Piękna Siena. Toskania, Włochy
Był o zimno. Po gorą cym Rzymie, winie, pogoda zawiodł a i pogorszył a się...
Wię c Siena. Bardzo mi zaimponował a. Nawiasem mó wią c, jego dobrze zachowany ś redniowieczny rdzeń znajduje się pod ochroną UNESCO jako obiekt ś wiatowego dziedzictwa. I mieliś my szczę ś cie z przewodniczką - cudowną Danielą , Wł oszką , któ ra mó wi po rosyjsku (tak ostro) i opowiada o swoim rodzinnym mieś cie nie jako nauczycielce matematyki, ale z DUSZY. Szczera, przyjemna i zabawna. Miasto wyszł o mi jak w zegarku. Podczas gdy grupa w wolnym czasie zwiedzał a katedry, spacerował em po okolicy i moim zdaniem widok był niesamowity.
Ogó lnie Toskania jest bardzo, bardzo i znowu BARDZO pię knym regionem. Znajduje się w cał oś ci na wzgó rzach i jest usiany winnicami, sosnami i gajami oliwnymi. Widoki z autobusu był y absolutnie niesamowite. A pierwszym budynkiem, do któ rego wprowadził a nas Daniela, był a kiedyś...stajnia.
Cał e miasto skł ada się z dzielnic (odpowiednikó w) noszą cych nazwy, nawet raczej nie nazwy, ale nazwy zwierzą t: delfiny, sł onie, ś limaki, konie, pantery. . . Jest ich 17! ! ! To mię dzy nimi odbywają się sł ynne (lub mał o znane) wyś cigi Palio. Có ż , cię ż ko to nazwać wyś cigami, raczej są to zawody pomię dzy druż ynami zwierzą t, któ re wskazał em i jeszcze nie wskazał em w iloś ci 17 pozycji. Tradycja trwa wiele wiekó w i towarzyszy jej ś wię towanie do rana. No i udał o mi się znaleź ć te contrady : -)) nie wszystko jest prawdą...
Ale najciekawsze nie jest to. I jak zwycię skie druż yny uwielbiają „zemś cić się ” na druż ynach, któ re obalili z „tronu”. Na przykł ad zespó ł Sł oni poprowadził Ż YWEGO sł onia przez Contradę Dolphin. Sł oń , jak przystał o na duż e zwierzę , zrobił to gł oś no. Co wię cej, sł oń był karmiony czymś tak wyją tkowym, ż e mó gł chodzić...i kupować . W zwią zku z tym był o duż o papieru toaletowego i sprzą tanie był o ż mudne. Daniela powiedział a, ż e ś mierdział o strasznie, ale zdecydowanie był o fajnie : -) Ciekawe jest też to, ż e nadal nie jest wskazane, aby dziewczę ta i chł opcy poś lubiali mieszkań có w z innych Contradas. Wszyscy dobrze się znają i naprawdę bardzo trudno jest ukryć takie powieś ci.
Siena Duomo. Co powiedzieć ? Jestem jedną z tych osó b, któ re potrafią powiedzieć : „Pię kna” i tyle. Jeś li jestem amatorem w jakiejś branż y, to TAK - AMATOREM. Z wielkich liter. Wię c z wiki, ale ciekawe:
Katedra w Sienie - gł ó wny koś ció ł Republiki Sieny, najważ niejszy zabytek wł oskiego gotyku. Został zaprojektowany i zbudowany w latach 1215-1263 na miejscu wcześ niejszej budowli. Katedra ma kształ t krzyż a ł aciń skiego. Kopuł a spoczywa na oś miobocznej podstawie wspartej na kolumnach. Latarnia kopuł owa został a dodana przez Giovanni Lorenzo Bernini. Na zewną trz i wewną trz katedra wykoń czona jest biał ym i zielonkawo-czarnym marmurem z dodatkiem czerwonego marmuru na elewacji. Czerń i biel to heraldyczne barwy Sieny, ich pochodzenie wią ż e się z biał ymi i czarnymi koń mi zał oż ycieli miasta, Seniusa i Askii. Wnę trze katedry jest godne uwagi ze wzglę du na wyją tkową artystyczną ekspresję mozaikowej podł ogi, wspaniale zdobioną ambonę autorstwa Niccolò Pisano i posą g Jana Chrzciciela dł uta Donatella. Niektó re artystyczne skarby Duomo, takie jak sł ynna „Maesta” Duccio i witraż e zaprojektowane przez Cimabue, zdobią teraz muzeum katedralne.
