CHORWACJA. DALMACJA. WYBRANE SZKICÓW - 5: DUBROWNIK

18 Listopad 2012 Czas podróży: z 11 Sierpień 2012 na 25 Sierpień 2012
Reputacja: +522.5
Dodaj jako przyjaciela
Napisać list

Dalmacja jest warunkowo podzielona na pó ł noc, ś rodkową i poł udniową . Mamy już mał y pomysł na Dalmację Pó ł nocną (Szibenik) i Ś rodkową (Trogir i Split), nadszedł czas, aby spojrzeć na poł udniową Dalmację przynajmniej jednym okiem...

Dubrownik znajduje się dokł adnie w poł udniowej Dalmacji, praktycznie jest to najbardziej wysunię te na poł udnie miasto Chorwacji, a nastę pnie Czarnogó ry. Dzię ki swojemu pię knu i bogatemu dziedzictwu kulturowemu to ś redniowieczne miasto jest jednym z trzech najpię kniejszych miast-pomnikó w renesansu w Europie, a ponadto znajduje się w pierwszej dziesią tce najbardziej romantycznych miast na ś wiecie. Był oby niewybaczalne nie zobaczyć tego wspaniał ego miasta, prawdziwej skarbnicy…


Odległ oś ć od Splitu do Dubrownika wynosi okoł o 220 km. Wydawał oby się , ż e nie tak duż o, ale nie zapominaj, ż e w Chorwacji wszystko jest km. dł uż ej : )))… Czas podró ż y autobusami ze Splitu do Dubrownika, zgodnie z rozkł adem jazdy, wynosi zwykle okoł o 4.5–5 godzin.

Po dokł adnych poszukiwaniach jeszcze w domu natrafiono na „szybki” autobus, któ ry obiecał dowieź ć nas do Dubrownika za 3 godziny. 45 min. , a odjazd był udany o 12.30, przyjazd o 16.15 (cena - 115 kun + 7 kun za bagaż ). Rano mamy jeszcze czas na ką piel w morzu, a wieczorem spacerujemy po Dubrowniku, a w upał y moż emy spę dzić czas w wygodnym klimatyzowanym busie…

W kierunku Dubrownika jest kilka dró g, nasz autobus najpierw jechał nową autostradą (wcią ż nieukoń czoną ), a nastę pnie zjechał na drogę wzdł uż morza. Autostrada przechodzi za pasmem gó rskim Biokovo, morze nie jest już stamtą d widoczne ...

Druga droga, szosa Jadran, biegnie wzdł uż morza przez Omiš , przez Brelę , Baska Voda, przez Makarską , jest bardziej malownicza, ale też wę ż sza i krę ta (jechaliś my szosą Jadran w drodze powrotnej z Makarskiej do Splitu , ż eby wszystkie te pię knoś ci też widział y : ).

Po powrocie do domu przeczytał em na forum, ż e ktoś jechał z nami tego samego dnia, mniej wię cej w tym samym czasie na autostradzie Yadran wybuchł poż ar, a w rejonie Breli palił się tuż nad tą drogą . Wię c dobrze, ż e nasz autobus „pojechał w drugą stronę ” : )…

Odrę bną kwestią są poż ary, niestety wiele krajó w poł udniowych nie jest na to uodpornionych. Nie bę dę się ukrywał , a ten temat trochę mnie zmę czył przed wyjazdem. Ale Bó g się zlitował , ognie nas ominę ł y (albo my je ominę liś my : ). Widzieliś my trochę dymu z ogniska przy wejś ciu do Skradinu, na podejś ciu do parku Krka (gdzieś moż na to nawet trochę zobaczyć na zdję ciu); Czytał em, ż e w przeddzień naszego przyjazdu wybuchł ró wnież poż ar w okolicy Dubrownika; Tak, aw drodze powrotnej widział em skutki poż aru w okolicach Breli (miejsca spalonego lasu). Ale w Chorwacji wszystko jest dobrze zorganizowane: helikoptery latają szybko i gaszą poż ary (widzieliś my taki helikopter w rejonie Krka).


