Strefa Czarnobyla zachęca do refleksji nad życiem

18 Kwiecień 2012 Czas podróży: z 07 Kwiecień 2012 na 07 Kwiecień 2012
Reputacja: +52
Dodaj jako przyjaciela
Napisać list

Nie jest ł atwo samemu udać się do strefy czarnobylskiej, skaż onej promieniowaniem od 26 kwietnia 1986 roku, bez specjalnego zezwolenia. Dobrze, ż e ró ż ne kampanie turystyczne oferują turystom swoje ramię . Wię c znalazł em w Internecie touroperatora w Kijowie, odpowiedniego na taką wycieczkę

"Gdziekolwiek". A cena jest niska w poró wnaniu do innych i wspaniał a organizacja.

Do godziny 8:00 wszystkich 9 turystó w z naszej grupy zebrał o się na poł udniowym terminalu Dworca Gł ó wnego w Kijowie, gdzie czekał na nas minibus fiat ducato. Przyjechał em ostatni)) Został em ciepł o przywitany przez szefa grupy Aleksiej, po czym nasz kierowca Aleksander zabrał nas z tę tnią cego ż yciem, hał aś liwego wielkiego miasta do martwej ciszy zakazanej strefy Czarnobyla.


Okoł o godziny 10:00 dotarliś my do punktu kontrolnego Dityatki przy wejś ciu do 30-kilometrowej strefy wykluczenia. Był a mgł a. Tutaj policja sprawdził a paszporty i wydał a specjalną przepustkę do zamó wionej wcześ niej strefy dla każ dej z grup.

Rozglą dają c się , moż na dostrzec doś ć poważ ny „cierń ”, któ ry odgrodzony jest na cał ej 30-kilometrowej strefie. Od razu w moich myś lach pojawiają się skojarzenia z inną strefą - wię zieniem. Tylko tam nie moż na swobodnie wychodzić , ale tutaj nie moż na swobodnie wchodzić .

W punkcie kontrolnym Dityatki nasz przewodnik po strefie Czarnobyla, Walery Iwanowicz, wsiadł z nami do autobusu. Urodził się w Prypeci, przed 1986 rokiem pracował w elektrowni ją drowej w Czarnobylu i pracuje do dziś , bę dą c ś wiadkiem i ekspertem od cał ego dramatu czarnobylskiego. Dlatego jego historia był a ż ywa i interesują ca.

Zatrzymaliś my się przy wejś ciu do Czarnobyla, „stolicy” strefy czarnobylskiej, aby zrobić zdję cia.

Natychmiast zostaliś my zabrani do biura organizacji „Czarnobylinterinform”, gdzie wysł uchaliś my wykł adu wprowadzają cego na temat tragedii w Czarnobylu, strefy wykluczenia i wspó ł czesnego ż ycia w Czarnobylu. Sł yszeliś my o ponurych prognozach specjalistó w na przyszł oś ć . Na przykł ad o tym, co się stanie, jeś li radioaktywny ameryk dostanie się do wó d gruntowych, a nastę pnie do Prypeci, Dniepru...Uważ nie przyjrzeliś my się ró wnież mapom zanieczyszczenia terytorium cezem-137 i plutonem.

Wspó ł czesny Czarnobyl, poł oż ony 18 km od epicentrum wybuchu ją drowego, choć wyglą da nudno, ale nadal ż yje wł asnym ż yciem. Ponieważ tł o promieniowania w mieś cie jest ogó lnie normalne, mieszka w nim okoł o 1300 pracownikó w z Czarnobyla i okoł o 200 samoosiedleń có w, któ rzy wró cili do domu po przymusowym przesiedleniu.

Na obrzeż ach Czarnobyla odwiedziliś my dwa ciekawe miejsca. Najpierw stał pomnik „Cich, któ rzy uratowali ś wiat” – odważ nych straż akó w, któ rzy jako pierwsi podję li ś miertelne wyzwanie nuklearnego potwora.

Drugie miejsce zaję ł a wystawa terenowa sprzę tu uż ywanego po wybuchu.

