Apulia i trochę Rzymu. Część 13. Rzym. Bazyliki na Lateranie

01 Grudzień 2020 Czas podróży: z 25 Październik 2019 na 04 Listopad 2019
Reputacja: +1229
Dodaj jako przyjaciela
Napisać list

Cią g dalszy. Zacznij tutaj >>>

Do wyjazdu pozostał o nam jeszcze pó ł tora dnia w Rzymie. Tego dnia po raz pierwszy postanowiliś my, jak powiedział Khobotov z Pokrovsky Gates, „Obejrzyj freski klasztoru Nowodziewiczy”, czyli bazylikę na Wzgó rzu Laterań skim, zwł aszcza ż e jest bardzo blisko naszego pokoju.

Wychodzimy alejkami do szerokiej i prostej Via Merulana, ł ą czą cej dwie wielkie bazyliki - Santa Maria Maggiore i San Giovanni in Laterano, idziemy ulicą obok koś cioł ó w

Koś ció ł ś w. Alfonsa jest jednym z nielicznych przykł adó w architektury neogotyckiej we Wł oszech. Zbudowany w 1859 roku przez szkockiego architekta George'a Wingleya.

Koś ció ł Marceliny i Piotra (XVIII wiek):

A oto szeroki Plac Laterań ski, czyli piazza di Porta San Giovanni z najwię kszym na ś wiecie egipskim obeliskiem, teraz stoi w miejscu konnego pomnika Marka Aureliusza,

któ ry został przeniesiony na Kapitol:


Pał ac Laterań ski, rezydencja papież y od IV do począ tku XIV wieku. (niewola w Awinionie). Nowy budynek w 1568 r. Architekt - Domenic Fontana. A w pobliż u znajduje się Katedra ś w. Jana Chrzciciela na Wzgó rzu Laterań skim lub Bazylika San Giovanni in Laterano „Najś wię tszy Koś ció ł Laterań ski, Matka i Gł owa wszystkich koś cioł ó w miasta i ś wiata” (313-318) . Gł ó wny koś ció ł katolickiego ś wiata.

Ś wią tynia był a wielokrotnie przebudowywana, m. in. przez tak wielkich architektó w jak Borromini i Domenico Fontana, dzię ki czemu jest mieszanką ró ż nych styló w architektonicznych. Obecna fasada z gigantycznymi rzeź bami Jana Chrzciciela, Jana Ewangelisty, gł ó wnych ojcó w koś cioł a i Jezusa w centrum kompozycji został a wzniesiona przez Alessandro Gallilei w 1735 roku.

Elewację transeptu pó ł nocnego (od strony placu z obeliskiem) z loggią i dwiema nasadzonymi dzwonnicami zaprojektował D. Fontana w latach 1586-1588.

W portyku znajduje się posą g cesarza Konstantyna; znaleziono go w ł aź niach cesarskich na Kwirynale:

Pię ć bram prowadzi do ś wią tyni. Portal centralny (drzwi z brą zu) zachował się od czasó w staroż ytnych z pierwszej bazyliki wybudowanej w 324 roku.

Ogromne posą gi dwunastu apostoł ó w (1703) wykonane przez ucznió w Berniniego. Domenico Fontana był odpowiedzialny za wykonanie posą gó w, a Carlo Maderno wykonał szkice posą gó w.

Przybytek na czterech kolumnach (XIV wiek, czę ś ciowo zmieniony w XVI wieku).

Na jej szczycie, w srebrnych relikwiarzach wykonanych w formie postaci apostoł ó w z aureolami,

przechowywane są ś wię te relikwie - gł owy apostoł ó w Piotra i Pawł a.

Pod tabernakulum znajduje się miejsce spowiedzi - konfesjonał . Przed pomnikiem Jana Chrzciciela znajduje się miejsce pochó wku papież a Marcina V.

Najcenniejsze mozaiki z czasó w cesarza Konstantyna. W XIII wieku mozaiki został y odrestaurowane przez Jacomo Toritti.