Ciekawie był o nawet przejechać trochę przez gó rzystą Chorwację , ż eby to zobaczyć i takie tam...Zjeż dż ają c nad morze mieliś my wspaniał e widoki na morze, staraliś my się to wszystko uwiecznić na zdję ciach i filmach (szkoda, ż e ​ ​ nie wszystko się krę ci idealnie przez okno autobusu i nie ma przystankó w na przerwy na zdję cia : ( ).

W drodze do Dubrownika musieliś my „przekraczać granicę ” jeszcze 2 razy : )), bo w odległ oś ci okoł o 20 km. terytorium innego pań stwa, Boś ni i Hercegowiny (Neum), dociera do wybrzeż a Adriatyku. Z Chorwacją umowa, ż e ​ ​ przepuszczają swoich obywateli i goś ci przez uproszczony schemat. O zbliż aniu się do granicy wiedzieliś my już wcześ niej, gdy zaczynał o się „toffi” na drodze. Granica jest czysto formalna, za każ dym razem patrzyli tylko na paszporty, nie jestem nawet pewien, czy patrzyli na pieczą tki o wjeź dzie do Chorwacji… Samo wybrzeż e Adriatyku na terenie Boś ni i Hercegowiny jest doś ć gę sto zabudowane w gó rę , to zrozumiał e, dlaczego wszyscy chcą jechać nad morze : ))).

Ze wzglę du na tę gę stoś ć zabudowy w mieś cie Neum i jego okolicach z jakiegoś powodu narodził y się skojarzenia z miastem Ejlat w Izraelu, na wybrzeż u Morza Czerwonego jest też tylko mał y kawał ek ...

Nasz "szybki" autobus, któ ry miał jechać.3, 45 godziny oczywiś cie spó ź nił się min. o 50 (a do Splitu dotarł em na czas : ()...Dworzec autobusowy znajduje się nad brzegiem morza, obok portu (gdzie cumował y ogromne, niczym wież owce, statki wycieczkowe), Konzum też jest w pobliż u. Przybywają c na dworzec autobusowy od razu kupiliś my bilety do Makarskiej (2 dni), a miejsca był y już w drugiej poł owie autobusu (gdy odjeż dż ał , nie był o pustych miejsc).

W Dubrowniku, aby nie mę czyć się z dostawą bagaż u, ponownie wolał em zarezerwować apartamenty w pobliż u dworca autobusowego, któ re zgodnie ze szczegó ł owymi instrukcjami wł aś cicieli został y znalezione bardzo szybko i bez problemó w. Syn wł aś cicieli już się nami opiekował , pomó gł wnieś ć bagaż e (w innych hotelach-apartamentach zawsze pomagali z bagaż ami).

Tym razem mieliś my osobną kawalerkę ze wszystkim, czego potrzebujesz oraz w peł ni wyposaż oną kuchnią.


Zostawiają c rzeczy i trochę porzą dkują c, ruszyliś my już lekko na Stare Miasto. Do bramy (terminalu) Pile moż na ł atwo dojechać autobusem miejskim (nr 1a, 1b, 3), przystanek znajduje się w pobliż u budynku portu. Przejazd komunikacją miejską w Dubrowniku kosztuje 15 kun od kierowcy i 12 kun w kioskach (dostę pne na przystankach autobusowych, ale nie zawsze otwarte) - wejś cie przez frontowe drzwi, należ y skasować bilet w pobliż u kierowcy. Kiosk przy porcie nie dział ał , bilety kupiliś my u kierowcy, podró ż zaję ł a okoł o 10 minut wygodnym klimatyzowanym autobusem. Niedaleko bramy Pile dział ał kiosk - od razu kupiliś my wszystkie potrzebne nam bilety na wycieczki.

Aż do nocy wę drowaliś my po Starym Mieś cie, miasto jest niesamowite, ż ycie w nim kipi do pó ź na...

Szliś my „wypolerowaną ” gł ó wną ulicą Stradun, w pobliż u koś cioł a ś w.