Po ominię ciu kał uż , do któ rych nie warto wjeż dż ać , wró ciliś my do autobusu i ruszyliś my w kierunku Prypeci. Ale wró cimy do Czarnobyla. . .


Po wejś ciu do 10-kilometrowej strefy wykluczenia przez punkt kontrolny Leliv, zatrzymaliś my się w dawnej wiosce Kopachi, któ ra został a dosł ownie rozebrana i pogrzebana w ziemi po przesiedleniu jej mieszkań có w. Teraz w cał ej wiosce tylko kopce mię dzy drzewami i niekoń czą ce się znaki „Niebezpieczne. Promieniowanie". Ale cudem pozostał o dawne przedszkole, w któ rym

poszliś my na kilka minut, ponieważ dł uż sze przebywanie tam nie jest bezpieczne dla zdrowia. Trudno był o to zobaczyć...

W autobusie czekali na nas nasi wierni przewodnicy Aleksiej i Walerij Iwanowicz.

Widzą c z daleka we mgle zarysy elektrowni atomowej w Czarnobylu, chcieliś my wysią ś ć z autobusu i popatrzeć .

Skrę cają c w prawo, moż na był o zobaczyć.5 i 6 blok elektrowni ją drowej, tylko w 20% niedokoń czonych. W pobliż u znajdował y się opuszczone dź wigi...

I patrzą c pod moje stopy zauważ ył em, jak natura pokonuje promieniowanie)

Po okrą ż eniu elektrowni ją drowej w Czarnobylu zatrzymaliś my się w pobliż u bram 4. bloku energetycznego, aby z bliskiej odległ oś ci zbadać obiekt „Sarkofag” - schron betonowo-stalowy, pod któ rym zapieczę towane są fragmenty radioaktywne po wybuchu . Tutaj, na specjalnym tarasie widokowym, znajduje się pomnik bohateró w Czarnobyla.

Tł o promieniowania jest uważ ane za bezpieczne do 30 m / r na godzinę (0.3). A tu przy stacji jest 13.5 razy wyż szy.

Obok stacji powstaje nowy, bardziej niezawodny sarkofag, któ ry kosztuje okoł o 1 miliarda euro i daje gwarancję na 100 lat. Po zakoń czeniu prac w 2015 roku zostanie przesunię ty po specjalnych szynach nad starym sarkofagiem. Ten obiekt jest zabroniony do fotografowania, dlatego nie zamieszczam tutaj zdję ć .

Pojechaliś my do opustoszał ego miasta energetykó w Prypeć , poł oż onego 4 km od stacji.

Wjechali do miasta „mostem ś mierci”. Dlaczego został tak nazwany? Ponieważ w pierwszych dniach po wybuchu mieszkań cy Prypeci, nawet matki z mał ymi dzieć mi, przyszli zobaczyć poż ar w elektrowni atomowej w Czarnobylu. Dawał dobry widok na ten pierwiastek, ale… w tamtym czasie promieniowanie na moś cie przekroczył o normę setki razy, a na drzewach 7-10 tysię cy razy! A ludzie dostali ś miertelną dawkę

promieniowanie, a pó ź niej zmarł .


Chociaż po tym, co zobaczył em, apetytu nie był o zbyt wiele, ale mimo to zgodził em się na ekologiczny lunch w jadalni Czarnobylskiego Kombinatu Specjalnego. Dzię ki, jedzenie był o naprawdę dobre!

Po obiedzie udaliś my się na most kolejowy pod murami stacji, z któ rego udał o nam się nakarmić znane z liczebnoś ci i wielkoś ci miejscowe ryby. Wś ró d nich był ogromny sum.

Po tak pozytywnej rozrywce zwiedziliś my miasto duchó w Prypeć . Zaczę liś my od centrum, poroś nię tego drzewami i mchem, któ re pochł aniał y niebezpieczne promieniowanie. Tutaj nie są potrzebne ż adne komentarze. . .

W niektó rych miejscach w Prypeci poziom promieniowania nadal przekracza dopuszczalną normę.30-krotnie!