Tron papieski. Marmurowa posadzka bazyliki jest uważ ana za jedno z najbardziej uderzają cych dzieł sł ynnych mistrzó w z rodziny Cosmati.

Drewniany strop nawy ozdobiony jest kasetonowymi ornamentami. Poś rodku bogato rzeź bionego sufitu znajduje się pł ycina z herbem papież a Piusa V.

Wielki oł tarz poś wię cony Najś wię tszemu Sakramentowi, z barokowym cyborium ozdobionym drogocennymi kamieniami.


Cztery kolumny z pozł acanego brą zu został y zabrane przez cesarza Tytusa ze zniszczonej przez niego ś wią tyni Salomona w Jerozolimie.

Nad tym cyborium znajduje się relikwiarz z fragmentem stoł u, na któ rym podobno podczas Ostatniej Wieczerzy jadł Chrystus.

Pogrzeb papież a Leona XIII:

Wspaniał e duż e organy z XVI wieku:

Obok bazyliki znajduje się baptysterium. Istnieje legenda, ż e ​ ​ w budynku, któ ry stał na tym miejscu, ochrzczony został sam Konstantyn Wielki. Przez dł ugi czas baptysterium był o jedynym w Rzymie. Budynek był kilkakrotnie przebudowywany, ostatnio w XVII wieku.

Osiem porfirowych kolumn otacza centralną czcionkę :

Wielka nisza z IX wieku, stara absyda ze wspaniał ymi mozaikami. To jedyne pozostał oś ci dawnego refektarza patriarchó w z Pał acu Laterań skiego.

Ś wię te schody starego Pał acu Laterań skiego, wedł ug staroż ytnej legendy chrześ cijań skiej, schody te został y sprowadzone w 326 roku z Jerozolimy przez kró lową Helenę z pał acu Poncjusza Pił ata, a wzdł uż nich Jezus Chrystus wstą pił na dwó r.

Wszystkie 28 stopni schodó w pokrytych jest drewnianymi deskami – ze wzglę du na szczegó lną ś wię toś ć tej relikwii wierni wspinają się po niej tylko na kolanach, odmawiają c na każ dym kroku specjalne modlitwy. Tam, gdzie pozostał y na schodach ś lady krwi Chrystusa, któ ry po biczowaniu wszedł po schodach, wykonano specjalne przeszklone okna.

Po bokach ś wię tych stopni architekt Fontana przewidział dwa dodatkowe schody, któ rymi moż na wejś ć na drugie pię tro,

do papieskiej kaplicy Najś wię tszej (St. Santorium).

W oł tarzu kaplicy znajduje się Akeropita (obraz nie stworzony ludzką rę ką ) - ikona z VI-VII w. przedstawiają ca Chrystusa-Pancrocratum (Zbawiciela-Wszechmogą cego), któ ra był a niesiona po mieś cie podczas zarazy . Wedł ug legendy ewangelista Ł ukasz zaczą ł malować ikonę , zwaną też Uroniką , a dokoń czyli ją anioł owie. Wejś cie do kaplicy jest pł atne, ale moż na zajrzeć przez kraty.

Podziemia Sancta Sanctorum są pomalowane pię knie zachowanymi freskami z XIII wieku.


Plac i stacja metra o tej samej nazwie znajdują się w pobliż u Porta San Giovanni przy Murze Aureliana. Brama został a zbudowana za papież a Grzegorza XIII w 1574 roku w pobliż u staroż ytnej Bramy Osioł owej (z wież ami) zbudowanej w latach 270-273. Pó ź niej dobudowano dwie okrą gł e wież e.

Nastę pnie idziemy bulwarem,

któ ra cią gnie się wzdł uż dawnych muró w miejskich.