Stare Miasto trzeba obejrzeć z wysokoś ci muró w twierdzy albo wczesnym rankiem, albo pó ź nym wieczorem, innym razem jest bardzo gorą co. Przejś cie przez mury twierdzy czynne od 8:00 do 18:30 (nie poszliś my wieczorem - nie podam dokł adnej godziny zamknię cia), cena 70 kun (moż na zapł acić kartą , kasa biletowa znajduje się po prawej stronie, jeś li wejdziesz przez bramę Pile). Niedaleko kasy znajduje się centrum informacyjne, w któ rym moż na wzią ć karty, uzyskać inne przydatne informacje ...

Na mury moż na wspią ć się wł aś nie tam po lewej stronie, jest jeszcze kilka wejś ć na mury, na przykł ad za dzwonnicą na Placu Luza, niedaleko bramy Ploce...

Planowaliś my rozpoczą ć inspekcję tuż o godzinie 8, ale nie mogliś my wstać wcześ nie : )) i wyszliś my na mury dopiero o 8.50 (wedł ug informacji na bilecie).

Przed wyjazdem przeczytał em recenzje i rekomendacje, gdzie „doś wiadczeni” radzą poruszać się po ś cianach nie w kierunku strzał ki, ale wbrew temu: „… zmę czysz się mniej, bę dziesz prawie cał y czas schodził i podnieś się tylko kilka razy…”.

Tak wł aś nie zrobiliś my, od razu weszliś my na wież ę Minceta (najwyż szy punkt! ), widoki są po prostu oszał amiają co pię kne zaró wno na samą Staró wkę , jak i na okolicę ; potem okrą ż yli mury po cał ym mieś cie, patrzą c na nie z ró ż nych stron… Co tu duż o mó wić o ruchu „pod strzał ę ”, to oczywiś cie moż e być ł atwiej przejś ć , ale przy każ dym wejś ciu do muru, „stewardzi” starają się odwró cić cię na przeciwną stronę i jak powiedział mó j mą ż , z tego powodu nastę pnym razem nie poszł abym w tę stronę …

Chodzenie wzdł uż muró w, opró cz podziwiania wspaniał ych widokó w, ma też stronę czysto praktyczną – pozwala zorientować się i okreś lić , co i gdzie się znajduje, „bo wszystko widać z gó ry…” : )))


Pod wzglę dem czasu spokojne przejś cie wzdł uż muró w, z obowią zkowymi przerwami na zdję cia i wideo, zaję ł o okoł o 2 godzin.

O 11:00 był o już wystarczają co gorą co, wię c pamię taj o zabraniu wody i czegoś do ukrycia przed sł oń cem, ochrona przed sł oń cem jest ró wnież mile widziana!

Schodzą c z muró w kontynuowaliś my inspekcję miasta od ś rodka...

Latem przy bramach stoją straż nicy w ś redniowiecznych strojach – rodzaj hoł du dla pamię ci kochają cych wolnoś ć przodkó w. Na placu przy bramie Pile znajduje się duż a fontanna Onufrego, przy niej moż na trochę odpoczą ć , napić się wody...Tuż zaczyna się gł ó wna ulica Starego Miasta - Stradun. Kiedyś był to kanał oddzielają cy wyspową czę ś ć miasta od stał ego lą du. Nastę pnie kanał został zasypany, wył oż ony kamieniami i zabudowany domami. Po obu stronach ulicy znajdują się niezliczone sklepy z pamią tkami i uliczne kawiarenki. Ludzi jest wię cej, a ceny wyż sze niż w Splicie i Trogirze, np. lody kosztują tu już.10 kun.

