wyschnię tego koryta Dunaju. Planowano ją wybudować w drugiej poł owie XIX wieku, na wzó r bulwaru Ring w Wiedniu. Zaproponowano nawet wykopanie cał ego kanał u ż eglownego, ale z tego pomysł u trzeba był o zrezygnować z powodu nadmiernych kosztó w. Budowa rozpoczę ł a się w 1871 roku i trwał a ć wierć wieku.

Kryzys gospodarczy i inne trudnoś ci utrudnił y realizację zakrojonego na szeroką skalę wybryku wł adz stolicy.

W efekcie do 1883 r. wybudowano tylko 23 domy!


Aby przycią gną ć inwestoró w, musieliś my podją ć bezprecedensowe ś rodki, dają c im preferencyjne traktowanie podatkowe. Pozwolił o to na odsunię cie procesu od zastoju, a tempo budowy znacznie wzrosł o. Skala budowy jest imponują ca, gdyż przebudowa obję ł a duż y obszar, na któ rym trzeba był o wyburzyć ponad 200 budynkó w. Nową autostradę miejską zainaugurowano w 1896 r. podczas obchodó w milenijnych podboju Wę gró w na ich nowej ojczyź nie. W 1887 r. uruchomiono tu pierwszy w Budapeszcie tramwaj na jednym z centralnych odcinkó w bulwaru (nowoczesne trasy 4 i 6).

Koń czy się bulwar w pobliż u mostu Margithid ( Margithid ), któ rego budowa rozpoczę ł a się niemal ró wnocześ nie z pierś cieniem bulwarowym.

Trudnoś ć polegał a na tym, ż e wł adzom miasta zależ ał o na tym, aby przyszł y most nie tylko ł ą czył dwa brzegi rzeki, ale takż e miał wyjś cie na wyspę Mał gorzaty (naprzeciwko zakrę tu na wyspę znajduje się balkon ze wspaniał ym widokiem na Dunaj i nadmorskich dzielnic . )>

Konkurs na budowę mostu wygrał a francuska firma. Wpł ynę ł o to na zewnę trzną czę ś ć budynku, któ ra przypominał a paryskie mosty. Niestety wiele elementó w wystroju, w tym aż urowe ogrodzenia z kutego ż elaza i latarnie, nie zachował o się . Jedynie mó wnice statkó w na filarach przypominają dawną urodę . Most czę sto musiał być przebudowywany, za każ dym razem poszerzają c jezdnię na potrzeby miasta. Po wojnie musiał zostać odbudowany, ponieważ jak wszystkie inne przejazdy został wysadzony przez hitlerowcó w. Ostatnia przebudowa rozpoczę ł a się w latach 2009-2011.

W tym czasie planowano nie tylko wymianę zuż ytych konstrukcji, ale takż e zwrot dawnych elementó w konstrukcyjnych.

Z Mostem Mał gorzaty zwią zanych jest wiele miejskich legend. Stał o się ulubionym miejscem miejskich samobó jstw, co zainspirował o poetę Janosa Arana do wymyś lenia ballady o samobó jstwie, zilustrowanej przez sł ynnego artystę Michaił a Zichiego (był nadwornym artystą dworu rosyjskiego, ilustrował dzieł a Lermontowa, Gogol, znany z ilustracji) ).

Тарас Бульба

Popiersie artysty jest zainstalowane na wyspie.

Wyspa Margitsziget to park miejski uznawany za najpię kniejszy park w Budapeszcie. Wyspa Mał gorzaty skł ada się z trzech mał ych wysp.

Zanim pó ł nocna strona, któ ra teraz przylega do Arpad Hid, został a ufortyfikowana, powoli przesuwał a się w dó ł rzeki. Dł ugoś ć Wyspy Mał gorzaty wynosi 2.5 km.


Począ tkowo powierzchnia Wyspy Mał gorzaty wynosił a 58 ha, dziś wyspa ma 96.5 ha, najwię ksza szerokoś ć – 500 m. Wcześ niej wyspa znajdował a się na wysokoś ci 102.5 m n. p. m. , ale ze wzglę du na czę ste powodzie został a podniesiona o kolejne 2 m. skł ada się z osadó w ż wirowych, podmywanych przez wiele lat przez rzekę , znaną pod ró ż nymi nazwami: wyspa panó w, wyspa zają ca, wyspa ś w. wyspa Palatinus i inne. w XIV wieku dzię ki klasztorowi dominikań skiemu znajdują cemu się na wyspie. Klasztor i koś ció ł zbudował kró l Wę gier Bela IV dla swojej có rki Mał gorzaty.

