Mosty, kanały, wyspy... to jest Wenecja! (jeden)

28 Grudzień 2014 Czas podróży: z 25 Październik 2014 na 29 Październik 2014
Reputacja: +4035.5
Dodaj jako przyjaciela
Napisać list

Mosty, kanał y, wyspy...- to Wenecja! Czę ś ć.1

Hotel, w któ rym mieszkaliś my po rejsie moż na obejrzeć tutaj: http://www.turpravda.com/it/venecija/A_Tribute_To_Music_Residenza-h45015-r106451.html

Przed wyjazdem do Wenecji chciał abym pokazać Wam kilka zdję ć ś lubnych zrobionych podczas naszego wyjazdu. Przeczytał am w czyjejś relacji, ż e jeś li są ś luby, to jest to dobry znak, ż e cał a podró ż od począ tku do koń ca bę dzie udana. Naprawdę nie wiem, czy sama autorka to wymyś lił a, czy też też od kogoś przeczytał a, ale mimo wszystko u nas wszystko był o po prostu takie. Parę mł odą widzieliś my prawie we wszystkich miejscach, z wyją tkiem Katakalon, Mariań skich Ł aź ni i Karlowych Waró w. Gdy aparat był pod rę ką , robiliś my zdję cia.

Po rejsie Wenecja.

Wenecja...wyją tkowe staroż ytne miasto, jego począ tki się gają V wieku, kiedy mieszkań cy z rzymskiego regionu wenecko-istryjskiego przenieś li się na wyspy laguny, uciekają c przed inwazją Longobardó w.


W X wieku Wenecja wypę dził a pirató w z Istrii i Dalmacji i tym samym zwię kszył a tam swoje wpł ywy. Republika Wenecka istniał a już od ś redniowiecza do renesansu, kiedy Wenecja był a jedynym duż ym europejskim miastem-pań stwem z autonomicznym rzą dem bez monarchó w i biskupó w.

Pierwsza poł owa XV wieku uważ ana jest za szczyt rozkwitu Wenecji. Podbił a Moreę , Cypr, Kretę , zdobył a kilka wł oskich miast: Weronę , Vicenzę , Udine...jej stosunki handlowe i gospodarcze docierał y do ​ ​ krajó w Azji.

Ale po zdobyciu Konstantynopola przez Turkó w i odkryciu Ameryki zaczyna się jego upadek. Szlaki handlowe zmieniają swó j kierunek z Morza Ś ró dziemnego na Atlantyk. W 1797 r. upadł a Republika Wenecka, gdy przybył tam Napoleon, oddają c ją pod wł adzę Austrii. I dopiero po prawie 70 latach, po cię ż kiej walce, Wenecja ponownie stał a się czę ś cią wł oskiego kró lestwa.

Był a to kró tka dygresja do historii Wenecji.

Tak wię c do hotelu A Tribute To Music Residenza 4* dotarliś my za wcześ nie, pokó j nie był jeszcze gotowy. Ale obok recepcji w mał ym korytarzu moż esz zostawić swoje rzeczy. Zostawiliś my walizki u innych, któ rzy już tam byli i wyruszyliś my na spotkanie z Piazza San Marco. Pogoda był a cudowna, był o bardzo, bardzo sł onecznie, nastró j był jakoś pogodny, nawet pomimo tł umó w ludzi. To był o jak uczucie wolnoś ci, nie trzeba się nigdzie spieszyć , nie trzeba cią gle patrzeć na zegar, cał y czas liczyć czas, ż eby nie spó ź nić się na statek, cudownie był o po prostu nie spieszyć się nigdzie .

1. Most Westchnień . Ponte dei Sospiri.

Ten most został zbudowany, aby poł ą czyć stare i nowe wię zienia. Stare wię zienia znajdował y się wewną trz Pał acu Doż ó w i po pewnym czasie stał y się nieprzydatne do przetrzymywania wię ź nió w.

Nastę pnie w są siednim budynku zbudowano nowe wię zienia, a most stał się punktem ł ą czą cym je. Swoją nazwę "Most Westchnień " otrzymał z powodu zagł ady skazanych. Zupeł nie jakby przechodzili przez ten most przed udaniem się do miejsc przetrzymywania, rzucają c ostatnie spojrzenie na niebo, morze, wolnoś ć...przez dwa aż urowe marmurowe okna.


