Hiszpania - wielki europejski kraj z mauretańskim akcentem (część 2)

22 Czerwiec 2013 Czas podróży: z 30 Kwiecień 2013 na 02 Moze 2013
Reputacja: +4970
Dodaj jako przyjaciela
Napisać list

Kantabria - kraina niesamowicie pię knych gó r i malowniczego wybrzeż a morskiego

Przenosimy się do Kantabrii, jednej z pó ł nocnych prowincji Hiszpanii, w któ rej na powierzchni 5321 mkw. km zamieszkuje ok. 560 tys. osó b. Tutaj niezwykł e krajobrazy fascynują swoją nierzeczywistoś cią . Szczyt Trzech Mó rz, poł oż ony w Kantabrii, ma ciekawą wł aś ciwoś ć : wypł ywają ca stą d woda moż e z ró wnym prawdopodobień stwem dostać się do Oceanu Atlantyckiego przez rzekę Duero, do Morza Kantabryjskiego przez rzekę Nansa lub do Morza Ś ró dziemnego przez rzekę Ebro . Strefa przybrzeż na obfituje w pię kne zatoki i malownicze zatoki, wydmy i romantyczne wioski rybackie, oddzielone od siebie zielonymi dolinami i wzgó rzami.

Tak spotkał o nas miasto Santander – stolica Kantabrii, zwana „Oblubienicą Morza”.


Miasto, poł oż one nad brzegiem Zatoki Biskajskiej (Morze Kantabryjskie) wokó ł zatoki o tej samej nazwie, jest duż ym portem handlowym z populacją.200 tysię cy osó b. Santander sł ynie z 12 pię knych plaż miejskich i wspaniał ych parkó w nadmorskich. Stał o się modnym kurortem dzię ki hiszpań skiej rodzinie kró lewskiej, któ ra przyjeż dż a tu na wakacje, doceniają c jego cudowną przyrodę i niesamowite plaż e.

Zatrzymujemy się w Ogrodach Pereda, mał ym parku nazwanym na cześ ć hiszpań skiego pisarza José Maria de Pereda. Jego ł ą czna powierzchnia to 24 tysią ce metró w kwadratowych. m. Ziemia dla tego pię knego miejsca publicznego został a odebrana morzu i pierwotnie znajdował o się tam molo portowe. Uroczyste otwarcie parku nastą pił o w 1905 roku. Są dzą c po ró ż norodnoś ci roś lin, któ re tu rosną , Park Pereda sł usznie moż na nazwać ogrodem botanicznym.

Są dę by, magnolie, palmy, sosny, kasztany indyjskie, lipy, bukszpany i jabł onie. W centrum parku znajduje się pię kny pomnik Peredy, czyli brą zowa figura pisarza na kamiennym cokole, wokó ł któ rej przedstawione są sceny z jego najsł ynniejszych dzieł.

To miasto o staroż ytnej historii i architekturze: pierwsza wzmianka o nim znajduje się w rzymskich kronikach z 196 rpne. mi. Wedł ug legendy Santander otrzymał swoją nazwę na cześ ć ś w. Emitera, rzymskiego legionisty, któ ry przeszedł na chrześ cijań stwo i został stracony za wiarę w walce z „towarzyszami”. Santander, co prawda miasto o bogatej historii, ale po katastrofalnym poż arze w 1941 roku, któ ry spowodował zauważ alne zniszczenia zachowanego z czasó w ś redniowiecza ś ró dmieś cia, cał e ś ró dmieś cie przebudowano w tzw. stylu neoklasycystycznym. Dzielnice Santander cią gną się jedna po drugiej wzdł uż wybrzeż a.


Po Ogrodach Peredy kontynuujemy naszą znajomoś ć ze stolicą Kantabrii, któ ra posiada wiele ciekawych atrakcji historycznych i kulturowych, m. in. Katedrę Wniebowzię cia NMP, pał ac kró lewski Magdaleny, klasztor architektury ś w. Poznajemy i podziwiamy Katedrę Santander (Katedra Wniebowzię cia NMP). Historia katedry się ga IX wieku, kiedy to na wzgó rzu Somorrostro wybudowano Opactwo Ś wię tych Ciał , w któ rego koś ciele znajdują się relikwie ś wię tych Emeteriusa i Celedoniusa, mę czennikó w katolickich, za któ rych wedł ug legendy zginę li ich wiara w czasie prześ ladowań Dioklecjana został a przeniesiona. Począ tek budowy dolnego koś cioł a się ga XII wieku.

