Czarnogóra – perełka Bałkanów

21 Czerwiec 2012 Czas podróży: z 17 Lipiec 2007 na 22 Sierpień 2007
Reputacja: +4970
Dodaj jako przyjaciela
Napisać list

„W momencie narodzin naszej planety

najpię kniejsze ze spotkań na ziemi i

morze wystą pił o w Czarnogó rze...

Kiedy posiano perł y natury, cał a garstka spadł a na tę ziemię …”

(Lord Byron)

Bardzo pię kny kraj, prawie cał e jego terytorium jest pod ochroną UNESCO! Oto najczystsze wybrzeż e Adriatyku, plaż e z piaskiem i bardzo mał ymi kamykami (tu nazywają to „kaszą gryczaną ”), przyjaź ni ludzie. Przyroda Czarnogó ry jest czę sto poró wnywana do Szwajcarii – te same czyste jeziora, zielone gó ry, gó rskie rzeki z wodospadami i pstrą gi, tylko szwajcarskie pię knoś ci kosztują co najmniej dwa razy wię cej.

O dwó ch stolicach

Opowieś ć o jednym z najmł odszych pań stw ś wiata zacznę od stolic: nowoczesnej stolicy Podgoricy i starej stolicy Cetinje, gdyż dzieli je tylko 30 km. To niesamowite, ż e w tym mał ym kraju o powierzchni 14 tysię cy metró w kwadratowych. km i 650 tys. mieszkań có w, dwie stolice.


Zgodnie z art. 7 konstytucji kraju oficjalną stolicą Czarnogó ry jest miasto Cetinje. Jednak wię kszoś ć instytucji rzą dowych, w tym rzą d i Skupsztina (parlament) oraz Są d Najwyż szy, znajduje się w Podgoricy, któ ra jest okreś lona przez czarnogó rską konstytucję jako „gł ó wne miasto”.

Podgorica jest centrum administracyjnym gminy o tej samej nazwie, najwię kszym miastem Czarnogó ry i jej stolicą biznesu.

Podgorica poł oż ona jest u zbiegu rzek, w ż yznej dolinie, na pł askim terenie (co nie jest zbyt typowe dla Czarnogó ry). Miasto zawdzię cza swoją nazwę kilku niskim wzgó rzom, któ re wznoszą się w jego historycznym centrum, z któ rych najwię ksze nazywa się Goritsa.

Pierwsza wzmianka o nazwie Podgorica pochodzi z 1326 r. w dokumentach są dowych z archiwum Kotor. Miasto był o bogate, ponieważ odbywał się przez nie handel mię dzy Dubrownikiem a Serbią , któ ry w tamtych czasach był bardzo ruchliwy.

W 1474 r. Turcy zaję li Podgoricę , w jej obecnym miejscu poł oż yli jej architektoniczne podwaliny. W 1878 roku decyzją Kongresu Berliń skiego Czarnogó ra został a uznana za suwerenne księ stwo, a Podgorica stał a się czę ś cią nowego pań stwa. Był to koniec czterech wiekó w tureckich rzą dó w i począ tek nowej ery w historii miasta i cał ej Czarnogó ry.

W czasie II wojny ś wiatowej Podgorica był a ostrzeliwana ponad 70 razy i doszczę tnie zniszczona. Zginę ł o ponad 4100 mieszkań có w. 19 grudnia 1944 miasto został o wyzwolone. Po wyzwoleniu rozpoczę to odbudowę miasta w stylu architektury sowieckiej, z „pudeł kami” bez twarzy. Wię kszoś ć budynkó w na prawym brzegu rzeki Moraca został a zbudowana w tym duchu. Nawet w starej czę ś ci miasta niektó re obszary został y zabudowane takimi domami.

13 lipca 1946, pod nową nazwą Titograd (na cześ ć marszał ka Tito), miasto stał o się stolicą Socjalistycznej Republiki Czarnogó ry.

