Wiosenny wyjazd do Włoch. Część 4. Treviso

11 Luty 2020 Czas podróży: z 28 Marta 2019 na 04 Kwiecień 2019
Reputacja: +1223
Dodaj jako przyjaciela
Napisać list

Wiosenna wycieczka do Wł och. Czę ś ć.1. Trydent >>>

Wiosenna wycieczka do Wł och. Czę ś ć.2. Mantova >>>

Wiosenna wycieczka do Wł och. Czę ś ć.3. Brescia >>>

Tego dnia opuś ciliś my mieszkanie i przeprowadziliś my się z Werony do Mestre.

Podró ż trwa pó ł torej godziny, cena to okoł o 10 euro. Mestre jest uważ ane za kontynentalną czę ś ć Wenecji, podobnie jak Marghera. Czyli z jednej strony stacja kolejowa Mestre, az drugiej Marghera. Mestre to doś ć duż e i wygodne miasteczko z mnó stwem dobrych sklepó w i kawiarni, jest też czę ś ć historyczna z pię knym placem.

Marghera nie jest tak pię knym miastem, ale są tu duż e sklepy sieciowe Lidl i Panorama,

Z Wenecji do tych miast kursuje kilka autobusó w i tramwajó w.


Zatrzymaliś my się na 6 nocy w mał ym hotelu, 10 minut spacerem od stacji. Hotel był skromny, ale ze wszystkimi udogodnieniami i wspó lną kuchnią . Po zakwaterowaniu w hotelu postanowiliś my pojechać do Treviso, z dworca Venezia-Mestre pocią giem 20 minut. Niedaleko Treviso znajduje się lotnisko, z któ rego podró ż ni natychmiast wyjeż dż ają do Wenecji, nie widzą c miasta, ale na pró ż no. Miasto jest bardzo ciekawe.

Treviso istnieje jako miasto Tarvisium od czasó w rzymskich. A kiedy pierwsi osadnicy zaczę li wbijać filary fundamentowe na miejscu przyszł ej Wenecji, Treviso był o już jednym z centró w wczesnego chrześ cijań stwa w pó ł nocnych Wł oszech i miał o wł asnego biskupa w IV wieku. Na począ tku XIV wieku miasto został o wł ą czone do Republiki Weneckiej.

W pobliż u dworca znajduje się pomnik wielkiego ś piewaka Mario del Monaco,

któ ry mieszkał w Treviso przez ostatnie lata swojego ż ycia.

Nastę pnie udaliś my się w kierunku centrum miasta.

Treviso leż y nad naturalnymi brzegami rzek Sile i Kanyan, któ re ł ą czą się w centrum starego miasta, tworzą c liczne malownicze odnogi i kanał y.

Na nabrzeż u znajduje się uniwersytet w Treviso.

W mieś cie nie ma tł umó w turystó w, spokojna, spokojna atmosfera, ludzie spacerują , patrzą na kaczki i ł abę dzie.

Zbieg dwó ch rzek został wspomniany przez Dante Alighieri w swojej Boskiej komedii,

Most zbudowany w tym miejscu nosi jego imię .

W pobliż u znajduje się wyspa Pescheria, któ ra znajduje się w historycznym centrum miasta. Został zbudowany w 1856 roku. Do budowy Pescherii poł ą czono 3 naturalne wyspy na rzece Kanyan. Na wyspę moż na dostać się.2 mostami. Jest tam targ rybny.

W tym czasie rynek był już zamknię ty.

Udajmy się do centrum miasta.

Pojawił się koś ció ł Santa Maria Maggiore.

Nowoczesny koś ció ł został zbudowany w 1473 roku w typowym pó ź nogotyckim stylu weneckim.

Zastanawiam się

ż e dzwonnica dł ugo nie przekraczał a wysokoś ci koś cioł a (swoją drogą przypadek rzadki! ), a dopiero w XX wieku został a dobudowana. W tym samym czasie pojawił y się na nim zegary „wież owe”.

