Krym Widok z drugiej strony
Krym. Widok z drugiej strony
Krym… Jał ta… Miejsca bliskie memu sercu Ile razy tam był em. Niezapomniane chwile, ż ywe wraż enia, wiele zdję ć . Każ dy na zdję ciach ma szczę ś liwe twarze z kontaktu z pię kną przyrodą pó ł wyspu, duchem miasta, któ rego nie da się opisać . Tutaj wszystko poł ą czył o się w jedno: czyste gó rskie powietrze, aromat wielu tysię cy roś lin i ś wież oś ć morskich fal. Mieszkam w mał ej miejscowoś ci wypoczynkowej nad Morzem Azowskim na poł udniu Ukrainy. Co roku jesienią jeź dziliś my na Krym, aby podsumować pracę na sezon, zmienić sytuację , odpoczą ć . Tak był o do 2014 roku.
Burza na nabrzeż u Jał ty w paź dzierniku 2017
A teraz, po 4 latach, ponownie zdecydował em się odwiedzić Krym. Podró ż ni zawsze stają przed dwoma pytaniami: jak tam dojechać i gdzie się zatrzymać . Po wyszukaniu w Internecie moż liwych opcji, znalazł em usł ugę - BlaBlaCar-podró ż z kierowcą , któ ry jest w drodze. Ceny mile mnie zaskoczył y, dokonał am rezerwacji i zadzwonił am do kierowcy w celu umó wienia spotkania. Nie od razu mi odpowiedzieli, okazał o się , ż e w ten sposó b taksó wkarze szukali dla siebie klientó w, ceny okazał y się inne, zaproponowali dojazd z Nowoalekseevka do Symferopola za 450 UAH, gdy dowiedzieli się , ż e Był em lokalny, cena natychmiast spadł a o 100 UAH. Postanowiliś my dojechać do granicy autobusem (50 UAH) i przejś ć przez granicę na piechotę . Po raz pierwszy był em na granicy krymskiej, zrobił o to na mnie niezbyt przyjemne wraż enie. Pó ź niej pisał em o tym w moim wierszu.
Nieprzyjazny, ponury, smutny
Punkty kontrolne z ró ż nych stron,
Pł oty są oddalone o okoł o pó ł mili
A z blokó w prosty bastion.
O 6-30 rano wyjechaliś my z Genicheska, godzinę pó ź niej byliś my już na granicy. Chciał em przejś ć tą ś cież ką , ale był o bardzo zimno, wiał przeszywają cy wiatr, a my, ulegają c namowom taksó wkarza, postanowiliś my przekroczyć granicę i dojechać do Symferopola samochodem (700 rubli lub 320 UAH za osobę ). Taksó wkarz opiekował się nami przez cał ą drogę , przynió sł nam karty imigracyjne, wypeł nialiś my je w aucie, wyjeż dż aliś my tylko na kontrolę paszportową i przy oglę dzinach rzeczy. Po 1.5 godziny byliś my po drugiej stronie, ao godzinie 11 w Symferopolu. Po drodze rozmawialiś my z lokalnymi mieszkań cami, doradzili nam, ż ebyś my pojechali do Jał ty trolejbusem, zrobiliś my to za jedyne 120 rubli. (55 UAH) dojechaliś my do Jał ty. Z okna trolejbusu moż na był o podziwiać przepię kne krymskie krajobrazy. Na dworcu autobusowym zaoferowano nam niedrogie zakwaterowanie za 300 rubli. (140 UAH) dziennie w jednopokojowym mieszkaniu w centrum Jał ty.
A teraz jesteś my na skarpie, któ ra spotkał a nas z silnym wiatrem i burzą . Nie lubię przebywać w tł umie ludzi, ale tutaj, na bulwarze w Jał cie, czuje się jednoś ć z duż ym napł ywem ludzi po prostu chodzą cych, nie spieszą cych się i cieszą cych się tym ś ciskaniem. Ale tutaj coś się zmienił o. Tł um nie wydawał się już taki ogromny, naprawdę był o mniej ludzi, moż e winna był a burza. Zauważ ył em brak Indian grają cych na fajkach, postaci przedstawiają cych rzeź by, mł odych dam z kwiatami. Zamiast McDonalda był Burgerhouse, zamiast ATB był sklep Pud. Na molo stał ogromny statek szkoleniowy, moż na był o na niego wejś ć i obejrzeć go, kupują c bilet na wycieczkę . Na nasypie pojawił y się wielobarwne lampiony i mnó stwo wirują cych musują cych reklam. A na jego miejscu stał nawet pomnik Lenina. Rozpoznał nas akcent, któ ry pojawia się podczas cią gł ej komunikacji na Ukrainie. Ludzie byli przyjaź ni, wszystko bardzo szczegó ł owo wyjaś niali, ale poczucie przebywania za granicą nie opuszczał o mnie.