Od tego czasu miasto cał kowicie się zmienił o. Wybudowano nowoczesne drogi i lotnisko. 2 kwietnia 1992 roku miastu przywró cono historyczną nazwę Podgorica.


Obecnie jest najwię kszym miastem w kraju (170 tys. mieszkań có w), gł ó wnym wę zł em komunikacyjnym, oś rodkiem gospodarczym, administracyjnym i naukowym. Linia kolejowa Bar-Belgrad, autostrady z wybrzeż a do Belgradu i Sarajewa przechodzą przez Podgoricę . Mię dzynarodowy port lotniczy ł ą czy Czarnogó rę z wieloma miastami europejskimi (Paryż , Zurych, Wiedeń , Lublana, Moskwa, Rzym itp. ).

Gł ó wnymi zabytkami kulturalnymi i historycznymi są : wykopaliska staroż ytnego Doclea (jest tu takż e bazylika i koś ció ł z podstawą w kształ cie tró jliś ci - VI wiek); koś ció ł ś w. Jerzego pod Gó rą Gorica (IX-XI w. ), stary most Wezyra i wież a Sachat (XVIII w. ). Z czasó w dynastii Petrović -Njegoš zachował się pał ac kró la Nikoli (1891).

Podgorica nie jest pamię tana z niczego szczegó lnego: nowoczesny wyglą d Podgoricy ukształ tował się w latach 50. XX wieku, ponieważ podczas II wojny ś wiatowej miasto został o prawie zniszczone. Zachował o się tylko kilka zabytkó w, ś wiadczą cych o waż nym miejscu tego miasta w historii Czarnogó ry, dlatego omijają je trasy wycieczkowe. Podobał o mi się , ż e miasto leż y nad brzegiem pię knej gó rskiej rzeki Morac, przez któ rą niedawno przerzucono Most Milenijny.

O wiele bardziej pamię tam i podobał o mi się Cetinje – miasto malowniczo poł oż one na szerokim polu Cetinje, otoczone malowniczymi gó rami krasowymi, jakby gł ó wna „kró lewska perł a” Czarnogó ry czaił a się w dziwacznej muszli. Jest to miasto u podnó ż a gó ry Lovcen z niską zabudową i bardzo duż ą koncentracją duchowoś ci.


Powstanie Cetinje był o spowodowane warunkami historycznymi, politycznymi i gospodarczymi XV wieku. Natarcie tureckich zdobywcó w zmusił o wł adcę Zeta Ivana Chernojevicia do przeniesienia stolicy z ufortyfikowanego miasta Zabljak Chernojević w nowe miejsce - w 1475 roku w Obodzie, a wkró tce potem u podnó ż a gó ry Lovcen. W 1482 r. w dolinie Cetinje znajdował się dwó r Czernojević , a dwa lata pó ź niej powstał klasztor Cetinje, któ ry stał się rezydencją metropolity Zeta. Tak powstał o miasto, któ re swoją nazwę wzię ł o od przepł ywają cej przez dolinę rzeki Cetina i stał o się ś wieckim i duchowym centrum Czarnogó ry. To jeden z powodó w, dla któ rych Cetinje jest oficjalną stolicą Czarnogó ry, a nie Podgoricy, któ ra przewyż sza ją pod wzglę dem ludnoś ci i potencjał u gospodarczego. Ze wzglę du na bohaterski opó r wobec cią gł ych wkroczeń Imperium Osmań skiego Cetinje zyskał przydomek „Serbska Sparta”.

Oto Pał ac Prezydencki.

Miasto do dziś sł ynie z klasztoru Narodzenia Najś wię tszej Bogurodzicy, w któ rym znajduje się czą stka Krzyż a Ś wię tego i prawa rę ka Jana Chrzciciela, któ ry ochrzcił Jezusa Chrystusa.

