Jak degustować trzydzieści dwa piwa wieczorem lub na urodziny w Pradze (ciąg dalszy)

06 Lipiec 2017 Czas podróży: z 14 Czerwiec 2017 na 18 Czerwiec 2017
Reputacja: +1960.5
Dodaj jako przyjaciela
Napisać list

rozpocznij http://www.turpravda.ua/cz/ praga/blog-231097.html?turpravda.com/cz/praga/blog-231097.html

Letni Pał ac Kró lowej Anny został wymyś lony przez Ferdynanda I jako prezent dla ukochanej ż ony. Ale Anna nie doż ył a koń ca budowy. A sam Ferdynand tam nie mieszkał (przenió sł się do Wiednia). To taka smutna i romantyczna historia. Za czasó w Rudolfa II galeria cesarska znajdował a się na pierwszym pię trze pał acu, a obserwatorium na drugim pię trze, gdzie Kepler i Brahe wraz z Rudolfem prowadzili obserwacje astronomiczne. Po ś mierci Rudolfa pał ac był pusty, pó ź niej splą drowali go Szwedzi. W XVIII wieku Belweder stał się laboratorium artylerii. I dopiero w poł owie XIX wieku pał ac został zrekonstruowany, drugie pię tro pomalowano freskami i zamieniono na galerię sztuki. Kim jest do dziś .

Widok na Zamek Praski z Pasaż u Belwederu.

Podczas podziwiania widokó w na Zamek Praski, poniż ej widziano namioty z beczkami z piwem.


Mę ska poł owa, już wyczerpana historycznymi i romantycznymi informacjami, z zainteresowaniem przyglą dał a się im. Musiał am pilnie wygooglać , ż eby dostać się na to ś wię to ż ycia : ) (wszystko był o ogrodzone i nikomu nie wpuszczano, chociaż przy wejś ciu ludzie tł oczyli się z zainteresowaniem). Okazał o się , ż e bę dzie to festiwal piwa z najlepszych czeskich minibrowaró w, ale wstę p jest bardzo ograniczony – tylko 1200 biletó w, któ re już dawno wyprzedane. Mę ska poł owa ż alu „pł akał a”, ale ratunek zdą ż ył na czas. Dziś na bulwarze Naplavka rozpoczyna się ró wnież festiwal piwa „Piwo na Naplavce”. Wstę p wolny. Hurra…. Patrzymy na mapę , gdzie znajduje się ten cenny nasyp. Jak się okazał o, jest blisko Wyszehradu. Postanowiono (tylko bardzo, bardzo szybko) zobaczyć Wyszehrad i to z poczuciem speł nienia jako turysta na festiwalu.

Wyszehrad to twierdza i historyczna dzielnica Pragi.

Twierdza został a zbudowana w X wieku i jest uważ ana za jeden z pierwszych oś rodkó w pań stwa czeskiego. Wedł ug legendy księ ż niczka Libuš e przewidział a w tym miejscu rozkwit i ś wiatową sł awę Pragi. Wyszehrad otrzymał aktywną budowę i rozwó j za wł adcy Vratysł awa II, pod jego rzą dami rozpoczę to budowę bazyliki ś w. Piotra i Pawł a, rozpoczę to budowę rotundy ś w. Marcina, bito czeskie monety. Pod koniec XI wieku budowa został a zakoń czona. I stopniowo Wyszegrad zaczą ł tracić na znaczeniu jako centrum pań stwa (wł adcy przenieś li się na Zamek Praski).

Karol IV (już w XIV wieku) pró bował wskrzesić dawną ś wietnoś ć . Był o to w tym czasie z Wyszehradu

Rozpoczę ł a się procesja koronacyjna kró ló w czeskich. W przyszł oś ci wartoś ć Wyszehradu zostanie zredukowana do twierdzy wojskowej. A w czasie wojen husyckich został znacznie zniszczony i opuszczony. W XVII wieku został ponownie przebudowany na barokową fortecę o mocnych murach.

Po zamknię ciu twierdzy (w drugiej poł owie XIX wieku) dawny cmentarz Wysograd zamieniono na miejsce pochó wku wybitnych postaci Republiki Czeskiej.