Był to chyba jedyny most, przez któ ry trudno był o przejś ć ze wzglę du na duż ą iloś ć turystó w. W koń cu każ dy chce nie tylko go fotografować , ale takż e swoich bliskich na jego tle. Zdobyliś my most i ponownie ruszamy na dzwonnicę ś w. Marka.

2. Dzwonnica ś w. Marka. Kampanila.

Ta dzwonnica-wież a został a zbudowana w IX wieku jako straż nica do pilnowania portu. Nastę pnie sł uż ył a jako latarnia morska i miejsce egzekucji (do XIV wieku wieszano na niej w klatkach księ ż y, któ rych widziano w Sodomie).

Z powodu ró ż nych zniszczeń był wielokrotnie przebudowywany, a w 1902 r. cał kowicie zawalił się , na szczę ś cie nie doszł o do strat ludzkich, katedra też nie został a uszkodzona. Nastę pnie wież a został a przywró cona tam, gdzie był a i jaka był a. Wysokoś ć dzwonnicy wynosi 99 metró w, a na jej szczycie znajduje się obracają cy się z wiatrem posą g archanioł a Gabriela.

Wejś cie na dzwonnicę kosztuje 8.00 euro/os. , winda. Oczywiś cie był a kolejka, ale poruszał a się szybko. Widoki z dzwonnicy warto był o postawić w niej (w kolejce) przez chwilę . Jak kruchy i przewiewny wydaje się Pał ac Doż ó w, a wewną trz na przykł ad Wielka Sala Rady - najwię ksze pomieszczenie na ś wiecie, któ rego strop nie jest podparty ż adną podporą.

Z dzwonnicy moż na ró wnież zobaczyć port, statki wycieczkowe oraz dwa stoją ce naprzeciw siebie statki firmy MSC. Wł aś nie zostawiliś my jednego z nich, ale nie był o smutku.

Rejs był wspaniał y, pozostawił najprzyjemniejsze wspomnienia, a teraz czekamy na kolejne miejsca, nowe odkrycia, nowe doś wiadczenia i wiele ciekawych rzeczy.

Jedno ze zdję ć przedstawia most nad kanał em. Nie, nie szliś my nią , chociaż chcieliś my, nikogo tam nie wpuszczaliś my. A dzień pó ź niej znikną ł , rozebrany.

Chodzimy w kó ł ko po dzwonnicy, od okna do okna, patrzymy na kanał Giudecca, koś ció ł Santa Maria della Salute, kopuł y bazyliki San Marco…wyspa San Giorgio Maggiore… Plac ś w. Marka.


Byliś my przy dzwonnicy doś ć dł ugo. Okrą ż ył krą g wię cej niż raz. Był o też duż o ludzi, ale wszyscy jakoś byli sobie wzajemnie uprzejmi, nikt się nie popychał , jeś li miejsce na wernisaż u był o zaję te, to się wycofywali, a jak się zwalniał o, to mogli się tam „wisną ć ” bardzo dł ugo. Wielu w ogó le nie miał o aparató w, moż e nie po raz pierwszy? Na gó rze wiszą duż e cię ż kie dzwony i ogł oszenie: nie dotykaj rę kami! A jak myś lisz, co robią prawie wszyscy?

Có ż , oczywiś cie na pewno się dotykają . No dobrze, mł odzi ludzie, jeszcze moż na jakoś zrozumieć , no ci, któ rzy mają ponad 50 lat… i tak dalej. Tak, ludzie są wszę dzie tacy sami, ale jeś li został o napisane: pamię taj, aby pogł askać rę ce! Nikt nie poszedł by i nie dotkną ł.

Po zejś ciu z dzwonnicy ponownie udaliś my się na nasyp. Mniej wię cej w okolicy Mostu Westchnień w kilku rzę dach znajdują się ł awki. Prawie wszyscy byli zaję ci, sł oń ce ś wiecił o ciepł o i jasno i wszystkim się podobał o. A w tym samym czasie kupiliś my też lody… no có ż , ile potrzeba czł owiekowi do szczę ś cia?

A po zakwaterowaniu w hotelu udaliś my się do serca miasta. Wą skie przejś cia mię dzy domami, mię dzy ponurymi domami i nagle znajdujesz się na jakimś mał ym placu z kawiarniami, restauracjami, sklepami, cukierniami ...Naprawdę lubię wszelkiego rodzaju mał e sklepy z winem, serem i makaronem we Wł oszech. Zawsze jest w nich tak wygodnie i jaki wybó r, czego dusza zapragnie, wszystko tam jest.

