Odkryj Ukrainę: Kaczaniwka - Trostyanets

25 Sierpień 2020 Czas podróży: z 22 Sierpień 2020 na 22 Sierpień 2020
Reputacja: +5254
Dodaj jako przyjaciela
Napisać list

W zwią zku z już zmę czonymi pandemią , poglą dy turystó w ze wszystkich krajó w zwró cił y się na wycieczki lokalne w ich kraju. Ukraina nie jest wyją tkiem. Prawie wszyscy touroperatorzy odnotowują wzrost zainteresowania turystó w ich atrakcjami.

A ukraiń scy touroperatorzy mają coś do zaoferowania. Wybó r wycieczek jedno- i dwudniowych jest bardzo duż y.

A co najciekawsze, wcią ż masz czas na „wskoczenie” do grupy, bo czę sto nie ma miejsc. To jasne: minimalna liczba dni w trasie i minimalna liczba kontaktó w z ludź mi.

"Szlaki parkowe regionu Czernihowa" - tak nazywa się wycieczka firmy " EthnoWorld ", któ ry obejmuje wycieczkę po dwó ch pię knych parkach w cią gu jednego dnia: Narodowym Rezerwacie Historyczno-Kulturalnym „Kaczaniwka” i Dniu Pań stwa

Wyjazd z Kijowa o godz. 8.


00, przejś cie jest dł ugie, 200 km, ale mieliś my szczę ś cie z autobusem i prawie nie zauważ yliś my tej odległ oś ci.

Pał ac Kaczaniwka

Kaczaniwka to dawny mają tek Tarnowskich, w każ dym razie zasł yną ł z nich. Pierwsza wzmianka o Kaczaniwce pochodzi jednak z 1771 r. , kiedy to w imieniu cesarzowej Katarzyny II przysió ł ki Parafijó wka i Kaczaniwka został y wykupione do skarbu pań stwa i przekazane rosyjskiemu generał owi hrabiemu Piotrowi Aleksandrowiczowi Rumiancewowi-Zadounaiś kiemu, któ ry utworzył w swoim nowym mają tku . Gubernator Mał ej Rosji.

Kwietnik na centralnej alei w Kaczaniwce

Po tym, jak mają tek przeszedł na jej syna, sprzedał go.

Bezdzietne mał ż eń stwo Nyrci (Hryhoriy Yakovych i Paraska Andriivna), któ re kupił o mają tek z powodu nieobecnoś ci spadkobiercó w, przekazał o go swojemu synowi Parasce Andriivnie z pierwszego mał ż eń stwa – podchorą ż emu Hryhoriyowi Oleksandrovych Tarnovsky. Pał ac przebudował w stylu klasycyzmu.

Chwał ę centrum kulturalnego i artystycznego Kaczaniowce przynió sł.1824. To patron Wasyl Tarnowski uczynił z tego malowniczego zaką tka prawdziwą perł ę sztuki pał acowo-parkowej.

Widok z tarasu pał acu na staw

Mają tek odziedziczył po linii ojcowskiej.

Kolejny wł aś ciciel, Hryhoriy Tarnovsky, uważ ają cy się za mecenasa sztuki, przekształ cił Kaczanió wkę w miejsce lokalnego ż ycia kulturalnego. Kaczanió wkę odwiedził o wielu znanych pisarzy, poetó w, kompozytoró w i artystó w.

W latach 1835-36 po raz pierwszy u Tarnowskich goś cił Nikoł aj Gogol.

W 1838 r. Michaił Glinka przez cał e lato mieszkał w Kaczaniwce, gdzie napisał „Balladę o Finnie” i „Marsz Morza Czarnego” z opery „Rusł an i Ludmił a”. Wszyscy znani goś cie Kaczaniwki mieli swoje ulubione miejsca.

Glinka Altana

W szczegó lnoś ci Glinka pracował a w grocie pod belwederem, poł oż onej na wzgó rzu nad stawem. Od tego czasu nosi nazwę Altana Glinki.

