Sycylia. Część 6. Acireale
Sycylia. Czę ś ć.1. Giardini Naxos >>>
Sycylia. Czę ś ć.2. Katania >>>
Sycylia. Czę ś ć.3. Taormina >>>
Sycylia. Czę ś ć.4. Syrakuzy >>>
Sycylia. Czę ś ć.5. Mesyna >>>
W ostatnim dniu naszego majowego rejsu udaliś my się do miasta Acireale. Wybraliś my miasto w taki sposó b, aby spotkać się w cią gu pó ł dnia, a wieczó r poś wię cić na zakupy i przygotowania do jutrzejszego wyjazdu do domu. Nie ma tam poł ą czeń autobusowych z Giardini Naxos, wię c pojechaliś my pocią giem na stację iz powrotem autobusem miejskim. Stacja kolejowa na stacji Taormina-Giardini to bardzo ł adny, dwupię trowy budynek w stylu secesyjnym.
Nowy budynek dworca został zbudowany w dwa lata i przyją ł pasaż eró w w 1928 roku. Stacja znajduje się prawie nad morzem, u podnó ż a gó ry.
Ś ciany i sufity ozdobione są freskami i pł askorzeź bami artysty z Palermo Salvatore Gregorietti. Malowidł a zawierają ornamenty arabskie. Kute ż yrandole został y wykonane wedł ug szkicó w tego samego Salvatore Gregorietti.
Aireale jest niedaleko, okoł o 25 minut w kierunku Katanii, czyli kolejne 10 minut jazdy. Nazwa miasta, a takż e kilku innych miast o podobnych nazwach, pochodzi od staroż ytnego greckiego bohatera mitologicznego Achi (Akis), do XV wieku był a to prosta wioska o nazwie Achi Aquilia. Teraz jest gł ó wnym wś ró d miast Achi (o podobnych nazwach - Achicostello, Achikatena itp. ) I najgę ś ciej zaludnionym. Acireale otrzymał status „reale”, czyli „kró lewskiego”, w 1642 roku od kró la Hiszpanii Filipa IV,
któ ry w ten sposó b zauważ ył strategiczne, gospodarcze i polityczne znaczenie miasta.
Acireale został o ró wnież poważ nie uszkodzone i odbudowane po trzę sieniu ziemi w 1693 roku. Dziś miasto sł ynie z termalnych uzdrowisk i corocznego karnawał u w lutym.
Stacja nie znajduje się blisko centralnej czę ś ci miasta. Miasto poł oż one jest na 150-metrowym wzgó rzu, wię c ze stacji trzeba wspią ć się w gó rę okoł o kilometra, okoł o 20-25 minut.
Idziemy gł ó wną ulicą ze starymi domami, Via Vittorio Emmanuel II, wzdł uż któ rej budowane są arystokratyczne pał ace i koś cioł y.
Koś ció ł Marii Magdaleny:
Na skrzyż owaniu Via Galatea znajduje się koś ció ł Santa Maria del Carmelo, zbudowany w 1554 roku, odbudowany po trzę sieniu ziemi w 1693 roku. Obecna fasada pochodzi z koń ca XVIII wieku.
Najstarszym koś cioł em w mieś cie jest ś w. Antoni Padewski, zbudowany w 1466 r.
Ponadto bazylika ś w. Sebastiana z luksusową fasadą z koń ca XVII wieku, architekt Angelo Belloflre.
Balustrada zamykają ca kruchtę koś cioł a został a wykonana w 1754 roku przez mistrza Giovanniego Battistę Mariniego wedł ug projektu pochodzą cego z Acireale, wybitnego architekta i artysty Pietro Paolo Vasty, na niej znajduje się dziesię ć posą gó w przedstawiają cych bohateró w stary Testament.
Wewną trz katedry znajdują się pię kne freski i obrazy autorstwa Pietro Vasty, Francesco Manciniego, Giacinto Palatanii.
Chodź my na przestronny, pię kny plac katedry (Duomo).
W 2009 r. plac Piazza Duomo został wył oż ony aż urowymi pł ytkami, aby stworzyć iluzję odwró conej kopuł y pod twoimi stopami. Dzieje się tak, gdy patrzysz od doł u do gó ry, bę dą c w ś wią tyni.
Kawał ki marmuru mają.145 ró ż nych kształ tó w, a w sumie zuż yto okoł o pó ł tora tysią ca. Aby podkreś lić tró jwymiarowoś ć wzoru, kawał ki marmuru otoczone są rzeź bionymi i gł adkimi kamieniami wulkanicznymi dwó ch rodzajó w. Cał kowita powierzchnia pokryta wzorem „kopuł y odwró conej na zewną trz” to 1600 metró w kwadratowych.
