Historia podróży Kozelets - Baturin

27 Listopad 2016 Czas podróży: z 15 Marta 2015 na 15 Marta 2015
Reputacja: +5254
Dodaj jako przyjaciela
Napisać list

    Do pisania recenzji o tym wyjeź dzie, jak zresztą do samego wyjazdu, podchodził em dł ugo i dokł adnie. W tym przypadku nie da się obejś ć z entuzjastycznymi opisami swoich wraż eń , tutaj krył a się historia naszego kraju, jego bohaterskie karty, tragedia Baturina i jego odrodzenie, tak dł ugo przesł onię te przez sowieckie podrę czniki historii. Tutaj nie moż na odejś ć od historii, w przeciwnym razie cał a historia się cofnie.

Tak wię c 15 marca 2015 roku moż emy powiedzieć pierwszy sł oneczny dzień , choć bardzo fajny. Tę sknią c za podró ż ami, po dł ugiej zimie (naprawdę nie jesteś my fanami podró ż owania zimą ), pierwszymi turystami w nowym sezonie, wybraliś my się z firmą Azhur na jednodniową wycieczkę w rejon Czernihowa do legendarnego miasta Baturyn, hetmań skiej stolicy Ukrainy.


Pierwszym przystankiem na naszej drodze jest miasteczko Kozielec, w któ rym z historycznych atrakcji pozostał a jedynie Katedra Narodzenia Najś wię tszej Marii Panny w stylu ukraiń skiego baroku. Został zbudowany w latach 1752-1763. na zamó wienie Natalii Demyanovny Razumovsky ("Razumikha"), matki Cyryla i Aleksieja Razumowskich.

Ś wią tynia ma budowę dwupoziomową i skł ada się z koś cioł a „letniego” (gó rnego) i „zimowego” lub „ciepł ego” (dolnego), bę dą cego jednocześ nie grobowcem Natalii Razumowskiej. Tu w Kozielcy urodził się ostatni hetman Ukrainy Cyryl Razumowski, któ rego brat Aleksiej był ulubień cem Elizawety Pietrownej. Aleksiej Razumowski wykorzystał swoją pozycję i zdoł ał uzyskać od Elż biety pewne odpusty dla Ukrainy (np. przywró cenie hetmanatu, wkró tce hetmanem został jego brat Cyryl).

We wnę trzu ś wią tyni gł ó wnym detalem jest wielopoziomowy rzeź biony w drewnie zł ocony ikonostas z XVIII wieku, stworzony przy udziale architekta Bartolomeo Rastrelli.

Oł tarz w katedrze Narodzenia NMP w Kozelcu

Wedł ug zał ą czonego przewodnika ikonostas został wykonany dla Klasztoru Smolnego, gdzie idealnie pasuje rozmiarami. Ale Natalia Razumovskaya, prawie teś ciowa, bł agał a Elizavetę Pietrowną o ten ikonostas dla katedry w Kozielcach, a teś ciowa, jak wiadomo, nie odmawia. Ponieważ ikonostas okazał się znacznie wię kszy, rozebrano go na kawał ki. A te czę ś ci ikonostasu, któ re nie zmieś cił y się w katedrze w Kozielcach, został y przeniesione i zamontowane w zwykł ym wiejskim koś ciele na mają tku Razumowskim niedaleko Kozielc. Istnieje jednak wiele wersji tego, jak taki ikonostas pojawił się w takim mieś cie, powiedziano nam o tym. Nie da się sprawdzić , czy istnieją fragmenty tego ikonostasu, ponieważ koś ció ł spł oną ł .

Sprawdzamy dolny koś ció ł (niedziela, jest poranne naboż eń stwo), nasz przewodnik namawia ministra, aby pozwolił nam obejrzeć ikonostas w gó rnym koś ciele. Rzeczywiś cie jest zimno, ale pię kno i wielkoś ć ikonostasu są niesamowite! 27-metrowy lazurowy olbrzym nie mieś ci się w obiektywach ż adnego z aparató w z ż adnej strony. Niestety nie ma czasu na szczegó ł owe badanie.