Na lewo od Stradun w gó rę prowadzą wą skie schody, bą dź cie na to przygotowani, zwł aszcza jeś li chcecie tu wynają ć hotel – nieł atwo się wspinać , a nawet z bagaż em (a cał e Stare Miasto jest zamknię te dla transportu)…

Idą c wzdł uż Straduna od klasztoru franciszkanó w docieramy na Plac Loż y z monumentalnym Pał acem Sponza, Pał acem Ksią ż ę cym (lub Pał acem Rektorskim) – niegdyś rezydencją wybieranego na miesią c burmistrza, podczas któ rego nie musiał zostaw swoje granice na inne potrzeby, poza potrzebami pań stwa (Oby tylko nasi przywó dcy byli do tego zobowią zani : ). Na ś rodku placu stoi Kolumna Orlanda (XV w. ) z posą giem rycerza, któ rego prawa rę ka, od czubkó w palcó w do ł okcia, wyznacza oficjalną miarę dł ugoś ci Republiki Dubrownickiej - ale. Na rynku znajduje się ró wnież koś ció ł ś w. Woł ocha, w któ rym znajduje się pozł acana, srebrna rzeź ba ś w. Woł ocha z modelem miasta z XV wieku.


, oraz miejska dzwonnica z zegarem i mał a fontanna Onufrego, ozdobiona ciekawymi dekoracyjnymi figurami. Nastę pnie przechodzimy do Katedry i do twierdzy ś w. John (wewną trz Akwarium i Muzeum Morskiego - nie poszliś my, nie podzielę się wraż eniami : ).

Dubrownik (wó wczas jeszcze Ragusa) przez dł ugi czas był niezależ nym pań stwem, republiką . Nawet teraz odczuwa się pewien rodzaj samowystarczalnoś ci, czy coś ...

Wyszliś my do starego portu - usiedliś my, odpoczywaliś my, podziwialiś my widoki miasta z innej strony i miejscowe, bardzo kolorowe koty : ))). Nastę pnie moż esz udać się do klasztoru dominikanó w i do bramy Ploce…

Co jeszcze podoba mi się w wą skich uliczkach starych miast, to to, ż e zawsze jest tam cień , nawet w ś rodku gorą cego lata…

Nastę pnie, zgodnie z programem, mamy kolejkę , a raczej nie kolejkę , ale kolejkę linową (Cable car), któ ra z jakiegoś powodu nazywana jest w recenzjach kolejką , ale nie ma atrybutó w zwią zanych z tym typem transportu ...

W cią gu 5 minut kolejka linowa, któ ra moż e pomieś cić.30 osó b, pokonuje odległ oś ć okoł o 780m i wznosi się na wysokoś ć ponad 400m n. p. m. Dwie kabiny kolejki linowej czę sto jeż dż ą w gó rę i w dó ł , spotykają c się poś rodku. Powyż ej na gó rze Srd urzą dzono taras widokowy, znajdują się restauracje z panoramicznym widokiem na Stare Miasto, sklep z pamią tkami, tuż nad klifem zainstalowany jest duż y krzyż , jeś li pó jdziesz dalej, moż esz, jeś li chcesz, odwiedzić Muzeum Wojny Jugosł owiań skiej ...

Nie wyobraż am sobie nawet, jak moż na był o pomyś leć o zniszczeniu tak wspaniał ego miasta podczas wojny, kiedy Jugosł awia został a podzielona na odrę bne pań stwa… Ale Dubrownik jest teraz prawie cał kowicie odrestaurowany, nic nawet nie przypomina tamtych strasznych czasó w…


Widzą c wystarczają co Dubrownika z ró ż nych wysokoś ci : ), zeszliś my na „ziemia”, wtedy trzeba był o speł nić przyjemną obietnicę daną mojemu mę ż owi - codzienne pł ywanie w morzu : )) ...Tak, a ciał o już upragniony chł ó d...Plaż e na Starym Mieś cie są nieco problematyczne, szerokich plaż tu nie znajdziecie, te nieliczne, któ re istnieją , są mał e iw wię kszoś ci kamienne. Nie chciał em wyjeż dż ać ze Starego Miasta na inne plaż e, na przykł ad do Babin Kuk…

