Imponująca Matera i skromna GravinaInPuglia

14 Listopad 2014 Czas podróży: z 29 Sierpień 2014 na 31 Sierpień 2014
Reputacja: +3117.5
Dodaj jako przyjaciela
Napisać list

Dziś opowiem Wam o dwó ch cudownych miastach na poł udniu Wł och: o Materze, któ rą tak bardzo chciał am zobaczyć podczas zeszł orocznej wyprawy na „wł oską pię tę ”, ale nie wyszł o. A takż e o mał o znanym i nieco podobnym do Matery mieś cie Gravina In Puglia (dalej Gravina).

Zapoznanie się z tymi miastami proponuję rozpoczą ć od zdję cia i dopiero wtedy moż na dokoń czyć czytanie historii.

Tym, któ rzy nie ś ledzą ogó lnie historii Turpravdy, a moich w szczegó lnoś ci, powiem, ż e wizyta w Materze i Gravinie był a czę ś cią duż ej podró ż y Albania-Wł ochy w sierpniu tego roku. Tak się zł oż ył o, ż e najpierw spojrzeliś my na Neapol, potem na Albanię . W Albanii ś wietnie odpoczywali nad morzem, a dopiero po powrocie zaczę li dokł adniej zwiedzać poł udniową Italię.

Przyjechaliś my do Matery wynaję tym samochodem, wybraliś my hotel nie w samej Materze, ale na obrzeż ach Residence Palomba (Сontrada La Palomba, 75100 Matera, Wł ochy). Hotel jest prosty, ale elegancki.


Teraz cena wzrosł a przy rezerwacji, ale podczas naszej podró ż y hotel dopiero zaczą ł dział ać i reklamować się , wię c koszt był niski. Niemniej jednak polecam każ demu podró ż nikowi, nawet bardzo ekonomicznemu, w tym mieś cie, aby wyszedł na hotel w sercu Matery, w Sassi. I to nie w prostym hotelu, ale w jaskiniowym. Takich hoteli na szczę ś cie jest sporo: od prostych i skromnych pokoi po ogromne podziemne apartamenty (trudno nazwać je numerami), któ re są wykute w skał ach, a pokoje są nowoczesne i stylowe. Nie potrafię tego opisać sł owami, wystarczy poszukać w Internecie JAKIE są hotele! Być moż e moją gł ó wną wadą podczas wizyty w Materze był wybó r zwykł ego hotelu, a nie jaskiniowego. Drugim mankamentem, jak są dzę , jest czas, któ ry przeznaczył em na zwiedzanie miasta – 1 dzień . To nie wystarczy! Kilka!

Miasto został o zbudowane na wysokoś ci 401 metró w n. p. m. , do najbliż szego wybrzeż a morskiego potrzeba 45 kilometró w, a obecnie mieszka w nim okoł o 55 tysię cy ludzi. Oczywiś cie przygotowują c wyjazd do Matery wzią ł em pod uwagę , ż e miasto jest duż e, ciekawe i niezwykł e. Zrozumiał em, ż e bę dziemy duż o chodzić , pod palą cym sł oń cem i cał y dzień . Zresztą nie starczył o nam czasu na obejrzenie wszystkich ciekawych miejsc w Materze, nawet biorą c pod uwagę fakt, ż e nie zwiedziliś my wszystkich muzeó w, a prawie cał kowicie usunę liś my z trasy nowsze tereny Matery i twierdzy. My jednak zwiedziliś my Cysternę (o jej wyją tkowoś ci napiszę pó ź niej) i do syta wę drowaliś my po ulicach Matery: zaró wno w czę ś ci, w któ rej jaskinie są doś ć zatł oczone, jak i w czę ś ci opuszczonej, gdzie trudno spotkać ż ywa osoba.

Poznajmy lepiej miasto. Historyczne centrum Matera Sassi (przetł umaczone jako „kamienie”) znajduje się w skalistym kanionie.

