Siedem kolorów Budapesztu

01 Listopad 2021 Czas podróży: z 11 Listopad 2017 na 18 Listopad 2017
Reputacja: +1960.5
Dodaj jako przyjaciela
Napisać list

Pytasz dlaczego siedem koloró w - siedem dni - siedem tras spacerowych - siedem term.

Nie bę dę chyba wymieniał takiej drugiej stolicy w Europie, gdzie tak organicznie ł ą czą się dwa ró ż ne obszary rekreacji – krajoznawcza i uzdrowiskowa. A jeś li zdecydujesz się odpoczą ć pó ź ną jesienią , lekarz przepisał Budapeszt. Jeś li nagle spadnie deszcz lub ś nieg - gorą ce ź ró dł a termalne zawsze Cię uratują .

I choć wycieczka był a w czasach dokumentalnych, zabytki i ciekawe miejsca pozostają takie same. A nawet ką piele dział ają z pewnymi ograniczeniami.

Terminal mię dzynarodowy nie jest zbyt duż y i doś ć ł atwo jest wymyś lić , jak dostać się na przystanek autobusowy. Zaopatrz się w kartę kredytową Pay Pass, aby zapł acić za bilety autobusowe i nie bę dziesz musiał zmieniać waluty na lotnisku.

Bilety sprzedawane są w automatach, wieloję zyczne menu (w ję zyku rosyjskim).


Pojechaliś my autobusem do metra, aby dostać się do centrum Budapesztu. W pobliż u stacji metra znajduje się duż e centrum handlowe. Jest kantor (jest prowizja) - jeś li potrzebujesz forintó w, ale pró bują c odwiedzić Wę gry, staramy się zmienić walutę w bankach (bank OTP ma zawsze dobry kurs).

Ponieważ planował em duż o podró ż ować po mieś cie, wybrał em mieszkanie z dogodną lokalizacją w pobliż u dworca kolejowego Nyugati.

Tł o: W 1846 r. odnoga ł ą czą ca Peszt na pó ł noc od Vac stał a się pierwszą linią kolejową na Wę grzech. Z biegiem czasu ruch pasaż erski znacznie się zwię kszył , a istnieją cy mał y pawilon dworcowy nie mó gł sobie z tym poradzić . Postanowiono zastą pić go bardziej nowoczesnym domem. Swó j projekt zaproponował a francuska firma „Hey Fell”, któ ra zasł ynę ł a na cał ym ś wiecie flagą tej wież y w Paryż u.

Nowa stacja został a zbudowana w 1877 r. z zastosowaniem postę powej jak na owe czasy technologii - z wykorzystaniem stalowej ramy.

Plan wycieczki został opracowany z uwzglę dnieniem lokalizacji i optymalnego poruszania się po mieś cie (jeś li przyjeż dż asz na tydzień , aby kupić tydzień spó ź nienia) Zaplanowano codzienne spacery, aby odwiedzić ró ż ne ł aź nie termalne w okolicy, w któ rej odbywał a się wycieczka zaplanowany.

Kolor czerwony - romantyczny

W dniu przyjazdu (2. poł owa za), któ ry był pią tek, pojechaliś my do Hotelu Astoria i poszliś my wzdł uż Kossuth Lajos, do mostu Erzsebet. Naszym celem na tę noc był a najbardziej luksusowa ł aź nia turecka Rudas (Rudas fü rd).

Tł o historyczne: Hotel „Astoria” został wybudowany w 1914 roku. Wydarzenia rewolucji 1956 roku przyniosł y temu domowi smutną popularnoś ć.

25 paź dziernika zgromadzili się tutaj protestują cy, aby powstrzymać kolumnę czoł gó w przed natarciem na budynek parlamentu.

Wszystko zaczę ł o się doś ć spokojnie, protestanci i ż oł nierze radzieccy rozmawiali ze sobą , ludzie wbijali kwiaty do beczek czoł gó w. Ale padł strzał i sowiecki oficer zginą ł . W odpowiedzi armia otworzył a ogień do protestują cych, co spowodował o ofiary.

Spacerują c wzdł uż Kossuth Lajos, warto zwró cić uwagę na dwa najpię kniejsze budynki w Budapeszcie, Pał ac Clotilde.


Księ ż niczka Maria Adelaide Amalia Clotilda z Saxe-Coburg-Gotha i Kochari po ś lubie został a arcyksię ż ną Austrii, księ ż niczką Wę gier, Czech i Toskanii. Nawiasem mó wią c, w tych pał acach nigdy nie mieszkał ): Dwa pał ace mieszkalne zdobią wejś cie do mostu Erzsé bet. Domy wyglą dają niemal identycznie. Został y zbudowane w 1902 roku dla có rki arcyksię cia Jó zefa - Klotyldy. Plan budynku stworzyli Florish Korb i Kalman Girgel.

Pał ace urzą dzone są w stylu neobarokowym z elementami rokoka.

