Miasto Perejasław Chmielnicki
Wycieczka haftowana: Wschó d (dzień.22)
Dzień.1 przeczytaj tutaj http://www.turpravda.ua/ru/blog-225712.html?
Dzień.2 przeczytaj tutaj http://www.turpravda.ua/ru/blog-225757.html a>
Dzień.3 przeczytaj tutaj http://www.turpravda.ua/ua/harkov/blog-225947 .html
Dzień.4 przeczytaj tutaj http://www.turpravda.ua/ru/blog-226002.html a>
Dzień.5 przeczytaj tutaj http://www.turpravda.ua/ru/blog-226092.html a>
Dzień.6 przeczytaj tutaj http://www.turpravda.ua/ru/blog-226182.html a>
Dzień.7 przeczytaj tutaj http://www.turpravda.ua/ru/blog-226252.html a>
Dzień.8 przeczytaj tutaj http://www.turpravda.ua/ru/blog-226272.html a>
Dzień.9 przeczytaj tutaj http://www.turpravda.ua/en/blog-226512.html a>
Dzień.10 przeczytaj tutaj http://www.turpravda.ua/ru/blog-226632.html a>
Dzień.11 przeczytaj tutaj http://www.turpravda.ua/ru/blog-227462.html a>
Dzień.12 przeczytaj tutaj http://www.turpravda.ua/en/blog-227487.html a>
Dzień.13 przeczytaj tutaj http://www.turpravda.ua/ru/blog-228327.html a>
Dzień.14 przeczytaj tutaj http://www.turpravda.ua/ru/blog-228382.html a>
Dzień.15 przeczytaj tutaj http://www.turpravda.ua/ru/blog-228867.html a>
Dzień.16 przeczytaj tutaj http://www.turpravda.ua/ru/blog-228887.html a>
Dzień.17 przeczytaj tutaj http://www.turpravda.ua/ru/blog-230447.html a>
Dzień.18 przeczytaj tutaj http://www.turpravda.ua/en/blog-230477.html a>
Dzień.19 przeczytaj tutaj http://www.turpravda.ua/ru/blog-231887.html a>
Dzień.20 przeczytaj tutaj http://www.turpravda.ua/ru/blog-230592.html a>
Dzień.21 przeczytaj tutaj http://www.turpravda.ua/ru/blog-231882.html a>
Dzień.23 przeczytaj tutaj http://www.turpravda.ua/ru/blog-232597.html a>
Dzień.24 przeczytaj tutaj http://www.turpravda.ua/en/blog-232602.html a>
Nasz 22. dzień spotkaliś my w nowym mieś cie Perejasł aw Chmielnicki.
Dzień rozpoczą ł się wizytą na sł ynnym kopcu, któ ry ma ponad 4000 lat, „Trzej Bracia” – bo są tam 3 kopce. Taras Szewczenko pracował w tym mieś cie, wię c tutaj jest tablica pamią tkowa.
Lokalni aktywiś ci chcą zwró cić uwagę na wyją tkowy zabytek i uchronić go przed zniszczeniem, gdy okolica jest zrujnowana.
Niedaleko wsi Stovpyahy, po obu stronach szosy Boryspol-Dniepropietrowsk, zachował a się najsł ynniejsza grupa kopcó w „Trzej Bracia”, któ ra pochodzi z epoki brą zu - III-II tysią clecia pne. to jest.
O tych kopcach wspominał w swoich „Notatkach archeologicznych” i opowiadaniu „Bliź niaki” Taras Szewczenko, dlatego lokalni dział acze postawili tu tablicę .
Znajdują się tu takż e pozostał oś ci mocnego dę bu, któ ry ma ponad kilkaset lat! Planowane jest ustawienie ł awek, aby każ dy mó gł usią ś ć i poczuć to, co czuł Szewczenko, gdy tu pracował .
Nastę pnie odwiedziliś my kolejne ciekawe drzewo, a mianowicie tró jzą b brzozowy.
Brzoza tró jzą b „Ukraina”. Poł oż ona we wsi Demyanka swoim kształ tem przypomina pań stwowy symbol Ukrainy – Tró jzą b. Jako atrakcja turystyczna drzewo został o udostę pnione zwiedzają cym dopiero od wiosny tego roku i do tej pory rosł y tu krzewy i ró ż ne szczą tki. Ale lokalni dział acze postanowili przeją ć inicjatywę i uporzą dkować tutaj.
Nastę pnie nasza Haftowana Droga zaprowadził a nas do pomnika Tarasa „Wstrzą sanie”.
Wielkie powstanie chł opsko-kozackie z 1630 r. , któ rego centrum stanowił Perejasł aw (pole borysowskie) dowodzone przez Tarasa Fiodorowicza (Triasyl) zakoń czył o się zwycię stwem nad szlachtą polską .
Niektó rzy uważ ają , ż e wydarzenie to zapoczą tkował o ruch narodowowyzwoleń czy na Ukrainie, sł usznie moż na powiedzieć , ż e ta bitwa jest pierwszym zwycię stwem Ukraiń có w nad Polakami, ż e przeszł a do historii jako triumf taktyki i strategii kozackiej. Nie zapominają c o tym wydarzeniu i Tarasa Szewczenko w jego pracy.