Dziś znajduje się na Liś cie Ś wiatowego Dziedzictwa UNESCO. Sassi di Matera jest uważ ana za jedną z pierwszych osad we Wł oszech. Miejsce to jest zamieszkane od czasó w neolitu i ma bardzo bogatą historię . Pomimo wielu przemian, jakie Sassi przeszł o na przestrzeni wiekó w, miasto nadal zachowuje swoje staroż ytne zarysy w swoim ukł adzie. Pierwsi mieszkań cy jaskini tradycyjnie osiedlali się w kanionie, a nastę pnie, okoł o VII tysią clecia p. n. e. e. , przeniesiony na szczyt wzgó rza, to wł aś nie ta strefa jest uważ ana za najstarszą czę ś ć Matery. Stopniowo populacja rosł a tak bardzo, ż e nowe kwatery zaczę ł y rozrastać się w dó ł zboczy. Pierwsi osadnicy skorzystali z opuszczonych jaskiń prehistorycznych ludzi, a pó ź niejsi zaczę li pilnie ż ł obić mię kkie tufowe zbocza, jednocześ nie kształ tują c teren wokó ł swoich nowych mieszkań . Miasto posiadał o liczne ogrody warzywne i wiszą ce ogrody przykryte sklepieniami.


W okresie renesansu ł uki te sł uż ył y do ​ ​ pochó wkó w i okazał o się , ż e w lochach mieszkają ż ywi ludzie, a zmarł ych chowano nad ziemią . Szczyt budownictwa skalnego przypada na IX wiek naszej ery. czyli stworzenie najbardziej zł oż onego i unikalnego systemu wodno-kanalizacyjnego należ y do tego samego okresu. Miasto Sassi jest duż e jak na dzisiejsze standardy, dlatego warto poś wię cić mu przynajmniej cał y dzień . Musisz duż o chodzić , w gó rę iw dó ł . Potrzebne są wygodne buty. Trasy poruszania się wzdł uż niej to przeplatanie się wą skich uliczek poł ą czonych ł ukami, schodami, tunelami oraz duż ą iloś cią platform widokowych z zachwycają cymi widokami. Wszystkie typy to „pocztó wki”. Matera to bardzo fotogeniczne miasto: bez wzglę du na to, jak zrobisz zdję cie, wyjdzie ono pię knie. Należ y ró wnież zauważ yć , ż e w najbardziej opuszczonej czę ś ci Sassi, któ rej nie widać nawet na począ tku gł ó wnych tras, praktycznie nie ma nikogo i nic poza samymi jaskiniami. Ż adnych turystó w, ż adnych mieszkań có w.

Ponadto prawie wszystkie jaskinie są wybetonowane, zamknię te drzwiami lub zabite deskami. Ale wcią ż moż na znaleź ć wś ró d nich otwarte, dla mnie jest to ciekawsze niż muzea. Nie ma tam ż adnych kawiarni, wię c polecam zjeś ć przed rozpoczę ciem podró ż y do najbardziej odległ ych i najbardziej opuszczonych jaskiń . Trasa dla wię kszoś ci turystó w zaczyna się przy Piazza Vittorio Veneto (Vittorio Veneto). Od tego placu ró wnież zaczę liś my naszą trasę , tu też znajduje się wejś cie do samej Cysterny, o któ rej bę dzie mowa pó ź niej. A stą d masz klasyczny widok Matery. Patrzą c w przyszł oś ć powiem, ż e jest to widok tylko jednej trzeciej starego miasta, wię kszoś ci Sassi po prostu nie widać . Z tego miejsca też nie widać niesamowitego kanionu.

W ten sposó b chodzisz po mieś cie i nie rozumiesz, jak ludzie, choć biedni, ż yli w tych jaskiniach w nieludzkich warunkach? Tu wł aś ciwie nie ma dró g w naszym rozumieniu: wą skie, pionowe uliczki, nie ma nawet w ogó le tego, jakim wagonem da się w ogó le przecią gną ć.

Tu praktycznie nie ma ziemi, wszę dzie kamień . Jeś li jest ogró d warzywny lub pastwisko, to bardzo daleko i dł ugo moż na wydostać się poza miasto. Nie był o tu toalet, po prostu uż ywali ceramicznych garnkó w, a wszystkie pomyje wylewano do kanionu. W domach jest tu mał o ś wiatł a: jedynym ź ró dł em ś wiatł a jest jedno okno przy drzwiach wejś ciowych i to wszystko. Elektrycznoś ć doprowadzono do dzielnic Sassi dopiero w latach 30. XX wieku, ale biednych stać był o tylko na jedną ż aró wkę . Ż yli jako duż a rodzina praktycznie w jednym duż ym pokoju, wszyscy spali razem na tym samym ł ó ż ku. Najbardziej zaskakują ce jest to, ż e zwierzę ta mieszkał y w tym samym pokoju, co wł aś ciciele. Zwykli mieszkań cy nie mieli oddzielnych szop i budynkó w gospodarczych. Ś rednio 40 mkw. m mieszkania przypadał o na 10 osó b plus koty, psy, kró liki, kurczaki, a w boksie na wprost gł ó wnego ł ó ż ka tupał muł.