Nasz hotel znajdował się w centrum, wię c pierwszego dnia kupiliś my tylko bilety jednorazowe za 7.00 euro/os, a na kolejne dni karty podró ż ne: na 3 dni za 40.00 euro/os. Có ż , ostatniego dnia kupiliś my też bilety jednorazowe za 7.00 euro, aby dostać się z hotelu na plac. Rzym.

Ceny moż na znaleź ć tutaj: http://www. veneziaunica. it/it/ecommerce/products/pack/biglietti-turistici-actv

Schemat Vaporetto: http://www. aktw. it/sites/default/files/Mappa_linee_agosto_2013_100x70web%202. pdf

Rozkł ad jazdy tramwajem wodnym: http://www. aktw. it/sites/default/files/orari%20nav%2011%20nov%202013_low%281%29. pdf

Z naszego przystanku Arsenale moż esz dostać się na wyspę tramwajem wodnym nr 1 lub z przystanku S. MARCO-S. ZACCARIA na vaporetto numer 5.1, to najbliż sze przystanki od naszego hotelu. Wygodniej był o nam jechać jednym. Pł ywanie nie trwa dł ugo, a teraz jesteś my na wyspie.

Wenecja pozostaje w tyle.


Lido di Venezia to niewielka wyspa poł oż ona niedaleko Wenecji o dł ugoś ci okoł o 11-12 km, oddzielają ca Adriatyk od sł ynnej laguny weneckiej. Na wyspie znajduje się wiele plaż poł oż onych od strony morza, zaró wno publicznych, jak i prywatnych.

Lido to jedyne miejsce w Wenecji, w któ rym kursują autobusy i samochody. Vaporetto Pass jest ró wnież waż ny na podró ż autobusem po wyspie.

Koś ció ł ś w. Mikoł aja Cudotwó rcy. Koś ció ł San Nicol? del Lido.

Ale plaż e nas nie interesował y, przyjechaliś my tutaj, aby obejrzeć koś ció ł ś w. Mikoł aja Cudotwó rcy. Niegdyś wyspa nosił a ró wnież imię ś w. Mikoł aja, uważ anego za patrona ż eglarzy. W XI wieku wybudowano tam klasztor, w któ rym przechowywano relikwie ś w. Mikoł aja. Dziś w tym miejscu funkcjonuje koś ció ł , w któ rym do dziś przechowywane są relikwie ś wię tego i odprawiane są naboż eń stwa.

„Niewiele osó b wie, ż e w 1087 r. Barianie ukradli nie wszystkie relikwie ś w. Mikoł aja ze ś wią tyni bizantyjskiego miasta Mira. W poś piechu i krzą taninie zostawili w sarkofagu okoł o 20% relikwii, któ re zabrali Wenecjanie z Mir Lycian 9 lat pó ź niej. ”

„Od kilku lat mieszkań cy wysp Lido i Bari toczą zaciekł e spory o relikwie ś w. Mikoł aja.

Wyjaś nił , ż e potrzebna nam linia „A”, przystanek tutaj, przed wszystkimi kojami, a dokł adniej naprzeciw molo „A”. Po wejś ciu do autobusu kierowca został ponownie zapytany, czy weszliś my do wł aś ciwego autobusu? Autobus był ten sam, tylko dopó ki nie dojedziemy do koś cioł a, autobus bę dzie okrą ż ał prawie cał ą wyspę . Có ż , spó jrzmy na wyspę.

W ten niedzielny poranek autobus był prawie pusty, w kabinie siedział o kilka pań w porzą dnym wieku, bardzo przyzwoicie ubranych, któ re wysiadł y na jednym przystanku i zostaliś my sami w autobusie. W pewnym momencie kierowca powiedział coś przez zestaw gł oś nomó wią cy, siedzieliś my, potem zajrzał do kabiny i zaprowadził nas do koś cioł a. O, to tyle, okazuje się , ż e musieliś my wyjś ć . Przystanek znajduje się obok koś cioł a, po jego lewej stronie, ale jeś li nie wiesz, ż e koś ció ł , któ rego szukasz, jest dokł adnie tym, czym jest, to cał kiem moż liwe jest przejechanie obok.

