Sycylia. Część 8. Modica
Sycylia. Czę ś ć.1. Giardini Naxos >>>
Sycylia. Czę ś ć.2. Katania >>>
Sycylia. Czę ś ć.3. Taormina >>>
Sycylia. Czę ś ć.4. Syrakuzy >>>
Sycylia. Czę ś ć.5. Mesyna >>>
Sycylia. Czę ś ć.6. Acireale >>>
Odwiedziliś my Modicę i Ragusę , wynajmują c samochó d z kierowcą . Wspó ł pracowaliś my z jeszcze dwiema kobietami z naszego hotelu, koleż anką kierowcy, namó wił nas przewodnik hotelowy. Cena emisji to 200 euro za sześ ć godzin. Wyszliś my z hotelu zaraz po ś niadaniu, aby mieć czas na obejrzenie koś cioł ó w przed sjestą .
Pierwszym miastem na trasie był a Modica. Miasto został o zał oż one przez staroż ytnych Grekó w tysią c lat pne. mi. Nazwa miasta pochodzi od fenickiego sł owa Mutika (mieszkanie).
Obecnie jest to doś ć duż e miasto, liczą ce okoł o 5.000 mieszkań có w. Miasto poł oż one jest na zboczach gó r Iblejskich i jest podzielone na dolną Modica (Modica Bassa) i gó rną Modica (Modica Alta). Dolna Modica to nowoczesna czę ś ć miasta ze sklepami, restauracjami, kawiarniami, Gó rna Modica to historyczne centrum miasta, wpisane na Listę Ś wiatowego Dziedzictwa UNESCO.
Niedaleko miasta zobaczyliś my Nowy Most (1967) – Guerrigeri – najwyż szy w Europie (538 m), ale tą trasą nie jechaliś my.
Zostawiliś my samochó d w Dolnej Modicy. . .
. . . w pobliż u katedry San Pietro (Dolna Duomo - Duomo Basso), któ ra jest ró wnież wpisana na Listę Ś wiatowego Dziedzictwa UNESCO. To kolejny imponują cy przykł ad sycylijskiego baroku z gł ó wną fasadą zwień czoną typową sycylijską barokową dzwonnicą o wysokoś ci 49 metró w.
Po trzę sieniu ziemi w 1693 koś ció ł został odrestaurowany, a jego fasadę zdobią cztery posą gi przedstawiają ce San Cataldo, Santa Rosalia, Ś wię tego Piotra i Madonnę , a szczyt fasady wień czy rzeź ba Chrystusa .
Schody do katedry zdobią peł nowymiarowe postacie apostoł ó w, co tylko potę guje efekt majestatu tej katedry.
Luksusowe barokowe wnę trze, freski namalowali miejscowi mistrzowie ojciec i syn Ragazzi.
Gł ó wna relikwia katedry to czę ś ć dł oni ś w. Piotra, przechowywana w Kaplicy Relikwii.
Marmurowy posą g Madonny della Mazza, wykonany w 1507 roku przez Giorgio Brigno, jest ró wnież uważ any za bardzo cenny. Figura stoi w kaplicy Niepokalanej Dziewicy, któ ra szczę ś liwie ocalał a po trzę sieniu ziemi.
Wierni szczegó lnie czczą kaplicę San Pietro, gdzie w niszy oł tarza znajduje się rzeź biona grupa rzeź biarska przedstawiają ca ś w. Piotra i paralityka. Uważ a się , ż e modlitwy odmawiane w tej czę ś ci ś wią tyni przyniosą uzdrowienie z choró b.
Ponieważ mieliś my ograniczony czas, postanowiliś my najpierw zwiedzić Dolną Modicę i spotkać się przy samochodzie za godzinę .
Widok na domy w Upper Modica:
Wybierzmy się na spacer gł ó wną ulicą - Corso Umberto. Ciekawe, ż e wcześ niej był o to koryto rzeki z licznymi mostkami. W zwią zku z czę stymi powodziami i poważ ną powodzią w 1902 r. postanowiono spuś cić rzekę pod ziemię .
W mieś cie jest wiele domó w w stylu sycylijskiego baroku.
