Ogród nad Bugiem
miasto nad Bugiem...
Czytają c duż o o prawdzie w odległ ych krajach i miastach, dziś po raz drugi natkną ł em się na recenzję kogoś , kto jest wł aś cicielem babola. Recenzja nazywał a się „Miasto Prowincjonalne” i odbył a się w Kijowie. Są dzą c już po nazwie, autor nie był zadowolony z naszego kapitał u, za co przedstawił swoje argumenty. Czy ma rację , czy jest winny, wś ciekle zdecydowali uż ytkownicy forum, a ja przeczytał em samą kreację i wszystkie komentarze nagle pomyś lał y o czymś zupeł nie innym. A jeś li napiszesz recenzję o swoim rodzinnym mieś cie tutaj. W najbardziej aktywnym sezonie turystycznym - letnim, postaram się opowiedzieć WAM o WINNYCY TOURIST.
POCHODZENIE NAZWY:
Winnica. Sama nazwa pochodzi od starosł owiań skiego „vyno” – daru. Istnieje jeszcze kilka wersji nazwy „winnica” – destylarnia, w któ rej warzono piwa winne oraz „Vinnichka” – rzeka.
OBIEKTY TURYSTYCZNE.
Każ dy turysta okreś la dla siebie szereg ciekawych obiektó w, któ re chciał by odwiedzić.
Wię c pozwolił em sobie zdefiniować je wedł ug wł asnego gustu.
1. WYSPA KEMPA. Miejsce dla Odessy jest absolutnie wyją tkowe. (poł owa XVI wieku). Uważ ana jest za kolebkę cał ego miasta. To tutaj zbudowano pierwszą kamienną fortecę , z któ rej wyszł a wspó ł czesna Winnica. Co prawda do dziś nie zachował a się ani twierdza, ani zamek litewski. W 2010 roku wł adze miasta podję ł y decyzję o „zalegalizowaniu” tego terenu, czynią c Kempę obszarem ogó lnomiejskim. W Winnicy odbył się otwarty konkurs architektoniczny na „najlepszą koncepcję rozwoju wyspy” TERAZ CZEKAJ
2. FONTANNA ROSHEN. Gł ó wna atrakcja turystyczna miasta, nabrzeż e Roshen ze ś piewają cą fontanną , stał o się ró wnież dobrym są siadem wyspy Kempa. To pię kno nie pozostawi oboję tnym ani dorosł ych, ani dzieci.
Wysokoś ć centralnego strumienia fontanny się ga 60 metró w, frontalny rozrzut wody wynosi 140 metró w, a dzię ki dział aniu 560 potę ż nych lamp podwodnych moż na podziwiać pokaz ś wietlny.
Wyją tkowoś ć fontanny polega na tym, ż e jest wykonana wedł ug tzw. „technologii zimowania”, dzię ki któ rej pł ywają cą platformę moż na opuszczać pod lodem na okres chł odó w. Projektor laserowy wyposaż ony jest w ekran, któ rego podstawą jest mieszanina wodno-powietrzna rozprowadzona na cał ej dł ugoś ci konstrukcji. System ten umoż liwia wyś wietlanie wideo w 3D. Pod wzglę dem parametró w technicznych moż na go poró wnać jedynie ze znaną na cał ym ś wiecie fontanną w Dubaju.
Harmonogram fontanny ROSHEN.
pon 14.00 – do 22.00
wt 18.00-22.00
Poś lubić.14. 00-22.00
czw. 14.00 – do 22.00
pt 14.00 – do 22.00
sob. 12.00 – do 22.00
niedz 12.00 – 22.00
Okres pracy fontanny od 27.04. 2013 - do 26.10. 2013
PROSTA DYNAMIKA fontanny przy akompaniamencie muzyki klasycznej Mozarta (Symfonia nr 40), Glinki Rusł an i Ludmił y, Dziadka do Orzechó w Czajkowskiego, Pory Vyvaldy: Lato, Enya, Brama - dzień . I POP show Elfy ROBOSHEN HISTORIA MUZYKI nowy pokaz laserowy - wieczó r. SZCZEGÓ LNIE PIĘ KNA KOLACJA.
