Sycylia. Część 7. Notatka

26 Styczeń 2021 Czas podróży: z 01 Wrzesień 2019 na 08 Wrzesień 2019
Reputacja: +1223
Dodaj jako przyjaciela
Napisać list

Sycylia. Czę ś ć.1. Giardini Naxos >>>

Sycylia. Czę ś ć.2. Katania >>>

Sycylia. Czę ś ć.3. Taormina >>>

Sycylia. Czę ś ć.4. Syrakuzy >>>

Sycylia. Czę ś ć.5. Mesyna >>>

Sycylia. Czę ś ć.6. Acireale >>>

Odwiedziliś my Noto już we wrześ niu, kiedy odpoczywaliś my w hotelu VOI Arenella Resort 4*. Kilka sł ó w o samym hotelu: znajduje się godzinę drogi od lotniska w Katanii, z Syrakuz - dwadzieś cia minut. Teren hotelu jest bardzo zielony, duż y, nawet dwie recepcje.

Wczasowicze mieszkają w dwupię trowych budynkach.

Za pierwszym razem, gdy mieszkaliś my na pierwszym pię trze,

z pokoju moż na wyjś ć na taras i trawnik. W nastę pnym roku zamieszkaliś my w duż ym pokoju dwuosobowym na drugim pię trze z wyjś ciem na loggię .


Rojczykó w jest niewielu, w każ dym wyś cigu widział em nie wię cej niż.10-15 osó b. Przeważ nie sami Wł osi odpoczywają . Bardzo dobra kuchnia, atmosfera w restauracji gratis, wino, cola, Schweppes, wodę z kranó w nalewasz sam. Ponieważ mieliś my niepeł ne wyż ywienie, sami przewodnicy hotelowi doradzili zabranie ze sobą jedzenia na lunch, co zrobiliś my.

Wieczorami był a muzyka na ż ywo i tań ce, dyskoteka dla mł odych ludzi osobno, z dala od budynkó w. Był a też animacja, ale po wł osku.

Dwie wł asne chronione plaż e, moż esz do nich dojś ć w dziesię ć minut lub jeź dzić na takich zabawnych „silnikach”:

Jedna piaszczysta plaż a, ł agodnie opadają ce wybrzeż e.

Leż aki i parasole są bezpł atne, pierwsze trzy rzę dy leż akó w pł atne. Odpoczywaliś my na tej plaż y do obiadu, jest muzyka, aerobik itp.

Po obiedzie poszliś my na plaż ę pontonową w skał ach. Woda jest tu zimniejsza, ale bardzo czysta.

Jedyną wadą hotelu jest sł aba dostę pnoś ć komunikacyjna. Niedaleko Syrakuz, ale znalezienie autobusu jest bardzo problematyczne. W okolicy są tylko hotele i wille, cię ż ko był o znaleź ć jeden sklep we wsi, z bardzo skromnym asortymentem.

Dwa razy dziennie z hotelu w Syrakuzach jeź dzi autobus wahadł owy - o 10.00 i 15.00, 3 euro w obie strony, o 13.00 i 18.00 autobus wraca. Moż esz zostać w mieś cie przez trzy godziny lub moż esz zostać na osiem godzin, w zależ noś ci od tego, co ci odpowiada. Za pierwszym razem wzię liś my bilety na cał y dzień , aby zwiedzić miasto Noto.

Miasto Noto jest uważ ane za centrum sycylijskiego baroku. Podczas trzę sienia ziemi w 1693 r. region Val di Noto wraz z miastami został prawie cał kowicie zniszczony. Obecnie na Listę Ś wiatowego Dziedzictwa znajduje się osiem odrestaurowanych miast (Caltagirone, Militello Vali di Catania, Catania, Modica, Noto, Ragusa, Scicli, Palazzolo).

Niestety, w naszym hotelu wycieczki po rosyjsku do tych miast są sł abo zorganizowane, w przeciwień stwie do grup wł oskoję zycznych czy angloję zycznych. Dlatego sami zbadaliś my miasta.


Do Noto moż na dojechać z Syracuse koleją Iblean lub autobusami AST. Ż e pocią gi i autobusy jeż dż ą bardzo rzadko w tym kierunku, odstę p moż e wynosić ponad trzy godziny, wię c planowanie zwiedzania kilku miast na raz, nawet tych poł oż onych blisko siebie (np. Noto Ragusa i Modica) jest bardzo trudne, poza tym pocią gi mogą być opó ź nione.