Dobrze, ż e dł ugo nie oglą daliś my wszystkich moż liwych ruin, nie wchodziliś my do budynkó w mieszkalnych. Przecież negatywne emocje już ogarnę ł y mó zg, a guz ś cisną ł gardł o od uś wiadomienia sobie ludzkiego zaniedbania i bezradnoś ci przed tragedią . Ale w Prypeci w 1986 roku był o 5.000 ludzi! Mediana wieku wynosił a 26 lat, a każ dego roku rodził o się kolejne 1000 dzieci. Jedna eksplozja zmienił a wszystko - miejsce zamieszkania, plany i samo ż ycie zakł adnikó w „pokojowego atomu”. Ze wszystkich osad skaż onych promieniowaniem eksmitowano 17.000 osó b. Wedł ug oficjalnych danych zginę ł o okoł o 12.000 osó b. A ocaleni otrzymywali skromne ś wiadczenia i spó ź nione odszkodowania. Ale czy moż esz kupić ojca, matkę lub dzieci? Czy nawet za duż e pienią dze moż na zł agodzić bó l po stracie czarnobylskich sierot?

Ale najgorsze jest kł amstwo! Przywó dcy ukryli prawdę o prawdziwym niebezpieczeń stwie ze strony ludzi, dlatego miasto Prypeć ż ył o normalnym ż yciem przez kilka dni po wybuchu. Dzieci bawił y się w piaskownicach, mł odzież chodził a po parku, nawet parada 1 maja 1986 roku na centralnym placu nie został a odwoł ana. Ale na tej paradzie kilkadziesią t osó b stracił o przytomnoś ć i upadł o… W tym czasie

Transportery opancerzone jeź dził y na paliwie ją drowym, a ż oł nierze zbierali szczą tki

prę ty grafitowe z ł opatami, giną za kilka dni, tygodni, miesię cy. . . Boli. . . Okropnie. . . Niesprawiedliwie. . .


W drodze powrotnej ponownie odwiedziliś my Czarnobyl. Najpierw pomnik Anioł a Trę bają cego i 94 osady – ofiary tragedii…

Potem był a cerkiew ś w. Iliń skiego, przy któ rej udał o mi się porozmawiać z samoosiedleń cami.

Pod koniec inspekcji Czarnobyla przyjrzeliś my się portowi rzecznemu z zatopionymi statkami i prywatnym sektorem niemieszkalnym.

Przy wyjś ciu ze strefy wykluczenia przeszliś my kontrolę dozymetryczną .

Wyjazd do strefy wykluczenia w Czarnobylu wstrzą sną ł mną do gł ę bi i wywoł ał wiele negatywnych emocji, takich jak bó l i uraza. Ale to też był o przydatne. Zastanawiają c się nad tragedią , któ ra się wydarzył a, przypomniał a mi się jedna waż na prawda: „Czł owiek panuje nad czł owiekiem na jego szkodę ” (Kaznodziei 8:9). Jestem poruszony, aby mieć jeszcze wię kszą nadzieję w Stwó rcy, któ ry

jedyny zdolny do cał kowitego oczyszczenia zainfekowanej ziemi.

Ta wizyta studyjna został a zorganizowana przez organizatora wycieczek Anywhere.

Tłumaczone automatycznie z języka rosyjskiego. Zobacz oryginał
Aby dodać lub usunąć zdjęcia w relacji, przejdź do album z tą historią
Въезд в 30-км зону отчуждения
Улицы Чернобыля в хорошем состоянии
Памятник
Выставка роботов-ликвидаторов
Возле детского сада в селе Копачи
В детском саду
Недостроенные 5 и 6 блоки
Вид на 4 блок, который в саркофаге
Выше нормы в 13,5 раз
На момент взрыва городу было всего 16 лет
Город Припять замер в 1986 году
Центральная площадь Припяти
Природа побеждает радиацию
Это одно из самых грязных мест в Припяти
Здесь люди не живут...
...они здесь умирают
Часы показывают время взрыва на ЧАЭС
Так выглядят улицы Припяти
Чернобыль. Памятник Трубящему ангелу
Аллея памяти о 94 эвакуированных населённых пунктах
Не все успели получить почту в те дни
Самосёлы
Кладбище кораблей
Частный сектор на окраине Чернобыля
Радиологический контроль на выезде из зоны