WIĘ KSZOŚ Ć WAŁ Ó W zaró wno w dzień jak i wieczorem oferuje goś ciom mnó stwo rozrywek, dla najmniejszych ROSHEN GORODOK z huś tawkami (WSZYSTKO ZA DARMO) w pobliż u znajdują się kawiarnie i atrakcje (kino 7D, strzelnica 3D, wata cukrowa, auta elektryczne). W cią gu dnia riksze rowerowe wypeł niają nasyp, któ ry moż e lepiej opowiedzieć historię miasta, niż o to tutaj pytam. Dziewczyny w bufiastych sukienkach sprzedają czekoladki i sł odycze, a czasami wydaje się , ż e przenosisz się o kilka stuleci. Zapach parzonej kawy i gorą cej czekolady z czekoladowych fontann...to wszystko kupisz na nabrzeż u, zabierają c ze sobą portfel)))
3. POCIĄ G WYCIECZKOWY.
POMYSŁ „uruchamia” na wzó r pocią g widokowy w Winnicy, ci, któ rzy biegają po ulicach europejskich miast, zostali przyję ci z przytupem, zwł aszcza przez dzieci. Obecnie ten transport został już dostarczony do Winnicy. Pocią g widokowy przeznaczony jest dla 50 pasaż eró w. CENA za bilet dla osoby dorosł ej 30-35 UAH (dokł adnie nie pamię tam), dziecko 25 UAH.
Wedł ug wstę pnych planó w pocią g bę dzie kursował z nabrzeż a Roshen, zatrzymują c się na Placu Niepodległ oś ci, iw przeciwnym kierunku.
4. PIROE MUZEUM-DOLZHIE. Spacer w plenerze z przyjemnoś cią i nie bez korzyś ci bę dzie miał miejsce, jeś li przesią knie Cię cał e znaczenie miejsca, w któ rym powstał a historia chirurgii. Nikoł aj Pirogow to wybitny naukowiec, utalentowany lekarz, wynalazca znieczulenia i chirurgii polowej. Pirogov wynalazł znieczulenie eterem i po raz pierwszy uż ył go podczas wojny na Kaukazie.
Kolejnym wynalazkiem Pirogova, bez któ rego nie moż na sobie wyobrazić dzisiejszej medycyny, jest odlew gipsowy do naprawy zł amań . Niewiele osó b wie, ż e biał y zdezynfekowany fartuch lekarza to znalezisko Pirogova, za któ ry, nawiasem mó wią c, został uznany za szaleń ca, a nawet umieszczony na kilka dni w szpitalu psychiatrycznym.
Ponadto naukowiec wprowadził szereg nowych technik medycznych i metod operacji chirurgicznych.
Struktura muzeum jest jedyna w swoim rodzaju. W centrum kompleksu muzealnego znajduje się dom, w któ rym mieszkał Nikoł aj Pirogow: jest tam obszerna ekspozycja, z któ rej każ da z 12 czę ś ci opowiada o pewnym okresie jego ż ycia i pracy. Szczegó lną uwagę zwraca się na genialne odkrycia naukowca, któ re pomogł y uratować tysią ce ludzkich istnień . W posiadł oś ci moż na zobaczyć biuro, w któ rym pracował Nikoł aj Pirogow, jego rzeczy osobiste, ksią ż ki, narzę dzia chirurgiczne, obrazy.
W pobliż u znajduje się apteka-muzeum, któ re odtwarza wnę trza poczekalni i sali operacyjnej wybitnego chirurga. Oto XIX-wieczne przybory i naczynia apteczne, a takż e zioł a, z któ rych wytwarzano w tym czasie leki. Pirogov wyhodował wiele z nich w swoim przydomowym parku, gdzie, nawiasem mó wią c, posadzone przez niego drzewa są nadal zachowane.
Kolejnym obiektem konglomeratu muzealnego jest koś ció ł ś w. Mikoł aja z grobowcem, w któ rym spoczywa zabalsamowane ciał o wielkiego naukowca. Wbrew powszechnemu przekonaniu to nie on sam chciał ocalić ciał o Pirogowa, ale jego ż ona, któ ra kochał a jego nieś wiadomoś ć.