Oł tarz w Katedrze Narodzenia NMP w Kozelcu


                                                                                                                                                     

Tak wię c pierwszą atrakcją turystyczną w Baturyn jest dom sę dziego Kochubey.

Dom sę dziego V. Kochubeya, Baturin

Wokó ł domu pię kny park dawnej posiadł oś ci oraz niewielka odrestaurowana drewniana kaplica (choć wolę nazwę „kaplica”) ś w. Mikoł aja Cudotwó rcy

Caplic Mikoł aja Cudotwó rcy, Baturin

z niesamowitymi ikonami

Ikona w kaplicy ś w. Mikoł aja Cudotwó rcy, Baturin

oraz rzeź biona rzeź ba samego Mikoł aja Cudotwó rcy.

Drewniana rzeź ba Mikoł aja Cudotwó rcy w kaplicy, Baturin

Dom-Muzeum Wasilija Koczubeja, Sę dziego Generalnego Armii Zaporoskiej, jest jedynym budynkiem w Baturyn, któ ry ocalał z czasó w tragedii baturyń skiej. Parterowy dom Są du powstał w poł owie XVII wieku.

Od 1700 r. mieszkał tu wraz z rodziną Wasilij Koczubej. We wnę trzu dobrze zachowany piec lazurowy

Lazurowy piec w domu Kochubeya w Baturinie

z antycznymi pł ytkami

Zabytkowe kafle na piecu w domu Kochubey, Baturin

jest wystawa zamkó w i kluczy (niesamowitych rozmiaró w).

Zamki i klucze w domu Kochubeya w Baturinie

Na parterze budynku znajdował y się sale są dowe, a w piwnicy wię zienie z salą tortur.

Figura woskowa urzę dnika w budynku wię zienia domu Koczubeja, Baturin

Teraz w piwnicy znajduje się ekspozycja z dwoma woskowymi figurami urzę dnika i wię ź nia oraz ró ż nymi narzę dziami tortur z tamtych czasó w.

Woskowa figura wię ź nia w domu Kochubey, Baturin

Od 1975 roku w domu Kochubey mieś ci się muzeum historii lokalnej, któ re w 2006 roku stał o się czę ś cią Narodowego Rezerwatu Historyczno-Kulturalnego Stolicy Hetmanó w.

                                                                                

16-letnia có rka Kochubey Motrya

Portret Motri Kochubey w domu Kochubey, Baturin

Był em zakochany w moim ojcu chrzestnym, 58-letnim hetmanie Ivanie Mazepie.


Mił oś ci Motry i Iwana Mazepy poś wię cona jest osobna sala, poś rodku któ rej znajduje się szklany stojak z kopiami listó w mił osnych hetmana do Motry. Wszystkie jego listy zaczynają się od takich czuł ych sł ó w-adresó w: „Moje serce”, „Moje serce jest kohan”.

Kopie listó w hetmana Iwana Mazepy do ukochanej Motry Koczubej

W parku znajduje się pomnik dę bu, któ rego zagł ę bienie sł uż ył o jako skrzynka na listy w tej mił osnej korespondencji. Kiedy Mazepa przyszedł prosić o rę kę Motryi od Wasilija Koczubeja, odmó wiono mu, ponieważ Motrya był a nie tylko mł odsza od Mazepy, ale takż e był a jego có rką chrzestną , wię c wedł ug kanonó w koś cielnych nie mogł a zostać jego ż oną . Ojciec kategorycznie sprzeciwiał się ich mał ż eń stwu. Motria jednak dobrowolnie uciekł do Mazepy i przez pewien czas (nie wiadomo, jak dł ugo) mieszkał w jego domu. Chociaż hetman odesł ał Motryę do domu rodzicom, Koczubej i jego wspó ł pracownik Iwan Iskra usił owali wyró wnać rachunki z Mazepą , informują c cara Rosji Piotra I o tajnych pertraktacjach hetmana z kró lem szwedzkim Karolem XII. Ale raport uznano za fał szywy w ś wietle dobrze znanej osobistej wrogoś ci mię dzy Koczubejem a Mazepą . Rzą d carski przekazał oszustó w Mazepie i zostali skazani. Po egzekucji ojca Motrya poszł a do klasztoru.

