Podróżuj dla leniwych lub na weekend w Trostyanets!

17 Kwiecień 2010 Czas podróży: z 23 Kwiecień 2005 na 23 Kwiecień 2005
Reputacja: +6635.5
Dodaj jako przyjaciela
Napisać list

Och, te betonowe dż ungle, któ re poż erają nas dzień po dniu, i nę dzne ogrody miejskie tylko podkreś lają , ż e trzeba uciec przynajmniej na weekend i docenić uroki ekoturystyki i skarbó w przyrody, któ re są bardzo blisko. Przygotuj się szybciej - podró ż nie jest daleka i nie jest droga, a co najważ niejsze bardzo przyjemna. Proponuję odwiedzić Arboretum Trostyanets!

Dla nas był a to niezapomniana trasa, któ rej nigdy nie ż ał owaliś my. Turystó w przycią ga perł a architektury ogrodowo-parkowej z poł owy XIX wieku - arboretum, któ re ma prawie 175 lat! Staraj się wię c być delikatny i nie szkodzić chronionym obszarom parku.

Ten Trostyanets moż na znaleź ć na prawie każ dej mapie. Ale wytyczono tu już zielone szlaki, w tym mię dzynarodowe.

A to skarb zaledwie 190 km od Kijowa (trasa Kijó w-Sumy) we wsi Trostyanets, powiat ichnia, poł oż onej na prawym brzegu rzeczki o tej samej nazwie, któ ra wpada do innej rzeki Ł ysohor.


Arboretum Trostyanets pod wzglę dem pię kna i wyją tkowoś ci flory nie ustę puje sł ynnemu parkowi w Humaniu. I należ y zauważ yć , ż e ten park nie jest przeł adowany ludź mi i hał aś liwymi „szkolnymi” wycieczkami, któ re niszczą wszystko na swojej drodze, jak w Sofiyivce. Osobiś cie Trostyanets podobał mi się bardziej niż Sofiyivka. To wł aś nie w Trostyań cu bę dziesz mó gł w peł ni cieszyć się przyrodą , pię knem i samotnoś cią . Poza tym są też inne niezasł uż enie zapomniane atrakcje, takie jak: Zespó ł Pał acowo-Parkowy Sokyryn, Kaczaniwka. Doskonał a trasa na weekend to wizyta w parku Trostyanets, Kaczaniwce, klasztorze Gustyn, posiadł oś ci Galagan w Sokyryntsi.

Ale sama wizyta w Arboretum Trostyanets nie zostanie zapomniana - cał e napię cie metropolii zostanie usunię te „na ś wież ym powietrzu”.

Wyjazd tutaj jest dobry zaró wno na rodzinny wyjazd, jak i na romantyczny wyjazd we dwoje.

Moż na się dobrze bawić w towarzystwie - w Tirnet jest duż o wycieczek, wystarczy zapytać . Podró ż owaliś my z biura podró ż y autobusem, któ ry miał zaró wno zalety, jak i wady. Chociaż o wiele przyjemniej jest tam dojechać wł asnym samochodem. A wię c - z Kijowa do Prył ukó w. Droga Kijó w-Sumy (autostrada H-07) nie jest zatł oczona w weekendy, wię c podró ż nie bę dzie mę czą ca. Należ y ominą ć Priluki, a za 30 km bę dzie skrę t na Sokyrynkę i znak arboretum. Nastę pnie na trasie T-25-29 przez Sokyryntsi i Vaskivtsi. OSTRZEŻ ENIE! Aby nie przegapić zakrę tu do Trostyań ca, któ ry przytrafił się wielu podró ż nikom, trzeba wró cić do pomnika czoł gistó w.

Ł ą cznie potem kolejne 20 km dró g lokalnych. I choć drogi nie są najlepsze, to jednak są tereny cał kiem „przyzwoite”. Jest też droga przez Czernihó w, Niż yn, a stamtą d przez Ichnię do Trostyań ca, ale jest znacznie dł uż sza.