Wnę trze jest bardzo bogate w zachowane freski i inne pó ź nogotyckie elementy.

Idziemy dalej, podziwiają c kanał y.

Koś ció ł ś w. Leonarda znajduje się na placu o tej samej nazwie, jest wymieniony w dokumentach historycznych z XIV wieku. Obecny budynek powstał w wyniku przebudowy z XVII wieku.


Wnę trze wykonane w formie jednej wspó lnej sali – nawy. Tutaj moż na zobaczyć oł tarze ś w. Michał a i ś w. Leonarda, wykonane przez artystę Ludovica Pozzoserata.

Chodź my dalej.

To Loggia Kawaleró w (Loggia dei Cavalieri) - jeden z najstarszych zabytkó w miasta, pochodzą cy z XII lub XIII wieku. Sł uż ył jako miejsce spotkań , spotkań , zabaw lokalnej arystokracji:

Zmierzamy w kierunku gł ó wnego placu malowniczymi uliczkami Treviso.

Plac Signoria to serce Treviso.

Pał ac Prefektury (Prefettura di Treviso) z bogato zdobioną fasadą i ogromną dzwonnicą zasł uguje na szczegó lną uwagę :

Ten romań ski pał ac sł uż ył jako rezydencja podesta, burmistrza Treviso, mianowanego przez rzą d Wenecji, a teraz rada miasta nazywa się Pał acem Prefektury.

Za pał acem wznosi się gł ó wna wież a miejska Torre Civica, zbudowana w 1218 roku, zwana przez mieszkań có w miasta „Rossignona”:

Piazza della Signori jest takż e domem dla jednego z najważ niejszych zabytkó w architektonicznych miasta - Pał acu Trecento (Palazzo dei Trecento, począ tek XIV wieku), zbudowanym w stylu romań skim. Dosł ownie jego nazwa tł umaczy się jako „Pał ac Trzystu” i pochodzi od „Gł ó wnej Rady Miasta”, któ ra skł adał a się z 300 czł onkó w:

Po prawej stronie pał acu znajduje się Independence Piazzetta (Piazzetta Indipendenza). W jego centrum znajduje się „Pomnik Poległ ych za Wolnoś ć Wł och” – jeden z symboli Treviso:

Marmurowa postać kobieca, któ rą miejscowi nazywają „Teresoną ” to alegoryczny obraz Wł och, któ re lewą nogą nadepnę ł y na zerwane kajdany podporzą dkowania Austrii (to jest przeszł oś ć kraju), a prawą ró g obfitoś ci (to jest przyszł oś ć ). Pomnik poś wię cony jest poległ ym bohaterom, któ rzy oddali ż ycie w cię ż kiej walce o zjednoczenie kró lestwa wł oskiego w latach 1797-1866.

A za pomnikiem widać siedzibę firmy Benetton. Jej zał oż yciel Luciano Benetton pochodzi z Treviso.

Za Pał acem Pretorio znajduje się Fontanna delle Tette – „fontanna kobiecej piersi”. Fontanna ta został a zainstalowana w 1559 roku na cześ ć jednego ze zwycię stw nad Republiką Wenecką . Wedł ug legendy,


przez pierwsze trzy dni wino gronowe pł ynę ł o ze skrzyni.

Piazza San Vito znajduje się zaledwie kilka minut spacerem od Piazza della Signoria i zajmuje wię cej miejsca w centrum fontanny:

Po przeciwnej stronie placu znajduje się pseudoromań ski budynek Littorio. W Treviso jest kilka takich budynkó w.

Dalsza droga do katedry.

Katedra Ś wię tego Apostoł a Piotra (Catedrale di San Pietro Apostolo) został a zał oż ona we wczesnym okresie chrześ cijań skim. Już w VI wieku na jego miejscu stał koś ció ł . Sama katedra pochodzi z XII wieku, kiedy został a zbudowana w typowym stylu romań skim.

