JAPONIA KOCHA TWOICH Księży!

Japonka o wyglą dzie modelki z ekranu telewizora pyta: - Co robisz, kiedy ubrudzisz sobie rę ce? Umyj je. A czego chciał by twó j ksią dz? Ta reklama zaszokował a cał ą Japonię i wprowadził a poję cie washlet (od angielskiego sł owa wash – wash), zastę pują c popularne sł owo toaleta (toaleta). Jak wiadomo Japoń czycy sł yną z nowinek technicznych i tutaj jest to konieczne. Japoń czycy zapoż yczyli ideę myjki od Amerykanó w, któ rzy uż ywali takich urzą dzeń w szpitalach dla cię ż ko chorych. Japoń czycy byli Japoń czykami, jeś li nie dopracowali tego pomysł u do perfekcji. Stworzyli firmę , któ ra zatrudniał a 300 pracownikó w, pó ł mę ż czyzn i pó ł kobiet. Prowadzili badania przez cał y rok. Wynikiem był o okreś lenie „komfortowej” temperatury pokrywy toalety, ką ta pochylenia oraz ciś nienia wody dostarczanej do mycia. Tak narodził się Washlet.
Teraz ta koncepcja jest mocno zakorzeniona w ż yciu każ dego mieszkań ca kraju i dla cudzoziemca, któ ry przyjechał po raz pierwszy, jest mił ą i jednocześ nie nieoczekiwaną niespodzianką.
W nowoczesnych toaletach umywalkowych opró cz zwykł ych funkcji mycia i podgrzewania deski moż na regulować temperaturę i ciś nienie wody, wbudowane suszenie oraz automatyczne dezodoryzację , najczę ś ciej zdalnie sterowane. Nawiasem mó wią c, jego obecnoś ć odró ż nia droż sze i funkcjonalne modele od prostych. Ponieważ liczba gwiazdek lokalnych hoteli moż e nie zawsze odpowiadać europejskiemu systemowi gwiazdek, rezerwują c wycieczkę do Japonii, moż na zapytać o dostę pnoś ć pilota w umywalce znajdują cej się w rezerwowanym pokoju. Jeś li tak - to jakoś ć jest gwarantowana.
Postę p technologiczny nie stoi w miejscu i pewna znana japoń ska firma planuje za kilka lat wypuś cić „inteligentną toaletę ”, któ ra nie tylko zadba o poś ladki, ale takż e bezprzewodowo prześ le cotygodniowe wyniki badań do lekarza. Podsumowują c powyż sze, moż emy ś miał o powiedzieć : jeś li nigdy nie uż ywał eś washleta, to po prostu nie był eś w Japonii. Tak niezapomniane wraż enia z podró ż y do Japonii pozostawia tylko szybki pocią g Shinkansen i japoń skie ł aź nie - Onsen.
Szybki pocią g Shinkansen to prawdziwa duma Japoń czykó w. Moż na na nim poró wnać zegar, aw sklepach z zabawkami dla dzieci wszystkie pocią gi bę dą synchronizowane. Raz usadowiliś my się na peronie czekają c na przyjazd naszego pocią gu. Nagle ciszę przerwał gł oś ny hał as. Shinkansen biegł z duż ą prę dkoś cią wzdł uż jednej z dodatkowych linii.
Otwierają c usta, podą ż yliś my za nim z peł nymi podziwu spojrzeniami.
To był a najwię ksza i najbardziej naturalna niespodzianka podczas podró ż y do Japonii. Co tu duż o mó wić , bo pocią gi duż ych prę dkoś ci Shinkansen serii E5 i E6 mogą rozpę dzić się do 320 km/h. Moż na je poró wnać do samolotu pod wzglę dem ł atwoś ci poruszania się po Japonii. Pokonują dystans mię dzy Tokio a Kioto w 2.5 godziny. Ogó lnie rzecz biorą c, w zależ noś ci od liczby przystankó w mię dzy punktem począ tkowym i koń cowym trasy, synchronizatory dzielą się na trzy kategorie. Wnę trze typowego syncansena przypomina wnę trze samolotu. Miejsca dla dwó ch lub trzech osó b są oddzielone przejś ciem. Chociaż , w przeciwień stwie do niebiań skiego rydwanu, tutaj krzesł a moż na obracać o 180 stopni. Jeś li podró ż ujesz z firmą - to bardzo wygodne - rozkł adane krzesł a i tu mał y schowek tylko dla Ciebie.
Plan magazynu jest ł atwy do odnalezienia w miejscach z przodu, co jest zdecydowanie mił ym udogodnieniem - wiesz, po któ rej stronie jest kawiarnia lub strefa dla palą cych.