Jeś li chcesz zaczą ć od Kaczaniwki - w Parafijó wce nie jedź prosto, tylko skrę ć w prawo i po okoł o 7 km znajdziesz się w rodowej posiadł oś ci Tarnowskich, czyli w Kaczaniwce. Nie jest tak trudno przejechać.25 kilometró w mię dzy Trostyanetem a Kaczaniwcem i z punktu do punktu – miejscowi kierowcy rzucą za 3-5 hrywien. Jest też autobus z A/S Darnytsia, ale w ś rodku dnia (lepiej sprecyzować rozkł ad), wię c lepiej przenocować . Z Czernihowa jest dł uż ej autobusem „Czernihó w – Sokyryntsi” (o 16.15 – jedzie 4 godziny), „Czernihó w – Trostyanets” (o 8.25. Przyjeż dż a o 13.30). Autobusy odjeż dż ają z Trostyanets o 5.45 i 16.00. Koszt to okoł o 22 hrywien.

Co zabrać ze sobą ? Ponieważ nie wolno przejeż dż ać przez park, nie wolno spacerować.


Potrzebujesz wygodnych ubrań i butó w (najlepsze są trampki) oraz ś rodka odstraszają cego komary, któ rych jest wiele. Pamię taj, aby przynieś ć duż o chleba dla ł abę dzi. Woda i „przeką ska” dla siebie - wedł ug wł asnego uznania, bo na ogó ł ludzie zajmują się „biznesem”, a we wsi są kawiarnie.

Moż liwe jest ró wnież przenocowanie z osobą prywatną we wsi (nawet przez Tyrnet moż na się skontaktować ) lub w sanatorium dziecię cym znajdują cym się w samym parku. To okoł o 30 hrywien. Kolejna kwestia: bą dź przygotowany, ż e wiosną opró cz komaró w w pobliż u jezior jest wiele wę ż y. Trochę przestraszyliś my się nagł ego szelestu w trawie, a potem przyzwyczailiś my się do… Jeś li ktoś się boi, to wyjazd odł oż yć na lato lub nawet jesień . Pracownicy parku powiedzieli nam, ż e jesienią jest wyją tkowo pię knie.

Tak wię c park jest otwarty od 09-00 do 18-00, a za wejś cie do parku - 4 UAH. ! ! (bilet dla dzieci kosztuje 2 UAH). Wycieczka - 30 hrywien i to kosztuje! Koniecznie zarezerwuj wycieczkę - o wiele ciekawiej jest spacerować i uczyć się czegoś nowego.

A co najważ niejsze, zostaniesz pokazany najciekawszy i nie zgub się ! Napiszę wtedy w księ dze recenzji. Trasa trwa zwykle dwie godziny, ale czas w parku leci niezauważ ony, a za niecał e trzy godziny nie wyjdziesz.

A po oficjalnej wycieczce zostań w parku jeszcze kilka godzin. Trasa wycieczki nie obejmuje jednej pią tej cał ego terytorium. Wę druj po wszystkich zakamarkach – nie poż ał ujesz… Swoją drogą , przed wizytą w Arboretum Trostyanets warto zaplanować trasę zwiedzania, bo jego teren jest po prostu ogromny. Zdecydowanie warto wybrać się na spacer po polanach Lobby Tarasa Szewczenki, Tysowa i Kedrova, spacerować po Moś cie Centralnym, patrzą c na panoramę Wielkiego Stawu i zrelaksować się nad brzegiem Jeziora Ł abę dziego. Oto kró tki plan dział ania, któ ry należ y wdroż yć:

1. nakarm ł abę dzie chlebem na gł ó wnym Wielkim Stawie. Czekają bardzo, bardzo, wię c zaopatrz się w chleb!

To niezwykle waż ny punkt!

2. wypowiedz ż yczenie, siadają c na magicznej ł awce i szepczą c je do ucha staroż ytnej poł owskiej kamiennej kobiety.