W 1131 koś ció ł opacki otrzymał status kolegiaty, a po przyznaniu przez kró la Alfonsa VIII Santander fueros (1187) rozpoczę to prace nad odbudową koś cioł a. Pod koniec XIX - do poł owy XX wieku katedra był a wielokrotnie niszczona: najpierw od wybuchu dynamitu na pokł adzie statku Cabo Machichaco (1983), potem od poż aru w 1941 roku, kiedy ś wią tynia został a tak poważ nie uszkodzona ż e był restaurowany przez prawie dziesię ć lat – od 1942 do 1953 roku.

Katedra Santander moż e być podzielona na czę ś ć gó rną i dolną oraz kruż ganek. Dolna czę ś ć to dolny koś ció ł lub krypta, któ ra jest budowlą tró jnawową z absydą o dł ugoś ci 31 metró w i szerokoś ci 18 metró w. Gó rna czę ś ć to tró jnawowa bazylika w stylu gotyckim z licznymi kaplicami. Jedną z atrakcji jest portal ozdobiony herbem Kró lestwa Leó n i Kastylii, któ ry uważ any jest za jeden z najstarszych wizerunkó w tego symbolu.

Szczegó lnie pamię tam kruż ganek - zadaszoną galerię obwodnicową z fontanną poś rodku, w któ rej niegdyś mieś cił się pomarań czowy ogró d.

Jednak gł ó wną atrakcją tego miasta jest jego wyją tkowa przybrzeż na przyroda, a my kierujemy się plaż ą na pó ł wysep La Magdalena, gdzie Pał ac Kró lewski Magdalena znajduje się swobodnie na terytorium 28 hektaró w, co jest uważ ane za perł ę nie tylko miasto i prowincję , ale też cał ą Hiszpanię , a takż e Parc de la Magdalena, któ ry jest nie mniej atrakcją.

Spacer po takim parku, gdzie ś wież e morskie powietrze cudownie miesza się z niepowtarzalnym aromatem ró ż nych drzew, to przyjemnoś ć . Ale jeszcze wię kszą przyjemnoś ć sprawia oglą danie tu uchatek pł ywają cych w wodzie i pingwinó w, któ re podobno cał kiem dobrze ż yją tutaj, z dala od ojczyzny.

Opró cz tego mini-zoo zainteresował a mnie ekspozycja trzech statkó w sł ynnego kantabryjskiego nawigatora Vitala Alsara oraz batyskafu.


Idą c wię c przez luksusowy park (mini-zoo, muzeum morskie) dotarliś my do Pał acu Kró lewskiego. Pod wzglę dem architektonicznym pał ac wybudowano w stylu malowniczego eklektyzmu. Harmonijnie ł ą czy cechy architektury angielskiej (charakterystyczny kształ t okien i liczne kominy) i francuskiej (asymetryczna fasada, dekoracja gł ó wnej klatki schodowej) z typową architekturą gó ralską . Weź my na przykł ad projekt gł ó wnego wejś cia, znajdują cego się na poł udniowej elewacji budynku i flankowanego dwoma wież ami. Został zbudowany w 1913 roku za kró la Alfonsa XIII jako letnia rezydencja.

Inne parki i ogrody to Ogrody Picio, znajdują ce się w turystycznej czę ś ci El Sardinero; Park Doktora Moralesa, popularnie zwany „Parkiem Kró w”, ponieważ na jego terenie znajduje się pomnik krowy; Park Gonzalez-Mesones, nazwany na cześ ć jednego z burmistrzó w Santander. 11 maja 2007 roku otwarto park Atlantico de las Llamas, znajdują cy się za Pał acem Sportu. Warto zauważ yć , ż e wstę p do wszystkich muzeó w miasta jest bezpł atny. Gł ó wne z nich to Muzeum Historii Staroż ytnej i Archeologii, Muzeum Morskie, Muzeum Sztuk Pię knych, Muzeum Etnograficzne Velarde.

