Wielki Mur Chiński
Wielki Mur Chiń ski to najwię kszy zabytek architektoniczny na Ziemi. Przechodzi przez pó ł nocne Chiny na okoł o 2500 km, a biorą c pod uwagę odgał ę zienia 8851 km. Moż esz odwiedzić sekcje Wielkiego Muru Chiń skiego z Pekinu.
Istnieje opinia, ż e mur miał sł uż yć jako skrajna pó ł nocna linia ewentualnej ekspansji samych Chiń czykó w. Miał on chronić poddanych imperium przed przejś ciem na pó ł koczowniczy tryb ż ycia i poł ą czeniem się z barbarzyń cami. Mur miał wyraź nie wyznaczać granice cywilizacji chiń skiej, przyczyniać się do konsolidacji jednego imperium, skł adają cego się z wielu podbitych kró lestw.
Budowa pierwszego muru rozpoczę ł a się w III wieku p. n. e. poprzez poł ą czenie oddzielnych dzielnic warownych w jedną linię obronną . W budowie wzię ł o udział okoł o miliona osó b. Te odcinki Wielkiego Muru, któ re przetrwał y do naszych czasó w, został y zbudowane gł ó wnie za czasó w dynastii Ming w latach 1368-1644 po wypę dzeniu Mongoł ó w z Chin.
W tej epoce gł ó wnym materiał em budowlanym był y cegł y i bloki kamienne, któ re ukł adano z kleistą kaszą ryż ową zmieszaną z wapnem gaszonym, aby zwię kszyć niezawodnoś ć konstrukcji. Obwó d muru wył oż ony jest blokami, ś rodek wypeł niony jest ziemią , pł yty uł oż one są na gó rze, na stromych odcinkach - ceglane stopnie. Wysokoś ć muru waha się od 3 do 8 m, wysokoś ć baszt do 12 m, szerokoś ć u podstawy okoł o 6.5 m, u szczytu – 5.5 m. Mur biegnie gł ó wnie wzdł uż grzbietó w pasm gó rskich .
Walory obronne muru nie uzasadniał y, ponieważ . wielokrotnie pokonywali Mongoł owie, m. in. pod przywó dztwem Czyngis-chana.
W 1984 roku z inicjatywy Deng Xiaopinga uruchomiono program odbudowy Wielkiego Muru Chiń skiego, finansowany przez chiń skie i zagraniczne firmy, a takż e osoby fizyczne.
Co roku odbywa się popularny maraton lekkoatletyczny „Wielka Ś ciana”, w któ rym zawodnicy pokonują czę ś ć dystansu wzdł uż grzbietu muru.
Wbrew popularnym tezom reklamowym Wielkiego Muru Chiń skiego nie widać goł ym okiem ze stacji orbitalnej, choć widać go na zdję ciach satelitarnych.
Niemniej jednak Wielki Mur Chiń ski jest jednym z wspó ł czesnych Cudó w Ś wiata i ulubionym obiektem odwiedzanym przez turystó w w Chinach. Obecnie do zwiedzania wykorzystywane są trzy odcinki muru: Badaling (65 km), Mutianyuye (90 km) i Simatae (120 km). Odległ oś ć od Pekinu w nawiasach.
Odcinek muru najbliż ej Pekinu to Badaling. Kursują tu autobusy i pocią gi. Z pomocą biura podró ż y „Spotkanie ze Ś wiatem” moż na zwiedzić dowolny odcinek muru. Za 400 juanó w rano odbierają z hotelu grupę od 1 do 9 osó b. Zabiera się je do dowolnego odcinka ś ciany, ale na 1 dzień tylko 1 odcinek. Dają moż liwoś ć spaceru wzdł uż muru przez 2-3 godziny. Wycieczka fakultatywna do Letniego Pał acu Cesarzy, Doliny 13 Grobowcó w lub Stadionu Gniazdowego. Za zwiedzanie Muru i inne wycieczki trzeba zapł acić dodatkowo 40 - 80 juanó w za osobę plus 50 juanó w za drogę dla wszystkich.
W programie obowią zkowym obcią ż eniem jest Ceremonia Herbaty lub Fabryka Jedwabiu lub coś innego. Program na cał y dzień . W rzeczywistoś ci masz zapewniony transport i rosyjskoję zycznego tł umacza za 400 juanó w. Wszystko inne musisz zapł acić za siebie. Chociaż wycieczka wydaje się być indywidualna, nie moż na się zgodzić na obejrzenie 2 lub 3 odcinkó w muru w cią gu 1 dnia. Odrzuć też ceremonię parzenia herbaty. Pod pretekstem, ż e kierowca musi coś zjeś ć , i tak cię tam zawiozą . Poproszony o rozmowę o Pekinie odpowiada, ż e jest tylko tł umaczem, a nie przewodnikiem. Zadawaj pytania kierowcy, kasjerowi lub komuś innemu - przetł umaczę . A mó wienie o Pekinie nie jest moją funkcją .
Zdję cia Wielkiego Muru Chiń skiego w Badaling nie wyszł y zbyt dobrze, ponieważ w powietrzu był a mgł a lub zamglenie, zobacz album. Są siednie zbocza gó r był y sł abo widoczne. W Badaling ś ciana schodzi do wą wozu i przechodzi przez tamę stawu.
Zdję cia Muru na stronie Mutanyuye okazał y się lepsze, zobacz album. Jak zapewnił Kostia, ten odcinek Muru jest najpię kniejszy. Ale biegnie wzdł uż grzbietu, na któ ry trzeba się wspią ć . Moż esz skorzystać z kolejki linowej: 65 juanó w w gó rę i 15 juanó w w dó ł rynny. Zwykle na zjeź dzie kolejka do sań zajmuje okoł o 40 minut, po wejś ciu na grzbiet moż na iś ć wzdł uż ś ciany w lewo przez 5 godzin do koń ca ś ciany. Jeś li pó jdziesz w prawo, to odrestaurowana dla turystó w ś ciana skoń czy się za 50 minut.
Są też zdję cia nieodrestaurowanej ś ciany, tj. prawdziwy naturalny Wielki Mur Chiń ski. Na zdję ciu wież e są czę ś ciowo zniszczone, w murach są dziury, nie ma schodó w, cał a droga wzdł uż muru jest zaroś nię ta krzakami, choć jest ś cież ka. Otaczają ce drzewa zasł aniają mur i z daleka nie wyglą da on tak imponują co jak odrestaurowane tereny.
Ale z drugiej strony jest to prawdziwy Wielki Mur Chiń ski, któ ry naprawdę chcieliś my zobaczyć .
Po zwiedzeniu muru nieuchronnie wracamy do Pekinu, aby kontynuować naszą podró ż przez Chiny i przenieś ć się do Xi'an.