Brama Leopoldó w, czę ś ć fortyfikacji z XVII wieku

Rotunda ś w. Marcina jest najstarszym przykł adem architektury romań skiej w Pradze. Zbudowany w drugiej poł owie XI wieku.

Park Wyszehradzki. Posą g Przemysł a i Libuzy

Koś ció ł ś w. Piotra i Pawł a

W czasie swojego istnienia koś ció ł przeszedł wiele przebudó w, a dziś swó j neogotycki wyglą d uzyskał w drugiej poł owie XIX wieku. Wejś cie do koś cioł a jest pł atne 50 koron (bardzo duż o dla zakochanych).

Ale na przykł ad podobał y mi się drzwi : )< /p>

A sam park to przyjemne miejsce na spacery i podziwianie wspaniał ej panoramy miasta. Wielu mieszkań có w po prostu chodzi lub leż y na matach na trawie.

A teraz na festiwal!


Jak się okazał o, sprytne puł apki festiwalowego morza nie brakuje: piwa nie nalewa się do plastikowych szklanek ; ( Trzeba kupić szklankę do piwa od organizatoró w + reklama z browarami reprezentowanymi na festiwalu ( wynik jej przestudiowania okazał się pó ź niej bardzo przydatny i cenny: jest napisane, w któ rych miejscach w Pradze moż na spró bować piwa tego czy tamtego piwowara) + „papiery” (któ re wrę czono producentowi, za któ ry najbardziej lubił eś nagroda publicznoś ci) (koszt 100 krn)

Szklanka został a przyniesiona do domu : ))

Nie tak okazał y jak na Oktoberfest, raczej przytulny i domowy< /p>

A jeś li ktoś jest gł odny, to jest coś do jedzenia - lokalne kieł baski, kebaby, pizza itp. Jeś li nie chcesz kupować - zjedz wł asne - nie jest to zabronione.

Mieszkań cy przychodzą z wł asnymi okularami (i czę sto nie tak mał ymi jak my).

Zakoń czyliś my degustację tym piwem o nietypowej i intrygują cej nazwie „La Cocaina ": ))

Czwarty dzień - domek letniskowy

W soboty zawsze jeź dzimy do daczy. Nie odchodzą c od tradycji postanowiliś my odwiedzić „chatkę ” hrabiego Sternberga.

Zamek Troja - wiejska rezydencja Sternbergó w

Pał ac został zbudowany pod koniec XVII wieku na polecenie hrabiego Wacł awa Sternberga w stylu barokowym przez francuskiego architekta J. B. Mate. Jako wzó r do naś ladowania dla architekta posł uż ył klasyczny rzymski pał ac.

Front zamku

W tamtych czasach nie był o nowoczesnego wejś cia, a jedyna droga do zamku wiodł a centralną aleją francuskiego parku i spoczywał a na monumentalnych schodach ozdobionych posą gami antycznych bogó w i tytanó w.

Mó wi się , ż e w tamtych czasach wiedza zwykł ych mieszkań có w Pragi o staroż ytnoś ci ograniczał a się do opowieś ci o wojnie trojań skiej, a patrzą c na te schody, nowy pał ac zaczę li nazywać Troją . To nazwa utknę ł a : )

Najbardziej monumentalna Sala Cesarska, ozdobiona freskami na temat Chwał y Habsburgó w< /p>

Hrabia chciał „wydobyć ł askę ” u swego cesarza Leopolda I Habsburga i nakazał pomalować salę freskami gloryfikują cymi zwycię stwo nad Turkami w bitwie pod Wiedniem (1683). Nawiasem mó wią c, sam Leopold I nie brał udział u w tej bitwie.

A holenderscy mistrzowie, bracia Godin, malowali go przez 6 lat.

Nie mniej ciekawe, osobiś cie podobał y mi się jeszcze bardziej, sale chiń skie (autorzy obrazó w są nieznani)

Hale chiń skie

Malownicze widoki miniatury „Czeski Wersal”


Aby stworzyć przyjemną atmosferę dla goś ci zamku, hrabia Sternberg zaprosił do posiadł oś ci mistrzó w winiarstwa, a na zboczu wzgó rza za zamkiem zał oż ono winnicę i winiarnię .

Wstę p do zamku jest pł atny (120 koron), a ogrody moż na zwiedzać swobodnie.