Uwagę zwraca duż a powierzchnia Portykady, na któ rej znajduje się Bank Narodowy. Zdobi go pomnik Pedro Velarda, bohatera narodowego, kapitana artylerii, jednego z przywó dcó w powstania mieszkań có w Madrytu przeciwko zaję ciu miasta przez wojska francuskiego cesarza Napoleona Bonaparte. W ś wię ta odbywają się tu parady wojskowe.

Miasto Santander bardzo trudno opisać sł owami, trzeba je zobaczyć , odetchną ć morską bryzą , zjeś ć ś niadanie na hotelowej werandzie, cieszyć się zielenią i sł oń cem. Tutaj wszystko jest pię kne, od architektury po plaż e, od morskiej bryzy po bajeczny hiszpań ski zachó d sł oń ca. Niedaleko Santander, otoczone ostrogami gó r Kantabrii, znajduje się drugie co do wielkoś ci miasto Kantabrii - Torrelavega. Znana jest z corocznego, kolorowego ś wię ta Najś wię tszej Maryi Panny Grande, poś wię conego patronce miasta, któ re odbywa się w poł owie sierpnia. Zachował y się tu takż e pał ace i dwory z XVII-XIX wieku. A nasza grupa zatrzymał a się na nocleg w miejscowym hotelu „Celuisma Torrelavega”****, aby wczesnym rankiem kontynuować podró ż po Kantabrii. Hotel bardzo dobry, poł oż ony w dobrej lokalizacji, zaraz z hotelu jest wejś cie do ś wietnego supermarketu, w któ rym jest dosł ownie wszystko.

Odwiedzamy maleń ki nadmorski kurort Comillas (z populacją tylko 2462 osó b - 2010).


), sł ynie z secesyjnych budynkó w z koń ca XIX wieku, któ re został y zamó wione przez markiza Antonio Ló peza. Zarobiwszy duż o pienię dzy na Kubie, markiz nie zapomniał o swojej mał ej ojczyź nie. Zaprosił do Comillas sł ynnych kataloń skich modernistó w. Pię kny neogotycki pał ac i rodzinny grobowiec budują Joan Martorell, gmach Uniwersytetu Papieskiego budują Luis Domenech i Montaner.

Oto jedna z najsł ynniejszych budowli architektonicznych kataloń skiego architekta Antonio Gaudiego - rezydencja El Capriccio. Budynek ma bajeczny wyglą d: miesza się w nim styl neogotycki i elementy orientalnego ornamentu „arabeska”. Dwó r jest wył oż ony cegł ą i wielobarwnymi pł ytkami ceramicznymi przedstawiają cymi jaskrawoż ó ł te sł oneczniki. Obecnie mieś ci się w nim restauracja.

Ró wnież w Comillas interesują cy jest Pał ac Sobrellano, wykonany w stylu neogotyckim.

W pobliż u znajduje się Panteon Marquises of Comillas, tytuł ten, ukuty przez kró la Alfonsa XII w 1878 roku, od tego czasu nosi tylko 4 osoby.

Kolejną atrakcją miasta jest Fontanna Trzech Trą b (Luis Domenech i Montaner).

Z niemal każ dego miejsca w mieś cie dobrze widać kompleks Uniwersytetu Papieskiego, któ rego cał e terytorium znajduje się na szczycie wzgó rza i jest otoczone zadbanym, regularnym ogrodem z platanami, palmami i magnoliami. Uniwersytet pierwotnie miał być szkoł ą dla dzieci z ubogich rodzin i stać się dla nich nadzieją na godne ż ycie. Jednak pod wpł ywem Koś cioł a katolickiego i spadkobiercy nowego markiza Comillas, Claudio Ló pez Bru, powstał Uniwersytet Papieski.