Ruiny klasztoru Dominikanó w na wyspie

Już w 1241 roku, przed narodzinami có rki (urodzonej w 1242), Bela IV przysią gł przed Wszechmogą cym, ż e odda mu swoje dziecko na sł uż bę , jeś li pomoż e odeprzeć atak mongolsko-tatarski i ocalić naró d wę gierski. Najwyraź niej bó g wysł uchał modlitw kró la, gdy odparto inwazję wrogó w. Po powrocie na Wę gry (kró l przebywał przejś ciowo w Austrii) Mał gorzatę wychował y zakonnice. Dziewczynka miał a wtedy zaledwie 9 lat. W murach klasztoru dominikanó w dorastał a, a nastę pnie został a ksieni. Wiadomo, ż e zakonnice tego klasztoru prowadził y niezwykle ascetyczne ż ycie. Niestety Margarita zmarł a bardzo wcześ nie - w wieku 29 lat. Po jej ś mierci został a ogł oszona ś wię tą , a pó ź niej sama wyspa został a nazwana imieniem dziewczyny.

Koś ció ł i zwią zany z nim klasztor stał na wschodnim wybrzeż u wyspy.

Najlepiej zachowane fragmenty zabudowań klasztornych

W 1540 roku klasztor został opuszczony przez zakonnice, któ re zabrał y ze sobą szczą tki ś w. Mał gorzaty. W 1541 klasztor Dominikanó w został zniszczony i splą drowany przez Turkó w. Wiadomo, ż e w murach klasztoru mieś cił się harem Paszy… Prawie to samo: )))

W 1796 r. wyspa przeszł a w rę ce izby (gubernatora) Jó zefa (Jó zefa), któ ry piastował to stanowisko przez pó ł wieku. Jó zef zasł yną ł jako wielki mił oś nik ogrodó w. Zbudował tu willę dla swojej ż ony, rosyjskiej księ ż niczki Aleksandry Pawł ownej i zał oż ył park ze wspaniał ym ró ż ań cem. Do dekoracji wyspy został zaproszony mł ody ogrodnik Karoi Tosht (miał zaledwie 20 lat), pochodzą cy ze sł ynnej dynastii Schö nbrunn. Przybywają c na Wę gry w 1810 roku, Kara pozostał a tu na zawsze. Wiele z tego, co mamy dziś okazję zobaczyć na Wyspie Mał gorzaty, jest dzieł em jego rą k.

Na wyspie w Domu Jozifi zasadzono okoł o 300 gatunkó w roś lin.

W szczegó lnoś ci posadzono pierwsze platany, któ re pó ź niej zakorzenił y się na wyspie Mał gorzaty i przetrwał y do ​ ​ dziś .


Te same platany

W 1869 roku park został udostę pniony zwiedzają cym. Jednak do 1908 r. moż na był o zwiedzać tylko za bilety wstę pu. Od 1882 r. gł ó wnym ogrodnikiem wyspy Mał gorzaty był Gyö rgy Magyar (1844-1923). Istnieją informacje, ż e na wyspie uprawiano niesamowitą liczbę ró ż w celach komercyjnych: 1400 odmian.

Park na wyspie Mał gorzaty stał się ulubionym miejscem wypoczynku mieszkań có w w drugiej poł owie XIX wieku. Jednak do 1901 r. na wyspę moż na był o dotrzeć tylko rzeką , ł odzią i statkiem.

Most Margarita został zbudowany w 1876 roku przez francuskiego inż yniera Ernesta Guina, ale dopiero ć wierć wieku pó ź niej do wyspy dodano kongres.