Có ż , to jest informacja dla tych, któ rzy są zainteresowani i rozumieją . Ja - nie, wię c po prostu podziwiał em pię kno ciemnych skrzydeł biał ego anioł a i wystają cego lwa : -)
Imponują cy jest ró wnież widok na Palazzo Publico na Piazza del Campo. I oczywiś cie sam obszar. Zaskakują co sprytny. Jest zbudowana w taki sposó b, ż e podczas zmywania brudu, czy czegokolwiek, niezmiennie lą duje w kanalizacji. Có ż , to tylko opinia mojego laika. Jest to pierwszy w Europie zespó ł urbanistyczny w peł nym tego sł owa znaczeniu, pomyś lany jako ś wią teczne centrum ż ycia społ ecznego miasta; Już w XIV wieku na placu odbywał y się przedstawienia teatralne, turnieje, któ re przetrwał y do dziś , zawody jeź dzieckie Palio. Zł amany na stromym zboczu wzgó rza, przypominają cy gigantyczną otwartą muszlę , plac niejako cią gnie schody zbiegają ce z gó ry i pł ynnie schodzi do budynku Palazzo Pubblico, któ ry zamyka go poniż ej.
Podobał a mi się Fontanna Radoś ci : -) Prawda, prawda. . . Ale jej historia jest jeszcze fajniejsza : -)
Okoł o 1340 roku Signoria ze Sieny postanowił a zbudować publiczną fontannę na gł ó wnym placu miasta, Piazza del Campo. Prace powierzono sieneń skim rzeź biarzom i architektom Agostino i Agnolo, któ rzy zbudowali prostoką tną misę fontanny i doprowadzili do niej wodę oł owianymi i glinianymi rurami. Zazwyczaj fontanny są okrą gł e lub owalne. . 1 czerwca 1343 odbył o się uroczyste otwarcie fontanny (!! ! na sekundę!! ! ) Naprawdę pamię tam datę : -) W koń cu Dzień Dziecka! Wię c potem Agnolo wyjechał do Asyż u. Agostino zaczą ł ró wnież wykonywać rysunki do marmurowej dekoracji fontanny. Robią c rysunki, zginą ł na placu przy stworzonej przez siebie fontannie. Smutek. . .
Ale radoś ć jest inna : -) Poś rodku fontanny widzimy rzeź bę Matki Boskiej z Dziecią tkiem w ramionach, wokó ł niej marmurowe rzeź by dwó ch anioł ó w, Siedmiu Cnó t i Rei Sylwii z dzieć mi Romulus i Remusa w jej ramionach. Ró wnież marmurowe kompozycje reliefowe – „Wypę dzenie z raju” i „Stworzenie Adama”. Poniż ej, pod postaciami i pł askorzeź bami, umieś cił rzeź by lwó w i wilkó w, któ re posł uż ył y za godł o miasta Siena. Sień czykom tak spodobał a się ta fontanna, ż e rzeź biarz Jacopo della Quercia był stale nazywany : -) Miasto stał o się pię kniejsze, a sieneń czyki szczę ś liwsze : -)
No i znalazł am wspaniał y widok w Sienie - Piazza Mercato Piazza Mercato : -)
Bardzo podobał o mi się to miejsce z ró ż nych stron. . Wyglą da na to, ż e jest po prostu w domu. To takie dziwne, na placu 50 metró w dalej są tł umy ludzi, a tu pusto : -)
Ale przede wszystkim w Sienie podobał y mi się ulice. Są takie. . . takie uliczne : -) Zwł aszcza w kontradzie Sł oni (wybacz Daniela).
I to wł aś nie w okolicach Sieny produkowane jest sł ynne wł oskie Chianti. Tutaj!
Nie przegap Sieny! Bę dziecie mieli cudowną okazję zajrzeć w szczerze otwarte okna mieszkań có w i instytucji, gdzie zobaczycie freski 12 i 14, a przy odrobinie szczę ś cia pozwolą wam sfotografować . Nawiasem mó wią c, 1 mkw. kosztuje w Sienie od 7000 euro. Ale to nie jest wycena rynkowa nieruchomoś ci, ale wycena pań stwowa, bo wartoś ć historyczna jest nadal!
Miasto, któ re zasł uguje na baczną uwagę i wę dró wkę po nim.