Wzdł uż wybrzeż a miasta rozcią ga się doskonał a piaszczysta plaż a, na któ rej moż na wspaniale odpoczą ć . To mał e urocze miasteczko uderzył o mnie obfitoś cią znaczą cych obiektó w na tak mał ym obszarze, co wystarczył oby na duż e miasto.


Na pó ł nocny zachó d od Torrelavega (25 km na zachó d od Santander), kilka kilometró w od wybrzeż a znajduje się miasto Santillana del Mar. Czę sto nazywa się je „miastem trzech zł udzeń ”, ponieważ dosł owne tł umaczenie nazwy nie jest prawdziwe: nigdy nie był o ś wię te („santo”), pł askie („lyana”) i nigdy nie poł oż one nad brzegiem morza („mar” ). Nazwa miasta pochodzi od imienia ś w. Juliany, któ rej szczą tki spoczywają w zachowanym do dziś romań skim koś ciele ufundowanym przez augustianó w w XII wieku. Koś ció ł Santa Juliana jest uważ any za jeden z najwię kszych koś cioł ó w romań skich na cał ym wybrzeż u Biskajskim.

W tej kolegiacie naszą uwagę przykuł przede wszystkim malowany oł tarz z XVII wieku, rzeź biony portal poł udniowy, a takż e nagrobek ś w. Juliany z wczesnego ś redniowiecza. Galerie dziedziń ca wewnę trznego Kolegiaty ozdobione są scenami opartymi na scenach biblijnych.

W są siedztwie koś cioł a, przy brukowanych uliczkach, znajdują się domy zamoż nych rodó w z XVII wieku, wykonane w stylu renesansowym i barokowym, z drewnianymi kruż gankami, kutymi balkonami i herbami rodowymi na kamiennych fasadach. W mieś cie zachował o się wiele budowli z XV-XVII wieku, wykonanych ze zł otego kamienia.

Santillana del Mar przycią ga przede wszystkim swoją ś redniowieczną atmosferą . Wydaje się , ż e czas się tu zatrzymał - brukowane uliczki, pię trowe domy z balkonami zasypanymi kwiatami lub z wiszą cymi zielonymi kulami roś linnymi.

Jeś li chcesz, historyczną czę ś ć miasta moż na ominą ć w pó ł godziny, ale rzadko udaje się to zrobić szybciej niż w pó ł dnia. W mał ym, nieco ponad 4-tysię cznym miasteczku znajduje się wiele sklepó w z pamią tkami sprzedają cych rę kodzieł o i lokalne przysmaki.

Ktoś oglą da wystawy sklepowe, inni od dawna wybierają w sklepach lokalne sery, kieł baski i sł odycze, delektują się prawdziwym cydrem w restauracji lub robią sobie sesję zdję ciową na tle licznych zabytkó w. A maleń ka wioska jest nimi po prostu przesycona.

W jednej z przytulnych restauracji czekał na nas obfity lunch, z któ rego byliś my bardzo zadowoleni, bo ulewny deszcz uniemoż liwił nam zwiedzanie cudownego miasteczka.

Plac Ramona Pelayo otoczony jest mał ymi pał acami z XIV-XVII wieku w stylu gotyckim i renesansowym. W jednym z nich, wyposaż onym w antyczne meble, znajduje się elitarny hotel - Parador National Gil Blas.


Jedno z muzeó w w Santillanie jest szczegó lnie popularne wś ró d turystó w. Niemal wszystkie są z pewnoś cią sfotografowane w pobliż u wejś cia, ale niewielu odważ y się zapoznać z ekspozycją . Muzeum Tortur nie tylko opowiada historię Inkwizycji, ale takż e prezentuje liczne narzę dzia tortur i egzekucji osó b obję tych ś ledztwem.

Asturia wraz z czę ś cią Galicji został a wydzielona w odrę bną prowincję Cesarstwa Rzymskiego. Po przybyciu Arabó w w VIII wieku na pó ł wysep, tylko na pó ł nocy, w gó rach Asturii, zachował o się mał e kró lestwo Wizygotó w. To z terytorium Asturii rozpoczę ł a się era rekonkwisty - wyzwolenie Hiszpanii z muzuł mań skiej niewoli.

