Dubno - Młyny
Haftowana wycieczka: zachó d sł oń ca (dzień.15)
Dzień.1 przeczytaj tutaj www.turpravda.ua/ua/blog-225437.html >
Dzień.2 przeczytaj tutaj http://www.turpravda.ua/ur/blog-225562.html a>
Dzień.3 przeczytaj tutaj http://www.turpravda.ua/ru/blog-225612.html a>
Dzień.4 przeczytaj tutaj http://www.turpravda.ua/ua/blog-225972.html a>
Dzień.5 przeczytaj tutaj http://www.turpravda.ua/ua/blog-226037.html a>
Dzień.6 przeczytaj tutaj http://www.turpravda.ua/ua/blog-226102.html a>
Dzień.7 przeczytaj tutaj http://www.turpravda.ua/ua/blog-226227.html a>
Dzień.8 przeczytaj tutaj http://www.turpravda.ua/ua/blog-226267.html a>
Dzień.9 przeczytaj tutaj http://www.turpravda.ua/en/blog-226487.html a>
Dzień.10 przeczytaj tutaj http://www.turpravda.ua/ua/blog-228217.html a>
Dzień.11 przeczytaj tutaj http://www.turpravda.ua/ur/blog-227517.html a>
Dzień.12 przeczytaj tutaj http://www.turpravda.ua/ua/blog-227537.html a>
Dzień.13 przeczytaj tutaj http://www.turpravda.ua/ua/blog-228267.html a>
Dzień.14 przeczytaj tutaj http://www.turpravda.ua/ua/blog-228352.html a>
Dzień.16 przeczytaj tutaj http://www.turpravda.ua/ua/blog-229102.html a>
Dzień.17 przeczytaj tutaj http://www.turpravda.ua/ua/blog-230457.html a>
Dzień.18 przeczytaj tutaj http://www.turpravda.ua/ua/blog-230502.html a>
Dzień.19 przeczytaj tutaj http://www.turpravda.ua/ua/blog-230547.html a>
Dzień.20 przeczytaj tutaj http://www.turpravda.ua/ua/blog-230602.html a>
Dzień.21 przeczytaj tutaj http://www.turpravda.ua/ua/blog-232552.html a>
Dzień.22 przeczytaj tutaj http://www.turpravda.ua/ua/blog-232557.html a>
Dzień.23 przeczytaj tutaj http://www.turpravda.ua/ua/blog-231907.html a>
Dzień.24 przeczytaj tutaj http://www.turpravda.ua/ua/blog-232627.html a>
O forcie wojskowym, duchach i pszczoł ach.
Dzisiaj był cudowny gorą cy dzień !
Obudziliś my się w osiedlu „Babina stodoł a” w Krzemień cu. Czas poż egnać się z naszymi mentalnymi koordynatorami: Eleną i Olegem. Dzię ki Olenie i gazecie „Realno” staliś my się gwiazdami w Krzemień cu i tutaj wszystkiego się o nas dowiedzieliś my.
Autobusy jeż dż ą z dworca autobusowego w Krzemień cu w ró ż nych kierunkach: do Ró wnego, do Tarnopola i do Jezior Szackich. Potrzebujemy autobusu do Dubna. Cena biletu 21 hrywien. Autobusy kursują bardzo czę sto.
Po szybkim ś niadaniu zanurzyliś my się w lokalnej atmosferze i pojechaliś my stoją cym minibusem. Okazał o się , ż e wiele osó b chciał o iś ć w tym kierunku.
Swoją drogą , w tak szybkich ś niadaniach i lunchach bardzo oszczę dza nas owocowa bateria z Veliki. com. ua
A teraz opuś ciliś my już obwó d tarnopolski i weszliś my do obwodu ró wień skiego. Tu spotkał nas przewodnik-archeolog Witalij. Nawiasem mó wią c, Witalij prowadzi ciekawą i poż yteczną publicznoś ć o Dubnie, archeologii i znanym forcie - Placó wce Fortu Dubno (https://www. Facebook. Com/dubnofort/? Ref = ts & fref = ts)> https:// www. Facebook. pl / dubnofort /? ref = ts & fref = ts ).
Ten fort stał się naszym celem. Wszyscy znają go jako fort karaluchó w, ale w rzeczywistoś ci nazywa się go przyczó ł kiem fortecy Dubna.
Niestety nie ma do niej dobrego poł ą czenia komunikacyjnego. Tutaj potrzebujesz autobusu wycieczkowego, taksó wki lub pieszo. To duż a wada naszej infrastruktury – wiele miejsc jest trudno dostę pnych, niezbyt dobre drogi, brak toalet i zwią zanych z tym udogodnień .