I choć to jakby nie kobieta, to wrę cz przeciwnie, ale Poł owcy tak wł aś nie nazywali swoje posą gi. Najwyraź niej coś takiego wiedzieli.


3. podbić sztuczne gó ry czę ś ci parku zwanej „Szwajcarią ” (bo budowano ją tyle lat…).

4. Przez chwilę opł akiwać „Zł amaną Nadzieję ” – kolumnę smutku. Zostaw tutaj swó j smutek i wró ć tylko w ś wietnym nastroju.

Niewiele informacji o obiekcie wizyty.

Znajduje się : z. Trostyanets, rejon Ichnia, obwó d czernihowski Powierzchnia 204.7 ha.

Stworzony przez Iwana Skoropadskiego w 1834 roku. Ukochanym marzeniem Skoropadskiego był o stworzenie parku krajobrazowego w stylu angielskim, a po osiedleniu się w wiosce Trostyanets wkró tce urzeczywistnił to marzenie. Park został zał oż ony w dolinie rzeki Trostyanets, a takż e w belkach Ivkiv Yar i Bohivshchyna-Kutsykha.

Pierwsze 30 lat spę dziliś my na budowie czterech stawó w i tworzeniu pierwszych nasadzeń , uzupeł nianiu asortymentu gatunkó w drewna i powię kszaniu terenu poprzez kupowanie od są siadó w. Kolejny etap rozwoju parku rozpoczą ł się pod koniec lat 50. XIX wieku. Wracają c z podró ż y do Europy, gdzie I. Skoropadsky odwiedził Park Krajobrazowy Rothschild we Francji, postanowił stworzyć coś podobnego na swojej posiadł oś ci. Jego chł opi pań szczyź niani wykopywali sztuczne gó ry i pagó rki oraz kopali wą wozy. A do 1858 zbudowali reliefowy krajobraz czterech gó r stworzonych przez czł owieka. Chociaż tytaniczne prace ziemne w parku trwał y nieprzerwanie aż do ś mierci wł aś ciciela w 1887 roku. W sumie ten raj budował prawie 30 lat. Zbudował go tak, jakby chciał zadowolić ż onę Elizavetę Tarnovską , krewną wł aś ciciela Kaczaniwki. Jednak jego ż ona nie chciał a mieszkać we wsi i przyjeż dż ał a do posiadł oś ci dopiero latem. Moż e dlatego mał ż eń stwo rozpadł o się za 10 lat… nie docenił em…


A ogromny regularny park okazał się nie gorszy niż Peterhof pod Peterem. Kolekcja roś lin został a uzupeł niona egzotycznymi gatunkami, któ re przywieziono z Rygi, Petersburga, Paryż a, Kijowa i Ogrodu Aklimatyzacji Karazin. Projekt parku opracowali znani rosyjscy mistrzowie braci Jewstigneyev, a od 1857 roku nad stworzeniem parku pracował pochodzą cy z Alzacji Karl Danilovich Schlingloff, ogrodnik, któ ry został ogrodnikiem Trostyanets. Utalentowani ogrodnicy z okolicznych wsi Yanik, Krupoder, Bezzub, Tkachun, Vizhun i innych poś wię cili wiele pracy i wiedzy na kształ towanie parkowego krajobrazu.

Oryginalna cecha kompozycyjnej zabudowy parku Trostyanets przycią ga: na zewną trz jest to tylko las na tle monotonnej doliny, a w centrum to gó rzysty kraj z duż ymi wzgó rzami i jeziorami.

