Wiedeń w maju
Od razu poczujesz - atmosfera Wiednia jest arystokratyczna, wysublimowana, peł na wyrafinowania i szczegó lnego uroku.
Jako dziecko w murach szkoł y muzycznej duż o sł yszał em o odległ ym Wiedniu, bo tam mieszkali i tworzyli ś wiatowej sł awy kompozytorzy i pianiś ci: Mozart, Beethoven. Wydawał o się , ż e wybieram się nie tylko w podró ż , ale odwiedzić szanowaną osobę , któ ra ma dobry gust, bogate doś wiadczenie i wyrafinowane maniery.
Kilka faktó w z historii
Od koń ca XIII wieku. ziemie austriackie należ ał y do dynastii Habsburgó w.
Monarchia Habsburgó w to nieoficjalna nazwa ziem pod austriackim panowaniem tej dynastii. Wszyscy przedstawiciele nosili tytuł y ksią ż ą t i arcyksią ż ą t. W 1804 r. utworzono Cesarstwo Austriackie , któ re zjednoczył o mają tki habsburskie w jedno pań stwo ze stolicą w Wiedniu. W 1867 r. utworzono Cesarstwo Austro-Wę gier — podwó jne cesarstwo mię dzy Cesarstwem Austriackim a Kró lestwem Wę gier. Trwał o to do 1918 roku.
Trasa
Nasza trzydniowa wycieczka okazał a się bardzo pracowita. Warto o tym opowiedzieć , aby kogoś zainspirować i zapewnić w 100%, ż e wszystko nie jest takie skomplikowane i moż na je produktywnie wykorzystać nawet przez kilka dni.
Polecieliś my do Budapesztu, przenieś liś my się do Wiednia tego samego dnia i wró ciliś my do Budapesztu nastę pnego dnia.
Z lotniska do metra okoł o 25 minut autobusem 200E. Nastę pnie udaliś my się na dworzec kolejowy Budapeszt Keleti , aby w specjalnej maszynie wydrukować nasze aktualne bilety na pocią g powrotny z Wiednia do Budapesztu. Moż na to zrobić tylko na Wę grzech.
Z wydrukowanymi biletami przenieś liś my się na mał y dworzec autobusowy Budapest Flixbus Station (niebieska odnoga metra M3 Né pliget), gdzie przywitał nas autobus Flixbus do Wiednia .
Przybyliś my do stolicy Austrii pó ź no, ale w weekendy metro jest otwarte 24 godziny na dobę .
Okoł o godziny 02:00 znaleź liś my nasze mieszkanie. To był a prawdziwa przygoda! Mieliś my tylko adres i list z informacją o kluczu do mieszkania.
Ciekawe był o najpierw znaleź ć odpowiednią skrzynkę , potem wpisać kod, odebrać klucz, wejś ć do starego budynku, zapomnieć , ż e w Europie najpierw idzie 0 pię tro, poszukać go w przyć mionym ś wietle, a na koniec wejś ć na gó rę i iś ć do prawe drzwi na pierwszym pię trze.
Dzień.1
Wstaliś my wcześ nie, szybko zebraliś my się i pojechaliś my do historycznego centrum. Musieliś my zabrać ze sobą wszystkie nasze rzeczy, bo kolejną noc musieliś my spę dzić w innym hotelu. Wiedeń podzielony jest na dzielnice. Central jest uważ any za 1 dzielnicę (Inner City, INNERE STADT). Oto wszystkie gł ó wne obiekty w odległ oś ci spaceru.
Przyję liś my tę trasę jako podstawę : „Szlak pieszy w Wiedniu” .
1. Pierwszym punktem i punktem wyjś cia dla nas był a Katedra ś w. Szczepana . Nietypowy kolorowy dach hipnotyzuje i przycią ga wzrok.
Wł aś nie trwa rekonstrukcja elewacji.