Wewną trz altana Glinki

Znany artysta Wasyl Sternberg uwielbiał spę dzać wszystkie letnie miesią ce w Kaczaniwce.

Latarka pokojowa wewną trz

Kopia obrazu Sternberga


Malował swoje obrazy w pokoju z latarką .

Latarnia pokojowa na zewną trz

Jego najbardziej znanym dzieł em jest „Posiadł oś ć GS Tarnowskiego w Kaczaniwce” (1837):

Taras Szewczenko był takż e goś ciem w Kaczaniwce, któ ry albo sprzedał , albo podarował Tarnowskiemu swó j sł ynny obraz „Katerina”.

Pokó j Szewczenki

Ostatni raz Taras Szewczenko był w Kaczaniwce po powrocie z wygnania i ś mierci Hryhorija Tarnowskiego w sierpniu 1859 roku. Przy podejmowaniu decyzji, gdzie ponownie pochować ciał o Szewczenki na Ukrainie, Vasyl Tarnovsky Jr. zaproponował zrobienie tego w Kaczaniwce.

Sam Hryhoriy Tarnovsky zmarł pewnego dnia wraz z ż oną Anną Dmytriwną w 1853 roku. Pochowano ich w krypcie pod koś cioł em ś w. Jerzego na terenie posiadł oś ci.

Koś ció ł ś w. Jerzego

Ponieważ nie mieli dzieci, mają tek odziedziczył ich bratanek Wasyl Tarnovsky Sr. A w 1866 roku, po jego ś mierci, do Wasilija Tarnowskiego Jr.

Alejki w Parku Kaczaniwka

Art. V. Tarnovsky Jr. zebrał rzadką kolekcję w mają tku Kaczaniwka, któ rej podstawą był y relikwie kozackie. Wś ró d rarytasó w kolekcji znalazł y się miecz Bohdana Chmielnickiego, rzeczy osobiste Iwana Mazepy, Pawł a Polubotki, Kirył a Razumowskiego, miecze kozackie, uniwersalia hetmań skie, a takż e portrety wielu postaci ruchu kozackiego. To był o prawdziwe muzeum ukraiń skich studió w.

Pod rzą dami Wasyla Tarnowskiego juniora Kaczaniwka ponownie stał a się jednym z oś rodkó w ż ycia kulturalnego odwiedzanych przez znanych artystó w tamtych czasó w.

Zainteresowanie jego kolekcją doprowadził o do Kaczaniwki Ilji Repina, któ ry w tym czasie pracował nad obrazem „Kozacy piszą list do tureckiego suł tana”. Przedstawił wł aś ciciela mają tku na obrazie ponurego Kozaka na „Zaporoż e”.


Po rewolucji 1917 roku mają tek spotkał smutny los. Został znacjonalizowany i zaczą ł się rozpadać . W niestrzeż onym pał acu chł opi kradli meble i obrazy. A w parku altana Glinki i „romantyczne ruiny” zaczę to rozbierać na cegł y. Nastę pnie na terenie osiedla urzą dzono gminę dziecię cą .

W czasie Wielkiej Wojny Ojczyź nianej mieś cił się tu szpital ewakuacyjny, a od 1970 roku sanatorium przeciwgruź licze. Niewielu jednak moż e zdziwić się tymi faktami, gdyż prawie wszystkie „burż uazyjne” budynki spotkał podobny los.

Jednak już w 1973 r. pracownicy sanatorium przeciwgruź liczego zwró cili się do Instytutu Ukrproektrestawratsja o przeprowadzenie przeglą du zespoł u pał acowo-parkowego oraz przeprowadzenie prac konserwatorskich w celu zachowania zabytku historyczno-kulturalnego.

W 1981 roku Kaczaniwka został a ogł oszona Pań stwowym Rezerwatem Historyczno-Kulturalnym, aw 2001 roku otrzymał a status Rezerwatu Narodowego.

