Sycylia. Część 5. Mesyna

09 Styczeń 2021 Czas podróży: z 10 Moze 2019 na 17 Moze 2019
Reputacja: +1229
Dodaj jako przyjaciela
Napisać list

Sycylia. Czę ś ć.1. Giardini Naxos >>>

Sycylia. Czę ś ć.2. Katania >>>

Sycylia. Czę ś ć.3. Taormina >>>

Sycylia. Czę ś ć.4. Syrakuzy >>>

Planowaliś my odwiedzić Mesynę w poniedział ek, aby zobaczyć obrazy Caravaggia w muzeum, ale w Internecie wyczytaliś my, ż e w poniedział ki muzeum jest zamknię te, wię c poniedział ek spę dziliś my w hotelu i Giardini Naxos, a we wtorek wyjechaliś my do Mesyny.

Pogoda tego dnia był a pochmurna, mż ył o, zabraliś my ze sobą parasole i kapcie na wypadek deszczu. Do Mesyny pojechaliś my autobusem, z przystankiem w Taorminie, droga wiedzie przez gó ry, po drodze minę liś my kilka tuneli. Podró ż zajmuje okoł o godziny, dworzec autobusowy w Mesynie znajduje się obok dworca kolejowego, co jest bardzo wygodne.

Stacja znajduje się w pobliż u portu morskiego. Przy okazji na dworcu jest bezpł atna toaleta,

co jest bardzo rzadkie na stacjach kolejowych we Wł oszech.


Mesyna to trzecie co do wielkoś ci miasto na wyspie (drugie po Palermo i Katanii), zał oż one przez Grekó w w 757 pne. mi. Znajduje się na zachodnim wybrzeż u Cieś niny Mesyń skiej, któ ra oddziela wyspę od kontynentalnych Wł och (region Kalabria).

Ze stacji udajemy się do Katedry. . .

. . . na Piazza Cavallotti, brą zowy posą g Karola III Burbona (1757). . .

. . . stą d zaczyna się dł uga Via Garibaldi.

Poszliś my do koś cioł a Santa Caterina Vergine e Martire:

Innym bardzo niezwykł ym koś cioł em jest Santissima Maria Annunziata della Catalan, jedna z najstarszych budowli w mieś cie. Koś ció ł został zbudowany w XII wieku, w okresie normań skim, na fundamencie starszej ś wią tyni. W wyniku licznych przebudó w koś ció ł uzyskał doś ć oryginalny wyglą d w stylu

któ ry moż na sklasyfikować jako bizantyjsko-arabsko-normań ski. To jedyny koś ció ł , któ ry przetrwał podczas trzę sienia ziemi w 1908 roku, ale zatoną ł.1, 5-2 metry pod ziemią .

Via I Settembre prowadzi do gł ó wnej atrakcji Mesyny - placu katedralnego (Piazza del Duomo).

Katedra (Duomo di Messina). Pierwszy budynek koś cioł a powstał w 530 roku. mi. Kiedy Sycylia był a w posiadaniu Arabó w, ś wią tynia na dwa stulecia zamienił a się w meczet. W 1061 Normanowie podbili od nich Mesynę , a hrabia Roger I zwró cił koś ció ł chrześ cijanom.

Od dawna cierpią ca katedra był a wielokrotnie niszczona podczas poż aró w, trzę sień ziemi i bombardowań przez alianckie samoloty. W 1943 r. zniszczono wszystkie mozaiki, posą gi i marmurowe dekoracje katedry. Teraz w katedrze znajdują się kopie zniszczonych oryginalnych dzieł .

Centralny portal katedry pochodzi z XIV wieku. Zdobią go rzeź bione elementy dekoracyjne i figury ś wię tych. Wewną trz katedry znajduje się ogromny budynek o dł ugoś ci 92 metró w.

Organy w katedrze (1948) są drugimi co do wielkoś ci organami we Wł oszech, po Mediolanie i trzecim co do wielkoś ci w Europie. Sama katedra pod wzglę dem wielkoś ci na Sycylii ustę puje jedynie katedrze w Palermo.


Do godziny 12.00 wszyscy turyś ci gromadzą się pod 60-metrową dzwonnicą zbudowaną w 1930 roku. W 1933 roku specjalnie dla dzwonnicy w Strasburgu wykonano zegar astronomiczny. Mechanizm zegara skł ada się z dwó ch tarcz: jedna patrzy na plac, druga na katedrę . W poł udnie kobiety zaczynają bić w dzwony. Lew macha flagą i ryczy trzy razy,

kogut pieje i trzepocze skrzydł ami. Karuzela umieszczona jest w niszy pod kogutem, gdzie widoczne są postacie Matki Boskiej z Dziecią tkiem, przed któ rymi w poł udnie przechodzą anioł owie z prorokami, z piasku wył ania się zamek, poruszają się ś wię ci.

W pobliż u katedry znajduje się Fontanna Oriona (1551). Autorem jest uczeń Michał a Anioł a, Giovanni Angelo Montorsoli.