Kiedy weszliś my do koś cioł a, był y tam tylko 2 osoby.


Po pewnym czasie odeszli, zostaliś my sami, to się nigdy nie zdarzył o w ż adnym koś ciele we Wł oszech.

W koś ciele panował a tak ogł uszają ca cisza, ż e ​ ​ pstrykanie kamery wydawał o się kanonadą artylerii. Podobał o nam się tu bardziej niż w Bari, moż e dlatego, ż e nie był o tł umó w ludzi...

Wychodzą c z koś cioł a, szliś my pieszo na molo. Spaceruj wzdł uż morza, nigdzie nie skrę cają c. Ulica był a bardzo, bardzo zatł oczona. Podobno turyś ci nie bardzo lubią to miejsce poza sezonem, kiedy na plaż ach praktycznie nie ma co robić.

4. Pał ac Doż ó w. Dogenpalast. Albo Pał ac Ksią ż ą t. Pał ac Ksią ż ę cy.

Zakoń czenie budowy pał acu datuje się na XIV wiek i do koń ca XVI w. był on jeszcze dokoń czony i udoskonalony. Pał ac, w któ rym mieszkali doż owie, a takż e mieś cił y instytucje kulturalne i rzą d, zachował do dziś swó j pierwotny wyglą d. Pał ac ma dwie gł ó wne fasady i trzy poziomy. Bilet kosztuje 16.00 euro/os. + przewodnik za 5.00 euro.

Przy wejś ciu nie był o kolejki, tylko musieliś my czekać.5-7 minut, aż akumulatory w audioprzewodniku się nał adują.

Zwiedzanie rozpoczyna się od patio. Audioprzewodnik jest dobry, podobał o mi się , mó wią wszystko jasno i zrozumiale. Wewnę trzny dziedziniec to kilka pię ter aż urowych galerii, a takż e fasada katedry ś w. Marka.

Schody Gigantó w z ogromnymi posą gami Neptuna i Marsa. Na szczycie schodó w odbył a się uroczystoś ć koronacyjna doż ó w. Jej wejś cie był o zamknię te.

W Grimani Hall i Lions Hall, dosł ownie ze wszystkich stron, przedstawiony jest gł ó wny symbol Wenecji - lew ze skrzydł ami i księ ga. Oczywiś cie nie pamię tam nazw wszystkich sal, ani nazwisk mistrzó w.

Wszę dzie są stoiska z nazwą i numerem hali. A nieco wyż ej na podstawce znajduje się kolejny numer do audioprzewodnika, któ ry należ y nacisną ć na pilocie, aby odsł uchać informacje. Numer pokoju i numer przewodnika audio mogą się nie zgadzać . Idź dł ugo, oglą daj duż o, sł uchaj jeszcze wię cej...

w niektó rych korytarzach po bokach znajdują się mię kkie dł ugie sofy, na któ rych moż na usią ś ć i odpoczą ć.


Sala Senatu...Sala Wielkiej Rady, któ ra ma powierzchnię.54, 25.15 m, przez dł ugi czas uważ ano je za najwię ksze pomieszczenie na ś wiecie bez wewnę trznych stropó w i kolumn. Na ś cianie, nad tronem doż y, wisi najwspanialszy i najbardziej zachwycają cy ze znanych nam obrazó w – obraz Tintoretta „Raj” (22.7 m). Przy dekoracji tej sali pracowali takż e inni znani artyś ci: Veronese, J. Palma, F. Bassano.

Nie odbyliś my tajnej wycieczki, wystarczył o nam, ż e obejrzeliś my wszystkie sale od doł u do gó ry. Co tu duż o mó wić , podobał mi się pał ac, niektó re sale i obrazy nawet bardzo, bardzo mi się podobał y, byliś my zainteresowani.

Cią g dalszy nastą pi.. .