Po I wojnie ś wiatowej, kiedy Czarnogó ra stał a się czę ś cią Kró lestwa Serbó w, Chorwató w i Sł oweń có w, Cetinje znacznie rozrosł a się terytorialnie. Ale kiedy po zakoń czeniu II wojny ś wiatowej parlament Czarnogó ry przenió sł stolicę do Titogradu 13 lipca 1946 r. , miasto wkroczył o w okres przedł uż ają cego się kryzysu. W 2006 roku Czarnogó ra odzyskał a niepodległ oś ć . Od tego momentu rozpoczyna się nowy okres w historii miasta.

Herceg Novi – miasto sł oń ca i kwiató w

Na pó ł noc kraju wjeż dż amy od strony Chorwacji. Niedawno był y to czę ś ci jednego kraju zwanego Jugosł awią , a teraz mię dzy krajami jest granica i posterunek graniczny.

Pierwszym miastem jest bardzo mał e Igalo, któ re uważ ane jest za najwię kszy oś rodek terapii falowej i medycyny prewencyjnej w Europie, gdzie z powodzeniem leczy się reumatyzm i artretyzm, osteoporozę i choroby kardiologiczne. Dosł ownie ł ą czy się z siedmiokilometrowym Bulwarem Siedmiu Danitó w z licznymi restauracjami, kawiarniami i sklepami, ł ą czą c Igalo z Herceg Novi, gł ó wnym oś rodkiem turystycznym liczą cym 4.000 mieszkań có w. Zatrzymujemy się w dobrym 4* hotelu Sun Resort, skł adają cym się z wież owcó w i mał ych ł adnych bungalowó w, poł oż onych na wybrzeż u.

Rano rozpoczynamy poznawanie miasta, zwanego „Ogrodem Botanicznym Czarnogó ry” ze wzglę du na obfitoś ć i ró ż norodnoś ć roś linnoś ci.


W luksusowym parku miejskim spotykamy się z okoł o stu gatunkami roś lin subtropikalnych i tropikalnych, a takż e wieloma ró ż nymi odmianami mimozy, na cześ ć któ rych pod koniec lutego spę dzimy zimę i otwieramy nowy sezon, odbywa się festiwal. Herceg Novi to miasto sł oń ca i wiatru. Przez sześ ć wiekó w zachował o się miasto Herceg Novi, wzniesione naprzeciwko wejś cia do Zatoki Kotorskiej nad Adriatykiem, muró w twierdz Mara, Cytadeli, Szpanskiej i wież y Kanili. Miasto był o budowane od XIV do XVII wieku. Ostatecznie mury miasta został y pokryte egzotyczną roś linnoś cią . Przez sześ ć wiekó w marynarze przywozili z odległ ych wę dró wek nasiona i sadzonki ró ż nych roś lin.

Odwiedzamy stare miasto, poł oż one pomię dzy dwiema fortecami (Spagnola i Cytadela), któ re jest prawdziwą skarbnicą dziedzictwa artystycznego i kulturowego.

Kotor, Perast, Zatoka Kotorska i Koś ció ł NMP na Rafie

Zatoka Kotorska to miejsce oszał amiają co pię kna, starannie strzeż one przez otaczają ce gó ry i wzgó rza, niesamowita i urocza oaza, w któ rej kwitną pię kne oleandry i delikatne mimozy, owocują kiwi i granaty oraz, oczywiś cie, czuć niezmienne ś ró dziemnomorskie palmy i agawy jak mistrz.

Zatoka Kotorska to miejsce, o któ rym Bernard Shaw napisał do swojej ż ony: „Pozdrowienia z najpię kniejszego zaką tka cał ego ś wiata”. Zatoka Kotorska to najwię kszy i najpię kniejszy fiord, któ ry wcina się w lą d na 28 kilometró w. Ta zatoka zawsze był a schronieniem dla ż eglarzy, gdzie ukrywali swoje statki przed sztormami i sztormami na peł nym morzu.

Ś redniowieczne miasta poł oż one nad brzegami zatoki przypominają kolorowe ilustracje do bajek i legend o dzielnych ż eglarzach.