Po drugiej stronie katedry znajduje się ocalał y z trzę sień ziemi pomnik poś wię cony Niepokalanej Dziewicy (XVIII w. ) – niegdyś wzniesiony na cześ ć wyzwolenia miasta z zarazy.

Za katedrą znajduje się pomnik Don Juana z Austrii (1572), poś wię cony hiszpań skiemu dowó dcy, któ ry pokonał flotę turecką w sł ynnej bitwie pod Lepanto w 1571 roku, kiedy Turcy pró bowali wylą dować i zdobyć Sycylię .

Podą ż amy Via Garibaldi wzdł uż morza.

Mijamy kilka budynkó w. Pał ac Zanca (1924), znajdują cy się na Placu Unii Europejskiej i jest siedzibą Urzę du Miasta Mesyny:

Pomnik poległ ych w I wojnie ś wiatowej:

Teatro Vittorio Emanuele wybudowany w stylu neoklasycystycznym w 1852 r. :

Idziemy dalej wzdł uż nasypu. Miasto przyjemnie cieszy się duż ą iloś cią zieleni na ulicach.

Cieś nina Mesyń ska jest uważ ana za trudny i niebezpieczny obszar nawigacyjny, zwł aszcza dla mał ych ł odzi i jachtó w. Tutejsze prą dy zmieniają kierunek 4 razy dziennie, a ich prę dkoś ć moż e osią gną ć.5 wę zł ó w (~9 km/h). Morze Tyrreń skie jest cieplejsze i mniej sł one niż Morze Joń skie,

a ta ró ż nica w gę stoś ci powoduje powstanie pó ł nocnych, gł ę bokich i poł udniowych prą dó w powierzchniowych. W momencie zmiany kierunku nurtu powstają prą dy pł ywowe, któ re mogą tworzyć duż e leje wodne, szczegó lnie niebezpieczne dla mał ych jednostek. Mityczne potwory Scylla i Charybda znajdował y się wł aś nie mię dzy Sycylią a Kalabrią , a Charybda znajdował a się w czę ś ci sycylijskiej, a Scylla na przeciwległ ym przylą dku.


Wedł ug legendy ś w. Paweł odwiedził Mesynę . Mieszkań cy wysył ali wraz z nim pielgrzymó w, któ rzy chcieli poznać Matkę Boż ą . Odbył o się spotkanie i Matka Boż a wrę czył a im list do chrześ cijan mesyń skich oraz pukiel wł osó w. W 42 (I w. ) pielgrzymi powró cili do Messyny z listem, w któ rym Matka Boż a obiecał a im opiekę . „Bł ogosł awię Ciebie i Twoje miasto” – to ten napis po ł acinie wień czy pomnik Matki Boż ej.

Docieramy do mał ego Placu Rosyjskich Ż eglarzy. Podczas tragicznego trzę sienia ziemi w 1908 r. w pobliż u miasta znajdował y się okrę ty rosyjskiej floty wojskowej.

Na pomoc mieszkań com zniszczonego miasta jako pierwsi przybyli rosyjscy marynarze i uratowali ponad 2 tys. osó b. Wdzię czni mieszkań cy wznieś li ten pomnik na ich cześ ć :

Fontanna Neptuna zaprojektowana przez architekta Montorsoli w 1557 roku. Neptun trzyma w dł oni tró jzą b, a potwory Scylla i Charybda są przykute do jego stó p.

Ró wnolegle do Via Garibaldi, wzdł uż nasypu biegną tory tramwajowe. Tramwaj zawraca w pobliż u Fontanny Neptuna, wię c z tego fajnego przystanku pojechaliś my kilka przystankó w do Muzeum Regionalnego Mesyny (Museo Regionale):

Gł ó wne muzeum wyspy (cena biletu - 8 euro) jest doś ć daleko od gł ó wnych atrakcji miasta, wię c odwiedzają cych jest bardzo niewielu.

Przed budynkiem muzeum znajduje się kolejny marmurowy posą g Neptuna Montorsoli:

W trzynastu salach muzeum mieś ci najcenniejsze sycylijskie dzieł a sztuki, w tym Madonnę z Dziecią tkiem ze ś wię tymi autorstwa Antonello da Messina (XV wiek):

Dwa arcydzieł a Caravaggia. . .

. . . "Adoracja pasterzy". . .

. . . i "Zmartwychwstanie Ł azarza".

Niestety, podś wietlenie obrazó w daje silne odblaski.

I prace innych mistrzó w malarstwa i rzeź by o tematyce religijnej:

Kiedy oglą daliś my muzeum, na zewną trz padał o, wię c wró ciliś my pieszo.

