Wyprawa dookoła świata. Chorwacja – spotkanie z najstarszą ukraińską diasporą.
Do poł udnia 19 paź dziernika dotarliś my do Zagrzebia. Zatrzymaliś my się w bardzo ł adnym hostelu "Apartament 63". Deszcz nie pozwalał nam chodzić po mieś cie, a do spotkania z rodakami został o jeszcze kilka godzin.
W Ambasadzie Ukrainy w Chorwacji, lekko przemoczeni, zostaliś my serdecznie powitani przez I sekretarza Ambasadora Oł eksandra Lewczenkę i ich asystentó w. Tutaj, podobnie jak we wszystkich innych ambasadach, dawano nam do picia herbatę i kawę , co zawsze bardzo się przydaje, bo wł aś nie wyjechaliś my z drogi… W pó ł godziny udał o nam się nie tylko opowiedzieć o wycieczce, ale takż e dowiedzieć się , jaki wkł ad ambasada wnosi w rozwó j Ukraiń có w.
A takż e Ukraina powinna przyją ć jeszcze jedno doś wiadczenie. Ponieważ Chorwacja jest dł ugim krajem, tradycje pó ł nocnych i poł udniowych regionó w są nieco inne.
Aby populacja był a jednorodna i nie był o ró ż nic kulturowych ani komunikacyjnych, tutaj od 15 lat dzieci z pó ł nocnych regionó w są wywoż one na wakacje na poł udnie, a z poł udnia - na pó ł noc. To dobra praktyka i myś lę , ż e gdyby nasi ludzie ze wschodnich regionó w byli czę sto zabierani na zachodnią Ukrainę i odwrotnie, to kraj był by zjednoczony nie tylko w sł owach i papierach…
Pó ł godziny pó ź niej ambasador i ja spotkaliś my się z przedstawicielami diaspory ukraiń skiej - koordynatorką wspó ł pracy kulturalnej i humanitarnej Olgą Sablyak oraz szefem ukraiń skiego stowarzyszenia kulturalno-oś wiatowego „Kobzar” Slavko Burdą . Okazał a się jedną z najstarszych: są to gł ó wnie potomkowie tych, któ rzy przenieś li się na terytorium Chorwacji w okresie Cesarstwa Austro-Wę gierskiego (koniec XIX w. ), a takż e w okresie mię dzy I i II wojną ś wiatową .
Imigrantó w zarobkowych jest tu niewielu, bo dobrzy specjaliś ci wyjeż dż ają dalej na pó ł noc – do Niemiec, Danii, Szwecji – gdzie zarobki są wyż sze.
Dziś w Chorwacji jest okoł o 2000 Ukraiń có w. Byliś my mile zaskoczeni, jak dobrze mó wią po ukraiń sku. Opowiadali, jak się poruszali, jak ż yją , jak studiują , jaką jednoczą cą zasadą jest Koś ció ł greckokatolicki, bo to dzię ki niej Ukraiń cy zdoł ali zachować tu swó j ję zyk, tradycje, kulturę , choć ż yją już w trzeciej lub czwartej generacji.
I poszliś my dalej.
Ś ledź nasze historie. Ponadto!