Wybieramy się na wycieczkę , któ ra obejmuje wizytę w wyją tkowym mieś cie Kotor, któ rego stare centrum wpisane jest na Listę Ś wiatowego Dziedzictwa UNESCO, a wznoszą ce się mury twierdzy pobudzają wyobraź nię … Zwiedzamy Katedrę ś w. Tryfon z XII wieku, któ ry jest symbolem miasta.

Z Kotoru przenosimy się do miasta Perast, dosł ownie wciś nię tego mię dzy gó ry a zatokę . Z morza moż na zobaczyć pię kną panoramę Perastu z wysoką dzwonnicą.

Naprzeciw Perastu znajdują się dwie sztuczne wyspy i ł odzią przenosimy się na wyspę Gospa od Shkrpela, gdzie znajduje się najpię kniejszy koś ció ł „Dziewicy na Rafie”, z muzeum „szczerych daró w”, gdzie wszystko tchnie staroż ytnoś cią , pię knem i czcią...

Inna sztuczna wyspa ś w. Jerzego, któ ra jest wł asnoś cią prywatną , jest ró wnież wyraź nie widoczna z wyspy.

Po wspaniał ej wycieczce, z najwię kszą przyjemnoś cią odpoczywamy nad brzegiem zatoki i pł ywamy w jej ciepł ych, przejrzystych wodach, wcią ż od nowa podziwiają c przepię kny krajobraz.


Klasztor Moraca

Udajemy się w gł ą b kontynentalnej czę ś ci Czarnogó ry do kanionu rzeki Moraca. Klasztor Moraca, zał oż ony w 1252 roku, jest nadal czynny, poł oż ony na prawym brzegu kanionu Moraca, na naturalnym pł askowyż u w malowniczym gó rzystym terenie. Kompleks klasztorny skł ada się z duż ego koś cioł a katedralnego pod wezwaniem Wniebowzię cia Najś wię tszej Marii Panny, mał ego koś cioł a ś w. Mikoł aja i kilku budynkó w z celami klasztornymi.

Mur klasztorny wykonany jest z surowego kamienia. Ś cież ki są ró wnież wył oż one kamieniem. Do ś rodka prowadzą charakterystyczne bramy ł ukowe. A w klasztorze - duż o kwiató w. Wyglą d katedry jest doś ć prosty, a nawet ascetyczny, ale z nawią zką rekompensuje to wnę trze ś wią tyni, któ re jest bogato zdobione freskami.

Niestety z pierwotnego obrazu pozostał tylko jeden fragment - reszta zaginę ł a w czasie, gdy ś wią tynia był a stoł em bez dachu. Ale już z tego fragmentu moż na docenić sztukę artystó w XIII wieku.

Odpocznij na Riwierze Budva

Jedziemy z Podgoricy na wybrzeż e Adriatyku jedyną drogą , malowniczo wiją cą się po gó rskich serpentynach. Nastę pnie korzystamy z usł ug najdł uż szego tunelu w Czarnogó rze Sozina, otwartego w 2005 roku, o dł ugoś ci 4189 metró w. Tunel został zbudowany w celu skró cenia drogi z Podgoricy do poł udniowej czę ś ci wybrzeż a (Bar, Ulcinj, Budva). Teraz w tym kierunku tunel oszczę dza okoł o 22 km, a biorą c pod uwagę duż ą prę dkoś ć ruchu, oszczę dza ró wnież duż o czasu. Stara droga z Podgoricy na wybrzeż e, któ ra prowadzi do Petrovaca, jest do dziś utrzymana w dobrym stanie. Pod wzglę dem przebiegu droga z Budvy do Podgoricy jest prawie taka sama przez tunel i przez przeł ę cz.

Ale są bardziej bezpoś rednie i wygodniejsze drogi przez tunel, a przez przeł ę cz prowadzi krę ta serpentyna. Ale oferuje pię kne widoki zaró wno na wybrzeż e, jak i na Jezioro Szkoderskie.