Po zwiedzeniu domu Kochubey udajemy się do kolejnego obiektu – cytadeli Baturina.

Cytadela Baturina

       Cytadela jest reprodukcją twierdzy kozackiej w peł nej skali, na wysokim brzegu rzeki Seim, z gł ę bokimi rowami obronnymi

Rowy obronne cytadeli

i z domem hetmana w centrum. Twierdza jest cał kowicie drewniana. W XVII-XVIII w. artyleria osią gnę ł a takie wyż yny, ż e zniszczył a wszelkie murowane fortyfikacje. A zwykł e drzewo, wysmarowane gliną , odbił o się rykoszetem od kul armatnich i bomb artyleryjskich.

A dom hetmana Mazepy jest murowany

Dom hetmana Mazepy na terenie cytadeli Baturin

z herbem na frontonie

Herb Mazepy na frontonie domu hetmań skiego w cytadeli

Na terenie cytadeli znajduje się ró wnież drewniany koś ció ł kozacki, w któ rym odbywają się naboż eń stwa.

Drewniany koś ció ł kozacki na terenie cytadeli, Baturin

Istnieje ró wnież ekspozycja broni uż ywanej do obrony cytadeli.

Armaty do obrony cytadeli Baturina


                                                                                                       —

W 1708 r. hetman Mazepa postanawia, ż e ​ ​ nadszedł moment zerwania z Moskwą . Po zjednoczeniu Mazepy z Karolem XII rosyjski car Piotr I rozkazuje Mień szikowowi natychmiastowe schwytanie Baturina. Zamek był dobrze ufortyfikowany, znajdował się w nim znaczą cy garnizon kozacki. Odważ nie broniony przez puł kownika Dmitrija Chechela i opancerzonego kapitana (inspektora artylerii kozackiej) Friedricha Kö nigska, Baturin został jednak zaję ty przez Mienszykowa 2 listopada 1708 r. : zdrada puł kownika prił uckiego Iwana Nosa pomogł a Mień szykowowi zdobyć cytadelę . Wł amują c się do Baturyn, wojska rosyjskie zaję ł y hetmanowski skarbiec, artylerię , zapasy ż ywnoś ci i zabił y boleś nie nie tylko obroń có w miasta, ale prawie cał ą ludnoś ć cywilną .

„Baturin trzymał się przez kilka dni, ale nawet to Moskal go zabrał i pokonał . Zabrano też wiernego Chechela, puł kownika nad Serdiukami (gwardzistami). Cał a stolica Mazepy został a zniszczona i spalona – ż aden kamień nie został odwró cony. Jakż e zaciekle Moskali byli nad luksusowym pał acem hetmana, nad cał ym jego dobytkiem i sł uż bą ! (. . . ) „Ż inoczek i maluchy” – sł udzy hetmana, któ rzy pozostali w pał acu i zamku Baturinskich – zostali wrzuceni do Sejmu i utonę li! – pisał na podstawie kronik kozackich, gazet europejskich i rodziny tradycje, historyk D. L. Mordovtsev.

Baturin został zdobyty, jego obroń cy zgł adzeni”. — Rosyjska Wielka Encyklopedia (pod redakcją S. N. Yuzhakova) nagrana na począ tku XX wieku.

Budynki cywilne i fortyfikacyjne, koś cioł y, klasztory – wszystko został o zniszczone. Masakra obywateli, jak wykazał y prowadzone obecnie wykopaliska w Baturyn, miał a miejsce w pobliż u pał acu hetmań skiego i domó w starszych kozackich.

Wedł ug wstę pnych danych zginę ł o od 5 do 15 tysię cy osó b. Baturin został zmieciony z powierzchni ziemi. Na pamią tkę tych, któ rzy zginę li w tragedii Baturina, na terenie cytadeli wzniesiono pamią tkowy kamienny krzyż .


Krzyż -pomnik ofiar tragedii Baturina z 1708 r.

Zniszczone miasto przez dł ugi czas pozostawał o opuszczone, ale pró bę odrodzenia Baturyna podją ł hetman Kirill Razumowski, któ ry zał oż ył tu swó j barokowy pał ac. W 1750 r. Cyryl Razumowski ponownie ogł osił Baturyn stolicą hetmanatu. Razumowski rozpoczą ł budowę okazał ego pał acu i aranż ację parku,

Pał ac Kkirila Razumowskiego, Baturin

ale nie czekał na zakoń czenie budowy - nagle zmarł .