Po drodze przydarzył mi się niezwykle ekscytują cy incydent: moja ż ona poszł a do apteki, a ja czekał em na nią na ulicznej ł awce. Ponieważ wiele rzeczy miał em w rę kach (aparat, parasol, torba), to wszystko poł oż ył em obok siebie. Potem czekał em na ż onę i poszedł em dalej, poszedł em do kawiarni, zjadł em lody, dotarł em do parku, a gdy chciał em zrobić zdję cie ciekawego drzewa, z przeraż eniem stwierdził em, ż e nie ma mojego aparatu! Pobiegliś my z powrotem, nie ma też kawiarni,


biegniemy do apteki - ł awki są puste. Mam cał kowite wył ą czenie, bo mó j aparat jest doś ć drogi, Fujifilm X-E2, z dobrym jasnym obiektywem. Ż ona idzie do apteki - i oto i oto! - wyjmuje mojego "Fujika". Okazuje się , ż e przechodzień zobaczył fotik na ł awce i zabrał go do apteki. Z radoś ci nie wiedział em, jak podzię kować pracownikom apteki, dał em pienią dze - nie wzię li. Oto Wł osi! Dla poró wnania przypomniał am sobie, jak w Sudaku zapomniał am o mokrych ką pieló wkach w budce na plaż y, wró cił am kilka minut pó ź niej - nie!

Po takim stresie musieliś my usią ś ć na przeką skę do jedzenia i napić się wina, co zrobiliś my w pobliskiej kawiarni.

Po powrocie na Plac Rosyjskich Ż eglarzy skrę ciliś my w kierunku ś wią tyni Sacrario Cristo Re wzdł uż Via Bocchetta, prostopadle do nabrzeż a.

Bazylika ś w. Franciszka (Chiesa di San Francesco all'Immacolata) jest drugim najważ niejszym koś cioł em w Mesynie. Koś ció ł był tak waż ny dla miasta, ż e ​ ​ przez dł ugi czas chowano w nim szlachetnych ludzi;

Z ś wią tyni pozostał y ruiny: zachował a się jedynie fasada ś rodkowa z rozetą i dwie apsydy boczne. Podczas restauracji architekci doł oż yli wszelkich starań , aby przywró cić bazylice jej dawny wyglą d.

Przed bazyliką posą g ś w. Franciszka:

Ś wią tynia Sacrario Cristo Re (Ś wią tynia Kró la Niebios) w najwyż szym punkcie Mesyny, gdzie w czasach staroż ytnych znajdował się staroż ytny grecki akropol:

W XII wieku z rozkazu angielskiego kró la Ryszarda Lwie Serce w tym miejscu zbudowano fortecę , któ ra miał a kontrolować miasto, pó ź niej w tym miejscu zawsze stał zamek lub forteca.

Trzeba był o wejś ć po tych schodach:

Trzę sienie ziemi w 1908 r. prawie cał kowicie zniszczył o ś redniowieczny zamek, ale niektó re rzeczy przetrwał y, takie jak jedna z XIII-wiecznych wież i fundamenty.

Obecny budynek ś wią tyni został wzniesiony w 1937 roku, w któ rym pochowano szczą tki ponad tysią ca ż oł nierzy, któ rzy zginę li podczas I wojny ś wiatowej. Obok ś wią tyni, w specjalnej dzwonnicy, znajduje się trzeci co do wielkoś ci (2.8 m, 130 ton) wł oski dzwon, któ ry został odlany z armat zdobytych w czasie I wojny ś wiatowej.

W dawnym murze twierdzy znajduje się nisza, w któ rej znajduje się pomnik Ryszarda Lwie Serce.

Chodź my na taras widokowy z widokiem na miasto i cieś ninę mię dzy Sycylią a Wł ochami kontynentalnymi.


Przystań portu w Mesynie jest zamknię ta przylą dkiem w kształ cie pó ł księ ż yca, a wejś cia do portu strzegą potę ż ne fortyfikacje - twierdza Zbawiciela i kró lewska cytadela.

Od czasó w staroż ytnych był o kilka projektó w budowy mostu (1.5 km) przez cieś ninę , ale został y one porzucone ze wzglę du na niebezpieczeń stwo trzę sienia ziemi i wysokie koszty finansowe.

Sanktuarium Madonna di Montalto (Santuario della Madonna di Montalto) na wzgó rzu Capperina jest wyraź nie widoczne:

Schodzą c z powrotem do Via Bocchetti, odwiedziliś my koś ció ł Madonna di Pompei (chiesa di Pompei). Koś ció ł prezentuje się bardzo elegancko na tle innych budynkó w w Mesynie, a wszystko za sprawą piaskowego koloru fasady, zewnę trznego malarstwa i biał ych figur ś wię tych nad gł ó wnym wejś ciem. Swoimi wysokimi, dwustronnymi schodami przypomina koś ció ł Tró jcy Ś wię tej na Piazza di Spagna w Rzymie.

Na tej liś cie atrakcji w Mesynie wyczerpaliś my się dla nas i wró ciliś my do naszego hotelu.

Tłumaczone automatycznie z języka rosyjskiego. Zobacz oryginał
Aby dodać lub usunąć zdjęcia w relacji, przejdź do album z tą historią
Array