Ludzie opalają się i pł ywają tuż przy falochronie (grają też w coś w rodzaju waterpolo), niedaleko starego portu; na skał ach pod murami twierdzy… Idealną opcją był aby piaszczysta plaż a Banje (jeś li opuś cisz Stare Miasto, niedaleko bramy Ploce), uważ a się , ż e jest to jedna z najlepszych plaż w Dubrowniku, ale tak jest ró wnież jedyna pł atna plaż a (wedł ug informacji od lokalnych mieszkań có w - 100 kun, ale jest na nią też bezpł atny wstę p)...Postanowiono spró bować dostać się na tę konkretną plaż ę , oczywiś cie za darmo : ))). Nie szliś my szosą , ale bliż ej brzegu, po drodze biorą c pod uwagę , gdzie jeszcze moż na by popł ywać w razie awarii...Po drodze znaleziono mał ą kamienną plaż ę z drabiną do zejś cia do wody. morze (zwró ciliś my uwagę na wszelki wypadek). A potem bardzo szybko dotarliś my do plaż y Banje i swobodnie po niej chodziliś my, nikt nie pró bował od nas wzią ć pienię dzy (albo mieliś my takie szczę ś cie : ).

To nie tylko plaż a, ale rodzaj klubu plaż owego nie tylko z leż akami, ale takż e z sofami i przegrodami z tkaniny, wię c jeś li chcesz, moż esz odizolować się od innych (prawdopodobnie musisz za to zapł acić ), są przytulne kawiarnie i wszystko, czego potrzebujesz ...

Dla nas wystarczył o szmaragdowe ł agodne morze i „zł oty” piasek...A jako dodatkowy bonus pię kny widok na Stare Miasto (jak mó wią w reklamie hotelu - z widokiem na atrakcję : ).

W naszym programie opracowanym w domu był a też wycieczka do ok. godz. Lokrum (ł odzi ze starego portu, 1-2 razy/godz. , bilet 50 kun tam/z powrotem, 15 minut w drodze), gdzie znajduje się ogró d botaniczny, wzdł uż któ rego swobodnie wł ó czą się pawie, ruiny klasztoru, odziedziczone po Ksią ż ę Maksymilian; sł one Martwe Jezioro; fort zbudowany przez Napoleona. Ale niestety nie „zmieś ciliś my się ” na czas, bo


ostatnia ł ó dź opuś cił a wyspę o godzinie 19 (a z innego ź ró dł a internetowego nawet o godzinie 17) - nie sprawdziliś my poprawnoś ci informacji, ponieważ nie był o sensu pł ywać przez 1 godzinę (od tego pó ł godziny). godzina tam/z powrotem) nie był o sensu, w dodatku dzień i ja był em tak peł en wraż eń...

Chciał em też wybrać się na spokojny spacer po mieś cie, zasmakować Dubrownika „do smaku”…

Miejsce na obiad został o wybrane pomię dzy dwoma popularnymi canobe „Locanda Peskarye” (w starym porcie) i „Kamenitsa” (ł atwo ją znaleź ć po biał o-niebieskich krzesł ach na placu Gundulicha, jest to ró wnież plac targowy podczas jest też mał y Konzum).

Chciał am spró bować lokalnych owocó w morza, a zwł aszcza ostryg z zatoki Maly Ston, któ ra znajduje się niedaleko Dubrownika. Uważ a się , ż e w Chorwacji udał o im się ocalić prawdziwą legendarną europejską ostrygę , któ ra zniknę ł a w Europie 100 lat temu i nawet Francuzi kupują je tutaj do hodowli.

A po zeszł orocznej wyprawie do Normandii-Bretanii, ostryg pró bujemy teraz wszę dzie : ))). W Chorwacji ostrygi nazywane są „kamenica”, stą d nazwa canoba, któ ra się w nich specjalizuje, my nadal ją wybieraliś my, ai to dlatego, ż e cena jest tań sza (11 kn/szt. ), a w Lokandzie Pescaria” – 15 kn/szt. ...Opró cz ostryg zamó wiliś my też kalmary w chrupią cym cieś cie, sał atkę i domowe biał e wino, wszystko był o wyją tkowo smaczne, cena 250 kn za dwoje (moż na zapł acić kartą ).

W zasadzie restauracje-kawiarnie z dobrą kuchnią doś ć ł atwo zidentyfikować , podczas obiadu i kolacji z reguł y ustawia się kolejka chę tnych. Podczas gdy w innych jest pusta, a szczekacze wytę ż ają się , pokazują c cał ą swoją elokwencję , aby zwabić odwiedzają cych ...