Obecny wyglą d wyspy Mał gorzaty ukształ tował się gł ó wnie w poł owie XIX wieku, ale w XX wieku nastą pił y duż e zmiany. W szczegó lnoś ci w 1911 r. powstał y nowe tereny spacerowe. Po 1927 r. podczas tworzenia parku przetworzono 6.000 metró w sześ ciennych. m ziemi, wytyczono ś cież ki spacerowe o dł ugoś ci 6 tysię cy mi szerokoś ci 6 m. Po stronie Pesztu posadzono 150 jesionó w, a po stronie Budy 200 ś wierkó w. Opró cz nich posadzono 3 000 innych drzew i 5.000 roś lin. Na terenie centrum ogrodniczego poł oż ono ogromny ogró d kwiatowy o powierzchni 15 tysię cy metró w kwadratowych. m!

Od 1866 roku, kiedy podczas wiercenia studni odkryto artezyjskie wody lecznicze, Wyspa Mał gorzaty zasł ynę ł a jako uzdrowisko termalne.

Wyspa otrzymał a oficjalny status sanatorium w 1929 roku. Obecnie istnieją trzy ź ró dł a termalne z leczniczą wodą mineralną .

Centralna aleja wyspy zaczyna się w moś cie Margarita. W 1972 r. wzniesiono tu pomnik upamię tniają cy 100. rocznicę aneksji Budy oraz Pesztu i Obudy w 1873 r. Ten pomnik z brą zu, zaprojektowany przez Istvana Kissa, skł ada się z dwó ch splecionych ze sobą arkuszy.


Naprzeciw pomnika znajduje się wielka „muzyczna fontanna”, któ rej strumienie nieustannie zmieniają wielkoś ć i kształ t. Wieczorami odbywa się prawdziwy spektakl ś wietlno-muzyczny: jasne oś wietlenie wł ą cza się do muzyki.

W centrum Wyspy Mał gorzaty, na prawo od gł ó wnej alei, moż na zobaczyć jedną z gł ó wnych lokalnych atrakcji - ruiny XIV-wiecznego koś cioł a franciszkanó w.

Niedaleko ruin znajduje się Villa Palatine Joseph. Raczej ró wnież w ruinie, ponieważ willa został a zniszczona w 1838 r. na skutek powodzi.

Latem najwię ksza plaż a na wyspie Budapeszt - "Palantinus".

Kolejną atrakcją Wyspy Mał gorzaty jest 57-metrowa wież a ciś nień zwień czona kopuł ą . Jest widoczny z daleka z ró ż nych czę ś ci wyspy. Dziś w wież y odbywają się wystawy sztuki wspó ł czesnej.

W pobliż u wież y ciś nień znajduje się teatr na ś wież ym powietrzu. Latem wystawiane są spektakle operowe. Nieco na pó ł noc od wież y ciś nień rozcią ga się Aleja Artystó w, zwana takż e Bulwarem Rzeź by. Po obu stronach alei ustawione są popiersia wę gierskich artystó w, muzykó w i pisarzy.

Aleja Artystó w prowadzi do Grand Hotelu Danubius Grand, dawniej znanego jako Grand-Margitsziget. Budynek hotelu został wybudowany w 1872 roku przez Miklosa Ible. W pobliż u znajduje się kolejny hotel – nowocześ niejszy „Thermal” (Margitsziget Thermal) wyposaż ony w termy.

Spacerują c Aleją Artystó w moż na zobaczyć pobliski Koś ció ł ś w. Michał a.

Został zbudowany z kamieni pozostał ych po dawnym klasztorze Dominikanó w. W 1930 koś ció ł został odrestaurowany wedł ug fragmentó w, któ re przetrwał y po 1541, kiedy Turcy zniszczyli klasztor. W koś ciele znajduje się dzwon z XV wieku.

Na wyspie wystę puje duż a liczba chronionych gatunkó w roś lin. Do najrzadszych należ ą mił orzą b dwuklapowy.

Na wyspie, po prawej stronie, mniej wię cej poś rodku, znajduje się mał e bezpł atne zoo (Margitszigeti allatkert), w któ rym ż yje 117 gatunkó w ssakó w i ptakó w: jelenie, kucyki, zają ce, ptactwo domowe i dzikie oraz wiele innych. Latem moż na wejś ć do zoo, pojeź dzić na kucyku, napić się kawy. Dozwolone jest karmienie zwierzą t specjalną karmą zakupioną w bufecie.

Zimą wejś cie do zoo jest zamknię te.