Dodam od siebie: naprzeciwko wejś cia do zamku znajduje się praskie zoo. A jeś li chcesz go odwiedzić (zamek), skup się na zoo.

Ze stacji metra Vltavska odjeż dż a autobus miejski numer 112 - jedź do ostatniego.

Nawet tego dnia zaplanowaliś my zakupy. Nie ma tu wiele do opowiedzenia, no có ż , centrum handlowe, jak wszę dzie. Pojechaliś my do ostatniej linii metra B - Cerny most (centrum handlowe nazywa się Czarnym Mostem) Jeś li ktoś jest zainteresowany, to wygodnie się tam dostać i spacerkiem od stacji metra do 5 minut. Cen nie powiem, bo nie chodził y do ​ ​ sklepó w w centrum. Tak, a sprzedaż zaczyna się dopiero w lipcu. Zakupy to bardzo osobista sprawa.

Dzień pią ty – „i na koniu”

Ostatniego dnia w koń cu zdecydowaliś my się odwiedzić pł atne atrakcje Zamku Praskiego, któ re był y już dwukrotnie przekł adane. Kupiliś my najpeł niejszy bilet (350 koron) – obejmował zwiedzanie: pł atnej czę ś ci Katedry ś w. Wita, Starego Pał acu Kró lewskiego, Bazyliki ś w. Jerzego, Zł otej Uliczki, Wież y Daliborka, wystawy „Historia Zamku Praskiego” , Brama Prochowa, Pał ac Rož mberg.

Bilet jest waż ny przez dwa dni.

Bał em się , ż e nie zdą ż ymy zobaczyć wszystkiego w jeden dzień . Wszyscy radzili sobie cał kiem dobrze. Ale…. Niektó re chwile są kompletnym rozczarowaniem.

Wię c w kolejnoś ci. Jeś li wybierasz się sam (bez zorganizowanej wycieczki), radzę skorzystać z audioprzewodnika lub mieć dobre domowe preparaty (w internecie jest wystarczają co duż o informacji).

Katedra ś w. Wita robi wraż enie nawet bez wizyty w czę ś ci pł atnej.

Witraż Alfonsa Muchy.

Gró b ś w. Wita

Drewniany panel "Ucieczka kró la Fryderyka Palatynatu z Pragi". Jego gł ó wną wartoś cią jest to, ż e bardzo szczegó ł owo przedstawia Pragę na począ tku XVII wieku.

Sarkofag Jana Nepomucena - "bogato" wykonany z dwó ch ton srebra , miejscami pokryta platyną i zł otem (XVIII w. )


.turpravda.pl/nowość/3/1200x800/00/01/78/79/1787902.jpg" target="_blank" rel="nofollow">Kaplica Wł adysł awa - na poziomie drugiego pię tra poł ą czona jest zadaszonym korytarzem ze Starym Pał acem Kró lewskim.

A najwię kszym rozczarowaniem jest to, ż e nie wpuszcza się ich do kaplicy ś w. Wacł awa (najcenniejszej i najpię kniejszej) (zamknię tej : (( - mijamy. Turystó w jest duż o, ale są tylko freski z XIV wieku) .

Najwię ksze wraż enie zrobił na mnie Stary Pał ac Kró lewski – Sala Wł adysł awa.

Pojechaliś my cał ą dostę pną trasą . Nie mają wstę pu do Kaplicy Wszystkich Ś wię tych, ale nie byli szczegó lnie zdenerwowani. Ogó lnie mi się podobał o.

Ekspozycja „Historia Zamku Praskiego” – pię ć dziesią t pię ć dziesią t, dla amatora. Niektó re z nich był y interesują ce, niektó re był y tylko spojrzeniem.

Bazylika ś w. Jerzego to najstarszy koś ció ł na terenie Zamku Praskiego.

Podobał o mi się wnę trze w stylu romań skim.

Niezwykł e

Jeś li interesujesz się architekturą , warto ją odwiedzić .

Zł ota Uliczka

Nie, ach – przereklamowane miejsce dla turystó w. Artykuł y gospodarstwa domowego i sprzę ty są gromadzone w ś rodku domó w. A na drugim pię trze znajduje się ekspozycja zbroi i broni.