Weszliś my do ś rodka za darmo. Katedra jest duż a, wnę trze zachwyca kształ tami i detalami. Oś wietlenie kolumn i figur jest bardzo dobrze zorganizowane.
Elewacje budynku wydają się aż urowe.
2. Znaleź li takż e dom Mozarta , w któ rym mieszkał sł ynny muzyk.
Ceny ż ywnoś ci w Wiedniu są bardzo wysokie. Na przeką skę wybraliś my się do sł ynnej kanapki Trześ niewski, któ ra dział a od 1902 roku i znajduje się w kameralnym miejscu przy ulicy Graben. Sprzedają kanapki z ró ż nymi nadzieniami, wnę trze restauracji jest bardzo stonowane, a sama restauracja jest bardzo popularna. Ale cena i wielkoś ć kanapki nie podobał y nam się . Musiał em poszukać innego drogiego miejsca.
3. Nastę pnie na Graben Street skierowaliś my się do Hofburga.
To bardzo pię kny i kró tki deptak z kolumną morową w stylu barokowym, któ ry ma wszystkie swoje cechy: dynamikę , splendor.
4. Odwiedził em Koś ció ł ś w. Piotra (Peterskirche) . Liczniki są liczone od jednej lokalizacji do drugiej. Ta koncentracja zabytkó w i obiektó w architektonicznych zadziwił a nas. Minę ł a niecał a godzina, odką d tak wiele zobaczyliś my.
5. Z Graben Street wró cili na Colmarkt Street. Prowadzi do Hofburga (Hofburg). Jest to zimowa rezydencja Habsburgó w i gł ó wna siedziba dworu cesarskiego w Wiedniu. Jest jeszcze jedna letnia rezydencja, któ rą planowaliś my odwiedzić nastę pnego dnia.
Hofburg to wspaniał y kompleks budynkó w i placó w. Cesarze potę ż nego imperium nieustannie budowali i rozbudowywali rezydencję , zachowują c istnieją ce budowle.
Plan kompleksu pozbawiony jest symetrii.
Na terytorium znajduje się wiele muzeó w, któ re w razie potrzeby moż na zwiedzać osobno. Odwiedziliś my tylko Bibliotekę Narodową . Pachnie historią !
Wejś cie kosztuje 8.00 euro , ale poł ą czyliś my sił y z innymi turystami w grupie i kupiliś my bilet wstę pu ze zniż ką . Dokł adniej, ł ą czył nas jeden czł owiek, za co bardzo mu dzię kujemy. To oczywista okazja do oszczę dzania, ale nie każ dy wie jak i chce z niej skorzystać . Postaramy się wykorzystać to praktyczne doś wiadczenie nastę pnym razem.
Osobno moż esz odwiedzić Globe Museum , w któ rym znajduje się ponad 250 eksponató w ekskluzywnych globusó w i sfer niebieskich.
6. Nastę pnie udaliś my się do Ratusza i Parlamentu . Droga biegł a przez ogró d z kwitną cymi pachną cymi ró ż ami.
Nigdy nie przestaliś my cieszyć się wszystkim, co Wiedeń miał do zaoferowania. Jak pię knie, jak czysto w sercu stolicy!
7. Z Parlamentu udaliś my się na rynek Nashmarkt . Czytał am wiele dobrych recenzji o tym miejscu. Ale niestety został zamknię ty. Chcieliś my spró bować czegoś nowego i wyją tkowego na rynku. Zobacz, gdzie jest wię kszoś ć mieszkań có w i zjedz obiad w tym lokalu. Musiał em znaleź ć najbliż szą kawiarnię i nie jeś ć lokalnych potraw, a frytki z burgerem. Duż o czytam o wiedeń skich restauracjach, kuchni, potrawach, w tym Tafelspitz, ale takie wydatki nie są na ten wyjazd.
8. Dzielnica Muzeó w stał a się dla nas miejscem kró tkiego odpoczynku. W tej dzielnicy znajduje się kilka muzeó w prezentują cych arcydzieł a nowej sztuki - austriackiej secesji.