Wię kszego inwentarza z reguł y nie utrzymywano ze wzglę du na ograniczoną powierzchnię , ale muł y był y niezbę dne w gospodarce, orał y pola i ogrody, przewoził y towary. Czytał em gdzieś , ż e wiele osó b trzymał o obornik w tym samym pomieszczeniu! Jak i jako nawó z, a zimą ciepł o. Zapach nie miał wię kszego znaczenia dla ludnoś ci. Szczerze mó wią c, nawet w to nie wierzę.

Ró wnież brakował o wody w odpowiedniej iloś ci, ale problem ten rozwią zano budują c unikalny system wodocią gowy z wykorzystaniem tzw. „cystern”. Chleb wypiekano raz w tygodniu w piekarniach publicznych z ich ciasta. Aby nie pomylić rolek, każ da gospodyni umieszcza na każ dym blanku specjalną rodzinną markę.

W domu z reguł y był piec opalany drewnem, ł ó ż ko był o ogrzewane resztkami wę gli. Nie był o innego ogrzewania. No, moż e obornik; -)

Dobrze, ż e to poł udnie, aw jaskiniach sama temperatura nie spada poniż ej +15.

Przy tych wszystkich niedogodnoś ciach liczba mieszkań có w mieszkań skalnych w ró ż nym czasie się gał a 15 tysię cy osó b.

Na począ tku XX wieku wyż demograficzny osią gną ł apogeum. Dobudowano dodatkowe pię tra na domach, zniknę ł y ogrody, pastwiska i wiszą ce ogrody, na jednoizbowe mieszkania zaadaptowano kamienne cysterny, w któ rych mieszkali ludzie z kurami i owcami. A do poł owy XX wieku sytuacja sanitarna w regionach Sassi uległ a katastrofalnemu pogorszeniu. Jeś li ś rednio w cał ym kraju w 1949 r. na tysią c ż yją cych ludzi przypadał o ś rednio 112 zgonó w, to wś ró d mieszkań có w jaskiń Sassi liczba ta był a ponad czterokrotnie wyż sza niż ogó lna ś miertelnoś ć . Wielkie zamieszanie powstał o po opublikowaniu ksią ż ki Carlo Levi „Chrystus zatrzymany w Eboli”, w któ rej pisarz opisał straszny obraz niehigienicznych warunkó w i ubó stwa, w któ rym nadal ż yli Maters.

Publikacja, a nastę pnie film fabularny na podstawie tej powieś ci, spotkał y się z ogromnym publicznym oburzeniem. Aby upewnić się o istnieniu miasta jaskiniowego, do Matery przybył o wielu urzę dnikó w wszystkich pasm i turystó w. I podczas gdy cał e Wł ochy dyskutował y o tym haniebnym dla rozwinię tego kraju zjawisku i zastanawiał y się , jak i gdzie przesiedlić wszystkich mieszkań có w jaskiniowych slumsó w, sami mieszkań cy jaskiń nadal ż yli i pracowali w taki sam sposó b, jak ich przodkowie w tamtych czasach. IX wiek.


Dopiero w latach 50. XX wieku wydano dekret, zgodnie z któ rym mieszkań cy Sassi powinni przenieś ć się do nowoczesnych, choć skromnych mieszkań ze wszystkimi udogodnieniami. Wielka Migracja, rozpoczę ta w 1953 roku, cią gnę ł a się przez dł ugie 20 lat, gdyż wię kszoś ć mieszkań có w podziemia nie chciał a opuszczać swoich domó w. Ostatnich mieszkań có w Sassi wysiedlono przymusowo w latach 70. XX wieku.

Pojechaliś my do jednego z 4* hoteli i przekonaliś my się , ż e jaskinia moż e być szykowna. Szkoda, ż e ​ ​ nie nocowaliś my w takim jaskiniowym hotelu, tylko w zwykł ym. Ró wnież w Internecie natrafił am na oferty wynajmu mieszkań w jaskiniach. Bardzo kuszą ce ceny w poró wnaniu do hoteli jaskiniowych. W nowoczesnych jaskiniach jest normalne zaopatrzenie w wodę , kanalizację , prą d i Internet. Nie ma tylko zwierzą t z obornikiem. W zasadzie Sassi z nowych rejonó w Matery jest bardzo blisko. A na nowych terenach jest wszystko - drogi i parkingi oraz duż e sklepy. Po prostu nie zdecydował em się mieszkać w jaskini, ponieważ był em pewien, ż e trudno bę dzie zaparkować samochó d (wiele hoteli w Sassi wskazuje, ż e parking i droga nie są dostę pne). Pł atny parking: zamknię ty i strzeż ony obok Sassi nie znalazł em. Nie chcieli zostawiać auta na publicznych parkingach. Wcią ż na pró ż no. Hotel jaskiniowy w Sassi jest fantastyczny!