Dzię ki masywnym kopcom - "gó rom" (niektó re z nich Storozhova, Didova, Rotonda, Mokhnata mają wysokoś ć ponad 30 metró w) powstał gó rzysty teren o spiczastych szczytach przypominają cych profil Alp. Mię dzy gó rami, wiją c się , znajdował y się wą wozy, nad któ rymi zbudowano mosty. Na miejscu wykopanych rowó w powstał y stawy o ciekawych brzegach. Na powierzchni ponad 10 hektaró w powstał y 4 stawy: Duż y, Kutsykha, Swan, Nameless. Zbocza „gó r” wzmocniono i ozdobiono jał owcem kozackim – wiecznie zieloną roś liną , popularnie zwaną „zielonym pł omieniem”. Jak już wspomniano, w parku znajdują się.4 kobiety poł owieckie i Kolumna Smutku „Zł amana Nadzieja”. Podobne kolumny wzniesiono w wielu parkach. Interesują ce jest to, ż e parkowa architektura Trostyań ca charakteryzuje się duż ą iloś cią trawnikó w i otwartą przestrzenią.

Niektó re trawniki mają swoje nazwy: Lobby Meadow, Giant Thuja Lawn, Eight Brothers, Nut Meadow, Three Sisters Meadow, Monumental Meadow, Sł oneczna Polana, Modrzewiowa Aleja, Kolumnowa Aleja. Był y tu gaje - gaje! A jakie są ich imiona: Iwanowo, Babuszkina, Meczet, Nataszyno, Jał cew Jar, Klin, Prokholoda, altana Topolina, Przytul i przytul i inne.

Obecnie w parku roś nie 520 gatunkó w i form drzew i krzewó w; w kolekcjach drzew i krzewó w (arbaretum) – 1700 gatunkó w, odmian i form; ozdobne roś liny kwitną ce - 250 odmian. Istnieje okoł o 918 gatunkó w drzew iglastych i liś ciastych, w tym Ginkgo Biloba, najstarszy gatunek drzewa na Ziemi, egzotyczny tulipanowiec. Wyrosł y drzewa ozdobne, któ re stworzył y niepowtarzalny, nietypowy dla tych miejsc mikroklimat, nadają cy powietrzu cudowny, leczniczy zapach.


Obecnie jest to pań stwowy park dendrologiczny Narodowej Akademii Nauk Ukrainy „Trostyanets” oraz zabytek architektury ogrodowej i parkowej z poł owy XIX wieku, rozł oż ony na powierzchni 207 hektaró w. To jeden z najwię kszych sztucznych parkó w na Ukrainie.

Skoropadski nie miał nadziei na swoją duszę w swojej pracy, wię c został pochowany wł aś nie tutaj, wś ró d pachną cej natury. Marmurowy pomnik zamó wiony przez Iwana Michajł owicza na kilka lat przed ś miercią staną ł na wzgó rzu wypeł nionym Skoropadskim w pobliż u ł ą ki drzew liś ciastych i iglastych. Pomnik przedstawia anioł a wskazują cego prawą rę ką niebo. Na cokole wyryte są sł owa: „Każ dy przechodzień ! Ogró d, w któ rym chodzisz, zasadzony przeze mnie; utwierdzał mnie w ż yciu. Jeś li zauważ ysz bał agan, któ ry prowadzi do jego zniszczenia, powiedz o tym wł aś cicielowi ogrodu : zrobił eś ”.

Tłumaczone automatycznie z języka ukraińskiego. Zobacz oryginał
Aby dodać lub usunąć zdjęcia w relacji, przejdź do album z tą historią
Большой пруд
Один из ставков
Сосны на лужайке
Все дальше в парк
Березовая полянка
Чудесная весенняя полянка
Лебеди уже ждут вас! Не забудьте угощение!
Хочется прокатиться на лодочке?
Романтическая тропинка в парк
Еще одна дорожка с казацким можжевельником
Путник! Присядь отдохнуть и задумайся...
Гай на краю поляны
Романтический уголок парка
Разве не замечательное место для прогулок?
Цветущий каштан
Это дерево весной бурое, а к осени зеленеет
Озеро с туманом и лебедем... Лебединое
И вот еще одна лужайка
Сквозь мрачный лес...