Dzwonnica katedry pozostał a niedokoń czona, mó wią , ż e Wenecjanie nie chcieli

by był a wyż sza niż kampanila naprzeciwko bazyliki ś w. Marka. Na lewo od katedry znajduje się przykł ad architektury romań skiej z XI-XII wieku, baptysterium San Giovanni.

Ale fasada katedry z widokiem na Plac Katedralny (Piazza Duomo) bardziej przypomina fasadę teatru. Został doł ą czony do koś cioł a w 1836 r. , kiedy trwał y prace restauracyjne ś wią tyni po okupacji francuskiej.

Wewną trz moż esz zobaczyć wspaniał e dzieł a sztuki, a takż e podziwiać niezwykł e freski.

Najcenniejszym dzieł em sztuki w katedrze jest Zwiastowanie Tycjana. . .

. . . i fresk Adoracja Trzech Kró li autorstwa Pordenone.

Trzy bramy miejskie zachował y się w Treviso od czasó w panowania Wenecji. Postanowiliś my zobaczyć Bramę ś w. Toma. Idziemy znowu ulicami i kanał ami.

Via Calmaggiore, zwana Galerią Rzymską ze wzglę du na liczne sklepy:

Niektó re domy stoją tuż nad wodą

Nawet koł o wodne przetrwał o:

Po drodze udaliś my się do innego niezwykł ego koś cioł a – ś w. Mikoł aja. Ta pię kna budowla został a wzniesiona w XIII wieku przez dominikanó w, któ rzy w tym czasie mieszkali w Treviso.

Niedaleko tego wejś cia znajduje się nowoczesna pomnik ś w. Franciszka, któ remu poś wię cony jest ten koś ció ł .


Wewną trz moż na zobaczyć wiele ró ż nych dekoracji, takich jak drewniany sufit, kamienne i ceglane kolumny i ł uki, a takż e kolorową podł ogę wył oż oną kafelkami. Wewną trz spoczywają dzieci wielkich poetó w - Francesca Petrarch, któ ra zmarł a w Treviso w 1384 roku, oraz syn wielkiego Dantego - Pietro Alighieri, któ ry sam był poetą .

Ciekawy fresk „Mnich w okularach” artysty Tomasa da Moderny jest uważ any za pierwszy obraz okularó w w ś wiatowym malarstwie:

Opuszczają c koś ció ł , zbliż yliś my się do ś redniowiecznych muró w miejskich.

Treviso to miasto otoczone murami. W odrestaurowanych fortyfikacjach moż na zobaczyć baszty z tajemnymi otworami strzelniczymi, a mury miejskie są czę ś cią fortyfikacji, któ rych dł ugoś ć wynosi 4 km. Zachował y się trzy z historycznych bram.

Po kró tkim spacerze znaleź liś my się przy bramie ś w. Tomasza (Porta San Tomaso). Oto widok bramy z wnę trza miasta:

Ta brama miejska został a zbudowana na począ tku XVI wieku. Chociaż brama nosi imię ś w. Tomasza, na dachu znajduje się posą g innego ś wię tego, ś w. Pawł a.

A to jest widok bramy z zewną trz:

Ró w z wodą przed murem twierdzy:

Tu koń czy się nasza podró ż do Treviso. Kupiliś my też w supermarkecie wspaniał e lokalnie produkowane proseco - jest to ekstraklasowe wino musują ce. W koń cu Treviso uważ ane jest we Wł oszech za „stolicę Prosecco”. Jeś li widzisz na etykiecie „Spumante Superiore Extra Dry”, wyprodukowany w okolicach Treviso, moż esz go wzią ć . Napó j nie jest gorszy niż „Veuve Clicquot”. Za ogó lnie niewielkie pienią dze: 5-8 € za butelkę .

Wiosenna wycieczka do Wł och. Czę ś ć.5. Vicenza >>>

Tłumaczone automatycznie z języka rosyjskiego. Zobacz oryginał
Aby dodać lub usunąć zdjęcia w relacji, przejdź do album z tą historią