Paryż i jego zabytki (kościoły i katedry) są dodatkiem.
Dziś telewizja NTN po raz kolejny pokazuje film „Kod Leonarda da Vinci” na podstawie bestsellera D. Browna i pojawił y się pytania o poprzednią recenzję od Matveiki – postanowił am dodać o koś ciele ś w. Sulpicjusza.
Inicjatorem budowy koś cioł a ś w. ).
Ś wiatł o wpada do koś cioł a tylko przez witraż e i okna, co nadaje mu szczegó lnej tajemnicy, któ rą czuliś my odwiedzają c go wieczorem.
Wewną trz koś cioł a znajduje się obelisk z biał ego marmuru i gnomon (tzw. kolumna z indeksem zegara sł onecznego).
Miedziany pasek wlutowany w szarą granitową pł ytę podł ogową , uł oż oną z pó ł nocy na poł udnie, nazywa się linią Rose. Promienie sł oń ca wpadają ce do dziury w poł udniowej ś cianie poruszają się wzdł uż tej linii, wyznaczają c czas od przesilenia do przesilenia.
Symbol Ró ż y od wiekó w kojarzony jest z mapami i przewodnikami turystycznymi. Ró ż any Kompas, wystę pują cy na prawie każ dej mapie, oznaczał poł oż enie pó ł nocy, wschodu, poł udnia i zachodu. Pierwotnie znana jako ró ż a wiatró w, wskazywał a kierunek trzydziestu dwó ch wiatró w, w tym oś miu gł ó wnych, oś miu poł ó wkowych i szesnastu czwartorzę dowych. Te trzydzieś ci dwie igł y kompasu, przedstawione na diagramie jako koł o, był y dokł adnie takie same, jak tradycyjne przedstawienie trzydziestodwupł atkowego kwiatu ró ż y.
Na kuli ziemskiej linię Ró ż y nazywano poł udnikiem zerowym lub dł ugoś cią geograficzną - był a to wyimaginowana linia poprowadzona od bieguna pó ł nocnego na poł udnie. Teraz poł udnik zerowy znajduje się w Londynie, w Greenwich. Ale nie zawsze tam był .
Na dł ugo przed przyję ciem poł udnika zerowego w Greenwich, zero dł ugoś ci geograficznej przechodził o przez Paryż , dokł adnie przez teren koś cioł a Saint-Sulpice. Dowodem na to był miedziany pasek wbudowany w podł ogę , któ ry przypominał , ż e to tutaj przebiega gł ó wny poł udnik ziemi. I choć w 1888 Greenwich odebrał ten zaszczyt z Paryż a, pierwotna, pierwsza linia Ró ż y przetrwał a do dziś .
A plac przed Saint-Sulpice jest ozdobiony „Fontanną Czterech Biskupó w” - sł ynnymi teologami XVII-XVIII wieku Jean-Baptiste Massillon, Valentin Flechier, Francois Fenlon i Jacques-Binine Bossuet - ulubionym miejscem filozofowie i intelektualiś ci.