Przede wszystkim wszystkie pomieszczenia w domach był y mieszkalne, a dziś tylko na najwyż szym pię trze znajdują się prestiż owe apartamenty, a niż sze kondygnacje zajmują sklepy, kawiarnie i galeria obrazó w.

Tł o historyczne: Erzsebet hid nosi imię cesarzowej Austro-Wę gier Elż biety (Sissy), zmarł ej w 1898 roku. Jest to czwarty stał y most na Dunaju. W roku budowy (1903) uznawany był za najdł uż szy most wiszą cy, a rekord ten utrzymywał do 1926 roku. Nawiasem mó wią c, jeś li przyjrzysz się uważ nie, sł ynny most Golden Gate w San Francisco jest nieco do niego podobny. W czasie wojny most został ró wnież wysadzony przez Niemcó w. Jest to jedyny most w Budapeszcie, któ ry ze wzglę dó w technicznych, ekonomicznych i komunikacyjnych nie został przebudowany wedł ug pierwotnego projektu (1964 autorstwa Pala Shavoy).

A na koniec romantyczny spacer po moś cie i nie mniej romantyczne pł ywanie.

Najemcy przeprowadzali ró ż ne przebudowy budynku, któ rego stan stale się pogarszał . Coraz pilniejsza stawał a się potrzeba generalnej przebudowy i modernizacji ł aź ni. 19 kwietnia 1866 r. sejmik miasta Budy przeją ł zarzą dzanie ł aź nią . Pod kontrolą wł adz miejskich stopniowo przebudowywano poszczegó lne czę ś ci ł aź ni. Ze ś wietlicy wydzielono oddział ł aź ni parowej, aw 1896 r. otwarto basen. Od 1936 r. z ł aź ni mogli korzystać wył ą cznie mę ż czyź ni, a po przebudowie, któ ra został a zakoń czona w 2005 r. , w ł aź niach Rudasza pł ywał y ró wnież kobiety. We wtorki ł aź nie mogą odwiedzać tylko kobiety, a soboty i niedziele są publiczne.

Ale poniedział ki, ś rody i czwartki i pią tki nadal należ ą tylko do mę ż czyzn: ))))

Oficjalna strona https:// www. rudasfurdo. hu /

Pomarań czowy – parlamentarny

Pię kne w każ dą pogodę : )


Izba wę gierskiego parlamentu (1885-1904, Imre Steindl) jest uważ ana za jedną z wizytó wek Budapesztu. Przed jego budową wę gierscy ustawodawcy nie mieli stał ej siedziby. „Ojczyzna nie ma wł asnego domu” – tak w poł owie XIX wieku pisał poeta Mihai Vereshmarty. Po wypę dzeniu Turkó w w 1686 r. wę gierskie Zgromadzenie Ustawodawcze został o przeniesione do Poż onu (obecnie Bratysł awa na Sł owacji). Jednak w poł owie XIX wieku, wraz ze wzrostem ś wiadomoś ci narodowej, pojawił o się pytanie o zasiadają cy w stolicy parlament wę gierski.

Prace rozpoczę ł y się w 1885 roku. Miejsce przyszł ego budynku wybrano nad brzegiem Dunaju, gdzie kiedyś znajdował o się miejskie wysypisko ś mieci.

Biorą c pod uwagę trudny grunt, najpierw musieliś my go wzmocnić , wylewają c pod fundament masywną pł ytę betonową o gruboś ci 2-5 m.

Dom ma 268 m dł ugoś ci i 123 m szerokoś ci. Wysokoś ć gł ó wnej kopuł y to 96 m (jak w Bazylice ś w. Moż esz dostać się do ś rodka przez 27 wejś ć . Parlament ma 29 wewnę trznych klatek schodowych, 691 pokoi i 13 wind. Fasada ozdobiona jest 90 posą gami i wizerunkami herbó w ró ż nych miast i wojewó dztw, a wewną trz - 152 posą gami! Dom wył oż ony jest kruchym piaskowcem, któ ry ł atwo się brudzi (wię c trzeba stale czyś cić elewacje). W projekt budynku zaangaż owani byli najlepsi wę gierscy artyś ci, tacy jak Miksha Roth, witraż owiec Mihai Munkaci, któ rego monumentalny obraz „Znaczenie Ojczyzny” zdobi jedną z sal.

Techniczne „nadzienie” był o ró wnież jednym z najbardziej zaawansowanych w tamtych czasach.

Wewną trz zainstalowano system klimatyzacji wewnę trznej, któ ry latem był chł odzony w specjalnych podziemnych zbiornikach lodowych. Gł ó wne wejś cie od strony placu jest "strzeż one" przez postacie lwó w.

Z niego w gó rę prowadzą gł ó wne schody, któ rych sklepienie stropu zdobi obraz Kary Lotz. Te freski nazywane są „Prawodawcą ” i „Apoteozą Wę gier”.

Schody prowadzą do Sali Kopuł owej, któ ra ma wysokoś ć.27 m. Wzdł uż obwodu kolumn znajduje się.16 postaci sł ynnych wł adcó w Wę gier: od pierwszego kró la – ś w.