Najwię kszy zbiornik opadowy znajdował się w gó rnej czę ś ci skarpy - dzię ki czemu woda z niego szybko spł ywał a do dolnych domó w. Wszystkie mieszkania został y wyposaż one w rynny, któ re zbierał y wodę z deszczu i ś niegu. Cysterny te był y poł ą czone ze zbiornikami są siadó w specjalnymi rurami, a gdy zbiorniki jednego domu został y cał kowicie napeł nione wodą , jej nadmiar wylewał się do są siada i tak dalej.

Wilgoć pochodzą ca z nieba przeszł a pewne przetwarzanie, ale najważ niejsza filtracja miał a miejsce wewną trz samych zbiornikó w. Kamienne kadzie miał y kształ t odwró conego stoż ka. Pomysł polega na tym, ż e wszelkie zawieszone czą stki osadzają się w wą skiej czę ś ci miski, a na powierzchni pozostanie stosunkowo czysta woda. Gó rny otwó r wlotowy został wycię ty w podł odze kuchni i zakryty, aby gospodyni mogł a w każ dej chwili nabrać wody.

W celu oczyszczenia zbiornika przez szyjkę wpuszczono do naczynia mał e dziecko. Sprzą tane 1-2 razy w roku.


Najwię kszą cysternę Matery moż na odwiedzać codziennie. Wycieczki co pó ł godziny. Ję zykiem jest wł oski lub angielski. Ale my, grupa 6 osó b, któ re zamierzał y sł uchać po angielsku (w poró wnaniu z 20 osobami rozumieją cymi wł oski), nie zostaliś my zabrani przez przewodnika osobno. Opowiedział nam kró tko na gó rze o strukturze i sami wysł ał nas na dó ł . Ale opowiedzieli o wiele wię cej po wł osku, a przewodnik zszedł z grupą i rozmawiał o czymś co 20 metró w.

Zaznaczam też , ż e taki system czoł gó w był i jest zachowany nie tylko w Materze. Prawie każ de skalne miasto w tym regionie oferuje zwiedzanie swojej cysterny. Ta sama Gravina, ma wł asny czoł g i też nie jest mał a.

Wynik. Miasto jest oszał amiają co pię kne i oryginalne. Zdecydowanie warto go odwiedzić . I nie w tranzycie. Optymalnie jest odł oż yć cał y dzień.

Jest wygodnie i bez samochodu, jeż dż ą autobusy i kolej. dworzec, ale autem moż na zwiedzić okoliczne miejscowoś ci, któ re są zdecydowanie mniej efektowne, ale nadal godne uwagi. Na przykł ad: Ostuni, Alberobello, Lecce, PolignanoAMare, Bari, Locorotondo.

Gorą co radzę też zwró cić uwagę na opuszczone miasto Krako. Jest to najbardziej tajemnicze i pię kne ze wszystkich opuszczonych miast we Wł oszech. MOIM ZDANIEM.

Gravina w Apulii

Szczerze mó wią c, nie doceniliś my tego miasta. Zrzuć to na Matkę . Przyć mienie jej jest po prostu nierealne. Został o nam tylko kilka godzin na Gravinie po prawie pó ł tora dnia w Materze. W skró cie Gravina to mał a Matera, któ ra jest gorzej zachowana. Tu od razu widać , ż e miasto jest biedniejsze, mniej turystyczne, a raczej: wcale nie turystyczne.