To nowoczesny kompleks kulturalny, jedno z ulubionych miejsc rekreacji postę powej mł odzież y, w któ rym panuje twó rcza atmosfera. Lokalna publicznoś ć zasiada na ł awkach Enzi, odpoczywa, sł ucha koncertó w tematycznych.
9. Przez Dzielnicę Muzeó w wró ciliś my do rezydencji do dwó ch budynkó w. Są to muzea bliź niacze - Muzeum Historii Sztuki (Muzeum Historii Sztuki ) i Muzeum Historii Naturalnej em>. Udaliś my się do pierwszego ( (Kunsthistorisches Museumm Wien) ) – jednego z najwię kszych muzeó w sztuki na ś wiecie, w któ rym znajdują się arcydzieł a znanych artystó w, takich jak Raphael, Rembrandt, Peter Brueghel Starszy , Giuseppe Archimboldo. To są te, któ re szczegó lnie pamię tam.
Muzeum powstał o z myś lą o przechowywaniu cesarskich zbioró w i posiada wiele eksponató w: od mumii po fragmenty babiloń skich bram.
Muzeum prezentuje jedną z najwię kszych kolekcji monet na ś wiecie.
Muzeum ma kawiarnię i pachnie dobrą kawą .
10. Aby Wiedeń nie wyglą dał nudno i monotonnie, odwiedź <Park rozrywki Prater . Musisz przenieś ć metro. I inne czę ś ci mó zgu na pewno się wł ą czą . Tak gwał towna zmiana aktywnoś ci, od spokojnej, cichej kontemplacji obrazó w, do emocjonalnej jazdy po karuzeli o wysokoś ci 117m, wybija mi w gł owie wszystkie programy i dzień staje się nieskoń czenie dł ugi i nierealistycznie pracowity.
Ale to nie wszystko ! ! ! !
11. Po parku udaliś my się do kolejnego muzeum - Dom Muzyki (Haus der Musik) . Otwarte codziennie od 10:00 do 22:00. Interaktywne muzeum zaskakuje zwiedzają cych ró ż norodnymi eksponatami. Celowo przeł oż yliś my wizytę w muzeum do wieczora, bo po godzinie 20:00 moż na kupić bilet nocny za 6.50 euro.
Muzeum ma kilka pię ter, każ de z inną rozrywką i galeriami. Jest wystarczają co duż o tradycyjnych eksponató w muzealnych i interaktywnych.
Co pamię tasz najbardziej? Podobał a mi się mieszanka, któ ra czeka na zwiedzają cych muzeum. Na jednej z pię ter w ś cianach znajdują się otwory, w któ re moż na wł oż yć gł owę i wsł uchiwać się w odgł osy ró ż nych miast. Moż esz zał oż yć sł uchawki i stworzyć wł asne tł o dź wię kowe, dodają c jeden po drugim dź wię ki: hał as miasta, rozmowa telefoniczna, alarm samochodowy. Nieco dalej od elementó w w ś cianach, któ re wyglą dają jak lejki prysznicowe, ró ż ne nieprzyjemne dź wię ki . Uczucia są bardzo dziwne, bo kilka minut temu podobał y Ci się melodie Bacha, a tu chrapiesz spod prysznica.
Przeczytał em, ż e z wyprzedzeniem moż na pobrać audioprzewodnik na swó j telefon. Ale nie pró bował em. Zwień czeniem cał ego programu jest dyrygentura orkiestrowa !
Wirtualny wystę p Vienna Philharmonic Orchestra bę dzie zależ eć od twoich ruchó w.
Z muzeum wyszli pó ź no. Zjedliś my lody w pobliż u metra i poszliś my szukać naszego nowego 4-gwiazdkowego hotelu, któ ry udał o nam się tanio zarezerwować na promocję . Ale był jeden minus, ż e nocowaliś my w ró ż nych miejscach – są to plecaki, któ re trzeba był o wszę dzie nosić .
