Sycylia. Część 9. Ragusa
Sycylia. Czę ś ć.1. Giardini Naxos >>>
Sycylia. Czę ś ć.2. Katania >>>
Sycylia. Czę ś ć.3. Taormina >>>
Sycylia. Czę ś ć.4. Syrakuzy >>>
Sycylia. Czę ś ć.5. Mesyna >>>
Sycylia. Czę ś ć.6. Acireale >>>
Sycylia. Czę ś ć.8. Modica >>>
Po Modice udaliś my się do Ragusy. To kró tka przejaż dż ka - dwadzieś cia minut.
W poró wnaniu z Modicą Ragusa wydawał a się duż ym miastem, a populacja jest wię ksza – okoł o 80 tysię cy osó b. Miasto skł ada się ró wnież z dwó ch czę ś ci: Ragusa Ibla (Ragusa Ibla) i Nowa Ragusa (Ragusa Superiore). Pierwsza czę ś ć jest starsza, to wł aś nie te kwatery został y odbudowane po trzę sieniu ziemi. Druga jest mł odsza, zachodnia i wyż sza niż stare ulice. Pomię dzy nimi znajduje się gł ę boki wą wó z, nad któ rym wiszą trzy mosty, w tym jeden dla pieszych.
Ibla jest ró wnież nazywana Dolnym Miastem, a Superiore jest Gó rnym Miastem. To prawda, choć obie czę ś ci znajdują się na wysokich wzgó rzach, tylko wzgó rze Ibla jest znacznie niż sze.
Trzeba powiedzieć , ż e populacja tych regionó w Ragusy był a ró wnież historycznie podzielona na dwie walczą ce poł owy. Doprowadził o to do powstania dwó ch katedr, co w ogó le jest rzadkoś cią . Dopiero w 1927 r. na mocy dekretu Mussoliniego obie dzielnice poł ą czył y się w jedno miasto. Nawiasem mó wią c, Ragusa był a jednym z oś rodkó w narodzin wł oskiego faszyzmu.
Począ tkowo inspekcję Ragusy rozpoczę liś my od dolnej czę ś ci - Ragusa Ibla. Pospieszyliś my do katedry ś w. Jerzego (Duomo di S. Giorgio), architekta Rosario Gagliardi, aż katedra został a zamknię ta na sjestę .
Katedra Jerzego imponuje nie tylko swoim wyglą dem, ale takż e bogactwem dekoracji wnę trz z wieloma witraż ami.
Kopuł a nad ś wią tynią został a dobudowana do budynku już w 1820 roku.
Centralna czę ś ć katedry jest ozdobiona rzeź bami Matki Boskiej, Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty. Tam też moż na zobaczyć kamienną rzeź bę Jana Chrzciciela z XV wieku autorstwa rzeź biarza Angelo Recto oraz Srebrną Arkę z jego relikwiami.
Ragusa Ibla to mał y, wą ski i dł ugi obszar, przypominają cy gó rski pó ł wysep. Katedra znajduje się w najwyż szym punkcie, stą d kierujemy się gł ó wną ulicą Corso „25 kwietnia” (nazwaną tak od Dnia wyzwolenia Wł och z faszyzmu). Wzdł uż ulicy stoją pię kne pał ace i koś cioł y.
Koś ció ł San Giuseppe, odbudowany po trzę sieniu ziemi w 1693 r. w stylu rokoko. Jego fasadę zaprojektował ró wnież Rosario Gagliardi.
Poszliś my do bardzo popularnego baru „Gelati Di Vini”. . .
. . . któ ry sprzedaje lody z ró ż nych rodzajó w wina, spró bował lokalnych "lodó w winnych". Wcale mi się to nie podobał o.
Doś ć szybko dotarliś my do koń ca ulicy, gdzie znajduje się pię kny park miejski Giardino Ibleo, powstał y w poł owie XIX wieku. Znajduje się tu wiele masywnych kolumn i kamiennych waz, a ł awki zdobią pł askorzeź by.