Każ dy dom z monogramami, masywne drewniane drzwi w luksusowej ł ukowej ramie, z ciekawymi balkonami wspartymi na wyszczerzonych maskach, charakterystyczną cechą sycylijskiego baroku.
Poszliś my spró bować czekolady Modiki w sklepie marki Antica Dolceria Bonajutoс. Czekolada z ró ż nymi nadzieniami - z pieprzem, cynamonem, wanilią , winem itp. Modica uważ ana jest za jedną z czekoladowych stolic Wł och. Festiwal Chocobaroque odbywa się co roku w grudniu.
Czekolada został a sprowadzona do Europy po podboju Ameryki przez Hiszpanó w w XVI wieku - w tym czasie Modica był a czę ś cią kró lestwa hiszpań skiego i to Modica zachował a przepisy na wytwarzanie czekolady na zimno, jak Aztekowie zrobił w Meksyku. Czekolada jest gruboziarnista.
Szczerze mó wią c, nie podobał a mi się ta czekolada. Ceny są doś ć wysokie - 3-5 euro za pł ytkę .
Nie kupił em.
Budowa miasta:
Na szczycie gó ry moż na zobaczyć zamek Castello dei Conti, zbudowany w XIII wieku, przez wieki był siedzibą wł adzy politycznej i administracyjnej historycznej dzielnicy Modica. Zamek został mocno zniszczony po trzę sieniu ziemi z 1693 roku, ocalał a wież a straż nicza z zegarem z 1725 roku.
Na niewielkim placu znajduje się koś ció ł karmelitó w (Chiesa del Carmine) jest jednym z najstarszych koś cioł ó w w Modicy. Zbudowany w stylu pó ź nogotyckim w XIII-XIV wieku i jeden z nielicznych, któ re przetrwał y trzę sienie ziemi z 1693 roku.
Zaraz za nim znajduje się kolejny koś ció ł San Domenico:
Tu koń czy się Corso Umberto, podobnie jak Dolne Miasto. Kupiliś my wino na lunch w sklepie i wró ciliś my.
Wspię liś my się trochę pod gó rę do koś cioł a Santa Maria di Betlem z kaplicą kró lewską (Santa Maria di Betlem):
Za tym koś cioł em ulice biegną w kierunku zamku i do obszaru Modica Alta (Gó rna Modica):
Modica Alta poł oż ona jest na wzgó rzu o wysokoś ci 150 m. Dlatego ulice co jakiś czas zamieniają się w schody.
Nie szliś my na piechotę , tylko dotarliś my samochodem do kolejnej katedry w Modicy – katedry San Giorgio (ś w. Jerzego), zwanej „Cudem Ś wiata w ś wiecie baroku”.
Jej wysokoś ć wynosi 62 m. Katedra został a zbudowana podobno wedł ug projektu Rosario Gagliardi, budowa trwał a dł ugo, pierwszy poziom został ukoń czony przez Paolo Labisi z Noto dopiero w 1761 roku.
Centralna nawa katedry jest otoczona 22 kolumnami korynckimi.
Dekoracja bogata w stiuki i zł ocenia.
Katedra został a namalowana przez artystę z Mesyny, Girolamo Alprandi, zwanego „sycylijskim Rafaelem”.
Na szczegó lną uwagę zasł uguje wspaniał y drewniany poliptyk z 1513 roku:
Monumentalna klatka schodowa ze 164 stopniami został a zbudowana w latach 1814-1818 przez architekta Francesco di Marco, w kolejnych latach wzrosł a do 254 stopni.
Po bokach katedry znajdują się pał ace: po prawej - Pał ac Polara, po lewej - Pał ac Grimaldi. Pał ac Grimaldi został zbudowany w XVIII-XIX wieku. Teraz jest tu Pinakoteka z dzieł ami lokalnych mistrzó w.
Po podziwianiu panoramy Dolnej Modicy wyraź nie widać ten sam wysoki most:
Bazylika ś w. Piotra poniż ej:
Po spotkaniu z Modicą udaliś my się do Ragusy. O tym w nastę pny artykuł >>>