Apulia i trochę Rzymu. Część 10. Rzym. Watykan. Niedzielny spacer po Rzymie
Cią g dalszy. Zacznij tutaj >>>
Nastę pny dzień w Rzymie wypadł w ostatnią niedzielę miesią ca. Przypomnieliś my sobie, ż e w tym dniu do Muzeó w Watykań skich moż na zwiedzać za darmo i rano pojechaliś my tam metrem. Dobrze, ż e tej nocy we Wł oszech czas został przesunię ty o godzinę ze wzglę du na przejś cie na czas zimowy. Do otwarcia został a jeszcze godzina, ale kolejka rosł a skokowo, wjechaliś my do niej dopiero po drugim zakrę cie ś ciany przy kasie.
Pó ł torej godziny pó ź niej weszliś my do muzeum.
Byliś my w Watykanie trzy razy z wycieczkami, wię c od razu udaliś my się tam, gdzie nasi turyś ci z jakiegoś powodu nie patrzą - do Pinakoteki Watykań skiej. Zwiedzają cych jest tam niewielu, choć kolekcja obrazó w jest okazał a: Giotto, Rafael, Caravaggio, Leonardo, Tycjan, Veronese, Pinturicchio, Perugino, Lippi, Bellini, Vasari, Reni,
Poussin, Murillo, Ribera, Cranach Starszy, tak Forli, rzeź by Berniniego.
Leonardo - „Ś wię ty Hieronim”
Potem przeszliś my przez zawsze wypeł nione sale. . .
. . . do Stanz Rafaela, spokojnie oglą dał freski wielkiego malarza.
Tutaj zawsze są tł umy ludzi i zwiedzają cych.
Zeszliś my na dó ł i rzuciliś my okiem na galerię sztuki wspó ł czesnej za apartamentami Borgia. Jest kilka prac Dali, ale nic specjalnego.
I oczywiś cie Kaplica Sykstyń ska. Fotografia jest nadal surowo zabroniona (nadal nie rozumiem dlaczego),
a od czasu do czasu przez megafon grzmią cy gł os mó wił : „Cisza! " (cisza). Sfotografowany jako ukradkowy szpieg.
Wraz ze ś limakowymi schodami do wyjś cia:
Na placu przed katedrą ś w. Piotra papież przygotowywał przemó wienie, wię c plac został odgrodzony kordonem, a wejś cie do katedry zamknię te.
Miń Gwardię Szwajcarską – do miasta:
Nasza kolejna wizyta tam nie miał a miejsca, nastę pnym razem opowiem o wizytach w katedrze.
A to jest nasze stare zdję cie z 2007 roku, kiedy na placu przemawiał papież Benedykt XVI.
Dla wszystkich dobry jest plac katedry ś w. Piotra, z kolumnadą Berniniego, ale jedno jest zł e – kopuł y nie widać ze wzglę du na portyk.
Katedra najlepiej wyglą da na Via della Conciliazione(Pojednanie). Ta ulica jest jednym z ucieleś nień projektu Mussoliniego dotyczą cego przebudowy Rzymu. W tym celu rozebrano wiele zabytkowych budynkó w, otwarto je dopiero w 1950 roku.
Idź dalej znaną trasą do Zamku Ś wię tego Anioł a:
Sł ynny most ś w. Anioł a (Ponte Sant'Angelo) i posą gi anioł ó w z symbolami mę ki Chrystusa, wykonane przez ró ż nych rzeź biarzy wedł ug projektu Berniniego. Anioł y są tak umieję tnie rozmieszczone wzdł uż swojej osi, ż e moż na je zobaczyć ze wszystkich stron.
Przekraczanie Tybru,
Kontynuowaliś my nasz niedzielny spacer po mieś cie.
Cią g dalszy tutaj >>>