Po pó ł nocy weszliś my do pokoju i zakoń czyliś my ten najbardziej pracowity dzień.2017 roku.
Dzień.2
Hotel Novum Kavalier znajduje się w pobliż u pał acu Schö nbrunn.
Co waż ne, tym razem w hotelu był o ś niadanie. Po wczorajszych nieudanych pró bach taniego jedzenia w mieś cie zjedliś my do syta i nie krę powaliś my się w niczym!
Widok z okna w naszym pokoju.
Schö nbrunn to luksusowa letnia rezydencja Habsburgó w.
Ogromny kompleks pał acowy, w któ rym moż na spę dzić cał y dzień !
Tutaj wszystkiego jest duż o! Kupił em bilet na empe Imperial Tour za 14.20 € z audioprzewodnikiem. Wycieczka obejmuje zwiedzanie 22 pokoi, w tym prywatnych pokoi cesarza Franciszka Jó zefa I i Elż biety Bawarskiej, a takż e luksusowych sal z czasó w Marii Teresy, w któ rych odbywał y się wystawne przyję cia, wieczory muzyczne. Artykuł y gospodarstwa domowego i wyposaż enia wnę trz, XVIII-wieczne meble, sztuć ce cesarskiej rodziny, ogromne obrazy - wszystko moż na zobaczyć . Moim zdaniem ta wycieczka wystarczy do zrozumienia i ogó lnego rozwoju.
Zawsze marzył em o moż liwoś ci odwiedzenia tak wspaniał ego pał acu.
W kompleksie znajduje się obecnie kilka muzeó w i zoo.
To zoo jest uważ ane za jedno z najstarszych w Europie i wyrosł o na terenie cesarskiej menaż erii. Mieszkają tu mał e bliź niacze pandy, urodzone 7 sierpnia 2016 roku. Mieliś my szczę ś cie zobaczyć ich, gdy byli mali. Bardzo ś mieszne dzieciaki. Cena biletu 20.00 € . W upalny majowy dzień nie moż na był o sobie wyobrazić nic lepszego. Chę tnie przebraliś my się i poszliś my na odpoczynek do zoo.
Dorosł a panda.
W listopadzie 2018 r. dwuletnie pandy zostaną przetransportowane do Chin. To czwarte potomstwo zoo Schö nbrunn. Jeden z mał ych bliź niakó w.
Zoo posiada osobny pawilon z roś linami tropikalnymi i duż ą wilgotnoś cią . "img alt =" P5290688.jpg "src =" https://ic. pics. livejournal. com/olha1606/78060663/102074/102074_original.
jpg "styl =" wysokoś ć : 683px; margines prawy: 10px; szerokoś ć : 1024px "/>Po zoo wró ciliś my do centrum miasta, zjedliś my lody, zrobiliś my jeszcze kilka dobrych uję ć.
I dopiero wtedy przyszedł do nas ś wietny pomysł ! I moż esz iś ć do Billa (BILLA) i tam kupić jedzenie. Osobista porada: jeś li szukasz taniej przeką ski (z wyją tkiem McDonalda) w samym centrum Wiednia w okolicy katedry ś w. Szczepana, odwiedź BILLA. Jest wiele ś wież ych propozycji.
Nastę pnie udaliś my się na dworzec, aby poczekać na pocią g do Budapesztu.
Zainteresowanym trasą zostawiam linki do stron muzeó w i zoo. Znajdziesz tam aktualne ceny biletó w i dowiesz się wię cej.
Zoo Schö nbrunn — witryna
Sala Narodowa Austriackiej Biblioteki Narodowej – strona internetowa p>
Kunsthistorisches Museumm Wien – strona internetowa
Linki do strony internetowej Pał acu Schö nbrunn i Domu Muzyki moż na ł atwo znaleź ć w Google.