W centrum sali pod szkł em wystawiona jest korona wę gierska oraz atrybuty wł adzy kró lewskiej: pań stwo, berł o i miecz koronacyjny.

Dwa skrzydł a odchodzą od Sali Kopuł y, w któ rej mieś cił y się sale konferencyjne gó rnej i dolnej izby. Na dzisiejszych Wę grzech Zgromadzenie Ustawodawcze skł ada się tylko z jednej izby, z 386 ustawodawcami. Sala konferencyjna znajduje się w skrzydle poł udniowym.


Od Hali Kopuł owej oddziela ją wielkie foyer. Wzdł uż ś cian foyer znajduje się pię ć nisz, oddzielonych od siebie kolumnami z postaciami przedstawiają cymi przedstawicieli ró ż nych zawodó w. Architekt przedstawiony jest w rzeź bie autorstwa autora projektu samej budowli – Imre Steindla. Sufit zdobią freski Zygmunta Weida, ilustrują ce staroż ytną historię Wę gró w. Sala konferencyjna przypomina kształ tem podkowę.

Na ś cianie za prezydium znajdują się dwa pł ó tna przedstawiają ce waż ne momenty w historii pań stwa wę gierskiego: otwarcie Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych w 1848 roku i koronację cesarza Franciszka Jó zefa w 1867 roku. Pomię dzy nimi znajduje się narodowy herb Wę gier, otoczony herbami wszystkich rzą dzą cych kró lestwem dynastii - Arpadó w, dynastii Anjou, rodziny Hunyadi, polskiego domu Jagieł ł o, Zapilli i Habsburgó w-Lotarynian. Za salą obrad znajdują się gabinety Prezesa Rady Ministró w i Prezydenta.

Sala w pó ł nocnym skrzydle budynku, w któ rej niegdyś mieś cił a się wyż sza izba parlamentu, jest wykorzystywana do organizowania ró ż nych mię dzynarodowych imprez, konferencji i kongresó w. Poematowi poś wię cono ogł oszenie Zł otej Bulli w 1222 roku przez kró la Andrzeja II oraz przysię gę wiernoś ci parlamentu wę gierskiego cesarzowej Marii Teresie Austrii w 1741 roku.


Sala Kongresowa oddzielona jest od Hali Kopuł owej bogato zdobionym foyer ozdobionym 32 figurami alegorycznymi symbolizują cymi zawody zwią zane z rolnictwem, hodowlą zwierzą t, przemysł em, handlem, ró ż nymi naukami i sztukami.

Freski na suficie dzieł a Zygmunta Weidy przedstawiają sceny z historii: „Ś w. korona kró la Stefana I”, „ Alegoria Chwał y Krzyż a ”, „ Kró l Maciej wś ró d ludzi ”, „ Kró l Lajos I Wielki zlecił budowę katedry w mieś cie Kasza ”.

Budynek parlamentu został poważ nie uszkodzony podczas II wojny ś wiatowej: w latach 1944-1945 trafił o w niego okoł o 250 bomb lotniczych. Jednak dom został cał kowicie odrestaurowany. W czasach sowieckich iglica gł ó wnej kopuł y był a ozdobiona pię cioką tną gwiazdą , podobną do gwiazd moskiewskiego Kremla.

Plac przed budynkiem parlamentu jest czę sto wykorzystywany w ś wię ta pań stwowe. Odbywają się tu parady wojskowe, któ rym towarzyszy uroczystoś ć wzniesienia flagi pań stwowej. Na placu Wę grzy wyraż ają niezadowolenie z polityki rzą du.

Wzniesiono tu pomniki wybitnych bojownikó w o wolnoś ć .


W poł udniowej czę ś ci placu znajduje się pomnik konny Ferenca Rakoczego (1676-1735) (1936, Janos Pastor), któ ry był przywó dcą antyhabsburskiej wojny narodowowyzwoleń czej począ tek XVIII wieku. Z jednej strony cokoł u wyrzeź biono motto zbuntowanych chł opó w: „Za ojczyznę i wolnoś ć ”. Z drugiej strony są sł owa Racco: „Pierwotne rany narodu wę gierskiego ponownie się rozpalają ”.

Lajos Kossuth (1802-1894), uczestnik rewolucji 1848 r. i wojny wyzwoleń czej, spoglą da na bohatera wojny chł opskiej z przeciwnej strony. Pomnik jego został wzniesiony w 1927 roku.