Co teraz moż na zobaczyć w Kaczaniwce?

Przede wszystkim oczywiś cie pał ac. Jest prawie cał kowicie odrestaurowany.

Вестибюль

Oryginalne schody przednie

Jego sale ceremonialne...

Jedna z sal pał acu

...pokoje mieszkalne i goś cinne od zawsze przepeł nione był y duchem sztuki.

W pał acu, dzię ki ogromnym wysił kom personelu rezerwy, czę ś ciowo zwró cono wyposaż enie.

Oryginalny marmurowy kominek

Niektó re z nich został y kupione na aukcjach...

Elementy wyposaż enia wnę trz

...a niektó re został y zwró cone przez potomkó w chł opó w, któ rzy rozcią gali przedmioty.

Elementy wyposaż enia wnę trz

W salach jest wiele obrazó w, ale ż adnych oryginał ó w, tylko kopie.

Portrety wł aś cicieli mają tku

Niektó re z oryginalnych obrazó w, któ re tu był y, znajdują się w ró ż nych muzeach na Ukrainie. W pał acu znajdują się pokoje Szewczenki, Sternberga i Repina.

Dziś obszar parku dworskiego to prawie 600 hektaró w, z czego 125 to stawy.

Malowniczy staw w Kaczaniwce

W stawach pł ywają ł abę dzie.


Tak był o z pierwszym Tarnowskim, kiedy Majorski się powię kszył , a ż eby gę si i kaczki z gospodarstw chł opskich nie pł ywał y w stawie, Tarnowski wysiedlił chł opó w z przeciwległ ego brzegu stawu, dają c im dział ki we wsi. Zamiast chł opskiego ptaka do stawu wpuszczono ł abę dzie.

Na tak ogromny obszar rezerwat oferuje trzy rodzaje wycieczek: 2 godziny, 3 godziny i 6 godzin. W okresach niekwarantannowych posiadł oś ć moż na przejechać bryczką zaprzę ż oną w konie.

Chcą c pokryć.6-godzinną wycieczkę , moż na zatrzymać się w hotelu mieszczą cym się w 2 skrzydł ach pał acu.

Skrzydł o pał acowe

Warunki tam co prawda jak w hostelu, ale miejsce jednak trzeba bę dzie wcześ niej rezerwować , bo chę tnych jest wielu.

I udajemy się z przewodnikiem na 2-godzinną pieszą wycieczkę po terytorium.

Rzeź by w Parku Kaczaniwka

Przewodnik jest niezwykle interesują cy na temat wszystkich wł aś cicieli posiadł oś ci, ich relacji rodzinnych i mił osnych. W historii tego oczywiś cie nie da się przekazać . Musisz sł uchać osobiś cie.

Pierwszym obiektem w pobliż u pał acu jest kopiec. Historia jego pojawienia się jest bardzo smutna. Kiedyś w pał acu był wychowany rę cznie niedź wiedź . Był manualny, nie agresywny i uwielbiał bawić się z dzieć mi. Ale pewnego dnia niedź wiedź doró sł i zmiaż dż ył dwoje dzieci na ś mierć w grze.

Niedź wiedź musiał zostać zastrzelony i został pochowany w pobliż u pał acu, wypeł niają c wzgó rze jako wspomnienie.

Gdzieś pochowano niedź wiedzia

W dolnej czę ś ci parku uwagę przykuwają „romantyczne ruiny”, należ ą ce do zabudowań z okresu Rumiancewó w bę dą cych w posiadaniu Kaczaniwki. Był y fał szywą fortecą , zbudowaną jako hoł d dla wspó ł czesnej mody.

Romantyczne ruiny

Z biegiem czasu zapomniano o pochodzeniu ruin, a Wasyl Tarnowski junior w 1859 r. rozpoczą ł nawet na ich miejscu wykopaliska archeologiczne, czego ś wiadkiem był odwiedzają cy posiadł oś ć Tarasa Szewczenko.