W Asturii jest jedna sł ynna ś wią tynia. Znajduje się w mał ej wiosce (zamieszkuje ją zaledwie 58 osó b), któ rej nazwa jest dobrze znana każ demu mieszkań cowi tej hiszpań skiej prowincji - Covadonga. W 722 roku w pobliż u wioski Covadonga, ukrytej w gó rach, trzystuosobowy oddział , dowodzony przez legendarnego przywó dcę Don Pelayo, przyszł ego zał oż yciela kró lestwa Asturii, wyruszył przeciwko wojskom emira Kordoby. Zwabiwszy Arabó w w puł apkę , oddział Pelayo pokonał ich w wą skim gó rskim siodle.

Zwycię stwo Pelayo i jego sojusznikó w w tej bitwie zapoczą tkował o rekonkwistę , dzię ki któ rej Hiszpania pozbył a się obcych wpł ywó w, a Asturia pozostał a w wielowiekowych annał ach Hiszpanii jedynym niezdobytym regionem. Przez dwa stulecia Asturia był a niezależ nym księ stwem. W X wieku powstał o nowe kró lestwo Leó n. Pod tą nazwą istniał aż do wkroczenia do Kró lestwa Kastylii w 1230 roku, kiedy to Ferdynand III Kastylii został zjednoczonym kró lem obu kró lestw. Spadkobierca korony hiszpań skiej nosi tytuł księ cia Asturii.

Na przestronnym placu Covadonga w 1964 roku wzniesiono pomnik legendarnego dowó dcy wojskowego i pierwszego kró la Asturii, Don Pelayo.

Stoi naprzeciw wejś cia do bazyliki Santa Maria Covadonga, zbudowanej na począ tku XX wieku. Pomysł jego powstania, któ ry w latach 1877-1901 powoł ał do ż ycia architekt Federico Aparisi, należ y do Roberta Frasinellego.

Bazylika należ y do stylu neoromantycznego i zbudowana jest w cał oś ci z ró ż owego wapienia.

W pobliż u znajduje się gł ó wny plac Covadonga, na któ rym znajdują się budynki administracyjne, hotel i sklepy z pamią tkami.


Gł ó wnym miejscem pielgrzymek i najczę ś ciej odwiedzaną atrakcją turystyczną Asturii jest ś wię ty oł tarz Matki Boskiej z Cavadonga. Kaplica z wizerunkiem dziewicy i szczą tkami Pelayo znajduje się w jaskini Santa Cueva na urwistym klifie. Prowadzą ca do niego krę ta ś cież ka jest zawsze wypeł niona grupami pielgrzymó w i turystó w. Sama nazwa „Covadonga” pochodzi od ł aciń skiego sł owa Cova Domenica, któ re oznacza Grotę Dziewicy. Grota znajduje się pię ć minut spacerem od bazyliki. Ta zwyczajna, na pierwszy rzut oka jaskinia, do któ rej prowadzi dł ugi przestronny korytarz, jest jednym z gł ó wnych sanktuarió w Asturii i najważ niejszym oś rodkiem duchowym i religijnym.

Za panowania hiszpań skiego kró la Alfonsa X Mą drego szczą tki Don Pelayo został y przeniesione do Ś wię tej Jaskini Covadonga i pochowane obok oł tarza Najś wię tszej Maryi Panny. Pod koniec XVIII wieku na kamieniu w grobowcu Pelayo wyryto nastę pują ce epitafium: „Tu spoczywa ś wię ty kró l Pelayo, któ ry rozpoczą ł odbudowę Hiszpanii w tej cudownej jaskini. Zmarł w 737 r. , został pochowany wraz z jego ż ona i siostra. "

Pelayo, pierwszy kró l Astrii, urodził się okoł o 690 roku. W wieku dwudziestu lat walczył już z Maurami w armii Wizygockiego kró la Rodericha. Po pokonaniu armii Wizygotó w i zabiciu samego Roderyka Pelayo wraz z niewielkim oddział em wycofał się w gó ry. Uważ a się , ż e wł aś nie w tej jaskini schronił się . Tutaj też miał o miejsce objawienie Dziewicy Pelayo. Przepowiedział a jego zwycię stwo w decydują cej bitwie z najeź dź cami, któ rzy wielokrotnie przewyż szali liczebnie i przewyż szali jego bojownikó w. Speł nił a się przepowiednia Matki Boskiej.