Jednak nie lubił go powojenny komunistyczny dyktator Wę gier Matthias Rakoshi, któ ry uważ ał go za „przygnę bionego”. W rezultacie pomnik został rozebrany, ale na jego miejscu w 1952 roku wzniesiono pomnik bardziej „afirmują cy ż ycie”, przypominają cy typowo sowieckie pomniki bohateró w rewolucji.

jpg "target =" _ blank " rel="nofollow">

Po wejś ciu do muzeum parlamentu zobaczysz pomnik Istvana Tiszy (gro f Tisza Istvá n). Istvan Tysa (1861-1918) - wę gierski polityk, premier Kró lestwa Wę gier. Popularnoś ć zyskał dzię ki ponownemu pochowaniu szczą tkó w Ferenca II Rakoczego. Czytają c jego biografię , zastanawiasz się : „A co jeszcze zrobił Wę grom szkodę lub korzyś ć? ” Wspó ł cześ ni zaciekle go nienawidzili. Miał trzy nieudane pró by, a czwarta się powiodł a. A potomkowie wznieś li pomnik.

Pomnik hrabiego Cisy autorstwa rzeź biarzy Derda Halla i Antala Orbana odsł onię to 22 kwietnia 1934 r.

(22 kwietnia - urodziny Tisy). Wiosną.1945 roku pomnik został zniszczony. Do niedawna stał tam pomnik Mihai Karoya, „lewicowego” premiera i prezydenta Wę gier, któ ry doszedł do wł adzy w wyniku tej samej rewolucji, któ ra zabił a hrabiego Tiszę . I na mocy któ rego Wę gry stracił y prawie wszystko, co mogł y stracić , a dokł adniej na mocy traktatu pokojowego wersalskiego z 1918 r.

Pomnik Kary został usunię ty. Na jego miejscu odrestaurowano kopię starego pomnika hrabiego Cisy (rzeź biarza Istvana Elka).

Pod pomnikiem Ferenca Rakoczego schodzą cego na plac moż na zobaczyć pomnik ofiar powstania wę gierskiego z 1956 roku


A po przejś ciu bliż ej wał u, dwa kolejne pomniki: Hrabia Gyule Andrá s schykentkiraia i Krasnogorka (Gyula Andrá s ssy Gyula, wę gierski. Andrá ssy Gyula; 3 marca 1823, Olakhpatak, Cesarstwo Austriackie - 18 lutego 1890, Woł oszczyzna, Woł oszczyzna, Woł oszczyzna Woł oszczyzna Austro-Wę gry) - wę gierski mą ż stanu i polityk.

Aktywny uczestnik wę gierskiej rewolucji niepodległ oś ciowej w latach 1848-1849.

I wę gierski poeta Jó zef Attila.

Poeta przedstawiony jest siedzą cy na stopniach nasypu z kapeluszem w rę ku, pomnik jest wyryty wersami jego wierszy o Dunaju. Attila Jó zef miał zaledwie 32 lata, kiedy popeł nił samobó jstwo rzucają c się pod pocią g.

To prawdziwy klasyk wę gierskiej poezji. To nie przypadek, ż e Dzień Poezji na Wę grzech obchodzony jest 11 kwietnia, w dniu urodzin Attyli Jó zefa.

Z tym pomnikiem był a cał a historia. W trakcie przebudowy placu miał zostać usunię ty, ale w listopadzie 2011 r. mieszczanie zorganizowali „Maraton Jó zefa Attyli” – przez cał ą sobotę i niedziele przez cał ą noc, 32 godziny z rzę du, zgodnie z liczbą lat, któ re przeż ył . , jeden po drugim czytał swoje wiersze na placu.

А? ciał o Yo? Jó zsef Attila (wę g. Jó zsef Attila; 11 kwietnia 1905 (1905.11. ), Budapeszt - 3 grudnia 1937, Balatonsarso)

60 par metalowych butó w i butó w moż na zobaczyć na brukowanym chodniku na nabrzeż u Dunaju przed budynkiem parlamentu. To Pomnik Pamię ci o Holokauś cie (2005 , autorstwa Gyula Power i Kena Togei) upamię tniają cy Ż ydó w rozstrzelanych przez wę gierskich nazistó w w latach 1944-1945.

Plac Vertanuk widać z koń ca budynku Ministerstwa Rolnictwa ( Vertanuk tere > Mę czennicy), poś rodku któ rych na niewielkim placu znajduje się niezwykł a kompozycja rzeź biarska. Na moś cie nad sztucznym strumieniem stoi spiż owa postać mę ż czyzny w kapeluszu, ze smutnym wzrokiem zwró conym na majestatyczny gmach parlamentu. Jest to pomnik Imre Nadii (1896-1958) (1996 Tamasa Vargi), wę gierskiego mę ż a stanu, któ ry peł nił funkcję premiera podczas tragicznych wydarzeń na Wę grzech jesienią.1956 roku. Wspierał i kierował powstaniem 1956 r.


Zadaj sobie pytanie, czy w naszym rzą dzie jest teraz osoba, któ ra bez wahania odda ż ycie za ideę wolnoś ci i niepodległ oś ci swojego kraju. Nadia został a oskarż ona o „zdradę ” i powieszona. Miał okazję prosić o uł askawienie, ale odmó wił , mó wią c, ż e historia i ś wiatowy ruch komunistyczny zadecydują , kto ma rację .

Kontynuują c spacer przez Lipotvaros (to okolice Budapesztu) ulicą Vecsey, docieramy do Placu Wolnoś ci.