Mamy ró wnież okazję zobaczyć kamienny most ł ukowy.

Kamienny most ł ukowy

W posiadł oś ci był o ich co najmniej dwó ch, ale jeden przetrwał do dziś .


A na terenie osiedla, na koń cu centralnej alei, moż emy zobaczyć koś ció ł ś w. Jerzego zbudowany w 1816 roku. Niestety koś ció ł był zamknię ty podczas naszej wizyty kwarantannowej. Jest otwarty tylko dla naboż eń stw.

Wyjś cie na taras na 2 pię trze pał acu < /p>

Jak rezerwat przetrwał dzisiaj? Wejś cie kosztuje 50 hrywien. Do Kaczaniwki nie ma bezpoś redniej drogi ani transportu publicznego.

Najbliż sza osada Parafiivka wcale nie jest blisko.

Moż na tam dojechać samochodem lub drogą , a takż e w grupie wycieczkowej (jak w naszym przypadku).

Cedr, któ ry ma 250 lat

Brak funduszy rzą dowych. Wszystkie niezbę dne prace renowacyjne i konserwacyjne są czę ś ciowo finansowane z lokalnego budż etu, któ ry niestety jest skromny. Pomagają patroni i zwykli obywatele.

Rezerwat zarabia ró wnież na urzą dzaniu na swoim terenie terenó w rekreacyjnych wyposaż onych w grille. Za przybycie jednego samochodu pobierają okoł o 400 hrywien i chę tnych jest wystarczają co duż o.

Przy wejś ciu do rezerwatu znajduje się kawiarnia z udogodnieniami i ciepł ą wodą oraz sklep z pamią tkami. Dlatego turyś ci, któ rzy przyjadą do Kaczaniwki na kilka dni, bę dą mieli gdzie zjeś ć .

A nasza podró ż trwa.

A naszym kolejnym przystankiem bę dzie Park Dendrologiczny „Trostyanets”. Przeprowadzka zajmuje tylko pó ł godziny. I oto jesteś my.

Aleja cyprysó w w parku Trostyanets

Pań stwowy Park Dendrologiczny Trostyanets opiera się na gruntach dawnego mają tku rodziny Skoropadskich. Niestety do dziś nie zachował się drewniany dom.

Koniecznie udaj się do tego parku z przewodnikiem. Nie zobaczysz tam niczego poza bujną zielenią.

Park ma ś wietnych przewodnikó w, po prostu fanó w ich rzemiosł a. Prowadził a nas Zoya Heraldivna, kobieta w podeszł ym wieku, ale cał a grupa był a nał adowana jej energią .

To jest encyklopedia ludzi! Ile ciekawych rzeczy nam opowiedział a! Pokazał a owoce fał szywej kawowca, zwró cił a naszą uwagę na niesamowity kształ t szyszek...

...wniesiony do gigantycznej tui „Czapka Monomacha” ...

Tuja" Kapelusz Monomacha "


...i wyjaś nił ró ż nicę mię dzy ś wierkiem a jodł ą . Ale przede wszystkim interesował o nas poznanie dawnych wł aś cicieli mają tku, ich losó w.

Park powstał dzię ki staraniom i funduszom sł ynnego w Imperium Rosyjskim Iwana Michajł owicza Skoropadskiego. Arboretum znajduje się w poł udniowo-wschodniej czę ś ci obwodu Czernihowa na obszarze 204.

7 ha w sprzyjają cych warunkach klimatycznych dla rozwoju roś linnoś ci drzewiastej.

Miejsce wybrane na arboretum na począ tku XIX wieku był o typowe dla lewobrzeż nego lasu-stepu: otwarta ró wnina był a poprzecinana licznymi gł ę bokimi, bagnistymi belkami. W 1858 r. rozpoczę ł o się przekształ canie ró wnin w pł askorzeź by. Wyją tkowoś ć arboretum polega na tym, ż e jego wzgó rza są luź ne. " Wię c co?

