Autobusem, promem, samochodem… Wspominając Kretę. Część 2. W labiryncie historii

17 Wrzesień 2020 Czas podróży: z 14 Wrzesień 2019 na 28 Wrzesień 2019
Reputacja: +6644
Dodaj jako przyjaciela
Napisać list

Cią g dalszy. Zacznij tutaj >>>

A teraz, skoro w poprzednim opowiadaniu odwoł ywał em się do literatury, przypomnijmy sobie inne ź ró dł o ś wiatowego dziedzictwa literackiego - mity i legendy staroż ytnej Grecji, któ re opowiadają mię dzy innymi o strasznym potworze Minotaur i jego siedlisku - zawił y Labirynt.

Tam pojechaliś my autobusem turystycznym wzdł uż drogi krajowej. A naszą wycieczkę zaczę liś my od Pał acu Knossos – wizytó wki Krety i miejsca zamieszkania wspomnianego już Minotaura. : ))

Od razu powiem, ż e wyjazd z wycieczką okazał się bardzo sł uszną decyzją , ponieważ a do pał acu dotarliś my w pierwszych rzę dach zaraz po jego otwarciu i nie staliś my w dł ugiej kolejce. . .

… a mł oda pani-przewodniczka okazał a się bardzo piś mienna i w bardzo ciekawy sposó b opowiadał a o historii pał acu…


. . . mity z nim zwią zane, z któ rych najpopularniejszą jest legenda o Labiryncie, w któ rym przechowywany był Minotaur (ś wię te rogi byka uważ ane są za symbol cywilizacji minojskiej - wedł ug przewodnikó w, takie rogi otaczał y cał y obwó d pał acu). . .

. . . i rzeczywistoś ć - liczne obrazy na ś cianach pał acu z dwustronnymi toporami zwanymi „labrysami”, prawdopodobnie dają ce począ tek nazwie Labirynt, aby scharakteryzować Pał ac w Knossos. . .

Topó r Labris

. . . a takż e bardzo logicznie zweryfikowana i szybko, ale bez uszczerbku dla szczegó ł owej znajomoś ci, przeszł a przez prawie wszystkie doś ć zawił e i zlokalizowane na kilku poziomach pomieszczenia pał acowe.

I wprowadził a nas we wszystko – zaczynają c od prastarej kanalizacji i wody deszczowej, któ ra ma okoł o 4 tys. lat, ale jednocześ nie doskonale funkcjonuje do dziś …

Woda burzowa z 1700 p. n. e.

Staroż ytne kanał y

. . . do znalezionych tu dzieł sztuki z tamtych czasó w, takich jak freski „Ksią ż ę z liliami” czy „Processional Road”. . .

Ksią ż ę z liliami

Processional Road

. . . jak i zwykł e rę kodzieł o. . .

…i Salę Tronową ze staroż ytnym kamiennym tronem, któ ry został niedawno odgrodzony od turystó w szkł em…

Tron kró la Minosa w sali tronowej

. . . i ż eby nie czuli się cał kowicie pozbawieni, umieś cili obok siebie kopię dla fanó w selfie i Instagrama. ; )))

W rzeczywistoś ci tak zwana Megaron (komnaty) kró lowej z freskiem „Dolfiny” pozostał y odkryte podczas wycieczki...

…i Megaron Kró lewski, zwany takż e Salą Podwó jnych Toporó w, któ ry z powodzeniem zbadaliś my w wolnym czasie.

Logiczną kontynuacją wycieczki był a wizyta w Muzeum Archeologicznym w Heraklionie, sł yną cym nie tylko z ogromnej kolekcji artefaktó w z epoki minojskiej, ale takż e z innych artefaktó w z historii Krety przez okres ponad pię ciu i pó ł tysią ca lat.

Na miejscu ruin katolickiego klasztoru ś w. Franciszka, któ ry z kolei został wzniesiony za czasó w Wenecjan i zniszczony w wyniku silnego trzę sienia ziemi w 1856 roku, powstał o nowoczesne muzeum.


Na pierwszym pię trze, w porzą dku chronologicznym, wystawione są eksponaty kolekcji minojskiej, znalezione w wykopaliskach pał acó w na Krecie i oczywiś cie w Knossos. Są to biż uteria wykonana ze zł ota i kamieni pó ł szlachetnych. . .

. . . zadziwiają ce w niektó rych przypadkach filigranową pracą i najwyż szymi umieję tnoś ciami rzemieś lnikó w w tak dawnych czasach.

Na wystawie wyró ż nia się osobista pieczę ć kró la Minosa (w rzeczywistoś ci staroż ytna cywilizacja minojska znaleziona na Krecie ró wnież nosił a imię kró la).

Ekspozycja tradycyjnie prezentuje ró ż norodne wazony i naczynia, a takż e inną ceramikę i sprzę t gospodarstwa domowego. . .

… narzę dzia pracy i ż ycia…

Jeś li już , to są to staroż ytne tarki : )

. . . oczywiś cie toporki laboratoryjne w ró ż nych odmianach. . .

…obiekty kultu, z któ rych najsł ynniejsze to fajansowe figurki Bogini z wę ż ami ze ś wią tyni w Pał acu Knossos. Uważ a się , ż e stworzenie z rodziny kotó w na gł owie jednej z bogiń symbolizuje dominację nad naturą .

Istnieją ró wnież wizerunki bykó w z wyją tkowymi rogami pod każ dym wzglę dem. : )

I oczywiś cie sł ynny na cał ym ś wiecie dysk z Fajstos, znaleziony podczas wykopalisk w pał acu w Fajstos. Ten artefakt z okresu Novodvorets nie został jeszcze rozszyfrowany. Przypuszczalnie znajdują się na nim inskrypcje religijne. Nasz przewodnik powiedział nam, ż e niedawno naukowcom udał o się wypowiedzieć to, co został o zapisane na dysku. Chociaż nie do koń ca rozumiem, jak moż na wypowiedzieć coś , czego nie wiadomo, jak czytać i co to znaczy. Niemniej jednak.

Nawiasem mó wią c, w muzeum prezentowany jest model Pał acu w Knossos. Moż esz wię c z grubsza wyobrazić sobie, co i jak był o w najlepszych czasach. : ) Nic dziwnego, ż e pał ac miał sł awę labiryntu.

Oryginalne minojskie freski z Pał acu w Knossos są wystawione na drugim pię trze muzeum…

Fresk nazwano „Paryskim”

. . . a takż e zasady ich renowacji są przedstawione, gdy dosł ownie z najmniejszych pozostał oś ci wył aniał y się cał e obrazy z odległ ej przeszł oś ci.

I, oczywiś cie, czym jest muzeum archeologiczne bez mozaik. . .

. . . a takż e posą gi i figurki? ! Wię c one też tu są - od miniaturowych po cał kiem imponują ce. ; ))


Ogó lnie rzecz biorą c, jeś li odwiedził eś już Pał ac w Knossos, wycieczka do muzeum archeologicznego bę dzie bardzo przydatna.

Obecni wł aś ciciele Pał acu w Knossos

A potem moż esz spacerować po Heraklionie, co zrobimy w nastę pna czę ś ć >>>

Tłumaczone automatycznie z języka rosyjskiego. Zobacz oryginał
Aby dodać lub usunąć zdjęcia w relacji, przejdź do album z tą historią
Нынешние хозяева Кносского дворца
Топорик-лабрис
Принц с лилиями
Дорога процессий
Трон царя Миноса в Тронном зале
Древняя канализация
Ливневка образца  1700 г. до н.э.
Древняя Дорога царей
Если что - это древние терки :)
Фреска получила название