Pod ziemią (prawie pod tą ulicą ) mię dzy Placem Wolnoś ci a są siednim Placem Kossutha znajduje się dawny bunkier wę gierskiego dyktatora komunistycznego Matthiasa Rakoshi, któ ry nazwał siebie „najlepszym wiernym uczniem Stalina”. Budowa rozpoczę ł a się w 1949 roku, a zakoń czył a w 1953 roku.

Bunkier o sile 2200 osó b miał schronić najwyż sze kierownictwo Wę gierskiej Partii Robotniczej na wypadek strajku nuklearnego. Był poł ą czony z pobliskim budynkiem parlamentu i miał wyjś cia na linię metra, któ re moż na wykorzystać do ewakuacji przywó dcó w kraju w inne bezpieczne miejsce. Po zakoń czeniu zimnej wojny bunkier został opuszczony. Dziś należ y do pań stwa i należ y do obiektó w strategicznych bez zagroż enia.

Bardzo monumentalny pomnik Ronalda Reagana, polityka i prezydenta Stanó w Zjednoczonych, został wzniesiony na Placu Wolnoś ci, kilka metró w od pomnika ż oł nierzy radzieckich poległ ych podczas II wojny ś wiatowej. Został otwarty w 2011 roku. Reagan odegrał ogromną rolę w zakoń czeniu zimnej wojny, w wyniku któ rej Wę gry uzyskał y niepodległ oś ć.

Setki mieszkań có w wzię ł o udział w ceremonii odsł onię cia.

Historyczna nadzieja:

W tym miejscu znajdował się kompleks koszarowy Neugebode, w któ rym znajdował y się strzał y garnizonu austriackiego. W czasie wojny o niepodległ oś ć.1848-1849 budynek sł uż ył jako wię zienie, w któ rym wię ziono wielu czł onkó w ruchu narodowowyzwoleń czego, z któ rych czę ś ć rozstrzelano na dziedziń cu. Wś ró d nich był pierwszy premier Wę gier Lajos Battiani.

Od tego czasu budynek stał się dla Wę gró w symboliczną „Bastylią ”, a jego pamię ć wcią ż kojarzy się z sił ą i okrucień stwem mają cym na celu stł umienie pragnienia niepodległ oś ci.


W 1897 roku znienawidzony budynek rozebrano, a na jego miejscu postanowiono zrobić Plac Wolnoś ci. Został zbudowany z luksusowych pał acó w zaprojektowanych przez najlepszych architektó w.

W dolnej czę ś ci plac otacza dawny budynek gieł dy (1897-1907, Ignac Alpar), któ ry na przeł omie wiekó w uznawany był za najwię kszą tego typu budowlę w Europie.

Monumentalny budynek elektryczny, pierwotnie wybudowany dla Gieł dy Papieró w Wartoś ciowych w Budapeszcie, został zaprojektowany i wzniesiony przez architekta Ignaca Alpara (1897-1907). Był to najwię kszy tego typu pał ac w Europie, symbolizują cy pienią dze, bogactwo i wł adzę .

Pierwsza gieł da papieró w wartoś ciowych w Budapeszcie został a zał oż ona w 1854 roku w Pał acu Lloyd's, poł oż onym na poł udniowym krań cu Placu Roosevelta.

W 1893 r. gieł da przeniosł a się do budynku przy Placu Wolnoś ci. Budowę nowego gmachu Gieł dy rozpoczę to w 1902 roku, a zakoń czono w 1907 roku. 25 maja 1948 r. gieł da został a zamknię ta. Pó ź niej powstał tu Instytut Lenina i Dom Techniki, gdzie mieś cił y się siedziby towarzystw naukowych.

Telewizja wę gierska przeniosł a się tu w 1955 roku, aw latach 60. otrzymał a ją do peł nej dyspozycji. Kilkadziesią t lat po licznych przebudowach pał ac bardzo się zmienił , jego oryginalne oryginalne wnę trze moż na dziś zobaczyć jedynie na archiwalnych fotografiach.

Po wschodniej stronie placu znajduje się fasada Narodowego Banku Wę gier (1902-1905, Ignac Alpar), a za nią ambasada USA.

A po wschodniej stronie ambasady amerykań skiej znajduje się jeden z najbardziej malowniczych budynkó w w Peszcie – Pocztowy Bank Oszczę dnoś ciowy (Postakaré k-pé nztá r).

Budynek został zbudowany w latach 1899-1902 przez sł ynnego architekta Edena Lechnera i jest uważ any za przodka nowego stylu, ł ą czą cego standardy modernizmu z elementami motywó w narodowych.

A dach, ozdobiony kwiatami, anielskimi skrzydł ami, smoczymi ogonami i innymi egzotycznymi motywami, nie ma w ogó le odpowiednikó w - gdy mistrzowie zapytali, dlaczego tak bogata dekoracja w elemencie zupeł nie niewidocznym z ulicy, odpowiedział : „Dlaczego nie ptaki je podziwiają? ”.