- powiecie, - w Europie jest wiele parkó w masowych ». Tak, ale w Europie parki był y wypeł nione kamieniami, a tutaj to, w co bogata jest Ukraina - czarnoziemy! I wypeł nił y wzgó rza o wysokoś ci 30 metró w! Zaczę li od 5 hektaró w, a pó ź niej rozszerzyli obszar do 30 hektaró w. W wyniku prac, któ re trwał y okoł o 30 lat, powstał gó rzysty teren przypominają cy Alpy, gdzie wysokoś ć poszczegó lnych zjeż dż alni dochodził a do 35 m. Zjeż dż alnie wył oż ono drzewami, gł ó wnie sosnami.

A wł aś ciciel chciał widzieć swoje potomstwo nie w „mł odoś ci”, ale już uformowane. I tak przywió zł sadzonki drzew w wieku 20-30 lat. Technologia transportu w tamtych czasach był a nastę pują ca: sadzonkę wykopano, umieszczono na wozie cią gnię tym przez dziewię ć par woł ó w w pionie iw ten sposó b przetransportowano. A już w parku wykopali duż ą i gł ę boką dziurę , aby umieś cić tam cał y system korzeniowy. I zadział ał o!

W 1886 r.

przeprowadzono pierwszą inwentaryzację nasadzeń parkowych. Wedł ug jej wynikó w powierzchnia parku wynosił a 170 ha. W parku rosł o 50 gatunkó w i form dę bu, klonu - 60, ś wierka i jodł y - 51 gatunkó w! Aby uzyskać tak szeroką kolekcję , IM Skoropadsky pisał sadzonki z Petersburga, Rygi, Paryż a, Kijowa, Nikitskiego Ogrodu Botanicznego na Krymie. Wraz z rozwojem krajobrazu parkowego pojawił a się realna potrzeba tworzenia nasadzeń ochronnych.


Nasadzenia został y umieszczone w pasach lub zwartych trawnikach, park obsadzono metodą kaskadową , tworzą c strefę ochronną , poszerzaną przez dominują cy kierunek wiatru.

Moż na tu spotkać sarny, lisy, borsuki, piż maki.

Podziwiają c pię kny krajobraz arboretum, trudno uwierzyć , ż e był a to bezleś na ró wnina, poprzecinana pł ytkimi belkami i bagnistymi nizinami wzdł uż potoku Trostyanets.

Teraz moż esz zobaczyć profil Alp, szwajcarskie wą wozy, sł oneczne ł ą ki i wielowiekowe gigantyczne drzewa ...

Przetarta sosna, któ ra miał a 200 lat

... któ rzy zaglą dają w gł ą b stawó w. Dzię ki udanemu poł ą czeniu wody, zieleni, form architektonicznych, wytworzonego gó rzystego terenu park staje się harmonijny, integralny i niezwykle atrakcyjny o każ dej porze roku.

Spokojna tafla stawó w uspokaja, godzi, inspiruje.

Lekkie, drewniane mostki spinają ce stawy nadal pozwalają podziwiać wyją tkowy nadmorski krajobraz. Wierzby pł aczą ce, jasne brzozy, ciemnozielone drzewa odbijają się w wodzie, zatrzymują c nieubł agany upł yw czasu.

I tylko dzikie ł abę dzie, poruszają ce fale, powracają do naszych czasó w.

W parku najpierw znajdujemy się na trawniku w holu...

Polana przedsionka w parku Trostyanets

...potem otwiera się kolej Bieriezowa ...

...Cis, ł ą ki cedrowe. Na niektó rych z nich znajdują się kamienne kobiety scytyjskie, sprowadzone przez Skoropadskiego ze stepó w wybrzeż a Morza Czarnego.

Zdję cia z Internetu

Przekraczają c most centralny, docieramy do „Szwajcarii”.