Obok teatru letniego znajduje się pię kny ogró d japoń ski. Został stworzony pod kierunkiem gł ó wnego ogrodnika Gyö rgy Magyare. Tutaj, w otoczeniu zacienionych drzew, zobaczysz mał e jezioro z lotosami, usł yszysz koją cy plusk strumieni i wodospadó w, podziwiasz malownicze ogrody skalne, mostki i inne ozdobne atrybuty wschodniego ogrodu. Najważ niejsze jest oczywiś cie ró ż norodnoś ć japoń skich roś lin. W gorą cym ź ró dle skalnego ogrodu moż na zobaczyć resztki bukó w, zachowane z koń ca XIX wieku.

Wodospad zasilany jest wodą ze ź ró dł a Zigmondi.

Nieco dalej znajdziesz mał y pawilon znany jako Studnia Muzyki.

Zbudowany w 1936 roku, jest dokł adną repliką studni zbudowanej w Rumunii przez architekta z Transylwanii Petera Bodora w 1820 roku. Sł uż ył do odtwarzania muzyki, podczas któ rej odgł osu na szczycie pawilonu zaczę ł a krą ż yć statua Neptuna. Niestety mechanizm został uszkodzony podczas II wojny ś wiatowej.

Nastę pnie nasza droga wiedzie przez most Arpad do Obudy (Ó buda) – staroż ytnego i niezależ nego miasta, aż do 1873 roku, kiedy doszł o do unii z Pesztem i Budą . Po zjednoczeniu Obuda uzyskał a status dzielnicy stoł ecznej. Imię Obuda nie oznacza Starego Buddy.

A do XIII wieku był Buddą , a jeszcze wcześ niej Aquincum.

Tł o historyczne: Pierwsze osady na terenie Obudy pojawił y się w epoce kamienia. Rzymianie osiedlili się tutaj w I wieku p. n. e. Zbudowali miasto Aquincum, stolicę prowincji Panonia.

W Obudzie zachował się strop Wespazjana (I wne)

W II wieku miasto został o zniszczone przez barbarzyń có w, odbudowane, przetrwał o oblę ż enia i ostatecznie zdobyte przez Hunó w, od któ rych w V wieku otrzymał o nazwę „Budda” – na cześ ć brata kró la Attyli. Wedł ug „Pieś ń Nibelungó w” miejscem tym był legendarny zamek Attila (Etzelnburg). W koń cu miasto na jakiś czas stracił o na znaczeniu i został o zniszczone. Plemiona wę gierskie przybył y tu z Karpat okoł o 900 roku, a wojewoda Arpad tchną ł nowe ż ycie w stary ogień .

W latach 1241-1242 Budda został zniszczony przez hordy Chana Batu.

Po ich odejś ciu, w 1247 roku kró l Bella IV zbudował potę ż ną fortecę na poł udnie od ś wież ych ruin. Osada, któ ra wyrosł a wokó ł twierdzy Buda, został a pó ź niej nazwana Budą . A stara osada za murami miasta nosił a nazwę Obuda. Sł owo Obuda został o po raz pierwszy uż yte w 1290 roku przez kró la Andrasa III.

Podczas panowania tureckiego wszystkie centralne miasta Wę gier weszł y w okres kulturalnego i gospodarczego upadku.


Od 1695 roku i przez prawie cał y XVIII wiek Obudoi był o wł asnoś cią szlacheckiej rodziny Zichi, któ ra w latach 1746-1757 wybudował a barokowy pał ac na Rynku Gł ó wnym (Fo té r). Obecnie w budynku mieszczą się trzy muzea: Lajos Kashshak Museum (awangardowy artysta i poeta 1915-1967), Victor Vasarely Museum, Obudai Museum (przechowuje dokumenty i przedmioty historyczne) Przebudzenia od okresu rzymskiego do XX wieku oraz przedmioty gospodarstwa domowego starych domó w Obudy).

Po przeciwnej stronie Placu Foter znajduje się reprezentacyjny budynek koś cioł a parafialnego ś w. Piotra i Pawł a. Koś ció ł został ró wnież zbudowany kosztem rodziny Zichi i sł uż ył jako ich rodzina.

W pobliż u znajduje się ratusz w Obuda...

oraz pomnik pierwszego i ostatniego burmistrza Obudy z 1873 roku, Harer Palu.

A oto kolejna wspaniał a kompozycja wę gierskiego rzeź biarza Imre Vargi, idą c w deszczu. Dedykowany jest ż onom wojskowym, któ re czekają na mę ż czyzn, któ rzy poszli na front.