Wyjeż dż amy na Riwierę Budva, spotykamy Morze Adriatyckie. Oglą damy o zmierzchu, jak pł oną gó ry, a raczej drzewa w gó rach (przez kilka dni na plaż y bę dziemy obserwować , jak piloci samolotó w gasili poż ary, któ re powstał y z powodu bardzo upalnego lata). Riwiera Budva, któ ra jest bardzo popularna, zaczyna się w przytulnym miasteczku Petrovac i zajmuje centralną czę ś ć czarnogó rskiego wybrzeż a. To jedno z najbardziej sł onecznych miejsc nad Adriatykiem iw Europie. Zatrzymujemy się w willi „ACD” we wsi Rafailovichi, któ ra jest szczegó lnie popularna wś ró d turystó w jako kolebka komfortu, spokoju, wspaniał ych krajobrazó w oraz aktywnego i ciekawego wypoczynku.

Rafailovici to mał a, ale bardzo malownicza wioska rybacka poł oż ona nad brzegiem morza na obrzeż ach sł ynnego kurortu Becici (1.5 km). Bliskoś ć morza, moż liwoś ć spaceru po niesamowitej urodzie nadmorskiego bulwaru do Budvy - to wszystko przycią ga tutaj wczasowiczó w.

Hotele poł oż one bezpoś rednio na wybrzeż u, bardzo przytulne i wygodne. Wzdł uż plaż y znajdują się ró ż ne kawiarnie i restauracje. Najbardziej popularna wś ró d turystó w jest restauracja morska „Trzej rybacy”. W pobliż u oś rodka znajdują się kompleksy sportowe, place zabaw i korty tenisowe, gdzie moż na uprawiać ró ż ne sporty. Do Budvy dojeż dż amy specjalną turystyczną kolejką drogową (2 euro), któ ra zatrzymuje się w pobliż u każ dego hotelu. Niektó rzy z nas robią promenadę do Budvy wzdł uż wybrzeż a.

Budva jest gł ó wnym oś rodkiem turystycznym kraju.

Jest tu prawie wszystko: dyskoteki, wiele restauracji i baró w, kasyna, boiska sportowe, korty tenisowe. To miejsce idealne dla mił oś nikó w aktywnego i wesoł ego wypoczynku, ż ycie nie zatrzymuje się tu ani na chwilę , ulice miasta nigdy nie są puste. Miasto jest jak rajski park, w któ rym znajdują się ró ż ne roś liny subtropikalne.

Staroż ytne miasto, z wą skimi uliczkami i mał ymi placami, licznymi kawiarniami, restauracjami i sklepami, otoczone jest murami twierdzy z bramami miejskimi w kierunku morza i wybrzeż a.

Z okresu iliryjskiego zachował a się legenda, ż e ​ ​ Budvę zał oż ył fenicki bohater Kadmo, któ ry po wygnaniu z Teby znalazł tu schronienie wraz ze swoją ż oną Harmonią . W okresie od 1442 do 1797 Budva należ ał a do Republiki Weneckiej, a nastę pnie, z kró tkimi przerwami, do Austrii, aż do 1918, po czym stał a się czę ś cią Czarnogó ry.


Jedną z atrakcji starej Budvy jest kamienny stó ł i krzesł o, latem odbywają się tam festiwale, a siedzą c przy tych „meblach” poeci czytają swoje dzieł a. W lipcu-sierpniu staroż ytna twierdza Cytadela, któ ra ró wnież znajduje się na starym mieś cie, staje się sceną dla wystę pó w zespoł ó w teatralnych z Serbii i Czarnogó ry, a takż e z innych krajó w. Odbywa się tu ró wnież coroczny festiwal Grad-Theatre.

9 km (lub 15 minut jazdy) na wschó d od Budvy znajduje się mał a wyspa Sveti Stefan - najwię ksza perł a w naszyjniku Riwiery Budva, wizytó wka Czarnogó ry. Zbudowane w XV wieku na skalistej wyspie jako schronienie dla miejscowej ludnoś ci w obliczu tureckiego zagroż enia, pierwsze wzmianki o warownym mieś cie pochodzą z 1442 roku. Osada został a nazwana na cześ ć koś cioł a pod wezwaniem ś w. Szczepana, któ ry znajduje się na najwyż szym punkcie klifu. Opró cz tego są jeszcze dwa koś cioł y.