I szliś my przez ł ą ki. Natura jest cudowna.
Szlak jest malowniczy.
Ale trudno chodzić z plecakami i na sł oń cu.
Ale stale przybywaliś my z cał ym naszym dobytkiem.
Fort jest po prostu ogromny. Tutaj moż esz chodzić dł uż ej niż godzinę . Ale samotne chodzenie tutaj jest doś ć niebezpieczne. Tutaj moż esz wpaś ć do starych pokoi, wę drować w krzaku trują cego bluszczu lub zgubić się w labiryntach. Poza tym wiele obiektó w już się zapada, a chodzenie pod ł ukiem też jest niebezpieczne. Dlatego, jeś li to moż liwe, oczywiś cie lepiej przyjechać tutaj z kompetentnymi ludź mi. Moż esz skontaktować się z Witalijem, a on przeprowadzi ciekawą wycieczkę i opowie o wszystkich szczegó ł ach. W koń cu jest prawdziwym archeologiem.
Obeszliś my kilka rowó w, weszliś my w gó rę , na niż szy poziom, przeszliś my przez lochy drugiego poziomu.
Fort został zbudowany w latach 1870-1890 i podczas kilku wojen sł uż ył jako obrona. Garnizon mieś cił obecnie do 500 osó b, a wojsko do 2000!
Mimo ż e minę ł o wiele lat, niewiele wiadomo o samym forcie i archeolodzy nadal go badają . Oficjalnie jest 105 pokoi, ale takie są wł aś nie te. Zachowane. A był o ich znacznie wię cej.
W ostatnich latach Fort Karaluch stał się bardzo popularny na jednodniowe wycieczki i przyjeż dż a tu wielu turystó w. Ale sam przedmiot nie należ y do nikogo i nikt się nim nie przejmuje.
Są nawet ś miał kowie, któ rzy wspinają się do przepeł nionych pokoi, odległ ych studni i zostają tu na noc.
Pod fortem podszedł do nas lokalny pies, szedł z nami przez cał ą drogę powrotną , czyli okoł o 5 km. I uroczyś cie poszliś my do Dubnej.
W Dubnie pokazano nam starą synagogę , klasztor i bramę Ł ucką obok, poszliś my nad rzekę Ikwę , gdzie odbywają się wykopaliska archeologiczne, a nawet zobaczyliś my, jak to się dzieje. Ciekawe! Archeolodzy cią gle coś znajdują w Dubnej. Tutaj znajdują się osady kultury Trypillia, stale znajdują się kule i ł uski z I i II wojny ś wiatowej.
I oczywiś cie nie zignorowaliś my zamku w Dubnej. Myś lał em, ż e wszystko tutaj jest już zniszczone, a pozostał y tylko fragmenty zamku. Ale zamek wyglą da ś wietnie.
Opł ata za wstę p 5 UAH. A za fotografię trzeba też zapł acić.5 UAH.
Wę drowaliś my po zamku, znaleź liś my mał e zejś cie w lochu, gdzie znajdował a się kuchnia i zbrojownia, wspię liś my się na mur i tam w mał ej wież y. A na zamku spró bowali cappuccino i kanapek.
I na tym zakoń czył a się nasza znajomoś ć z Dubnem. Na koniec chciał bym podkreś lić.5 najważ niejszych rzeczy do odwiedzenia w Dubnie:
- Zamek w Dubnie
- Fort Dubno
- Brama Ł ucka
- Klasztor Karmelitó w
- Osada Medonova Gó ra
- Koś ció ł Przemienienia Pań skiego.
A teraz przenosimy się do Mills.
Nasza koordynatorka - Oksana urzą dził a nam tu luksusowe przyję cie!
Najpierw jedziemy do mają tku Khodkevich.
Rodzina Chodkiewiczó w przeniosł a się do Mł ynowa z Czarnobyla w 1785 roku i gloryfikował a Mł ynó w. Dziś na terenie posiadł oś ci znajduje się Muzeum Krajoznawcze oraz Wyż sza Szkoł a Techniczno-Ekonomiczna.
Nawiasem mó wią c, tylko 40 km dalej znajduje się miejsce, w któ rym znana był a bitwa pod Beresteczkiem w 1651 r. , wię c znajduje się tam wiele pochó wkó w Kozakó w i wiele znalezisk archeologicznych z tamtych czasó w.
Mł yniw odwiedzali Taras Szewczenko, Ł esia Ukrainka, Tadeusz Kostiuszko, a Iwan Fiodorow pracował kiedyś dla rodziny Chodkiewiczó w.
W kilku salach muzeum, opró cz eksponató w przyrodniczych i archeologicznych, znajdują się eksponaty ż ycia rodzinnego.