Most nad stawem w Trostyanets

W Arboretum Trostyanets i Kolumnie Smutku znajduje się „Zł amana nadzieja”. Podobne kolumny wzniesiono w wielu parkach. Nie odnaleziono ż adnych informacji, kiedy i dlaczego pojawił a się w Trostianiec, ale moż na przypuszczać , ż e Iwan Skoropadski utrwalał ż al z powodu swoich sió str i brata, któ rzy wszyscy zmarli w wieku 16-27 lat.


A moż e jest to jego unieś miertelniony, serdeczny ż al nad mł odą osobą , do któ rej mił oś ci doszedł w wieku dorosł ym i potajemnie rozpalił nadzieję , ż e zgodzi się zamieszkać z nim w Trostyanets. Jednak osoba ta przybył a do mają tku, ale nie chciał a tam mieszkać i zwią zek się rozpadł . Oficjalne mał ż eń stwo Iwana Skoropadskiego ró wnież został o wcześ niej zerwane. Fascynował o go stworzenie parku, w któ rym jego ż ona wolał a mieszkać w Szwajcarii.

W pagó rkowatej czę ś ci parku pochowano jego zał oż yciela - IM Skoropadskiego.

Jeszcze za ż ycia zamó wił marmurową stelę z cudownymi sł owami, jakby skierowanymi do nas, potomkó w, przez wieki: „Drogi przechodniu! Ogró d, w któ rym chodzisz, zasadzony jest przeze mnie; sł uż ył mi jako zapewnienie w moim ż yciu. Ten, kto prowadzi do jego zniszczenia, powiedz o tym wł aś cicielowi ogrodu: uczynisz dobry uczynek ”.

Co mogę dodać dalej? Obecnie wieś Trostyanets liczy tylko 700 mieszkań có w.

Infrastruktura turystyczna nie jest rozwinię ta. Nie ma gdzie się zatrzymać . Nie ma hotelu ani hostelu. W parku ani w jego pobliż u nie ma kawiarni ani sklepó w. Jeś li dopisze szczę ś cie, miejscowi przyniosą pod wejś cie do parku pyszne domowe ciasta, a jeś li nie, to lepiej zaopatrzyć się w prowiant z domu. Wejś cie do parku kosztuje tylko 30 hrywien. Na terenie znajdują się dł ugie stoł y (40 osó b), przy któ rych moż na uczcić każ de wydarzenie.

Jeś li chcesz uczcić wydarzenie w tym pię knym miejscu, zostaw je w tej samej oryginalnej formie, w jakiej był o przed przyjazdem. Aby to zrobić , na terytorium instalowane są zielone drewniane skrzynki.

Na zakoń czenie chciał bym powiedzieć : podró ż owanie nigdy nie jest nudne! I nawet w bezpoś rednim są siedztwie Kijowa jest coś do zobaczenia.

Tłumaczone automatycznie z języka ukraińskiego. Zobacz oryginał
Aby dodać lub usunąć zdjęcia w relacji, przejdź do album z tą historią
Дворец в Качановке
Клумба на центральной аллее в Качановке
Флигель дворца
Оригинальный мраморный камин
Оригинальная парадная лестница
Вестибюль
Предметы интерьера
Один из залов дворца
Портреты владельцев усадьбы
Комната-фонарик внутри
Комната-фонарик снаружи
Копия картины Штернберга
Шифоньер для путешествий
Выход на террасу 2-го этажа дворца
Комната Шевченко
Вид с террасы дворца на пруд
Каменный арочный мост
Романтические руины
Где-то здесь похоронили медведя
Живописный пруд в Качановке
Кедр, которому 250 лет
Предметы интерьера
Скульптуры в парке Качановка
Аллеи в парке Качановка
Георгиевская церковь
Поляна
Кипарисовая аллея в парке Тростянец
Спил сосны, которой было 200 лет
Мост через пруд в Тростянце
Фото из интернета
Туя
Беседка Глинки
Беседка Глинки внутри