"Remake" dla chiń skich turystó w, widział em (oczywiś cie w muzeach : ) , jak wyglą da prawdziwa zbroja z XI-XIII wieku

Dział broni jest ciekawszy.

Wież a w Daliborku.

Kiedyś był o to wię zienie dla szlachty i szlachty. Teraz moż na powiedzieć , ż e ekspozycja ś redniowiecznych narzę dzi tortur jest kiepska, jeś li ktoś odwiedzi Salzburg (Austria) w zamku Hohensalzburg - straszna ekspozycja, lub w najgorszym przypadku w zamku Dubna (Ukraina) - też nic.

W Baszcie Prochowej Mihulka (nie mylić z Bramą Prochową Prasna brana) otwarta jest tylko ekspozycja „Od oddział u ksią ż ę cego do prezydenckiej straż y pał acowej” – nie był em zainteresowany. O wiele ciekawsza jest historia samej Mihulki.

Oto Mihulka - okrą gł a wież a.

Pał ac Rož mberg


Na miejscu nowoczesnego pał acu w drugiej poł owie XVI wieku stał okazał y pał ac szlacheckiej czeskiej rodziny Rož mberkó w. Pó ź niej jednak cesarz Rudolf II postanowił odbudować Stary Pał ac Kró lewski i powię kszyć go kosztem Pał acu Roż mberskiego. Ó wczesny wł aś ciciel pał acu Piotr Wok z Rozmberka nie mó gł odmó wić monarchy i zgodził się wymienić go na obecny Pał ac Schwarzenberg.

Pod koniec XVIII wieku w pał acu Rož mberg otwarto Instytut Szlachetnych Panien, aby kształ cić dziewczę ta ze zuboż ał ych rodzin szlacheckich.

Pał ac został przebudowany i uzyskał swó j obecny wyglą d.

Nie polecam jechać , to co jest teraz dostę pne do zwiedzania (okoł o pię ć pokoi) jest zupeł nie nieciekawe. Na uwagę zasł uguje jedyna sala (na zdję ciu). Lepiej spę dzić ten czas spacerują c po „Ogrodach na Wał ach”, co zrobiliś my. Wejś cie do ogrodó w jest bezpł atne.

Ogró d Chartigowa. Nie da się do niego zejś ć (wszystko jest zablokowane tylko do podziwiania z gó ry)

Ogró d Edenu

Po podziwianiu ogrodó w postanowiliś my zejś ć do stacji metra (Malostranska) przez winnice Svatovacslav

Wino z tych winnic moż na skosztować na letnim tarasie (na zdję ciu po lewej) restauracji Villa Richter.

Trudny wybó r mię dzy degustacją wina a degustacją piwa został dokonany na korzyś ć.32 piw. I poszliś my do baru piwnego „Beergeek” (Vinohradska 62). A w parku naprzeciwko odkryto koś ció ł Najś wię tszego Serca Pana.

Zbudowany w latach 30. ubiegł ego wieku przez architekta J. Plechnika

I wreszcie piwo.....

32 krany do piwa : )

Szczere wyznanie - nie mogliś my opanować wszystkich 32 odmian jednego wieczoru. Tylko 16 ogniw po 0.3 (nie leją mniej) na dwoje : )))). ALE BARDZO pró bowaliś my : )))

Mam nadzieję , ż e moja historia przyda się komuś w jego podró ż y po pię knej Pradze.

Ps. Szczegó lną wdzię cznoś ć pragnę wyrazić „Yolce” (Alenie z Kijowa) z forum „Razem na cał ym ś wiecie” za jej przydatne wskazó wki dotyczą ce Pragi i piwa.

Wydatki okazał y się w cztery i pó ł dnia dla dwojga:

Bilety do muzeó w 50 E

Bilety transportowe 35 E

Wypił em i zjadł em 180 E

Hotel 205E

Tłumaczone automatycznie z języka rosyjskiego. Zobacz oryginał
Aby dodać lub usunąć zdjęcia w relacji, przejdź do album z tą historią
Хартиговский сад. Спуститься в него  не представляется возможным (все перекрыто только полюбоваться сверху)
Райский сад
Построен в 30-х годах прошлого века архитектором Й. Плечником
32 краника с пивом :)
Uwagi (30) zostaw komentarz
Pokaż inne komentarze …
awatara