Rycina z ksią ż ki „Opis chwalebnych i wielkich miast prowincjonalnych Imperium Wszechrosyjskiego” wydrukowana w tym czasie przedstawia Miasto Baturin w kraju Czerkasy. . Na naszych oczach ukazuje się mocny mur (z co najmniej trzema wież ami), pał ac, koś ció ł i dwa meczety. . . W ten sposó b odrodził o się kozackie ż ycie na pogromie i zrujnowanym miejscu

     W pobliż u cytadeli znajduje się Koś ció ł Zmartwychwstania,

Koś ció ł Zmartwychwstania Pań skiego w Baturinie

zbudowany w 1803 r. przez hetmana Kirilla Razumowskiego, wedł ug legendy, z cegieł zniszczonej dzwonnicy katedry Tró jcy Ś wię tej w Mazepie. Zawiera kryptę z ciał em Razumowskiego, któ ry zmarł w roku budowy ś wią tyni.

                                                                                                                                                    

Gł ó wne wejś cie do Pał acu Razumowskiego, Baturin

Pał ac został cał kowicie odrestaurowany. Wykonano ś wietną robotę . Obecnie jest to zespó ł pał acowo-parkowy nad brzegiem rzeki Seim. W czasach sowieckich został zniszczony, przetrwał poż ar, wię c pozostał y z niego prawie 2 ś ciany.

Pał ac nigdy nie otrzymał swojego wł aś ciciela. W 1803 roku, gdy prace budowlane i wykoń czeniowe był y już prawie ukoń czone, nagle zmarł hrabia Razumowski. Wedł ug planu zmarł ego pał ac miał stać się rezydencją hetmanó w ukraiń skich, ale nie miał o to się speł nić – zaraz po ś mierci Kyryla Razumowskiego stanowisko hetmana został o zniesione.


Dla dzieci Razumowskiego, przyzwyczajonych do ż ycia w stolicy, mają tek w prowincjonalnym Baturinie okazał się niepotrzebny, a pał ac faktycznie pozostał bez wł aś ciciela. Przez prawie wiek prawie nikt się w nią nie zajmował , a na począ tku XX wieku w pał acu panował schył ek i spustoszenie.

                                                                                                                                                                                                                                

W latach 30. XX wieku dwie oficyny wybudowane przy pał acu został y zniszczone, a z czasem sam pał ac zaczę to rozbierać na materiał y budowlane. Do 1955 roku z pał acu pozostał y tylko ś ciany, bez dachu i stropó w.

      Pał ac Razumowski uzyskał swó j obecny wyglą d podczas prac renowacyjnych na duż ą skalę przeprowadzonych w latach 2003-2009. Uroczyste otwarcie pał acu odbył o się w przeddzień Ś wię ta Niepodległ oś ci Ukrainy, 22 sierpnia 2009 r.

Pał ac Razumowskich, Baturin

Obecnie w luksusowych salach pał acu znajduje się ekspozycja poś wię cona rodzinie Razumowskich i wszystkim, co wią ż e się z tym nazwiskiem. Wnę trza są pię kne,

Muzy we wnę trzach Pał acu Razumowskiego w Baturinie

luksusowe,

Parkiet w jednej z sal Pał acu Razumowskiego w Baturin

ale niektó re „nowoczesne”. Nie ma tego starego ducha.

Ż yrandol w Pał acu Razumowskich, Baturin

Centralną czę ś cią ekspozycji jest Sala Hetmań ska, w któ rej eksponowana jest szabla Kirilla Razumowskiego (prezent dla muzeum od jego potomkó w)

Szabla hetmana Razumowskiego, Baturin

oraz stó ł „Kamień ” z marmurową deską wył oż oną pó ł szlachetnymi kamieniami uralskimi.