A poza tym są oczywiś cie legendy i duchy.
Pod muzeum znajdują się podziemne przejś cia. Mó wią , ż e ogó lnie w mieś cie jest wiele przejś ć , któ re biegną nawet pod rzeką z jednego brzegu na drugi.
A tutaj, w tym lochu, jest duch biał ej damy. Wedł ug legendy có rka Chodkiewiczó w - Rosalia, wyjechał a na stał e do Francji, na czas rewolucji. Został a wzię ta do niewoli i stracona. I tego samego dnia jej matka zobaczył a w mają tku ducha có rki z odcię tą gł ową . A duch tam idzie. Od tego momentu matka spakował a się i opuś cił a posiadł oś ć . Nie musisz jechać na wakacje do Francji, musisz pojechać na Ukrainę ! =)
Tutejsze sprzą taczki i ochroniarze nieustannie mają do czynienia z jakimś diabł em. A kiedy ekipa STB przyjechał a tu nawet, ż eby sfilmować program „Psychics”.
Ale duch nie jest sam.
A jeszcze kilka mieszka w mieś cie.
Muzeum organizuje nocne wycieczki po teatrach co roku w lipcu i czasami moż e być naprawdę przeraż ają ce.
Zamarznię ci i przestraszeni w lochu udaliś my się na konferencję prasową . Tutaj porozmawialiś my trochę o projekcie „Droga haftu”, o podró ż ach, spotkaliś my się z lokalnymi dziennikarzami i aktywistami.
I wtedy zaczę ł a się cał a zabawa. Czekał a na nas znajomoś ć z pasieką i pszczelarz.
Przy wejś ciu spotkał a nas pię kna dziewczyna, któ ra grał a dla nas na bandurze i zaś piewał a serdeczną piosenkę .
A potem przebraliś my się w specjalne kostiumy. Natychmiast staliś my się jak teletubisie. I poszliś my zapoznać się z pszczoł ami, z miodem.
Chociaż ukrywaliś my się przed pszczoł ami, był o to trochę przeraż ają ce. W ulach roił y się tysią ce pszczó ł.
W jednym domu moż e mieszkać nawet 8.000 pszczó ł!
I wszyscy pracują , aby zebrać pył ek i dać nam pyszny mió d.
Oczywiś cie degustowaliś my takż e lokalne produkty. Po prostu nie dał o się tam stać pod wpł ywem uroku naczelnego pszczelarza.
Bardzo mnie zaskoczył a i ucieszył a miejscowa mł odzież . Zamiast wę drować po ulicach miasta i pić piwo, zał oż yli mł odzież owy oś rodek wypoczynkowy Patelnia. Odbywają się plenerowe pokazy filmó w, gry planszowe, questy, konkursy piosenki. Centrum czynne jest przez cał e lato i każ dy moż e przyjś ć wieczorem i spę dzić czas w mił ym i poż ytecznym towarzystwie. Chł opcy mają dopiero 16-17 lat, a już potrafią organizować , robić to, co palą.
To są aktywni mł odzi ludzie, któ rym należ y się ró wnać !
A na koniec dnia zjedliś my znakomitą kolację nad brzegiem rzeki Ikva w bazie sportowej Elling. Czego tu nie traktowano! Ale najważ niejsi są ludzie i ich goś cinnoś ć . Nie przestaję zadziwiać ludzi w drodze.
A po obfitej kolacji ci sami faceci z „Patelni” zabrali nas na wycieczkę ł odzią po Iqwa. W promieniach porannego sł oń ca patrzyliś my na zielone brzegi i sł uchaliś my legend tego mał ego, ale przytulnego miasteczka.
A teraz odpoczywamy w akademiku Wyż szej Szkoł y Techniczno-Ekonomicznej. Byliś my już na obozie dla dzieci, czas wypró bować akademiki! Warunki tutaj przy okazji, klasa!
Irina Ż urawel
Embroidered Way Tour to niesamowita wycieczka do najfajniejszych miejsc na trasie Embroidered Way, któ rą przeprowadza czterech popularnych ukraiń skich podró ż nikó w w dniach 5–28 czerwca 2017 r. .
Celem wydarzenia jest ukazanie potencjał u turystycznego, ró ż norodnoś ci i pię kna Ukrainy, symboliczne zjednoczenie regionó w zachodnich i wschodnich, promocja rozwoju obszaró w wiejskich, promocja aktywnego wypoczynku i zdrowy tryb ż ycia.
Ś ledź wiadomoś ci o projekcie na stronie internetowej i w sieciach społ ecznoś ciowych organizacji pozarzą dowej „Haftowany sposó b”:
Witryna: http:// ornamentway. pl /