Po I wojnie ś wiatowej, któ ra zakoń czył a się dla Wę gier narodową tragedią (kraj utracił dwie trzecie terytorium i jedną trzecią ludnoś ci), w pó ł nocnej czę ś ci placu pojawił y się pomniki utraconych ziem. 1 maja 1946 r. na ich miejscu wzniesiono pomnik ku czci sowieckich wyzwolicieli (strong> ) (1946, Antal Karoy), któ rzy zginę li podczas wyzwalania Budapesztu.

Dziś jest to jedyny w mieś cie pomnik ż oł nierzy Armii Czerwonej. Inne po rewolucji 1989 r. został y albo przeniesione na cmentarze miejskie, gdzie pochowani są zmarli ż oł nierze radzieccy, albo umieszczono w parku rzeź b z okresu sowieckiego.

Niektó re lokalne organizacje zbierają podpisy pod rozbió rkę tego pomnika i zwrot oryginalnego pomnika.

Nieco dalej, w cieniu drzew przed ambasadą USA, moż na zobaczyć skromnych rozmiaró w pomnik z brą zu amerykań skiego generał a Harry'ego Hilla Bandholtza (1864-1925) (1936, Miklos Ligeti), któ ry od razu stał się bohater narodowy. W paź dzierniku 1919 kierował aliancką misją rozbrojenia Wę gier i kontrolowania wycofywania wojsk rumuń skich. Wieczorem 5 paź dziernika wojsko rumuń skie, któ re zaję ł o Budapeszt, pró bował o wywieź ć skarby z Muzeum Narodowego.

Dowiedziawszy się o tym, gen. Bandholtz natychmiast udał się do muzeum i uratował swoją kolekcję przed grabież ą (wedł ug legendy zatrzymał rumuń skich ż oł nierzy uzbrojonych tylko w bicz).

Ponadto uratował meble pał acu kró lewskiego i uniemoż liwił wł adzom rumuń skim aresztowanie premiera Wę gier Istvana Friedricha. W swojej ojczyź nie Bandholtz uważ any jest za „ojca” ż andarmerii wojskowej w armii amerykań skiej.

A pomnik ofiar okupacji niemieckiej uzupeł nia plac:

Z Placu Wolnoś ci wracamy nad Dunaj i kierujemy się na Most Ł ań cuchowy.

Ł ą cznie w Budapeszcie jest 9 mostó w, z któ rych 2 to kolejowe: Most Ł ań cuchowy, Most Erzebet, Most Wolnoś ci, Most Margit, Most Sá ndor Pető fi, Most Lanczhid, Most Arpad.

Most Ł ań cuchowy (Lw), czyli Most Secheni – najbardziej „centralny” most, bo prowadzi z Parlamentu do Zamku Buda. Nazywany jest ró wnież „Starą Damą ”. Jest to pierwszy stał y most na Dunaju, któ ry jest jednocześ nie jednym z symboli Budapesztu.


W czasie II wojny ś wiatowej most został wysadzony w powietrze przez Niemcó w, a po jego odbudowie został ponownie otwarty 20 listopada 1949 roku, dzień po dniu, sto lat po pierwszym kapitulacji. Od mostu zaczyna się tunel pod gó rą fortecy, któ ry ma 350 metró w dł ugoś ci - tyle samo co dł ugoś ć mostu. Jest nawet taki wzruszają cy ż art: w deszczu most jest zabierany do tunelu. ; )

Inicjatorem budowy mostu był hrabia Istvan Szechenyi, któ ry musiał czekać cał y tydzień , aż odważ ny wioś larz odważ ył się przewieź ć hrabiego z Pesztu do Budy, manewrują c mię dzy ogromnymi krami.

A potem hrabia powiedział , ż e jest gotó w przeznaczyć swó j roczny dochó d na budowę stał ego kamiennego mostu na Dunaju i oczywiś cie most został zbudowany (zaprojektowany przez Williama Tierneya Clarka i jego imiennika budowniczego Adama Clarka w latach 1839-1849), a trochę pó ź niej - I tunel. Most ł ań cuchowy został oficjalnie nazwany imieniem hrabiego Secheny.

Integralną czę ś cią mostu są majestatyczne postacie lwó w (rzeź biarz J. Marshalko). Począ tkowo mieszczanie ich nie akceptowali, wyrzucają c rzeź biarzowi brak ję zykó w w paszczy lwa. W odpowiedzi Marszał ek opublikował artykuł : „Lwy to nie psy, a ich ję zyki nie zwisają ”. Most i otwierają ca się z niego panorama miasta, szczegó lnie efektownie prezentują się wieczorem, gdy wł ą czone są ś wiatł a.

Idziemy na mał y plac przed mostem i zbliż amy się do Pał acu Gresham:

Jednym z najwspanialszych przykł adó w wę gierskiej secesji jest Pał ac Gresham. Powierzchnia zajmowana przez pał ac to 12 tysię cy metró w kwadratowych. Niegdyś był to jeden z najwię kszych budynkó w mieszkalnych. Styl, w jakim jest zbudowany nosi nazwę - Art Nouveau (Secesja) okresu secesji. Obecnie w pał acu mieś ci się hotel „4 pory roku”.