Skrę cają c z hał aś liwej gł ó wnej ulicy z przejeż dż ają cymi samochodami, nagle wpadasz w przeszł oś ć : dzieci bawią się na placu, stare kobiety rozmawiają na ł awkach, przechodnie idą powoli.

Mał ym kawał kiem starego Budapesztu w ś rodku nowoczesnej metropolii jest Plac Foter.

Nastę pnie odwiedź ł aź nie Veli Bej (Veli bej fü r rd). Znajdują się one obok ł aź ni Lukacs, ale wejś cie znajduje się od strony Dunaju.

Tł o historyczne: To jedna z najstarszych ł aź ni w Budapeszcie.

Historia ł aź ni „Veli Bay” się ga okresu przedrzymskiego, a Rzymianie regularnie uż ywali do ką pieli wó d leczniczych ź ró deł . Wę gierski kronikarz Anonim (XII-XIII w. ) pisał , ż e kierował podbojem ojczyzny przez Wę gró w w Arpad w latach 895-910, czyli miejscu spoczynku Tezy - Kró l Tezy II (1130-1162). Szczyty tutejszych ł aź ni rozkwitł y podczas najazdu tureckiego (1526-1697).

Podczas zdobywania Zamku Buda Turcy nie zniszczyli ł aź ni. Wrę cz przeciwnie, rozbudowali je, dodają c ogrody kwiatowe i parki. Pasza Mohammed zlecił budowę grobowca ś w. W XVI wieku. Suł tan Sulejman i wielki wezyr Mustafa Sokoł y rozbudowali i ozdobili ł aź nie.

Ś wiadczy o tym napis na ś cianie ł aź ni w ję zyku tureckim, któ ry w poetyckiej formie opisuje kró tką historię ł aź ni i entuzjastycznie opowiada o jej pię knie i cudownych wł aś ciwoś ciach ź ró deł .


Edward Brown, sł ynny angielski lekarz z XVII wieku. Z ramienia Stowarzyszenia Lekarzy Kró lewskich przemierzył prawie cał ą Europę , w 1673 przybył Budda i pisał o ł aź niach „Wielka Zatoka”:

Najpię kniejsza z nich to ł aź nia Vé li Bej, na dekorację któ rej Suleiman zainwestował niemał e pienią dze. Wanna ma pię ć okrą gł ych kopuł , centralną kopuł ę wspiera 12 kolumn. W rzeczywistoś ci ką piel ta ró ż nił a się nieco od tradycyjnych ł aź ni tamtych czasó w. Po wyzwoleniu Budy (1686) ł aź nia Veli Bay wraz z innymi ł aź niami przeszł a na wł asnoś ć skarbu pań stwa. Za panowania kró la Wę gier Lipota I Habsburga (1657-1705) ł aź nia nosił a nazwę Thermae Regiae Majoros.

Nastę pnie odkupił go ze skarbca Janos Egger. W pierwszych latach XVIII wieku. ł aź nia był a nadal w stanie pierwotnym, o czym ś wiadczą notatki i rysunek wiedeń skiego architekta Fischera von Erlacha: „Ł aź nię odwiedza wielu ludzi nie tylko ze wzglę du na uż yteczną wodę , ale takż e ze wzglę du na architekturę arabską ”. W tym czasie ł aź nię nazywano już „Kaiser Bad”, czyli ł aź nią „Chasar” (po wę giersku „Chasar” – „cesarz”).

W 1804 r. rada gubernatoró w polecił a komisji lekarskiej sprawdzenie ź ró dł a leczniczego ką pieli „Zegar”. Po uwię zieniu przez komisję w 1806 r. Ł aź nie Zegarową kupił doradca kró lewski Istvan Marcibanyi i jako darowiznę charytatywną przekazał ją Buddyjskiemu Zakonowi Mił osierdzia pod warunkiem, ż e dochó d z ką pieli trafi do chorych i mnichó w . W tym okresie Ł aź nia Zegarowa był a skromnym mał ym zakł adem. W 1842 r

zbudowano duż y dziedziniec medyczny z dwoma oficynami, któ re miał y 100 salonó w i 85 ł azienek. Ł aź nia parowa Ł aź ni Zegarowej był a jednym z pierwszych takich obiektó w w Budapeszcie. W biuletynie Wę gierskiego Towarzystwa Balneologicznego z 1933 r. napisano, ż e Ł aź nie Czosnkowe mogą cał kowicie zastą pić takie kurorty jak Pieszczany, Baden, Baden-Baden, Wiesbaden, Akwizgran i Trenczań sk-Teplice. W 1926 r. do ł aź ni dobudowano basen. W 1965