Bitwa pod Covadonga został a wygrana. Dominacja Mauró w w pó ł nocnej Hiszpanii został a zakoń czona. Sam Pelayo wstą pił na tron ​ ​ i rzą dził Asturią przez prawie dwie dekady. W tym czasie granice jego kró lestwa rozszerzył y się o ziemie Baskó w na wschodzie i terytorium Galicji na zachodzie.

22 lipca 1918, na cześ ć.1200. rocznicy bitwy pod Covadonga, na terytorium trzech regionó w utworzono Park Narodowy Mount Covadonga, któ ry stał się pierwszym parkiem narodowym w Hiszpanii. Po rozbudowie w 1995 roku został nazwany Parkiem Narodowym Picos de Europa.

To bardzo pię kne i hał aś liwe miejsce: niepowstrzymany strumień z niesamowitym hukiem spod skał y, gdzie znajduje się Grota Dziewicy, otoczona wiecznie zielonymi gó rami, pę dzi wodę.

W asturyjskiej czę ś ci parku znajdują się sł ynne jeziora Covadong, któ re są wspó lną nazwą jezior Enol i Ersina.


Serpentyna wą skiej drogi wznosi się prosto w gó ry i koń czy nad brzegami jezior. Stą d moż na wybrać się na zdrowotny spacer po zielonych ł ą kach cią gną cych się wzdł uż szmaragdowych wó d.

Strumień spadają cy z gó r niesie swoje czyste wody do rzeki, któ ra zasila zielone ł ą ki ż yciodajną wodą , któ ra nie blednie nawet zimą . Klimat Asturii bardzo ró ż ni się od klimatu poł udniowej czę ś ci kraju i jest bardziej typowy dla krajó w Europy Pó ł nocnej. Lata są tu zazwyczaj stosunkowo chł odne, a zimy ł agodne. Najcieplejszym miesią cem jest sierpień , kiedy ś rednia temperatura wzrasta do 18°C, natomiast najzimniejszym miesią cem jest styczeń ze ś rednią temperaturą.8°C. Bliskoś ć Oceanu Atlantyckiego powoduje czę ste deszcze, w tym lekkie przezroczyste „orbayo”, a spada tu do 1800 mm rocznie, co my, przemierzają c pó ł nocne prowincje Hiszpanii, odczuwaliś my na co dzień.

Oviedo - stolica Asturii

Przyjeż dż amy na wycieczkę do Oviedo - centrum administracyjnego autonomicznej społ ecznoś ci Asturii - duż ego miasta handlowego i przemysł owego z populacją okoł o 230 tysię cy osó b.

Legenda opowiada o zał oż eniu miasta w 761 r. , kiedy to dwó ch mnichó w – Maksym i Fromestan – zbudował o w dogodnym miejscu u podnó ż a gó r niewielki koś ció ł ek pod wezwaniem ś w. Wincentego. Jednak wykopaliska archeologiczne pokazują , ż e już w czasach staroż ytnego Rzymu istniał y w tym miejscu doś ć duż e osady ludzkie. Znany jako prawdziwy rezerwat architektury przedromań skiej z VIII-IX wieku. Do dziś w Oviedo i okolicach zachował o się.14 staroż ytnych koś cioł ó w z epoki przedromań skiej.

Pierwszym wł adcą miasta był kró l Asturii Fruela I Okrutny, o czym ś wiadczy zbudowany przez niego pał ac i koś ció ł.