Stó ł "Kamień " w Pał acu Razumowskich, Baturin

Istnieje ró wnież duż a kolekcja portretó w hetmanó w,

Zbió r obrazó w w Pał acu Razumowskich, Baturin

któ re został y przeniesione do Baturyn z Galerii Lwowskiej. Ró wnież we wnę trzu znajduje się koś ció ł domowy,

Koś ció ł domowy w Pał acu Razumowskich, Baturin

ikony, w któ rych ró wnież pochodzą ze Lwowa.

Pał ac jest przykł adem tego, co moż na zrobić z trwał ych ruin przy odpowiednim finansowaniu, a przecież obiektó w oczekują cych na odbudowę na Ukrainie.


     Teraz Baturyn jest miastem-muzeum. Obiekty są rozsiane po cał ym mieś cie. Ale musisz tam pojechać ! Wystarczy poczuć swoją toż samoś ć , aby mieć pewnoś ć , kim jesteś i ską d pochodzisz.

kilka sł ó w o firmie turystycznej „Aż ur”. Do tej pory jeź dziliś my z nimi tylko do Baturyn, choć oferują peł ną ofertę wycieczek na Ukrainie. Byliś my zadowoleni z wycieczki. Niewygodnie jest jechać do Baturyn na wł asną rę kę - nie ma bezpoś redniego poł ą czenia z Kijowa, a jakoś nie chcę „zabić ” samochodu na naszych drogach. Ponadto z wycieczką zawsze jest ciekawiej. Jedyne „ale”: kiedy zapł aciliś my za ten wyjazd, w biurze firmy nie ostrzeż ono nas, ż e w pobliż u punktó w gastronomicznych w ramach ich programu nie ma postojó w. Wię c turyś ci zauważ ą - musisz zabrać ze sobą lunch. Otó ż ​ ​ szybko kupiliś my pyszny chleb ż ytni (w duż ych miastach tego nie wypiekają ), pogryzliś my i dalej „wchł anialiś my” historię przewodnika.

Podró ż uj po Ukrainie! To zabawne i niedrogie!

Tłumaczone automatycznie z języka rosyjskiego. Zobacz oryginał
Aby dodać lub usunąć zdjęcia w relacji, przejdź do album z tą historią
Алтарь в соборе Рождества Богородицы г.Козелец
Алтарь в соборе Рождества Богородицы г. Козелец
Собор Рождества Богородицы г. Козелец
Дом судьи В.Кочубея г.Батурин
Замки и ключи в доме Кочубея г.Батурин
Лазорьевая печь в доме Кочубея г.Батурин
Цитадель г.Батурин
Воскресенская церковь в г.Батурин
Дом гетмана Мазепы на территории цитадели, г.Батурин
Герб Мазепы на фронтоне дома гетмана в цитадели
Пушки для защиты цитадели г.Батурин
Крест-памятник жертвам Батуринской трагедии 1708 года
Оборонительные рвы цитадели
Дворец Ккирилла Разумовского,  г.Батурин
Сабля гетмана Разумовского, г.Батурин
Гетманская булава
Коллекция картин во дворце Разумовского, г.Батурин
Домовая церковь во дворце Разумовского, г.Батурин
Музы в интерьерах дворца Разумовского г.Батурин
Паркет в одном из залов дворца Разумовского, г.Батурин
Стол
Люстра во дворце Разумовского, г. Батурин
Дворец Разумовского, г.Батурин
Центральный вход во дворец Разумовского, г.Батурин
Икона в капличке Николая Чудотворца, г.Батурин
Капличка Николая Чудотворца, г.Батурин
Антикварный кафель на печи в доме Кочубея, г.Батурин
Портрет Мотри Кочубей в доме Кочубея, г.Батурин
 Восковая фигура писаря в тюремном помещении дома Кочубея, г.Батурин
Копии писем гетмана Ивана Мазепы своей возлюбленной Мотре Кочубей
Деревянная скульптура Николая Чудотворца в капличке, г.Батурин
Восковая фигура узника в доме Кочубея, г.Батурин
Деревянная казацкая церковь на территории цитадели, г.Батурин
Экспозиция во дворце Разумовского, г.Батурин
Интерьеры дворца Разумовского, г.Батурин
Рабочий кабинет гетмана Разумовского во дворце, г.Батурин
Интерьеры дворца Разумовского, г.Батурин