Osobliwoś cią podró ż y takim pocią giem, podobnie jak samolotami, jest ograniczona przestrzeń na bagaż . Zwykle każ dy podró ż uje Shinkansenem z minimalną iloś cią bagaż u. Wynika to z faktu, ż e Japonia ma bardzo dobrze rozwinię ty serwis dostawczy. Gdy przenosisz się z jednego miasta do drugiego, bagaż moż esz przewieź ć cał kowicie sam. Firma kurierska odbierze go bezpoś rednio z jednego hotelu i dostarczy do innego hotelu tego samego dnia. Jeś li jednak zabierzesz w drogę mał ą torbę z rzeczami, moż esz ją umieś cić w bagaż niku nad siedzeniami lub w mał ej wnę ce przy drzwiach. Nie zapominaj, ż e Shinkansen kursuje regularnie od rana do wieczora, ale w nocy nie moż esz z nich korzystać.
Bezwarunkową wygodą jest to, ż e korzystają c z tego szybkiego pocią gu, dotrzesz z centrum jednego miasta do centrum drugiego. Oszczę dza to czas podró ż y do iz lotnisk.
Po drodze Twoimi towarzyszami bę dzie dobra ksią ż ka i szybko zmieniają cy się krajobraz za oknem. Każ dy, kto przyjechał do Japonii, musi przynajmniej raz skorzystać z tego pocią gu.
Ką piel japoń ska. Jest zbudowany na bazie onsenu. To jest gorą ce ź ró dł o po japoń sku. Onseny są otwarte podczas ką pieli w naturalnym zbiorniku wodnym wypeł nionym gorą cą wodą mineralną , a zamykane, gdy są wypeł nione specjalnymi wannami ofuro. Zaproś nas dziewczynę do ką pieli, choć teraz coraz czę ś ciej mó wię w saunie, moż esz być kompletnie niezrozumiany. Ale japoń ska ł aź nia to miejsce, do któ rego przychodzi cał a rodzina. Tutaj moż esz skosztować pysznych lokalnych potraw, napić się zielonej herbaty.
Zwykle jest ogró d w stylu narodowym z wodospadami i rzekami mineralnymi, gdzie moż na posiedzieć w ciszy. Przy wejś ciu do wanny koniecznie zdejmij buty i wejdź do ś rodka tylko na bosaka.
Nawiasem mó wią c, takich zasad ś ciś le przestrzegają zaró wno ś wią tynie, jak i tradycyjne japoń skie restauracje. Ponadto przy wejś ciu do wanny znajduje się tak zwana „kontrola twarzy”, jednak tutaj nie patrz na swoją twarz, a takż e na obecnoś ć tatuaż y. Przy mał ym tatuaż u moż esz wykorzystać czę ś ć wanny, czyli miejsca, w któ rych jesteś w szlafroku, a potem po prostu nie wpuszczasz. W niektó rych obiektach higieniczno-rekreacyjnych szlafrok (yukat) i pasek do niego (oba) moż na wypoż yczyć za darmo, dobierają c odpowiedni rozmiar i kolor. Oczywiś cie w odległ ej czę ś ci wanny jest miejsce, w któ rym mę ż czyzna lub kobieta, każ dy wchodzi do swojej czę ś ci wanny tylko z kluczem bransoletką z celi i mał ym rę cznikiem.
Mał y rę cznik powinien zakrywać nieprzyzwoite miejsca. Bo to naprawdę ką piel, w któ rej ludzie nie tylko odpoczywają , ale i myją się.
Do dyspozycji hala z basenami wypeł nionymi ciepł ą i zimną wodą , sauna oraz dostę p do basenó w z wodą mineralną . Zanim tam pó jdziesz, musisz się dobrze umyć . Najciekawszą cechą japoń skiej wanny jest to, ż e myje się ją siedzą c pod otwartymi prysznicami z akcesoriami ką pielowymi przed toaletką i wszelkiego rodzaju szamponami, kremami, piankami i ró ż nymi rodzajami mydł a w pł ynie. Jeś li już dotarł eś do japoń skiej ł aź ni, to dla peł ni wraż eń musisz odwiedzić zabieg zwany akasuri.
Dziękuję bardzo! Mam nadzieję napisać sequel. Po przeczytaniu twojego pseudonimu przypomniałem sobie pracę Puszkina „Niania” ....
Спасибо большое! Надеюсь напишу продолжение. Прочитав Ваш ник вспомнил произведение Пушкина "Няне"....
Gdzie jest „wypijmy z żalu, gdzie jest kubek”? :)
Там где "выпьем с горя, где же кружка"? :)
Tak, tak, zgadza się, „Wylej to, starsza pani!” :)
Да, да, все верно "Наливай скорей старушка!" :)
Fajnie, że są ludzie, którym nie są obce proste ludzkie radości!
Приятно, что есть люди, не чуждые простым человеческим радостям!
Dzięki, chętnie porozmawiam :)
Спасибо, рад общению :)