Rozejrzeliś my się poprzedniego wieczoru i przybyliś my na kolację w samą porę , aby usią ś ć przy ostatnim wolnym stoliku, kolejka już zaczę ł a ustawiać się w kolejce, chociaż obsł uga był a szybka.

Potem znowu, do pó ź na, wę drowaliś my ulicami Starego Miasta, potem spacerowaliś my po terenie portu…

W pewnym momencie podró ż y zauważ ył em, ż e z jakiegoś powodu mimowolnie w pierwszym tygodniu sami zauważ yliś my w jakim dniu byliś my już w Chorwacji, a po „ró wniku” odliczanie rozpoczę ł o się już w drugim tygodniu: (. ...


Pierwszy tydzień naszej wyprawy był wycieczką warunkową , drugi – bardziej relaksują cą . Warunkowo wycieczka, ponieważ w poró wnaniu z tempem i bogactwem programu wycieczek w wycieczkach autobusowych są to spokojne spacery bez dodatkowych przepraw. Ale to jest dokł adnie to, czego chcieliś my, aby cieszyć się naszym pobytem w tym cudownym kraju bez zamieszania i poś piechu ...

Godnym zakoń czeniem tej warunkowej wycieczki czę ś ci naszej „wycieczki” był a wizyta w Dubrowniku…

Cią g dalszy nastą pi…

Tłumaczone automatycznie z języka rosyjskiego. Zobacz oryginał
Aby dodać lub usunąć zdjęcia w relacji, przejdź do album z tą historią
Вид на Адритическое море с территории Боснии и Герцоговины.
Виды по дороге в Дубровник.
Дубровник. Вечерний концерт у церкви Св. Влаха.
Дубровник. Колокольня с часами.
Вид на Дубровник в районе порта.
Княжеский дворец в Дубровнике.
Вечерняя подсветка Старого города Дубровника. Башня Минчета.
Дубровник. Вид на Старый город с крепостных стен.
Дубровник. Вид на Старый город с крепостных стен.
Дубровник. Вид на Старый город с крепостных стен.
Дубровник. Вид на Старый город с крепостных стен.
Канатная дорога в Дубровнике.
Канатная дорога в Дубровнике.
Дубровник. Вид на Старый порт с крепостных стен.
Дубровник. Вид на Старый порт с крепостных стен.
Один из видов развлечения в Дубровнике - заплыв на байдарках...
Кафе прямо под крепостными стенами Старого города.
Вид на Дубровник с крепостных стен.
Вид на Дубровник с крепостных стен.
Дубровник. Вид на Страдун и Большой фонтан Онофрио с крепостных стен.
Уютные кафе Дубровника...
Дубровник. Вид на Францисканский монастырь и Страдун с крепостных стен.
Улочки-лесницы в Дубровнике.
Церковь Св. Влаха и колонна Орландо в Дубровнике.
Дубровник. малый фонтан Онофрио.
Кнежеский дворец в Дубровнике.
Забота о братьях наших меньших. Им же тоже жарко...
Вид на Дубровник с канатной дороги.
Вид на Дубровник и о. Локрум с горы Срдж.
Вид на район Бабин Кук Дубровника с горы Срдж.
Канатная дорога в Дубровнике.
Вид на Дубровник с горы Срдж.
На горе Срдж. Вот такие весёлые девочки катаются тут на осликах...
Крест на горе Срдж.
Старый порт Дубровника.
Старый порт Дубровника.
Местный житель Дубровника...
Вид на Дубровник.
Кафедральный Собор Дубровника.
Дубровник.
Дубровник.
Местная парочка наблюдает за нами туристами...
В Дубровнике.
В Дубровнике.
В Дубровнике.
Вид на Старый город с крепостных стен.
Стража в средневековых костюмах охраняет ворота Старого города Дубровника.
Podobne historie
Uwagi (8) zostaw komentarz
Pokaż inne komentarze …
awatara