Już za panowania jego syna, kró la Alfonsa II Wstydliwego, stolica Asturii został a przeniesiona z Pravii do Oviedo, któ re stał o się siedzibą dworu kró lewskiego. Swoją pozycję Oviedo zawdzię cza ró wnież temu, ż e przez nią przebiegał szlak pielgrzymkowy do Santiago de Compostela. W tym czasie w mieś cie powstał o wiele zabytkó w architektonicznych, takich jak Koś ció ł Zbawiciela, Katedra San Salvador i Pał ac Kró lewski, któ re stanowił y rdzeń miasta i sł uż ył y jako jego sił a napę dowa. Po ś mierci kró la Alfonsa III rezydencję dworu kró lewskiego przeniesiono do miasta Leó n, a ż ycie miasta Oviedo skupił o się na sferze religijnej.

Najbardziej uderzają cym zabytkiem miasta jest majestatyczny ś redniowieczny plac Alfonsa II, na któ rym znajduje się gotycka katedra San Salvador z monumentalną dzwonnicą - symbolem hiszpań skiego chrześ cijań stwa z Panteonem kró ló w Asturii i trzema gł ó wnymi relikwiami w Pokoju Ś wię tym : relikwie ś w. Wincentego oraz dwa krucyfiksy ofiarowane przez Alfonsa III - Cruz de los Angeles (Krzyż Anioł ó w) i Cruz de la Victoria (Krzyż Zwycię stwa). Pierwszy koś ció ł katedralny zbudowano w VIII wieku, a na jego szczycie gotycką katedrę już w 1348 roku. W katedrze San Salvador znajdują się grobowce kró ló w Asturii i majestatyczny pozł acany oł tarz z XVI wieku, arcydzieł o pó ź nego gotyku. Duma katedry - Camara Santa - kaplica i muzeum jednocześ nie. W kaplicy znajduje się wiele dzieł sztuki asturyjskiej z IX wieku, zebranych od pierwszych dni rekonkwisty.

Ulica San Francisco prowadzi z Katedry do Parku San Francisco, a miejscowi, podkreś lają c szczegó lne znaczenie tego miejsca, opisują je nastę pują co: Katedra to serce miasta, Ulica San Francisco to krę gosł up, Park San Francisco to pł uca miasta. Nie sposó b wymyś lić dokł adniejszego opisu.

Wokó ł nich skupiają się wszystkie gł ó wne budynki i instytucje miasta, w bezpoś rednim są siedztwie znajduje się Pał ac Palacio Velarde (XVIII w. ), w któ rym mieś ci się Muzeum Sztuk Pię knych Asturii. W jego zbiorach znajdują się obrazy artystó w hiszpań skich, w tym asturycznych, m. in. portret Karola II pę dzla Juano Carrieno de Miranda. Istnieje kilka wybitnych przykł adó w szkoł y flamandzkiej z XVI wieku.

Warto też zwró cić uwagę na kilka placó w Oviedo, każ dy z wł asną historią i jasną osobowoś cią . Jednym z waż niejszych jest Plac Konstytucji, znajdują cy się na starym mieś cie.

Mieś ci się w nim jeden z najważ niejszych budynkó w miasta – Ratusz. Wzniesiono go nad jedną z bram staroż ytnego ś redniowiecznego muru Simadeville w 1622 roku, rozbudowano go w XVIII wieku, a wież ę dobudowano w XX wieku.


Ale Plac Fontann moż na ś miał o nazwać najbardziej ukochanym i odwiedzanym przez mieszczan. I nie jest to zaskakują ce, ponieważ mieś ci się tam Centralny Kryty Targ, targ kwiatowy, pchli targ i targ z antykami. Liczne sklepy z pamią tkami przycią gają duż ą liczbę turystó w, a znajdują ce się na nim kawiarnie i cydrownie (cydr to pierwszy poczę stunek) nigdy nie są puste.

Miasto jest dosł ownie peł ne zabytkó w i domó w o bardzo pię knej architekturze, wś ró d któ rych wyró ż niają się budynki architektury „kolonialnej”, zapoż yczone z dawnych kolonii w Ameryce Ł aciń skiej.

Inne nie mniej interesują ce zabytki Oviedo to Pał ac De la Rua na centralnym placu Alfonsa II, pał ace Toreno i Campo Sagrado na placu Porlier, a takż e budynek Uniwersytetu w Oviedo, zał oż ony w 1608 roku.

