„Penaty ukraińskie”. Kalinowka.

21 Kwiecień 2010 Czas podróży: z 23 Kwiecień 2005 na 23 Kwiecień 2005
Reputacja: +6635.5
Dodaj jako przyjaciela
Napisać list

Tę historię moż na uznać za kontynuację historii wycieczki, któ ra został a pomyś lana jako jednodniowa wizyta w parku Trostyanets, Kaczaniwce i posiadł oś ci Galagana w Sokyryntsi. O Trostyań cu pisał em wcześ niej, ale Kaczaniwka zasł uguje na osobną historię . Dodatkowo chciał em zamieś cić zdję cia zrobione podczas trasy, któ re nie pasował y do ​ ​ historii Trostyanets. W zwią zku z tym. Wspó ł cześ ni nazywali raj Kaczaniwka lub „Eden”. Nazywa się go ró wnież „ukraiń skimi penatami”, prawdopodobnie przez analogię do bardziej znanego mają tku I. Repina „Penates” w miejscowoś ci Kuokkala (obecnie Repino), niedaleko Petersburga. Chociaż , jeś li się nad tym zastanowić , przenió sł się tam w 1903 roku i dopiero potem stał o się miejscem, w któ rym „wszyscy tu byli”, a Kaczaniwka był a takim miejscem duż o wcześ niej. Moż e Kaczaniwka stał a się pierwowzorem organizacji ż ycia „kulturalnego” w „Penatach” Repina? Oto fakty historyczne o Kaczaniwce: od 1771 do 1808 roku.

Kaczaniwka należ ał a do feldmarszał ka hrabiego P. Rumiancewa-Zadounajskiego i jego syna. Od 1824 do 1866 r. mają tek należ ał do rodziny mecenasó w Tarnowskich. Nastę pnie przez 20 lat i do rewolucji 1917 r. Kaczaniwka był a konsekwentnie wł asnoś cią producentó w cukru Charitonenko, ksią ż ą t Urusow, Oliv. Jednak rozkwit "Kaczaniwki" wią ż e się z wysił kami rodu Tarnowskich - szlachty, któ ra wedł ug oficjalnych informacji był a potomkami rodu hrabiowskiego. Jednak publicysta Oles Buzina uważ a inaczej i napisał bardzo ciekawy esej o Tarnowskim i Kaczaniwce, zatytuł owany „Tarnowskie: kulturalne rozrywki dawnych „nowych Ukraiń có w”, Kaczaniwka był a najwię kszym mają tkiem na Lewym Brzegu Ukrainy. Osiedle sł ynę ł o z goś cinnoś ci i goś cinnoś ci Tarnowskich, był o przesią knię te „aromatem sztuki” i nadal czuje, ż e to miejsce jest wyją tkowe, peł ne legend i pię kna.


Z tego miejsca Gogol, Glinka, Perlin, Repin, Vrubel i Sierow schwytali i zaszczycili zaszczyt przebywania tutaj. Przyjeż dż ali tu i mieszkali przez dł ugi czas muzycy, artyś ci, pisarze i poeci. Szewczenko, Marko Wowczok, Gulak-Artemowski, artyś ci Ge, bracia Makiwski, Wrubel, Dobuż yń ski, Pietrow-Wodkin, naukowcy Mychajł o Maksymowicz, Dmytro Jawornycki odwiedzili Kaczaniwkę . Legenda gł osi (a moż e to prawdziwy dowó d), ż e to wł aś nie tutaj Glinka napisał a fragmenty opery „Rusł an i Ludmił a”, romanse „Nie ć wierka sł owik” i „Wiatr na polu bardzo gł oś no” sł owami poeta Wiktor Zabila i Gogol po raz pierwszy przeczytali „Mał ż eń stwo”. Inna legenda mó wi, ż e Tarasa Bulbę po raz pierwszy odczytano na gł os w Kaczaniwce, prawdopodobnie w salonie pał acu ...Moż na ś miał o powiedzieć , ż e to tutaj Ilya Repin pracował nad obrazem „Kozacy piszą list do tureckiego suł tana” , a wł aś ciciel pozował mu (art.

Tarnowski Jr. na tym zdję ciu w postaci szlachcica w wysokim czarnym tacie z profilu). VV Tarnovsky Jr. jest ró wnież przedstawiony na portrecie dzieł a I. Repina, znanego jako „Hetman”. Ten Wasilij Wasiljewicz jest prawdopodobnie najbardziej znanym i interesują cym z dynastii. Znany mił oś nik ż ycia, kolekcjoner, któ ry nie stroni od podró bek. A teraz jego kolekcja „Antykó w kozackich” znajduje się w Muzeum Czernihowskim. Wró ć my jednak do posiadł oś ci. Aby zrozumieć , ż e jest to miejsce wyją tkowe, należ y przytoczyć odę skomponowaną przez Glinkę , Markevicha i Sternberga na cześ ć wł aś ciciela domu: Poezja wita Cię Harmonią uczuć ! Dzię kuję sztuce i jasnemu malowaniu ś wiatł a ...