Ką piel Chasar został a przeniesiona do Wszechwę gierskiego Instytutu Reumatologii i Ką pieliska (pó ź niej: Wszechwę gierskiego Instytutu Reumatologii i Fizjoterapii), czyli do Ministerstwa Zdrowia. A od 2000 roku ł aź nie ponownie obję te są patronatem Zakonu Mił osierdzia.

Wody lecznicze potrzebne do leczenia i zabiegó w pochodzą tu ze studni artezyjskich ł aź ni Lukach, a takż e ze sł ynnego ź ró dł a Magda na wyspie Margit.

Ł aź nie Veli Bay są w rzeczywistoś ci ukrytym skarbem, o któ rym wię kszoś ć mieszkań có w Budapesztu nie zdaje sobie sprawy. Wynika to z wielu powodó w. Najpierw w XIX wieku. budynek był cał kowicie otoczony budynkami powstał ymi w tym okresie, nie był o go widać z ulicy. Po drugie, ostatnio był uż ywany wył ą cznie do celó w medycznych, nie wpuszczono tu ogó ł u społ eczeń stwa.

Ponadto w ostatnich latach jego stan pogorszył się na tyle, ż e budynek został opuszczony. W 2004 roku Zakon Mił osierdzia dokonał poważ nych inwestycji, rozpoczynają c prace przy renowacji budynku. Budynek i jego otoczenie był y wcześ niej badane przez archeologó w. Ich praca zakoń czył a się sukcesem! Znaleziono oryginalne fragmenty posadzki, pomalowane ś ciany, antyczne rury, naczynia. Ką piel znalazł a swoją dawną nazwę , wię c zamiast nazwy „Ł aź nia Czosnkowa” pojawił a się ponownie – „Wanna” Veli Bay”.

Oś mioką tny basen odnowionego basenu ma unikalne cechy. Temperatura wody wynosi 36 stopni Celsjusza, a jej bieg jest bardzo szybki: okoł o 1200 litró w na minutę . Dzię ki tej prę dkoś ci przepł ywu woda w basenie jest cał kowicie odnawiana cztery razy dziennie. Nie ma wię c potrzeby dodawania do niej chloru, woda charakteryzuje się cał kowicie naturalną ś wież oś cią.

Oś mioboczny basen otoczony jest mał ymi kranami, pod któ rymi goś cie mogą korzystać z ką pieli, a w czterech rogach znajdują się baseny rodzinne z wodą o ró ż nych temperaturach: 16.32, 34 i 40 stopni Celsjusza. W okolicznych ł aź niach znajduje się nowa strefa wellness: ł aź nie parowe z dwoma rodzajami olejkó w aromatycznych i temperaturze 40 i 50 stopni Celsjusza, sauna fiń ska i infrasauna, prysznice z dyszami masują cymi oraz misy lodowe.


W spa znajduje się ró wnież jacuzzi, masaż e i hydrowanny oraz dział hydroterapii. Jest to jedyna ł aź nia turecka, któ ra nie ma specjalnych dni odwiedzin osobno dla mę ż czyzn i kobiet, obie pł ci mogą ką pać się razem. Jest to nowy budynek z dł ugą historią , a ta historyczna atmosfera tworzy niezapomniane wraż enia.

Oficjalna strona - http:// www. irgalmasrend. hu / site / velibej / home

Cią g dalszy https://www.turpravda.com/hu/budapesht/blog-484379 .html

Tłumaczone automatycznie z języka ukraińskiego. Zobacz oryginał
Aby dodać lub usunąć zdjęcia w relacji, przejdź do album z tą historią
Тарас Бульба
Руины доминиканского монастыря на острове
Церковь и связанный с ней монастырь стояли прямо на восточном побережье острова. Наиболее сохранившиеся части монастырских построек
Те самые платаны
Uwagi (10) zostaw komentarz
Pokaż inne komentarze …
awatara