Jeszcze 50 lat temu na skalistej wyspie istniał a zwykł a wioska rybacka z 80 parterowymi domami i dział ają cą cerkwią . W 1957 r. ś w. Szczepan zamienił się w miasto hotelowe. Do dziś zachował a się wyją tkowa architektura ś w. Szczepana – pierwotny wyglą d domó w, muró w twierdzy i wą skich uliczek. Wyspa ś w. Szczepana sł ynie z niezwykł ej plaż y ż wirowej z ró ż owym piaskiem. Obecnie oś rodek ł ą czy w sobie hotel "Saint Stefan" i wioskę St. Stefan, zabudowaną prywatnymi willami wysokiej kategorii, wyspa jest poł ą czona z lą dem przesmykiem. Wyrazistoś ć i oryginalnoś ć otoczenia architektonicznego podkreś lają szczegó lne pię kno i niezwykł y wyglą d wyspy.

Przyjezdni turyś ci powszechnie uważ ają , ż e wyspa Sveti Stefan jest kopią Monte Carlo w Czarnogó rze. Rozwiną ł się ze wzglę du na wysoki komfort, a co za tym idzie, drogie ż ycie w nich.

Bajeczna wyspa ś w. Wyspa jest dosł ownie pogrą ż ona w zieleni. Jest peł na kamiennych ś cież ek, schodó w, tuneli i zacienionych ogrodó w, któ re nadają wyspie wyją tkowego uroku.

Znajomoś ć wyspy zaczynamy od tarasu widokowego w drodze z Budvy, gdzie robimy pierwsze zdję cia wyspy. Dachy w kolorze czerwono-brą zowym poł ą czone są ze ś wiatem lą dowym wą ską ś cież ką - piaszczystym przesmykiem, pomieszanym z szarymi kamieniami i zielenią , tworzą c monolityczną cał oś ć . Ze wszystkich stron wyspa Sveti Stefan otacza Morze Adriatyckie i nadaje cał oś ci cał oś ci obrazu.


Kurort odwiedził o wiele osobistoś ci, w tym kró lowa Anglii Elż bieta II, kró lowa Holandii Krystyna, kosmonauta Gagarin, sł ynna aktorka Marina Vladi, reż yser Siergiej Bondarczuk i wielu innych. Tutaj goś cie znajdują niepowtarzalną okazję do wypoczynku wś ró d bajecznych krajobrazó w na ró ż owej plaż y.

Klasztor Ostrog

Na wł asną rę kę wybrał a się na wycieczkę do Cetinje i klasztoru Ostrog, korzystają c z usł ug regularnego autobusu Herceg Novi - Niksic, któ rego trasa przebiegał a przez Zatokę Kotorską oraz dwie stolice kraju, Cetinje i Podgorica. Podzielę się swoimi wraż eniami. Z dworca autobusowego miasta Herceg Novi, zgodnie z planem, kupiwszy bilet za 10 euro i wsiadają c do pustego duż ego, wygodnego autobusu (opró cz mnie był jeszcze jeden pasaż er), wybrał em się na wycieczkę obejmują cą prawie cał e centrum czę ś ć kraju.

Przed Kotorem usiadł o z nami jeszcze kilku pasaż eró w. Przy wejś ciu do autobusu każ dy z nich wymienił pozdrowienia z kierowcą Slavko, widać , ż e wszyscy dobrze się znali i szanowali. Na dworcach w miastach pasaż erom tranzytowym lepiej nie wysiadać z autobusu ani nie oddalać się od niego, ponieważ nie moż na wejś ć do budynku dworca autobusowego lub wyjechać z miasta bez biletu wskazują cego ten dworzec. Na stacjach kierowca musi oznaczyć kartę trasy, a bilety pasaż eró w został y sprawdzone. Tak ś cisł a kontrola przestrzegania rozkł adu jazdy i przewozu pasaż eró w jest obowią zkowa dla wszystkich prywatnych przewoź nikó w. Jednocześ nie mię dzy kontrolerami a kierowcą panuje przyjazna atmosfera. Widzą c mnie jako zagranicznego turystę , pasaż erowie autobusó w pytają ską d jestem i doką d jadę . Chę tnie też odpowiadają na moje pytania, pró bują mnie czymś potraktować . Generalnie podczas cał ej podró ż y tym i innymi autobusami panował a przyjazna atmosfera.

