Apulia i trochę Rzymu. Część 2. Monopoli i Polignano a Mare
Cią g dalszy. Zacznij tutaj >>>
Drugiego dnia odwiedziliś my miasta Monopoli i Polignano a Mare. Te dwa miasta są praktycznie obok siebie, tylko jedna stacja kolejowa od siebie. Dlatego rozsą dnie jest poł ą czyć ich kontrolę w jeden dzień .
Trzeba powiedzieć , ż e z Bari do Lecce, gdzie znajdują się te miasta, pocią gi elektryczne jeż dż ą znacznie rzadziej niż do Trani. Dojazd do Monopoli zajmuje okoł o godziny.
Monopol został zał oż ony przez Grekó w w 545 p. n. e. mi. Monopoli to doś ć duż e miasto jak na standardy Apulii - mieszka w nim okoł o 50 tysię cy mieszkań có w.
W drodze do portu miniesz najwię kszy plac miasta Vittorio Emanuele II (Piazza Vittorio Emanuele II) – okoł o 100 na 100 metró w.
Jest na nim pomnik poległ ych ż oł nierzy:
Gra w karty w cieniu drzew:
Zaraz za tym placem znajduje się kolejny - Plac Fontann (Piazza Largo Fontanelle), któ ry już graniczy z morzem i jest granicą mię dzy Starym a Nowym Miastem. Na placu znajduje się fontanna z zabawnymi oś miornicami:
Miasto jest podobne do wielu nadmorskich miasteczek w Apulii: od dworca droga biegnie przez nowoczesne budynki, potem Stare Miasto i port.
Idą c w kierunku morza ulicami Starego Miasta:
Wał to gó rna czę ś ć muru obronnego, poś rodku któ rego znajduje się Wież a Santa Maria, znana ró wnież jako twierdza „armatowa”, nazwana po kró lu Hiszpanii Karolu V. Został a zbudowana na począ tku XVI wieku, twierdza sł uż ył a jako wię zienie do 1969 roku, wstę p wolny,
ale był a już przerwa na sjestę .
Na ś cianie fortecy znajduje się tablica pamią tkowa upamię tniają ca wrak statku, któ ry doznał grecki statek Heleanna w 1971 r. w pobliż u Monopoli.
Pię kne widoki na teren portu:
Mał y, ale malowniczy nasyp:
Mur wzdł uż morza. . .
. . . gdzie znajdują się staroż ytne armaty.
Ponieważ opuś ciliś my Bari pó ź no, dotarliś my na sjestę , gdy katedra był a zamknię ta.
Koś ció ł San Domenico (Zmartwychwstania) (Chiesa San Domenico) ró wnież jest zamknię ty na czas sjesty.
Aby nie tracić czasu, postanowiliś my popł ywać i zjeś ć lunch. W pobliż u zamku znajduje się niewielki obszar, na któ rym moż na pł ywać . Plaż a moż e nie jest najlepsza, ale tu wystarczy odpoczą ć . Czyste morze, woda +23.
Po ką pieli zjedliś my obiad w nadmorskiej restauracji sieci Gallo Nero, nieź le, ale daleko od pizzy neapolitań skiej.
Po obiedzie poszliś my do katedry.
Pierwsza katedra został a zbudowana w stylu romań skim, a pó ź niej w XVIII wieku został a przebudowana w stylu barokowym.
W katedrze znajduje się cudowna ikona Najś wię tszej Bogurodzicy Madii, patronki miasta,
przechowywane tutaj w kaplicy nad absydą . Wedł ug legendy popł ynę ł a do Monopoli w 1117 roku.
Wnę trze katedry pochodzi z XVIII wieku, w cał oś ci w stylu barokowym, niestety nic nie pozostał o z pierwotnego XII wieku.
Dzwnica katedry - jest sześ ciokondygnacyjna, doł ą czona do katedry w XVII wieku, a jej wysokoś ć wynosi 61 metró w.
Na placu obok katedry znajduje się mur zbudowany w XVIII wieku o wysokoś ci 33 metró w, na któ ry przeniesiono dziesię ć XVI-wiecznych posą gó w ze starej romań skiej katedry. Mur został zbudowany w celu ochrony przed silnymi wiatrami morskimi.
Wró ć my za plac Garibaldiego z wież ą zegarową .
W tym momencie zdecydowaliś my, ż e nadszedł czas, aby przenieś ć się do Polignano a Mare. Po dotarciu na stację po 10 minutach dotarliś my do tego malowniczego miasteczka.
To bardzo popularne miejsce wś ró d turystó w.
W cał ym Polignano jest tylko 17 tysię cy mieszkań có w, dlatego historyczne centrum jest na ogó ł malutkie. Jedziemy tam.
Miasto poł oż one jest na stromych klifach, wygodnych platformach widokowych nad tak zwanym morzem. "balkony" z pię knym widokiem na morze.
Gł ó wny koś ció ł miasta z 1295 roku, poś wię cony na cześ ć Wniebowzię cia Najś wię tszej Marii Panny (Chiesa Madre di Santa Maria Assuanta), na mał ym placu kró la Vittorio Emanuele II.
Bardzo popularnym miejscem jest miejska plaż a pomię dzy dwoma skał ami ze strumieniem, przez któ rego koryto przerzuca się staroż ytny rzymski most akweduktowy. Zwykle plaż a jest peł na ludzi, ale był już wieczó r i był o bardzo mał o ludzi.
Na nasypie znajduje się pomnik sł ynnego rodaka, piosenkarza Domenico Modugno, któ ry ś piewa najsł ynniejszą piosenkę Volare - latać .
Schody prowadzą w dó ł na skalisty pł askowyż z jednymi z najbardziej spektakularnych widokó w w Polignano a Mare.
Wę drowaliś my też po malowniczych zaką tkach Starego Miasta:
Dzień okazał się obfitują cy w wydarzenia, wraż eń był o wiele, byliś my już zmę czeni i pojechaliś my do swojego miejsca w Bari.
Cią g dalszy tutaj >>>