W samym ś rodku mozaiki herb miasta Acireale jest uł oż ony z kamykó w.
Fasady katedr od razu wychodzą na plac.
Katedra Zwiastowania NMP (Maria Santissima Annunziata):
Kolejna fasada katedry wychodzi na Corso Umberto:
Katedra przetrwał a niszczycielskie trzę sienie ziemi z 1693 r. , podczas któ rego wię kszoś ć miasta został a zniszczona. Obecny budynek katedry to XVII-wieczna budowla z kilkoma znaczą cymi dodatkami z kolejnych wiekó w.
Obraz kopuł y wykonany przez znanego już Pietro Vastę :
Na ś cianach znajdują się freski i obrazy Pietro Vasty i Antonio Filocamo:
W katedrze pochowane są relikwie ś w. Wenerandy (aka Paraskewy), jednej z dwó ch patronek miasta.
Paweł wyró ż nia się zegarem sł onecznym,
któ re został y stworzone przez Heinricha Petresa w XIX wieku.
Bazylika Ś wię tych Piotra i Pawł a, zbudowana w 1550 r. i przebudowana w 1608 r. A barokowy wyglą d bazyliki nadał w 1741 roku Pietro Paolo Vasta. Dzwonnica został a zbudowana w XIX wieku.
Wewną trz jednonawowa bazylika został a odnowiona po trzę sieniu ziemi w 1818 roku.
Dzisiaj tutaj moż na zobaczyć kilka obrazó w Vasty i Giacinto Platania.
Palazzo Municipale znajduje się na placu Duomo, koniec XVII wieku, był wielokrotnie odnawiany. Znana jest ró wnież pod nazwą Loggia Juratoria - Loggia Przysię gi.
Palazzo Modo, gdzie znajduje się teatr miejski.
Na ulicach w pobliż u placu Duomo jest rozwidlenie.
Chodź my inną gł ó wną ulicą - Corso Umberto. . .
. . . za placem i pomnikiem poległ ych ż oł nierzy.
Natknę liś my się na sklep, w któ rym kupiliś my kilka ubrań dziecię cych dla naszej wnuczki po cał kowicie okazyjnych cenach (dż insy - 2 euro). Zaczę ł a się sjesta, udał o nam się kupić owoce na obiad w sklepie spoż ywczym.
Dalej wzdł uż Corso Umberto znajduje się Piazza Indirizzo. . .
. . . gdzie stoi neoklasycystyczny koś ció ł Chiesa del Indirizzo.
W pobliż u wejś cia do willi Belvedere, zbudowanej w XIX wieku:
Po prawej stronie znajduje się park publiczny Vittorio Emmanuel II:
Przy wejś ciu znajduje się fontanna w formie ł aź ni, na skraju któ rej, jak na brzegu morza, Galatea opł akuje zamordowanego Acisa Pereku:
Na skraju parku taras widokowy:
Po odpoczynku w parku i odś wież eniu się winem i owocami wró ciliś my. Wszystko był o już zamknię te na sjestę , w tym koś ció ł San Domenica:
Chodź my dalej w mieś cie:
Oto zdję cie obok doniczki wykonanej z dż insó w przez wszystkich turystó w:
W drodze na dworzec trochę się pogubiliś my, zapytaliś my o drogę Wł ocha, któ ry czekał w samochodzie na dzieci ze szkoł y.
Wyjaś nił , ale z ję zykiem wł oskim nie jesteś my na ró wni i ponownie skrę ciliś my w zł ą stronę . Widzimy, ż e dogania nas autem ten Wł och z dzieć mi i zawió zł nas na dworzec. Bardzo przyjemny koniec podró ż y.
Podsumowanie majowej wycieczki. Sycylia to bardzo ciekawy region (jak wszystko we Wł oszech). Giardini Naxos i Katania to doskonał e miejsca na bazę wypadową , gdzie moż na poł ą czyć wypoczynek z podró ż ą .
Nie mieliś my wystarczają co duż o czasu, aby odwiedzić miejsca, w któ rych Coppola krę cił sycylijskie sceny z pierwszego filmu „Ojciec chrzestny” (w pobliż u Giardini Naxos). Odpoczywają c w Syrakuzach odwiedziliś my już inne miasta wschodniego wybrzeż a Sycylii.
Cią g dalszy tutaj >>>