Choć tutejsze jaskinie wyglą dają na starsze, wykopaliska archeologiczne są tu wyraź nie widoczne i znajduje się duż y, kilkupoziomowy, staroż ytny ł ukowy most wiaduktowy. Wiele starych ś wią tyń . Ale to tutaj odbywa się wyją tkowa podziemna wycieczka. Niestety nie udał o nam się do niego dotrzeć , gł ó wnie dlatego, ż e o istnieniu tego podziemnego ś wiata dowiedzieliś my się w Gravinie, stoją c na gł ó wnym placu miasta i patrzą c na szyldy reklamowe. Na jednym z nich był y po prostu niesamowite zdję cia lochó w, w tym lokalnej cysterny. Wszystko to w ję zyku wł oskim, ale z numerem telefonu i adresem strony internetowej. Już w Kijowie znalazł em w sieci relacje o turystach odwiedzają cych Gravina Sotterranea (http://www. gravinasotterranea. it/italiano/percorsi. htm).


To miejsce jest po prostu wyją tkowe! Szczegó lnie szkoda, ż e ​ ​ nie mogł em poś wię cić wię cej czasu temu miastu, ponieważ jestem wielkim fanem podziemnych i opuszczonych miejsc. Jaskinie, tunele, krypty, piwnice i bunkry to moja pasja.

Mam nadzieję , ż e bę dę mó gł ponownie odwiedzić to miasto, a takż e inne miasta na poł udniu Wł och. Jest tam coś do zobaczenia!

Ale z drugiej strony udał o nam się trafić do jednego z nielicznych dobrze zachowanych koś cioł ó w jaskiniowych San Michele delle Grotte. Zazwyczaj jest zamknię ty dla niezależ nych wizyt. Jest kilka dni, w któ rych odbywają się ś wię ta i wejś cie jest otwarte dla wszystkich, a takż e pł atne wycieczki. Widzieliś my reklamę w centrum miasta z kilkoma jaskiniami i czaszkami i postanowiliś my poszukać tego miejsca. W jednej ze ś wią tyń w centrum miasta był o muzeum, a w muzeum wytł umaczono nam na palcach, ż e teraz nas tam zaprowadzą , skoro miał eś szczę ś cie i w tej chwili jest grupa z przewodnikiem w tym koś ciele. Poprowadził nas mę ż czyzna i wyjechaliś my z grupą Niemcó w z siedmiu starcó w. W cał ej tej historii nikt nie powiedział nic w ję zyku, któ ry rozumiemy: nikt nie znał angielskiego. Już w domu przeczytał am, jakie miejsce odwiedziliś my. Koś ció ł ś w. Michał a Peczerskiego zbudowany co najmniej w X wieku.

Ale raczej wycinki: cał y koś ció ł jest wykuty w skale, skł ada się z jednego duż ego pomieszczenia, z 14 filarami wyrzeź bionymi w skale, któ re podtrzymują dach z jednego ogromnego kamienia. W pobliż u znajdują się ró wnież mał e jaskinie i nisze w skał ach. Ten koś ció ł jest jednym z tych, w któ rych freski są dobrze zachowane. Teraz w tym koś ciele jest jeden ró g z ogromną liczbą koś ci i czaszek. Przypuszczalnie koś ció ł został zamieniony na cmentarz.

Konkluzja: Miasto jest warte odwiedzenia, jeś li lubisz takie podziemne struktury i niezbadane trasy turystyczne. Jest tu bardzo ciekawie, ale po wizycie w Materze istnieje ryzyko rozczarowania. Wizytę w Gravinie najlepiej zaplanować przed wyjazdem do Matery. Jeś li lochy są Ci oboję tne i koń czy Ci się czas, moż esz pominą ć to miasto. W koń cu Materia ma swoje wł asne: cysternę , koś cioł y jaskiniowe i same mieszkania jaskiniowe.

Tłumaczone automatycznie z języka rosyjskiego. Zobacz oryginał
Aby dodać lub usunąć zdjęcia w relacji, przejdź do album z tą historią
 Матера
  Матера
  Матера
  Матера
  Матера
  Матера
  Матера
 Матера
 Матера
  Матера
  Матера
  Матера
  Матера
  Матера
  Матера
 Матера
  Матера
  Матера
  Матера
  Матера
  Матера
  Матера
  Матера
  Матера
  Матера
  Матера
  Матера
 Матера
  Матера
  Матера
  Матера
  Матера
  Матера
  Матера
  Матера
  Матера
  Матера
 Матера
  Матера
  Матера
 ГравинаИнПулья
  ГравинаИнПулья
  ГравинаИнПулья
 ГравинаИнПулья
 ГравинаИнПулья
  ГравинаИнПулья
  ГравинаИнПулья
  ГравинаИнПулья
  ГравинаИнПулья
  ГравинаИнПулья
  ГравинаИнПулья
  ГравинаИнПулья
  ГравинаИнПулья