Nastę pnego dnia postanowiliś my pojechać do Ai-Petri i zjechać kolejką linową . Turystó w był o niewielu, minibus nie miał doś ć i pojechaliś my taksó wką , pł acą c 500 rubli (230 UAH) w jedną stronę . Wspinaliś my się coraz wyż ej po serpentynach, zatrzymaliś my się przy mał ym jeziorze i oto jesteś my na szczycie. Zapiera dech w piersiach, gdy patrzysz w dó ł na bezkresne morze i chmury. Ze szczytu widać widok na poł udniowe wybrzeż e z jego wioskami, drogami i lasami. Zainspirowany tym niesamowitym obrazem napisał em wiersz.
Ś wiatł o sł oń ca spł ywa z nieba i rozprasza się po morzu jak miliony luster,
Stoję na skraju ś wiata, gdzie anioł y szybują nad chmurami.
Fantazyjne sylwetki skał są otwarte dla moich oczu.
A horyzont ś wiata rozszerza się przed nami,
I nie ma granic dla podziwu dla tego, któ ry to wszystko stworzył .
Ai-Petri to jedno z miejsc na Ziemi, w któ rym odczuwa się potę ż ną energię , a czł owiek nie pozostawia poczucia wolnoś ci i spokoju. Kolejka nie dział ał a, spacerowaliś my po masywie, oddychaliś my ś wież ym gó rskim powietrzem, nabraliś my pozytywnej energii. Po wypiciu pysznej krymskiej herbaty wró ciliś my tą samą taksó wką z powrotem.
Nasze plany obejmował y ró wnież wizytę w pał acu w Massandrze. Dojechaliś my tam komunikacją miejską . Z przystanku do pał acu był o doś ć daleko, szliś my tą drogą , wspinają c się pod gó rę . Ale to był o warte naszych wysił kó w. Pał ac swoim wyglą dem przypomina bajkową wież ę . Wznosi się na zboczach pasma gó rskiego w ustronnym miejscu. Peł en wdzię ku budynek wień czy dach skierowany do gó ry. Na tarasach pał acu iw jego parku wazony i rzeź by przedstawiają ce greckich bogó w, sfinksy. Pał ac należ ał do Aleksandra III, a nastę pnie Mikoł aja II. Od 1948 r. znajduje się tutaj pań stwowa dacza, w któ rej odpoczywali Stalin, Chruszczow, Breż niew. Pó ź niej w pał acu otwarto muzeum, któ re przypomina przytulny dom rodzinny.
Na terenie pał acu w Massandrze
Ogrody botaniczne Nikitsky. To jeden z najlepszych parkó w na poł udniowym wybrzeż u Krymu. Na jego terenie 40 hektaró w roś nie ponad 19 tysię cy gatunkó w roś lin z cał ego ś wiata. Bilet wstę pu do ogrodu kosztuje 300 rubli (140 UAH) bez zwiedzania. Wcześ niej byliś my w ogrodzie kilka razy, wię c postanowiliś my przejś ć się po nim na wł asną rę kę . Musieliś my wró cić do mapy, aby znaleź ć miejsce, któ re chcieliś my odwiedzić . Najbardziej znanym miejscem w ogrodzie jest basen z turkusową wodą . Kolor nadaje mu pł ytka, z któ rej uł oż ony jest basen. Wznosi się tu takż e postać bogini Flory.
Basen w Nikitskim Ogrodzie Botanicznym
Ogró d zasadzono na miejscu lasu, wię c rosną tu drzewa o tutejszej florze naziemnej, pistacja, dą b. Te drzewa są starsze niż nasadzenia parkowe. Tutaj roś nie jagoda cisu, któ ra ma 500 lat.
W Nikitskim Ogrodzie Botanicznym
Specjalny mikroklimat jest odpowiedni dla rzadkich roś lin. Rosną tu majestatyczne cedry, cyprysy, palmy, figi, potę ż ne jodł y, platany, wznosi się olbrzymi sekwojadendron. W ogrodzie kwitł y ró ż e, któ rych wiele odmian hodowali lokalni hodowcy, zaczę ł y kwitną ć niektó re odmiany chryzantem. Po ogrodzie moż na był o spacerować cał y dzień , delektują c się jego cudownymi aromatami, ale trzeba był o wracać .
W Jał cie odwiedziliś my takż e ś wią tynię Koś cioł a Apostolskiego, któ ra znajduje się przy ulicy Zagorodnaya. Armeń ski nafciarz Ter-Kukasjan zlecił projekt upamię tniają cy przedwcześ nie zmarł ą có rkę Hripsimę . Kompozycja architektoniczna zachwyca sił ą i rozmachem.
Na koniec naszej wycieczki po raz kolejny przeszliś my się wzdł uż nasypu i kupiliś my pamią tki. Nastę pnego dnia wró ciliś my do domu w ten sam sposó b, w jaki przyjechaliś my tutaj. Ż egnaj Krymie! Do zobaczenia wkró tce!