Nadal zdecydowaliś my się jechać pocią giem. W skł adzie są tylko dwa samochody, radzę zają ć miejsca wcześ niej, inaczej do auta pakuje się mnó stwo ludzi jadą cych z Syrakuz na plaż e Fontane Bianco. Bilety na podró ż powrotną należ y ró wnież kupić w Syracuse, ponieważ kasy biletowe mogą nie dział ać na stacji w Noto.

Podró ż trwa okoł o godziny, a pocią g zatrzymuje się w nadmorskich miejscowoś ciach nadmorskich, w tym w Avola, ojczyź nie sł ynnego winogrona Nero de Avola, z któ rego wytwarza się wiele dobrych win sycylijskich.

Noto nie jest nadmorską miejscowoś cią , chociaż znajduje się zaledwie 10 minut jazdy od morza. Plaż a najbliż ej miasta nazywa się Lido di Noto. Dworzec kolejowy Noto jest doś ć daleko od Starego Miasta, a droga prowadzi pod gó rę . Wię c lepiej był o jechać autobusem

któ ry zatrzymuje się przy parku miejskim, za któ rym zaczynają się bramy na Stare Miasto. . .

. . . za któ rą zaczyna się Brama Kró lewska (Porta Reale) na Stare Miasto. Mieszkań cy miasta zbudowali bramę w 1838 r. na spotkanie z monarchą Ferdynandem II, któ ry z wizytą odwiedził miasto.

Ulice zrekonstruowanego Noto został y zbudowane wedł ug jednego planu, w kró tkim okresie historycznym, dlatego miasto wyglą da jak jeden integralny projekt, nazwany pó ź niej „Kamiennym Ogrodem”. Nad stworzeniem odrodzonego miasta pracowali najlepsi architekci ó wczesnego kraju, przede wszystkim tubylcy Vincenzo Sinatra i Rosario Gagliardi.

Miasto jest zwarte, pó ł dnia wystarczy na zwiedzanie z marginesem. Wię kszoś ć budynkó w w Noto zbudowana jest z lokalnego kamienia, któ ry ma jasnoż ó ł ty, „miodowy” kolor.

W promieniach sł oń ca, któ rego na Sycylii zawsze nie brakuje, budynki wydają się ciepł e i przytulne.

Noto jest zbudowane na zasadzie ulic przecinają cych się pod ką tem prostym. Centralną i najwię kszą ulicą miasta jest Corso Vittorio Emanuele (Vittorio Emanuele), któ ra biegnie w linii prostej przez cał e Noto. Ł ą czy gł ó wne place Noto.


Piazza Immacolata (Niepokalana Dziewica) jest domem dla jednej z gł ó wnych atrakcji Noto, koś cioł a San Francesco (1704-1745). Projekt koś cioł a opracował i zrealizował wspomniany już lokalny architekt Vincenzo Sinatra.

Monumentalne schody prowadzą do samego budynku ś wią tyni, na tarasie któ rego moż na zobaczyć imponują cą figurę Matki Boskiej.

Klasztor przylega bezpoś rednio do ś wią tyni. Budynki tworzą jeden zespó ł architektoniczny.

Idź my dalej gł ó wną ulicą :

Centralnym placem miasta jest Piazza Municipio (Ratusz), tutaj znajduje się Katedra San Nicolò , budynek został zbudowany wedł ug projektu Gagliardiego, ale ukoń czony dopiero w 1776 roku. Przed wejś ciem gł ó wnym znajdują się szerokie schody.

Obok katedry znajduje się pał ac miejscowego biskupa:

Wnę trze katedry:

Kopuł y katedry namalował rosyjski malarz, student Akademii Ilji Gł azunowa i Akademii Sztuk Pię knych w Wenecji Oleg Supereko, od wielu lat mieszkają cy we Wł oszech. Supereko pracuje w technice surowego fresku,

któ ry od kilku stuleci jest uż ywany doś ć rzadko ze wzglę du na brak klientó w i zł oż onoś ć techniczną . Tak wię c zamó wienie na malowanie katedry w Noto jest jednym z tych przypadkó w, któ re zdarzają się tylko raz w ż yciu. Przynajmniej to jedyny przypadek, kiedy rosyjski artysta namalował katedrę we Wł oszech.

