Notatki katalońskie. Część 4. Castelldefels
Castelldefels (kat. Castelldefels) to miasto i gmina w Katalonii, czę ś ć prowincji Barcelona. Gmina jest czę ś cią okrę gu Baix Llobregat (comarca). Zajmuje powierzchnię.13 km² . Populacja wynosi 6.250 osó b (stan na 2010 rok). Stolica prowincji oddalona jest o 18 km.
Castelldefels to maleń kie miasteczko na wybrzeż u Morza Ś ró dziemnego, któ re sł ynie z nieskoń czenie dł ugiej plaż y i bliskoś ci rezerwatu przyrody Garraf. Tutaj ró wnież moż na znaleź ć kuchnię na każ dy gust, wzią ć udział w kursie medytacji lub jogi w buddyjskim klasztorze, wybrać się na „piracką ucztę ” w lipcu lub spró bować kasztanó w na festiwalu w paź dzierniku.
Castelldefels znajduje się.15 km od mię dzynarodowego lotniska w Barcelonie w El Prat de Llobregat. Z terminalu T1 (autobusy kursują regularnie mię dzy terminalami T1 i T2) autobus L99 jedzie do miasta. Przejazd taksó wką kosztuje okoł o 20 euro.
Prywatnym samochodem najł atwiej dostać się do miasta autostradą C-31 (kierunek - Sitges). Z Castelldefels do Barcelony kursują regularne autobusy (numery dzienne L94, L95, L97 oraz numery nocne N14, N16).
Plaż a rozcią ga się na 5 km wzdł uż wybrzeż a Morza Ś ró dziemnego mię dzy deltą rzeki Llobregat a rezerwatem przyrody Garraf. Na terenie plaż y moż na ró wnie dobrze opalać się , pł ywać w wodach morskich lub uprawiać wszelkiego rodzaju sporty wodne. Plaż a wyposaż ona jest w prysznice i toalety, drewniane pomosty uł atwiają ce poruszanie się po piasku, wyposaż one place zabaw oraz wież ę ratunkową . Bardzo waż ną (i nie do koń ca dla nas przyjemną ) cechą plaż y jest jej otwartoś ć na wszystkie wiatry. Najbardziej komfortowa atmosfera panuje od 8 do 10 rano, po czym zrywa się silny wiatr, któ ry do 17-18 wieczorem po prostu zdmuchnie Cię z plaż y, mimo ż e pogoda nadal bardzo sprzyja relaksowi nad morzem.
Wzdł uż plaż y rozcią ga się sieć restauracji (jedna co 300-400 metró w), któ re otwierają się okoł o 12 i dział ają do 23-24. Kuchnia i ceny są prawie takie same, ale chciał bym zwró cić uwagę na jedną z nich, El Xiringuito de la Platja. Bą dź przygotowany na to, ż e angielski nie jest rozumiany w 90% lokali, a coś moż na doliczyć do rachunku, bą dź czujny. Ale nakarmią Cię pysznymi owocami morza i paellą , napoją sangrią , a to wszystko przy szumie fal.
Nasyp jest bardzo prosty, ale taki jest jego urok. Brak hał aś liwych lokali, zadbane palmy z jednej strony, plaż a, morze i stepowe trawy (ogrodzone, bo chronione). Wieczorami po nasypie spacerują rodziny, turyś ci w każ dym wieku jeż dż ą na rolkach i rowerach.
Waż nym obiektem miasta jest Kanał Olimpijski, wybudowany na Igrzyska Olimpijskie w 1992 roku. Teraz został przekształ cony w otwarty obiekt sportowy – wakeboarding, kajaki, ś cież ki do biegania, pię kny teren zagospodarowany.
Miasto podzielone jest na kilka stref. Nadmorską nazwaliś my „Beverly Hills” - za przepię kne wille zanurzone w palmowych ogrodach, w gał ę ziach któ rych ż yją papugi, idealne chodniki i klomby (na tym terenie znajdował się nasz wspaniał y hotel, Hotel Canal Olympic). Dalej jest strefa kanał u i miejscowa politechnika. Dalej jest tzw. obszar gospodarczy - kilka duż ych galerii handlowych, kino itp. Có ż , potem zaczyna się strefa „spania” - pię ciopię trowe urocze domy do spania.
W samym mieś cie zamek Castelldefels wznosi się na szczycie wzgó rza (otwarty dla zwiedzają cych od lipca do sierpnia od wtorku do pią tku od 17:00 do 21:00; przez resztę roku - w pierwszą niedzielę każ dego miesią ca). Znajduje się tu ró wnież koś ció ł Santa Maria, w któ rym moż na zobaczyć malowidł a ś cienne hiszpań skiego artysty José Serrasanty oraz teatr Plaza de Castelldefels, w któ rym odbywa się wię kszoś ć wydarzeń kulturalnych miasta.