W pobliż u wejś cia do parku znajduje się koś ció ł San Vicenzo Ferreri. (Teraz uż ywany jako pokó j muzyczny). Na fasadzie znajduje się zegar sł oneczny.
W parku znajduje się koś ció ł San Giacomo Apostolo, któ ry wcią ż był otwarty.
Ciekawy drewniany sufit:
Park oferuje panoramiczny widok na dolinę Irminio:
Odpoczę liś my trochę w parku, zjedliś my coś do jedzenia i wypiliś my wino, po czym ruszyliś my z powrotem w stronę Gó rnej Ragusy, wię c ponownie udaliś my się do katedry ś w.
Po drodze jest też wiele pał acó w. Najsł ynniejszym z nich jest Palazzo La Rocca, wybudowany przez Don Saverio La Rocca w XVIII wieku na miejscu staroż ytnych budowli. Na szczegó lną uwagę zasł uguje osiem wyją tkowych balkonó w pał acu, opartych na rzeź bionych konsolach. Balkony zdobią groteskowe maski i humanoidalne postacie, każ da z nich ma swoją nazwę : balkon flecistki, pokojó wek, cherubinó w i innych.
Mijamy katedrę , schodzimy do przejś cia mię dzy dzielnicami Ragusa.
Jest tu wystarczają co duż o zabawnych balkonó w.
Tu, na mał ym placu Republiki znajdują się przystanki autobusowe, centrum informacyjne i Koś ció ł Dusz w Czyś ć cu (Chiesa della Santissime Anime del Purgatorio):
Koś ció ł został zbudowany w pierwszej poł owie XVII wieku i przetrwał trzę sienie ziemi.
Dolina San Domenico widoczna:
Przez dolinę są trzy mosty.
Najciekawszy jest ten w ś rodku, Ponte Vecchio,
Stary most ł ukowy (1825 r. ), podobnie jak stary akwedukt, ł ą czy obie czę ś ci miasta. Są one poł ą czone schodami skł adają cymi się z kilkuset stopni, w takim przypadku bę dziesz musiał się po nich wspią ć .
Wysoka Ragusa zaczyna się stą d:
Nie był o czasu ani ochoty wspinać się po licznych stopniach i schodach. Dlatego wró ciliś my do samochodu i na chwilę pojechaliś my do Gó rnej Ragusy, ż eby zrobić kilka zdję ć . Ten obszar miasta jest znacznie wię kszy niż Dolna Ragusa, jest już wiele nowoczesnych ulic i domó w.
Zatrzymaliś my się przy innej katedrze - ś w. Jana Chrzciciela (Catedrale S. Giovanni Battista), któ ra został a zbudowana w latach 1706-1778. zaprojektowany przez Mario Spata i Rosario Boscarino. To jeden z najwię kszych koś cioł ó w na Sycylii. Katedra był a zamknię ta na sjestę , szkoda, ż e nie weszli do ś rodka.
Pojechaliś my dalej ulicą na taras widokowy, ską d rozpoś ciera się pię kny panoramiczny widok na Dolną Ragusę (Ragusa Ibla):
Koś ció ł Santa Maria della Scala widoczny poniż ej, prowadzi do niego 340 stopni, jest otwarty tylko podczas mszy. Zbudowany w XII wieku w stylu gotyckim koś ció ł został zniszczony przez trzę sienie ziemi w 1693 roku.
To już koniec naszej wyprawy do Modicy i Ragusy, bo czas na wypoż yczenie samochodu już miną ł . Dla przyszł oś ci, kto chce powtó rzyć tę trasę , trzeba przeznaczyć wię cej czasu na Ragusę , bo szkoda, ż e na Gó rnym Mieś cie wiele rzeczy pozostał o niezauważ onych.
Chciał abym też zobaczyć zamek Donnafugata (Castello di Donnafugata) w okolicach Ragusy, jest tam nawet stacja kolejowa.
„I to jest ostatnia z opowieś ci o Mowgli”, w sensie miast Sycylii, któ re odwiedziliś my.
W planach był o odwiedzenie pozostał ych dwó ch wybrzeż y wyspy, ale niestety. . . Do tej pory moż na tylko pomarzyć .