Jesienna melodia stepowych kanionów

28 Październik 2019 Czas podróży: z 26 Październik 2019 na 26 Październik 2019
Reputacja: +4765.5
Dodaj jako przyjaciela
Napisać list

Uwielbiam jesień...i nie tylko porę roku, ale stan ducha. Natura odsł ania swoje ostatnie pię kno, uspokaja się na chwilę , odnajduje harmonię i stapia się z czł owiekiem. Oboje są trochę smutni, ż e lato odchodzi wraz z ciepł em, a wraz z nim jaskrawe kolory tę tnią cego ż yciem. I jak niespeł nione nadzieje spadają z liś ci drzew, delikatnie szeleszczą c pod nogami, a Ty znó w myś lisz o sensie ż ycia i nienaruszalnoś ci bytu. . . W takich chwilach nieodparcie pocią ga mnie natura, chcę z nią przejś ć na emeryturę i po prostu rozpuś ć się w tej nieco smutnej jesiennej melodii.

Tym razem cią gnę ł o mnie do stepowych kanionó w, aby zobaczyć kolory jesieni. I to nie tylko w kanionach, ale w dolinie Diabł a. Bardzo ł atwo dostać się do tego miejsca: udaj się do regionu Nikolaev, rejonu Wozniesień skiego, wsi Trikraty. No to po kostce brukowej do wsi Aktove (có ż , dró g nie mamy, nie - i tyle! ).


Pierwszym cudem natury, któ ry spotkaliś my po drodze, jest Kanion Arbuziń ski, tak zwany „Mał y” kanion, któ ry swoją nazwę zawdzię cza bliskoś ci „Wielki” kanion, groź nie nazywany Diabelskim Kanionem. Nawiasem mó wią c, oba te kaniony są czę ś cią Narodowego Parku Przyrody Bugsky Gard, o któ rym trochę mó wił em w moim poprzednim historia Migei.

Kanion Arbuziń ski ma ponad cztery miliardy lat. Powstał w wyniku aktywnoś ci wulkanicznej, któ ra dział ał a na prawie cał ej powierzchni Ziemi. A przez wieki przez kamienie przedzierał y się wody poł udniowego Bugu, stopniowo podmywają c wą wozy. Tak powstał Kanion Arbuzinski, któ ry swoją nazwę zawdzię cza rzece Arbuzinka, któ ra dzieli skał y kanionu na dwie czę ś ci. Nawiasem mó wią c, w tym miejscu dostajesz pię kne zdję cia i moż esz cieszyć się pię knymi widokami.

Na dnie kanionu, obmytego wodą , stopniowo tworzył y się ogromne kamienie pokryte mchem.

Wiele gł azó w kanionu ma nazwy, na przykł ad: Skovoroda, Kamienna torba, Ję zyk teś ciowej. Jeś li wierzyć opowieś ciom, w tym miejscu odbywał y się nawet staroż ytne pogań skie rytuał y, a kamienie ofiarne sł uż ył y jako miejsce skł adania ofiar.

Skał y tworzą coś w rodzaju naturalnego labiryntu, bardzo trudno jest mi przecisną ć się mię dzy niektó rymi szczelinami.

Nawiasem mó wią c, czę ś ć tego kanionu jest nawet w Austrii. W Wiedniu odbywa się wystawa kamieni z cał ego ś wiata, a kamień , któ ry symbolizuje Europę , został stą d zabrany.

Po podziwianiu mał ego kanionu idziemy zobaczyć wielki kanion diabł a, poł oż ony w dolinie o tej samej nazwie.

Diabelski Kanion jest przecinany rzeką o nie mniej przeraż ają cej nazwie Mertvod, wzdł uż któ rej wedł ug legendy Scytowie wysł ali swoich wł adcó w w ostatnią podró ż . Có ż , najwyraź niej z powodu takiego rytuał u rzeka ma swoją nazwę .

Kanion Aktovsky zachwyca swoimi rozmiarami. Dzię ki gł ę bokoś ci 50 metró w jest jedynym podobnym w krajobrazie do sł ynnych kanionó w Ameryki Pó ł nocnej. Taki Wielki Kanion w miniaturze.

O każ dej porze roku jest tu peł no turystó w. Jednak ze wzglę du na trudny teren, aby zejś ć w dó ł , trzeba zaangaż ować się we wspinaczkę skał kową , w przeciwnym razie po prostu ryzykujemy wypadnię ciem ze skał . Ale wś ró d wspinaczy te skał y są bardzo popularne. Ludzie poniż ej wydają się być karł ami.


Kanion jest bardzo nietypowy, ponieważ roś nie w dolinie poś rodku stepu, moż e dlatego nazywa się go Diabelskim Kanionem, chociaż nie zauważ ył em tam niczego diabolicznego. Wrę cz przeciwnie, jest to doś ć urzekają ce zjawisko naturalne. Pię kna! I nie musisz jechać do Kolorado.

Po kanionach radzę wszystkim zatrzymać się przy lasie Trikrat - labiryncie na spacery i piknik. Ten las, zupeł nie nietypowy dla regionó w stepowych, został starannie stworzony i wyhodowany przez wł aś ciciela ziemskiego i przywó dcę chersoń skiej szlachty Wiktora Skarż yń skiego. Zbierają c kawał ek po kawał ku roś liny z cał ego ś wiata, przywió zł je do swoich rodzinnych krajó w, a gł ę boko studiują c botanikę , stworzył cał e lasy. A teraz mamy moż liwoś ć wypoczynku w takich miejscach, cieszą c się pię knem natury.

Z serii „Kocham Ukrainę ”.

Tłumaczone automatycznie z języka rosyjskiego. Zobacz oryginał
Aby dodać lub usunąć zdjęcia w relacji, przejdź do album z tą historią