Godziny otwarcia: od 10.00 do 17.00, dzień wolny - poniedział ek Wejś cie: do muzeum - 12 UAH, do apteki - 5 UAH, do grobu - 7 UAH. Adres: al. Mł odzież , Winnica. Telefon: 043.437 149
5. CIŚ NIENIE WODY. Oryginalna ceglana wież a z czasami, znajdują ca się na deptaku, uważ ana jest za wizytó wkę miasta. Zaprojektowany przez arch. G.
Artynov jako baza wodocią gu miejskiego (bł ę dnie uważ any za wież ę przeciwpoż arową ). W czasie II wojny ś wiatowej sł uż ył jako punkt obserwacyjny dla przebiegu dział ań wojennych na obrzeż ach miasta.
Adres: Winnica, ul. Kozitskogo, 20 +38 (0432.35-35-75.35-30-19) Otwarte: 10:00-17:30, zamknię te - pon.
6. KATEDRA PRZEMIAN. Został zbudowany w XVIII wieku. jako koś ció ł klasztoru dominikanó w.
Obronna, w stylu barokowym, ś wią tynia był a czę ś cią ufortyfikowanego Murowa. W 1832 r. został przekazany pod jurysdykcję duchowień stwa prawosł awnego i konsekrowany jako cerkiew prawosł awna. Do 1991 roku sł uż ył a jako sala muzyki organowej. Teraz pod jurysdykcją patriarchatu metropolitalnego.
Adres. ul. Katedra, 21
7. Koś ció ł „DOM EVANGILIE”. Gł ó wny koś ció ł ewangelicko-chrzcicieli w rejonie Winnicy i ulubione miejsce sesji zdję ciowej nowoż eń có w.
Adres. MAKSIMOWICZ 3a
8. Ruiny siedziby wilkoł akó w. Hitler spę dził.3, 5 miesią ca w 1942 roku w Strizhavka, 8 km od Winnicy.
Był o tu okoł o 80 domó w: domy generał ó w, jadalnia, basen (zachował y się też jego resztki). W czasie odwrotu Niemcy wysadzili wszelką komunikację , a w czasie Zwią zku ogromną iloś cią zniszczyli kwaterę gł ó wną materiał ó w wybuchowych. Z gł ó wnego schronu kompleksu podziemnego, w trakcie któ rego budowy, widocznych z ziemi, zginę ł o, wedł ug ró ż nych szacunkó w, od 4 do 14 tysię cy sowieckich jeń có w wojennych pozostał o niewiele kamieni.
Plac przed Miejskim Komitetem Wykonawczym. Niedawno odrestaurowany, a raczej cał kowicie przerobiony plac jest teraz jasną dekoracją w koronie miasta.
10. ZOO. Zoo w Winnicy stale się rozwija, pozyskują c nowe zwierzę ta i adoptują c naturalną ś ció ł kę . Mimo, ż e ogró d zoologiczny w Winnicy jest najmł odszy na Ukrainie, jego popularnoś ć roś nie, a aranż acja ogrodu zoologicznego się zmienia.
Zapraszam do zabrania ze sobą jedzenia (i nie zapomnij o zwierzę tach) na terenie jest wiele drewnianych domó w i huś tawek, moż na się dobrze bawić , bilet wstę pu to 15 UAH. dla dorosł ych.
Gdzie się zatrzymać
Jedyny pię ciogwiazdkowy hotel Feride w mieś cie jest uważ any za najlepszy pod wzglę dem komfortu i obsł ugi, poziom cen odpowiada - od 1700 hrywien za pokó j. Z bardziej budż etowych, ale godnych pod wzglę dem obsł ugi i jakoś ci mieszkań , należ y zwró cić uwagę na hotele Ritm (od 250 hrywien) i Podole (od 300).
REZULTAT: przyjedź do nas...a moż e znajdziesz swoje miejsca w naszym mieś cie.
BĘ DĄ RADY komu moja historia wyda się przydatna. I pamię taj, nie ma znaczenia, doką d zmierzasz, liczy się nastró j, z jakim się tam wybierasz…
POWODZENIA!