Mó wią , ż e Jan Ewangelista to autoportret artysty:

Architect Sinatra ró wnież pracował na tym kwadracie. Naprzeciw katedry San Nicolò wznió sł imponują cy Pał ac Ducesio, któ ry dziś jest ratuszem.

Koś ció ł Santa Chiara (Santa Chiara, 1730-1758) zaprojektowany przez Rosario Gagliardi ró wnież znajduje się obok katedry.

Po lewej stronie znajduje się koś ció ł San Salvador,

po prawej - Santa Chiara:

Mał e owalne wnę trze z dwunastoma kolumnami, ozdobione sztukaterią i anioł kami putti:

XVIII-wieczny koś ció ł San Carlo Borromeo z niezwykł ą gó rną kondygnacją :

Na Piazza XVI Maggio (16 marca - Dzień Zjednoczenia Wł och) znajduje się koś ció ł San Dominica (1703-1727), ró wnież zaprojektowany przez Gagliardiego. Muszę powiedzieć , ż e w sumie w mieś cie jest 18 koś cioł ó w i 15 klasztoró w, ale ten uważ any jest za jeden z najważ niejszych.


pl/nowe/3/1200x800/00/02/64/58/2645863.jpg" target="_blank" rel="nofollow">

Przed koś cioł em znajduje się mał a fontanna Herkulesa:

Tutaj, po drugiej stronie placu, znajduje się teatr miejski:

Naprzeciw Pał acu Mikoł ajó w znajduje się wejś cie do zabytkowej winnicy Fellice Modica.

W okolicach Noto powstają bardzo dobre wina. Szczegó lnie znane są Moscato di Noto:

Corso Vittorio Emanuele koń czy się platformą z obeliskiem:

Powyż ej i ró wnolegle do Corso Vittorio Emanuele przechodzi Via Cavour:

Zazwyczaj każ dy lubi się wspinać przez Corrado Nicolaci (Nicolaci). . .

. . . na koń cu któ rego, na wzgó rzu, znajduje się Katedra Chiesa di Montevergine (Montevergine) - był to pierwszy koś ció ł ,

odrestaurowany w Noto po straszliwym trzę sieniu ziemi w 1693 roku. Vincenzo Sinatra (w latach 1693-1695) był bezpoś rednio zaangaż owany w jego odbudowę . A ze starego koś cioł a z XVI wieku zachował a się tylko marmurowa posadzka z Carras.

W pobliż u koś cioł a znajduje się najsł ynniejszy pał ac Noto - Pał ac Mikoł ajó w z 1765 r. , któ ry sł uż ył jako rezydencja rodziny o tej samej nazwie. Po obu stronach znajdują się trzy mał e balkoniki. Przedstawiają syreny, chimery, centaury, skrzydlate konie i portrety dzieci.

Via Nicolaci kwitnie w maju, wię c miejscowi ś wię tują specjalny Festiwal Kwiató w. W 1980 roku zaczynali i organizowali się wszyscy lokalni artyś ci, a potem ich inicjatywę podję li mistrzowie z cał ych Wł och, a nawet innych krajó w (fot. z internetu).

Palazzo Astuto XVIII w.

z pię knymi balkonami:

W mieś cie jest duż o kamiennych schodó w ze wzglę du na ró ż nicę wysokoś ci:

Jeś li wejdziemy jeszcze wyż ej, zobaczymy koś ció ł Ukrzyż owania (Chiesa del Crocifisso), w któ rym zachował a się para staroż ytnych lwó w strzegą cych wejś cia – podobno przywieziono je ze staroż ytnego Rzymu. Nie weszli do ś rodka, bo sjesta.

Zjechaliś my z powrotem na Corso Vittorio Emanuele, poszliś my na kawę z lodami w sł ynnej Caffe Sicilia na cał ej wyspie. Co roku uznawany jest za najlepszy bar na Sycylii - jest tam ogromny wybó r sł odyczy i lodó w.


Wyglą da na to, ż e wszystko przejrzeliś my, jedziemy na stację .

Dł ugo dotarliś my do Syrakuz, bo pocią g się spó ź niał , musieliś my przez godzinę siedzieć na stacji.

Cią g dalszy tutaj >>>

Tłumaczone automatycznie z języka rosyjskiego. Zobacz oryginał
Aby dodać lub usunąć zdjęcia w relacji, przejdź do album z tą historią
Podobne historie
Uwagi (10) zostaw komentarz
Pokaż inne komentarze …
awatara