Na szczę ś cie Czarnogó rcy to Sł owianie i dlatego praktycznie nie był o trudnoś ci w komunikacji. Od komunikacji z kierowcami i pasaż erami moja opinia o Czarnogó rze jako goś cinnych, przyjaznych i bardzo przyjaznych ludziach umocnił a się jeszcze bardziej, pozwolił a mi lepiej poznać i poczuć ten kraj i jego mieszkań có w.


Teraz bezpoś rednio o celach wyjazdó w. O stolicach już mó wił em, ale o zwiedzeniu klasztoru Ostroh skupię się bardziej szczegó ł owo, bo to ś wię te miejsce zasł uguje na szczegó lną uwagę.

Klasztor Ostrog – funkcjonują cy klasztor prawosł awny, wykuty w skale wysoko w gó rach na wysokoś ci 950 m n. p. m. w XVII wieku, znajduje się przy drodze pomię dzy miastami Podgorica – Niksic. Jest dobrze widoczny z daleka o każ dej porze dnia i po raz pierwszy zwró cił moją uwagę podczas mojej pierwszej podró ż y na wybrzeż e Adriatyku.

Potem, opró cz tego wykutego w skale klasztoru, uderzył a mnie też w to miejsce kolej z przejeż dż ają cym pocią giem pasaż erskim „Belgrad-Bar”, uł oż ona wś ró d stromych skał . To był y niezapomniane pierwsze wraż enia z tego niezwykle pię knego kraju, któ re sprawił y, ż e na pewno chciał em odwiedzić te miejsca. Ostatni odcinek drogi do klasztoru biegnie serpentynami i wysiadają c z autobusu, wsiadam do samochodu osobowego lokalnego „taksó wkarza” czekają cego na turystó w, któ ry stał się moim przewodnikiem po klasztorze, a takż e chę tnie o nim opowiadał . ż ycie mieszkań có w. Pierwsze wraż enie, jakie odczuwa podró ż nik, to fakt, ż e klasztor dosł ownie wisi w powietrzu. Przypominam sobie sł owa nieznanego autora:

Jak orzeł szybują cy na niebie

Biał e skrzydł a szeroko rozpostarte

Klasztor na szczycie gó ry

Jasny symbol duchowej wiary...

Czarnogó rska czę ś ć jeziora z pasem przybrzeż nym jest jednym z czterech parkó w narodowych kraju. Niektó rzy przedstawiciele flory i fauny ż yją cej w jeziorze wystę pują tylko tutaj, np. pelikan kę dzierzawy i ż aba zielona.

Wykonujemy rejs statkiem po Jeziorze Szkoderskim z postojami na ką piel. Na terenie wioski rybackiej Karić , w otoczeniu bujnej roś linnoś ci, urzą dzono piknik z tradycyjnymi czarnogó rskimi potrawami, takimi jak rybna czorba, wę dzony karp i oczywiś cie doskonał e czerwone wino. Przyjemny pobyt na ł onie spokojnej i cudownej przyrody pozostawił dobre wraż enie.

O kraju, jego historii i ludziach


Plemiona sł owiań skie - przodkowie wspó ł czesnych Czarnogó rcó w - w VII wieku zasiedlił y czę ś ć Bał kanó w, któ ra od IV wieku był a uważ ana przez Cesarstwo Wschodniorzymskie i nosił a wó wczas nazwę Dioklea (lub Dukla). Etnicznie byli blisko plemion Serbó w ż yją cych w rejonie Raski.