Tłumaczone automatycznie z języka rosyjskiego. Zobacz oryginał
Aby dodać lub usunąć zdjęcia w relacji, przejdź do album z tą historią
Зал Большого Совета. Дворец Дожей. Венеция.
На стене, над троном дожа находится самая грандиозная и восхитительная из известных картин – полотно Тинторетто «Рай» (22?7 м). Зал Большого Совета. Дворец Дожей. Венеция.
На стене, над троном дожа находится самая грандиозная и восхитительная из известных картин – полотно Тинторетто «Рай» (22?7 м). Зал Большого Совета. Дворец Дожей. Венеция.
Зал Большого Совета, площадь которого 54?25?15 м, долгое время считался самым большим в мире помещением без внутренних перекрытий и колонн.
Зал Сената. Дворец Дожей. Венеция.
Зал Сената. Дворец Дожей. Венеция.
Зал Сената. Дворец Дожей. Венеция.
Зал Сената. Дворец Дожей. Венеция.
Зал Сената. Дворец Дожей. Венеция.
Вот так выглядят лестницы, стены, потолки... во дворце Дожей.
Вот так выглядят лестницы, стены, потолки... во дворце Дожей.
Вот так выглядят лестницы, стены, потолки... во дворце Дожей.
Вот так выглядят лестницы, стены, потолки... во дворце Дожей.
Вот так выглядят лестницы, стены, потолки... во дворце Дожей.
Вот так выглядят лестницы, стены, потолки... во дворце Дожей.
Вот так выглядят лестницы, стены, потолки... во дворце Дожей.
В зале Гримани и зале Львов буквально во всех ракурсах представлен главный символ Венеции – лев с крыльями и книгой.
Это Лестница Гигантов с огромными статуями Нептуна и Марса. Дворец Дожей.
Это Лестница Гигантов с огромными статуями Нептуна и Марса.
Дворец Дожей.   Внутренний дворик и часть фасада базилики Сан Марко.
Дворец Дожей.
Дворец Дожей. Внутренний дворик и часть фасада базилики Сан Марко.
Дворец Дожей. Внутренний дворик.
Церковь Святого Николая Чудотворца  на Лидо ди Венеция.
Церковь Святого Николая Чудотворца  на Лидо ди Венеция.
Церковь Святого Николая Чудотворца  на Лидо ди Венеция.
Церковь Святого Николая Чудотворца  на Лидо ди Венеция.
Церковь Святого Николая Чудотворца  на Лидо ди Венеция.
Церковь Святого Николая Чудотворца  на Лидо ди Венеция.
Церковь Святого Николая Чудотворца  на Лидо ди Венеция.
Церковь Святого Николая Чудотворца.
Церковь Святого Николая Чудотворца.
Церковь Святого Николая Чудотворца.
Церковь Святого Николая Чудотворца.
Вид сбоку на церковь Святого Николая Чудотворца.
Лидо ди Венеция - не большой остров, расположенный не далеко от Венеции, протяжённостью примерно 11-12 км, отделяющий Адриатическое море от знаменитой Венецианской лагуны.
Венеция остаётся позади.
Венеция остаётся позади.
Вдали виднеется узкая полоска, это и есть Лидо ди Венеция.
Вдали, за двумя островами виднеется узкая полоска, это и есть Лидо ди Венеция.
Costa Fascinosa.
Уходящая в круиз Costa Fascinosa.
Площадь Святого Марка.
Площадь Святого Марка.
Венеция.
Купола Базилики Сан Марко...
Виды на Венецию с колокольни  Святого Марка.
Виды на Венецию с колокольни  Святого Марка.
Виды на Венецию с колокольни  Святого Марка.
Виды на Венецию с колокольни  Святого Марка.
Остров San Giorgio Maggiore.
 Нет, мы по этому мостику  не прошлись, хоть и хотелось, не пускали туда никого. А через день его и вовсе не стало, разобрали. Канал Giudecca, церковь Santa Maria della Salute...
А вот и порт виден, и круизные лайнеры, и два судна компании MSC, стоящих друг напротив друга.
Виды на Венецию с колокольни  Святого Марка.
Виды на Венецию с колокольни  Святого Марка.
Вид на колокольню  Святого Марка с другой колокольни.
Каким хрупким и воздушным кажется Дворец Дожей, а внутри, например, находится Зал Большого Совета — самое большое помещение в мире, потолок которого не держит ни одна опора.
Очередь на колокольню.
Венеция.
Мост Вздохов. Ponte dei Sospiri.
Это в Венеции.
Это на корабле.
Это на корабле.
Это на корабле.
Это в Стамбуле.
Это в Стамбуле.
Это в Бари.
Это в Бари.
Podobne historie
Uwagi (5) zostaw komentarz
Pokaż inne komentarze …
awatara