Na samym koń cu bulwaru znajduje się jeden z siedmiu koś cioł ó w pielgrzymkowych Rzymu – Koś ció ł Ś wię tego Krzyż a Jerozolimskiego (Santa Croce in Gerusalemme). Dawno, dawno temu, u zarania chrześ cijań stwa, stał tu pał ac Heleny, matki cesarza Konstantyna. Elena przywiozł a z Jerozolimy bezcenne relikwie, wś ró d któ rych był y czą stki Krzyż a Ś wię tego. W celu przechowywania relikwii czę ś ć pał acu przebudowano na począ tku IV wieku na koś ció ł . Niewielkie pozostał oś ci koś cioł a z czasó w Heleny i Konstantyna, był y wielokrotnie odnawiane i przebudowywane. A obecna fasada został a cał kowicie dobudowana w XVIII wieku.

Freski Antoniazza Romano (XV wiek):

Tu też najwspanialsze podł ogi Kosmati:

Gł ó wne sanktuaria znajdują się w Kaplicy Ś wię tych,

do któ rej prowadzą schody zwane „Drogą Krzyż ową ”, po bokach sceny Mę ki Pań skiej.

Kawał ki Krzyż a Ś wię tego osadzone w „relikwiarzu Krzyż a Ś wię tego” (praca J. Valadiera, 1803):

Titlo INRI (tablica ze sł owami „Jezus z Nazaretu, kró l ż ydowski”, napisana pod kierunkiem Pił ata), jeden z gwoź dzi, któ rymi ciał o Chrystusa został o przybite do krzyż :

Dwa ciernie z korony cierniowej, palec apostoł a Tomasza, poprzeczka jednego z krzyż y rozbó jnikó w straconych z Chrystusem.

Kilka stopni prowadzi w dó ł do kaplicy ś w. Heleny.

Mozaiki Baldassare Peruzziego na podstawie rysunkó w wł oskiego artysty i architekta Melozza de Forli (XV wiek).

Ogromny posą g kró lowej,

przebudowany z antycznego posą gu. W jednej rę ce znajduje się Ś wię ty Krzyż , w drugiej dwa gwoź dzie. Pod posą giem znajduje się ziemia z Kalwarii, przywieziona przez kró lową na statkach z Jerozolimy.

W pobliż u kaplicy ś w. Jerzego (1495-1520) oł tarz ś w. Grzegorza z relikwiarzem wykonanym w formie tryptyku w srebrnej ramie oraz mozaiką z XIII lub XIV wieku przedstawiają cą Chrystusa Cierpią cego.


A oto stary ogró d klasztorny, do któ rego nie ma wejś cia. Ale z ulicy widać takie eleganckie drzwi:

Zwró ć my się do kolejnej bramy Muru Aureliana - Porta Maggiore (Porta Maggiore - „Wielka Brama”)? zbiegał o się tutaj osiem z jedenastu staroż ytnych akweduktó w.

Z tył u bramy widać tzw. „Gró b Piekarza”. 173 pne mi.

Gró b został znaleziony podczas prac w XVI wieku,

jest wcią ż zagadką dla naukowcó w. Napis gł osi, ż e „To jest pomnik Marka Virgila Eurysaces, piekarza i dostawcy”. Tam też pochowana jest jego ż ona.

Wracamy do pokoju wzdł uż Via Principe Eugenio, aby odwiedzić Pał ac Lodó w, najstarszą gelaterię w Rzymie (gelateria Giovanniego Fassi), któ ra dział a tu od 1880 roku.

Kiedyś nasz hotel znajdował się w pobliż u Porta Maggiore i od tego czasu zawsze robimy objazd i przyjeż dż amy tutaj, aby cieszyć się lodami. Jeż dż ą tam cał e rodziny, w weekendy są dł ugie kolejki.

Ogromny wybó r lodó w, dobre ceny, a od marca do listopada w ś rody 50% zniż ki na lody, któ re dostaliś my w ś rodę , nie wiedzieliś my o zniż kach, wybili czek na trzy gał ki lodó w, ale musieliś my zjeś ć po sześ ć . Ledwo wyszedł em od stoł u.

W tej poł owie dnia się skoń czył o.

Cią g dalszy tutaj >>>

Tłumaczone automatycznie z języka rosyjskiego. Zobacz oryginał
Aby dodać lub usunąć zdjęcia w relacji, przejdź do album z tą historią