Wedł ug przekazó w historycznych pał ac był zwykle duż ym prywatnym domem, zwanym wó wczas - Pał acem Nakó (Nakó -palota). W 1880 roku budynek nabył a firma London Insurance Company, kierowana przez Thomasa Greshama. Miał a tam mieś cić się siedziba firmy, ale w 1904 roku pał ac Nako został zburzony. W 1905 roku ogł oszono konkurs na najlepszy projekt nowego budynku. Spoś ró d wielu zastosowań wybrano dzieł o wę gierskiego architekta Zygmunta Kvittnera, a w 1907 roku na nabrzeż u zbudowano nowy pał ac, któ ry zachwyca rozmiarami i dekoracją .


Budynek ozdobiono alegoryczne figury, panele mozaikowe, wykoń czenia z kutego ż elaza i ornamenty roś linne. Wszystko to miał o podkreś lić dobrobyt Imperium Brytyjskiego, ojczyzny Greshama.

To jedno z najpię kniejszych miejsc w mieś cie. Nic dziwnego, ż e wybrano lokalizację pał acu.

Pał ac Gresham na Wę grzech był uważ any za najmodniejsze miejsce. Budynek ma trzy gł ó wne schody, któ re został y nazwane na cześ ć hrabiego Jules Andrá ssy, Thomasa Greshama i Lajosa Kossutha. Ogromne witraż e lś nił y jasno na klatkach schodowych, z portretami tych sł awnych ludzi poś rodku. Nawiasem mó wią c, te witraż e są dzieł em genialnego Mixiego Rotha.

Globalny kryzys dotkną ł wiele firm, w tym Gresham. W 1939 r. przedstawicielstwo musiał o zostać zamknię te. Pał ac został poważ nie uszkodzony podczas II wojny ś wiatowej. Pociski uszkodził y dach przejś cia i witraż e.

Po zakoń czeniu wojny w 1948 r. rzą d wę gierski sprywatyzował dom. Przez dł ugi czas nikt nie zajmował się restauracją.

Przez dł ugi czas w budynku znajdował a się biblioteka, potem reprezentacje ró ż nych stanó w, a w latach 70-tych budynek oddany został na mieszkania komunalne.

Po upadku reż imu komunistycznego budynek pał acu został ponownie sprywatyzowany. Prace konserwatorskie prowadzone są od wielu lat. Ostatecznie w 2004 roku otwarto Gresham Palace, ale jako hotel „Four Seasons Gresham Palace”. W 2011 roku został kupiony przez Suł tanat Omanu. W 2005 roku zakoń czono kolejną globalną renowację , podczas któ rej przywró cono pał acowi niemal pierwotny wyglą d.

Na deptaku Zrinyi obok licznych kawiarni i restauracji, oto taki „urok” ż andarma:

Idziemy do bazyliki ś w. Stefana:


Ś w. Szczepan I (ś w. Szczepan) jest najważ niejszą postacią historyczną i religijną , gł ó wnym wę gierskim bohaterem narodowym. Jemu poś wię cona jest najwię ksza bazylika w Budapeszcie. Dzień ś w. Szczepana (20 sierpnia to dzień jego kanonizacji) jest gł ó wnym ś wię tem narodowym Wę gier. Wysokoś ć bazyliki jest taka sama jak wysokoś ć kopuł y gmachu wę gierskiego parlamentu - 96 metró w. Katedra jest uderzają cym przykł adem neoklasycyzmu, popularnego w poł owie XIX wieku. Jó zef Hild, znany z klasycznego, surowego i zwię zł ego stylu, rozpoczą ł budowę . Po ś mierci Hildy zawalił a się kopuł a katedry, któ rą kontynuował inny znany architekt Mikló s Ibl. Kontynuują c tradycję klasycyzmu, w budowie dzwonó w i ł aź ni wykorzystał elementy eklektyzmu, co nadał o koś cioł owi lekki, ale majestatyczny wizerunek. Konsultantem architekta był sł ynny Eiffel.

Katedra został a konsekrowana 9 listopada 1905 r.

Wewną trz Bazyliki ś w.

Udaj się na plac Erzbeta. Do fontanny Dunaju i do „Oka Budapesztu”:

Postacie kobiece umieszczone na dolnej misie symbolizują dopł ywy Dunaju: Cisa, Drava i Sawa. Na czele znajduje się rzeź ba przedstawiają ca sam Dunaj

Око Будапешта

Jeszcze raz spó jrz na Aquarium Club z fontanną na dachu:

C уточками: )

Zwró ć uwagę na mał y plac Ferenca Deaka, nazwany na cześ ć sł ynnego wę gierskiego polityka, któ ry peł nił funkcję ministra sprawiedliwoś ci w niezależ nym rzą dzie Wę gier w latach 1848-49.