Ró ż nice tł umaczono izolacją (zwią zaną z warunkami naturalnymi) i orientacją na hodowlę bydł a (w przeciwień stwie do serbskich rolnikó w). W IX w. mieszkań cy Dukli (zwanej w XII w. Zetą ) wraz z mieszkań cami Raski przyję li chrześ cijań stwo z Bizancjum, a wraz z nim cyrylicę . W XI wieku terytorium Czarnogó ry znalazł o się pod panowaniem Bizancjum, ale wkró tce nie tylko wyzwolił o się spod podległ oś ć , ale takż e znacznie powię kszył o swoje terytorium. W XIII wieku Czarnogó ra był a czę ś cią Serbii, a w XIV wieku stał a się niepodległ ym pań stwem, pod koniec stulecia obowią zuje ró wnież pierwsza wzmianka o etnonimie „Czarnogó ry” (wł asne imię – tsrnogortsy). Nawet gdy wię kszoś ć terytorium Serbii został a podbita przez Turkó w (1389), Czarnogó rcy zdoł ali obronić swoją niepodległ oś ć przez kolejny wiek. Nawet gdy opó r został zł amany, Turcy nigdy nie byli w stanie zapewnić sobie wł adzy.

, kiedy Czarnogó ra został a zdobyta przez wł oskich faszystó w, na jej terytorium utworzono „Gubernatorstwo Czarnogó ry”. Po wyzwoleniu od najeź dź có w w 1944 r. i proklamacji Socjalistycznej Federalnej Republiki Jugosł awii w 1945 r. stał a się jedną z jej 6 republik i zaję ł a 13.5% cał kowitej powierzchni pań stwa. Podczas wojny 1991-1995 Czarnogó rcy walczyli u boku Serbó w przeciwko swoim chorwackim są siadom. Po kapitulacji wojskowej utworzyli wraz z Serbami odrę bną pań stwową wspó lnotę Serbii i Czarnogó ry, a 3 czerwca 2006 r. Czarnogó ra ogł osił a niepodległ oś ć.

Czarnogó ra (lub Czarnogó ra) to pię kny, wygodny, tani kraj, któ ry polubił eś od pierwszego wejrzenia, na zawsze zostanie zapamię tany jako kraj o magicznie pię knej przyrodzie, z ciepł ym, ł agodnym morzem i niezdobytymi gó rami, ze staroż ytnymi miastami o niezapomnianej architekturze, z przyjaź ni i dumni ludzie.


Towarzyskoś ć , humor, goś cinnoś ć , uczciwoś ć , ś wiadomoś ć wysokiej godnoś ci narodowej, przywią zanie do tradycji pozostają cechami wyró ż niają cymi charakter narodowy. Kraj jest nam bardzo bliski z jedną religią prawosł awną i podobnym ję zykiem, wię c ł atwo nam się porozumiewać i rozumieć . W tym mał ym kraju moż na wspaniale wypoczą ć , po prostu odpoczywać na plaż y lub aktywnie spę dzać wakacje, spł ywają c kanionem rzeki Tary, a jest co zobaczyć .

Tłumaczone automatycznie z języka rosyjskiego. Zobacz oryginał
Aby dodać lub usunąć zdjęcia w relacji, przejdź do album z tą historią
Боко-Которская бухта
Старая столица Цетине
Монастырь в Цетине
В г. Будва
Наша вилла в Рафаиловичах
Курорт Рафаиловичи
Монастырь Морача
На побережье Боко-Которской бухты
В г. Котор
Госпа од Шкрпела и церковь “Богородицы на рифе”
Вид на остров Святого Джорджа
г. Пераст
В старом городе Герцег-Нови
На границе с Хорватией
Жилые дома в Герцег-Нови
г. Пераст
В г. Будва
Будванская крепость
Монастырь в скале (Острог)
В монастыре Острог
Вид с монастыря Острог
Наш отель «Sun Resort» в Герцег-Нови
Uwagi (2) zostaw komentarz
Pokaż inne komentarze …
awatara