A wiersze, któ re prawie uzupeł niają Kobzar, poś wię cone có rce wł aś ciciela, Natalii Tarnowskiej (w któ rej zakochał się Szewczenko), są ró wnież bardzo odkrywcze: „Wielka Mę czenniku Chrzestna! Jesteś gł upi i gł upi! Dorastał a w wesoł ym raju, rozkwitał a na ró ż owo, a nie dojrzał a w czerwonym raju… „Cudowne, niebiań skie miejsce, pomnik„ walecznych czasó w ”i prawdziwego„ dobrego ż ycia ”… Niewiele już został o , ale został y! I wraca do zdrowia, wię c jest na co popatrzeć i gdzie wę drować ! Do dziś pał ac, altana M. Glinki, koś ció ł ś w. Jerzego, romantyczne ruiny – dziwaczne labirynty. Pusta Studnia z mostem powietrznym, stromym wzgó rzem Mił oś ci, ś wierkiem zasadzonym w XIX wieku, od któ rego odchodzi pię ć alejek. Ogó lnie: zespó ł Kachaniv to jeden z najjaś niejszych przykł adó w architektury dworskiej, powstał ej w najlepszych tradycjach ś wiatowej sztuki pał acowo-parkowej.

Koniecznie odwiedź cie go, przespacerujcie się po parku i pał acu, nabierzcie wraż eń z „rajskiego ż ycia”, jakie był o i moż e być … Przy odrobinie szczę ś cia moż na spotkać się na zauł kach park i duch - VV Tarnovsky Jr. Straszny? Nie? Nastę pnie specjalnie dla kobiet informacje. Jak wspominał historyk Jawornicki o tym patronie: „Czy był a to pię kna i gię tka dama, czy zwykł y sandał , dwadzieś cia mil wokó ł Kaczaniwki, mó wiono, ż e nie był o takiej pię knej dziewczyny, któ ra nie był aby w rę kach pana Tarnowskiego”. Wię c jak? Prawdopodobnie jego potomkowie pozostali w tych miejscach...Tu trzeba jechać z noclegiem i nagle! : ). Byliś my w Kaczaniwce niedł ugo, bo wycieczka (impreza firmowa z rodzinami) autobusem Trostyanets-Kaczaniwka-Sokyryntsi był a przewidziana na jeden dzień.


Do Sokyrynki niestety nie dotarliś my… Po Kaczaniwce i wszystkich opowieś ciach o „rajskim ż yciu” zafascynował y nas imprezy firmowe w naturze… Skoro wszystko poszł o bez noclegu, nie mogę nic polecić , poza tym, ż e trzeba uważ ać noclegu z wyprzedzeniem (jeś li chcecie zostać ) aby mieć wię cej czasu na "odpoczynek" (co ciekawe : ): ) i zwiedzanie. To ż art – powierzchnia 732 hektaró w, gdzie wię kszoś ć to las z wydeptanymi ś cież kami, a jedna pią ta powierzchni – jezioro, w któ rym powinny być ł abę dzie (nie widzieliś my ich). Wydaje się , ż e w skrzydle pał acu moż na spę dzić noc, ale bez wię kszej wygody. Najlepiej dowiedzieć się wcześ niej - Internet jest do Twojej dyspozycji. Dokł adnie jeden - Kachanivka Dentropark, poł oż ony zaledwie 180 km od Kijowa. Przebieg trasy: Kijó w-Pryluky - 120 km, Pryluki-Sokyryntsi - 33 km, Sokyryntsi-Trostyanets - 9 km, Trostyanets-Kachaniwka - 5 km. Drogi są okresowo „straszne”, ale moż na jeź dzić.

Osiedle przyjmuje codziennie od 9:00 do 18:00. Bilet wstę pu kosztuje 3 hrywny! Wycieczka w grupie kosztuje 8 hrywien za osobę , a za osobę - 40 hrywien. Wię c nie odmawiaj sobie przyjemnoś ci - wybierz się na ekonomiczną mini-wycieczkę na weekend! Potrzebujesz trampek, kanapek i wody. Resztę moż na kupić , jeś li pojawi się taka chę ć . : ) I postaraj się nie zapomnieć o zwiedzeniu (jeś li masz czas) okolicznych atrakcji: Trostyanets, Sokyryntsi, Density. Zdję cia Kaczaniwki są zał ą czone dla jasnoś ci. Postaram się je przedstawić w odpowiedniej kolejnoś ci, jeś li moderator pozwoli. : )

Tłumaczone automatycznie z języka ukraińskiego. Zobacz oryginał
Aby dodać lub usunąć zdjęcia w relacji, przejdź do album z tą historią
Дорожка парка на которой можно встретить призрака
Часть Георгиевской церкви
Колокола (звоны) Георгиевской  церкви
Дорожка за церковью и вид на ланы
Парк и часть озера
Флигель около дворца
Дорожка по парку к имению
Вид из дворца на Майорский пруд
Интерьер Качановки
То немногое, что осталось из мебилировки имения
Часть комнаты
Парадная столовая, где родились звуки «Руслана и Людмилы»
Дворец в Качановке
Вид на дворец Тарновских
Вход во дворец-музей
Башенка дворца
Статуя
Так снаружи выглядит комната