NAJBARDZIEJ PRAWIDŁOWA RECENZJA
Maj. . .
Postanowiliś my nie szukać nigdzie za granicą , jak mó wią w Odessie: „Prosisz o piosenki, mam je! ” i postanowiliś my udać się gdzieś bliż ej Rezerwatu Biosfery Dunaju. p>
Rezerwat Biosfery Dunaju (przed 1998 r. - Rezerwat „Dunaj Pł awni”): poł oż ony na poł udniowo-zachodnim krań cu Ukrainy, na terytorium regionó w Kiliya i Tatarbunary
a href ="https://ru. wikipedia. org/wiki/%D0%9E%D0%B4%D0%B5%D1%81%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%8F_%D0 %BE %D0%B1%D0%BB%D0%B0%D1%81%D1%82%D1%8C">Region Odessy Ukraina, w Ramię Kiliya Dunaj.
Terytorium rezerwatu obejmuje wyspy delty w gó rę iw dó ł Dunaju, powodzie na pó ł nocy wzdł uż Dunaju, jezior delta i dwukilometrowego pasa wó d morskich wzdł uż wybrzeż a. Powierzchnia rezerwatu wynosi 50252.9 ha. Prawie cał e terytorium rezerwatu (odnoga Kiliya, z wyją tkiem strefy buforowej) ma status terenó w podmokł ych o znaczeniu mię dzynarodowym, zgodnie z Konwencją Ramsarską ze specjalnym reż imem ochrony. Po rumuń skiej stronie Delty Dunaju utworzono ró wnież rezerwat przyrody, wpisany w 1991 roku na Listę %B8%D1%80%D0%BD%D0%BE%D0%B5_%D0%BD%D0%B0%D1 %81%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D0%B5 ">Ś wiatowe dziedzictwo UNESCO.
Znowudroga,jakmówiąwOdessie:„Tocośwyjątkowego!”.
Prawdęmówiąc,kiedyjużbardzoaktywnierozpoczynaliśmynaprawyijestszansa,żewkrótcezakończądrogęażdomiastaWilkowo(miastotojestrównieżznanejako„ukraińskaWenecja”zewzględunalicznekanaływykopanewzdłużulic).
Kiedyudaliśmysiędonatury,jakmieszkańcymiast,naprawdęmieliśmynadzieję,żezobaczymyżywestworzenia,alespodziewaliśmysięzobaczyćcoślokalnego:tamzająca,czaplęitp.,pierwszego,któregospotkaliśmy,alepodrodze,byłstruś!Takistandardowystruśukraińskispokojniepasiesięnatrawnikunapodwórku...
Okazał o się , ż e to coś w rodzaju eksponatu z farmy strusi.
Po spojrzeniu na ciekawoś ć ruszyliś my dalej.
Nareszcie nadeszł o – pię kno!
Natura taka jest, dlaczego na trawniku są strusie – cytryny rosną na ulicy!
Okazał o się , ż e kilka lat temu zasadzono drzewo cytrynowe i zapuś cił o korzenie – w koń cu rezerwat przyrody!
Nie zł owili sami ryb – pomachali do Wilkowo, a zupa rybna jest gotowa.
A co z majowymi ś wię tami bez grilla. . .
Wilkowo sł ynie też z truskawek, ale my jesteś my z Odessy - zabraliś my ze sobą piwo: ktoś pije szampana z truskawkami, a my zdecydowaliś my się na piwo i truskawki, okazał o się bardzo smaczne - polecamy spró bować .
W drodze powrotnej postanowiliś my odwiedzić fortecę Bieł gorod-Dniestr.
Twierdza Be? lgorod-Dniester? vskaya (rzymski Cetatea Alb ? ) (do 1944 r. - twierdza Akkerman) - pomnik historii i urbanistyki XIII-XV wieku. Jest jednym z najlepiej zachowanych na terytorium %B0">Ukraina. Swoją wielkoś cią przewyż sza wszelkie podobne fortyfikacje w kraju. Cał kowita powierzchnia twierdzy to 9 hektaró w. Twierdza leż y na skalistym brzegu Ujś cie Dniestru i ma rodzaj nieregularnego wieloką ta. Wcześ niej skł adał się z czterech dziedziń có w, z któ rych każ dy miał okreś lone przeznaczenie i mó gł samodzielnie prowadzić obronę (obecnie zachował y się tylko trzy dziedziń ce forteczne). Wszystkie fortyfikacje otoczone są silnymi murami, któ rych dł ugoś ć dochodzi do 2.5 km. Po 40-45 m ">zasł ony zbudowano wież e forteczne i bastiony. Ich począ tkowa liczba wynosił a 34, z czego 12 był o pustymi basztami bojowymi. Reszta to bastiony i pó ł bastiony. Został y pó ź niej zabutelkowane i zamienione na platformy do instalacji dział artyleryjskich. Wiele wież twierdzy ma swoje wł asne nazwy (wież a Owidiusz (Panna), Straż nica, wież a Puszkin itp. ), któ re stał y się odzwierciedleniem lokalnych tradycji i legend.
Patrzą c na zdję cia, pamię tam jak spę dziliś my weekend i myś lę : tak każ dy powinien do nas jechać , zwł aszcza ż e plaż e rzeczne i rekreacja na ś wież ym powietrzu w niczym nie ustę pują plaż om morskim/oceanicznym, po prostu każ de miejsce ma ma swó j wł asny smak, ale ten jest nam bliż szy!
!! ! ! DZIĘ KUJEMY ZA WYCENĘ ZDJĘ Ć!!! !