Nastę pnie przyjechaliś my do fabryki sztuki na zakupy.
Przebywanie w ciekawym budynku z 1901 roku, któ ry przez pewien czas był miejscową synagogą .
Szczegó lną ró ż nicą fabryki jest to, ż e tu i teraz w jednym ze sklepó w pracują na autentycznych starych krosnach, zachowują c tradycje i kulturę Ukrainy.
Pracę mistrzó w moż esz oglą dać za darmo. Istnieje ró wnież moż liwoś ć zakupu wyrobó w haftowanych w cenach producenta bez wychodzenia z fabryki.
To, co zrobił am, to kupił am haftowaną koszulę dla mojego taty, któ ry niedł ugo bę dzie obchodził urodziny.
Po spacerze poszliś my osiedlić się w pobliż u naszego hotelu "Pectoral", opró cz tego, ż e hotel jest w centrum, podobał o mi się ró wnież , ż e ł ó ż ko jest blisko ziemi - uwielbiam to.
Nastę pnie czekaliś my na prawie zniszczony Koś ció ł Zmartwychwstania Pań skiego.
Zbudowany w 1855 roku na koszt doradcy pań stwowego Mychajł a Kanewskiego.
Do tej pory w Europie zachował y się tylko trzy koś cioł y o tej wyją tkowej architekturze (wedł ug Tatiany Palatnej).
Nasz nieustę pliwy koordynator postanowił pokazać nam cał ą okolicę , wię c udaliś my się do staroż ytnej rosyjskiej osady "Patelnia" z XI wieku. we wsi Vinenci.
Historycy uważ ają osadę Skovoroda za pozostał oś ci po osadach feudalnych należ ą cych do ś redniowiecznych wł aś cicieli ziemskich. Był to rodzaj oś rodka posiadł oś ci feudalnych.
To, co mi się od razu nie podobał o, to niepoprawne tł umaczenie, gdziekolwiek powinien być rosyjski, jest napisany po rosyjsku, jest duż a ró ż nica.
Wię c naprawiliś my trochę , co mogliś my.
O naturalnych tunelach myś lisz tylko w rejonie Ró wnego iz Dzuska. Oto naturalny tunel poż ą dania.
Jest to jeden z gł ó wnych cudó w przyrody regionu Kijowa, któ ry ze wzglę du na swó j atrakcyjny wyglą d jest niewą tpliwie atrakcją turystyczną regionu Perejasł awia. Jej dł ugoś ć się ga ponad 980 m i każ dy, kto ją odwiedzi, musi zł oż yć magiczne ż yczenie.
Niektó rzy turyś ci twierdzą , ż e marzenia naprawdę się speł niają , dlatego są gotowi przyjechać tu nie raz.
Po tunelu udaliś my się na taras widokowy w wiosce. Cebule. Z tego wyją tkowego miejsca moż na zobaczyć nie mniej wyją tkowy koś ció ł starej zalanej wsi Tsybli, krzyż kozacki, pó ł wysep Trachtemir, miejsce, w któ rym Taras Szewczenko napisał swoje gł ó wne dzieł a i wiele wię cej.
Zbierają się tu takż e mił oś nicy kitesurfingu, spotkaliś my kilku z nich, ta akcja wyglą da bardzo fajnie.
Takż e tutaj znajdują się staroż ytne Wę ż e Wę ż owe – legendarny zabytek o ś wiatowym znaczeniu, któ ry ma prawo staną ć na tej samej liś cie z takimi legendami jak Gó ra Ararat czy miasto Troja. Wę ż e na terenie wsi. Mala Karatul jest uważ ana przez lokalnych archeologó w za wczesną epokę ż elaza (poł owa I tysią clecia p. n. e. ).
W koń cu popł ynę liś my ż agló wką do zalanej wioski Wiuniszchi.
Gdzie T. Szewczenko rysował i pisał niektó re ze swoich gł ó wnych dzieł , takich jak: „Zaró wno martwi, jak i ż ywi…”, „Zimny wą wó z”, „Psalmy Dawida”, „Mał a Maria”, „Mał a Mariana”, „Dni mijają , mijają noce ”, „Trzy lata”.
Koszt godziny na jachcie to niewiele, od 300 UAH do 800 UAH za godzinę za cał y jacht, bardzo mi się podobał o, wię c nastę pnego dnia postanowił em pojeź dzić trochę wię cej.
Krystyna Ż uk
Embroidered Way Tour to niesamowita podró ż przez najfajniejsze miejsca na trasie Embroidered Way, któ rą przeprowadza czterech popularnych ukraiń skich podró ż nikó w w dniach 5–28 czerwca 2017 r. .
Celem wydarzenia jest ukazanie potencjał u turystycznego, ró ż norodnoś ci i pię kna Ukrainy, symboliczne zjednoczenie regionó w zachodnich i wschodnich, promocja rozwoju obszaró w wiejskich, promocja aktywnego wypoczynku i zdrowy tryb ż ycia.
Ś ledź wiadomoś ci o projekcie na stronie internetowej i w sieciach społ ecznoś ciowych organizacji pozarzą dowej „Haftowany sposó b”:
Witryna: http:// ornamentway. pl /