Przy udziale Deaka osią gnię to traktat austro-wę gierski z 1867 r. , któ ry przywró cił konstytucję wę gierską i ró wnoprawne stosunki z Austrią (powstał a dualistyczna monarchia austro-wę gierska). Nawiasem mó wią c, kró lowa Elż bieta, czyli Sissy, tak czczona na Wę grzech, odegrał a gł ó wną rolę w zawarciu tego porozumienia. Faktem jest, ż e duż o rozmawiał a z opozycją wę gierską (w szczegó lnoś ci Ferenc Deak i Gyula Andrá ssy) i wpł ynę ł a na stanowisko mę ż a w tej sprawie. W maju 1867 r. Elż bieta i jej mą ż , cesarz Franciszek Jó zef, zostali koronowani na kró la i kró lową Wę gier w Budapeszcie.

Plac ten jest otoczony interesują cym budynkiem mieszkalnym Anker-há z, zbudowanym w latach 1907-1909 przez sł ynnego wę gierskiego architekta Alpá r Igná c (1855-1928), autora dwó ch wspaniał ych budynkó w na Placu Wolnoś ci (Fond i National Bank Wę gier), a takż e Zamek Vaidahunyad.

A teraz pł ywaj : ))) Ką piel Lukac oficjalna strona https:// www. lukacsfurdo. hu /


Tł o historyczne: Ta interesują ca budapesztań ska ł aź nia, któ ra ma najbogatsze tradycje medyczne i kulturowo-historyczne, został a zbudowana na brzegu Dunaju Buda, naprzeciwko wyspy Mał gorzaty. Niegdyś obszar u podnó ż a Gó ry Jó zefa, gdzie znajdują się ró wnież ł aź nie takie jak „Lukac” i „Zegar”, nazywano Felheviz, czyli Gó rne Gorą ce Wody. Już sama nazwa wskazuje, ż e na powierzchni wybuchają gorą ce ź ró dł a. Na terenie obecnej ł aź ni „Luká cs fü r rd? ” W XII wieku. Rycerze Zakonu Szpitalnikó w ś w. Jana Jerozolimskiego, pó ź niej znani jako Kawalerowie Maltań scy, praktykowali uzdrawianie i budowali ł aź nie obok klasztoró w. W datowanym XVI wieku.

W opisie tych miejsc odnotowuje się , ż e wydobywają ce się już wó wczas na powierzchnię ź ró dł a obecnej ł aź ni „Lukach” napę dzał y stoją cą tu prochownię.

Po upadku jarzma tureckiego ł aź nie Lukackie ró wnież przeszł y na wł asnoś ć skarbu pań stwa. Z biegiem czasu był wł asnoś cią ró ż nych dzierż awcó w, w 1857 r. wynają ł go mł ynarz z Obudy, któ ry rozpoczą ł znaczną rozbudowę ł aź ni.

W 1844 roku w ł aź ni pojawił się nowy wł aś ciciel w osobie Fyulop Palotai. W 1884 r. rozpoczę to jego zakrojoną na szeroką skalę przebudowę : odbudowano hotel SPA, nowoczesny kompleks wodoleczniczy, basen. W informacji o powstają cej ł aź ni zauważ ono, ż e woda ł aź ni „Lukacs” pod swoim wpł ywem jest podobna do wó d leczniczych zagranicznych ł aź ni termalnych, takich jak Baden na przedmieś ciach Wiednia, Baden-Baden i Pieszczany. Pawilon pitny wybudowano w 1937 roku. W 1979 roku.

otwarto tu pierwszy w stolicy ambulatoryjny oddział wodolecznictwa. Modernizacja basenó w zewnę trznych miał a miejsce w 1999 roku.

, kiedy to na miejscu mał o popularnego „jeziora bł otnego” zbudowano nowoczesny basen z niespodziankami (przepł ywy wirowe, podwodne gejzery, wodospady z hydromasaż em, masaż e strumieniowe, podwodne leż aki). Zrekonstruowano ró wnież dwa baseny o ró ż nych temperaturach i wyposaż ono je w potę ż ną jednostkę filtrują cą . Na pł ywalni Ł ukach znajduje się osiem basenó w. Spoś ró d nich cztery baseny zabiegowe (24-40 stopni Celsjusza)

Cią g dalszy tutaj>>> < / em>

Tłumaczone automatycznie z języka ukraińskiego. Zobacz oryginał
Aby dodać lub usunąć zdjęcia w relacji, przejdź do album z tą historią
А́ттила Йо́жеф (венг. József Attila; 11 апреля 1905 (1905-04-11), Будапешт — 3 декабря 1937, Балатонсарсо)
 Женские фигуры, расположенные на нижней чаше, символизируют притоки Дуная: Тису, Драву и Саву. Во главе, скульптура, воплощающая сам Дунай.
Глаз Будапешта
с уточками :)
Uwagi (16) zostaw komentarz
Pokaż inne komentarze …
awatara