Oviedo to miasto, w któ rym tysią ce lat historii ś ciś le splotł y się z nowoczesnoś cią . Jednym z najnowszych zabytkó w architektury jest Palais des Congrè s autorstwa znanego hiszpań skiego architekta Santiago Calatrava, otwarty w maju 2011 roku. Ten okazał y budynek został wzniesiony na miejscu dawnego stadionu pił karskiego „Tartier Oviedo” i zajmuje powierzchnię prawie cał ego bloku. Pał ac Kongresó w ma charakter multidyscyplinarny. Czę ś ć jest zarezerwowana na wystawy i kongresy, druga czę ś ć to duż e centrum handlowe ze sklepami, butikami, kawiarniami i jadł odajniami. Mieś ci się w nim ró wnież Hotel Aire Oviedo.

Dla mnie „atrakcją ” miasta był a obecnoś ć wielu kompozycji rzeź biarskich z ż ycia ró ż nych segmentó w ludnoś ci, rozlokowanych po cał ym mieś cie, np. rybaka, dojarka na placu Trascorrales, gdzie do niedawna znajdował a się ryba market lub kupiec znajdują cy się w samym ś rodku rynku.

Oczywiś cie nie jest to peł na lista wszystkich godnych uwagi budynkó w i budowli Oviedo. Podczas naszego kró tkiego pobytu w mieś cie niewiele udał o nam się zobaczyć . Aby lepiej je poznać , trzeba tu przyjechać na wię cej niż jeden dzień i pospacerować po tym, choć mał ym, ale mają cym tyle ciekawych i oryginalnych rzeczy, peł nym zieleni, fontann, parkó w, miasta.

Wspó ł czesne Oviedo to miasto przemysł owe i rolnicze z dobrze rozwinię tym przemysł em cię ż kim, chemicznym, wydobywczym, cementowym, szklarskim, spoż ywczym i drzewnym.


W pobliż u miasta wydobywane są rudy ż elaza i manganu, rtę ć , miedź i wolfram. Dobrze rozwinię ta jest produkcja urzą dzeń technologicznych dla gó rnictwa i hutnictwa oraz produkcja broni.

Wś ró d ś wią t i festiwali w Oviedo najwię kszym jest ś wię to San Mateo, któ re obchodzone jest w drugiej poł owie wrześ nia i trwa dziesię ć dni. Podczas uroczystoś ci na placu katedralnym sprzedawane są pomarań czowe figurki z buł ki tartej, któ re są uważ ane za amulet i chronią przed kł opotami i nieszczę ś ciami.

Jak mó wią w Oviedo, ż eby być idealnym, brakuje mu tylko morza. Ale wtedy był oby to inne miasto.

Tłumaczone automatycznie z języka rosyjskiego. Zobacz oryginał
Aby dodać lub usunąć zdjęcia w relacji, przejdź do album z tą historią
Пейзажи Кантабрии
Сантандер – «Невеста моря»
Памятник Переде
Кафедральный собором Сантандера
Клуатр собора
Парк-де-Ла-Магдалена
Мини-зоопарк в Парк-де-Ла-Магдалена
Экспозиция кораблей
Королевский дворец Магдалена
На площади Портикада
Отель
В городке Комильяс
Особняк Эль-Каприччо
Дворец Собрельяно
Фонтан Три трубы
Папский Университет
Церковь Санта-Хулиана в Сантильяна-дель-Мар
Площадь в Сантильяна-дель-Мар
Главная улица Сантильяна-дель-Мар
Такие дома в Сантильяна-дель-Мар
Сувенирный магазин
Отель
Музей пыток
Памятник дону Пелайо в Ковадонге
Базилика Санта Марии в Ковадонге
Главная площадь Ковадонги
Святая Пещера Ковадонги
Алтарь святой Девы Марии в Ковадонге
Водопад у Грота Богородицы
Горная река в Национальном парке Пикос-де-Еуропа
Санта-Мария-дель-Наранко
Церковь Сан-Мигель-де-Лильо
Собор Сан-Сальвадор в Овьедо
В Музее изящных искусств Астурии
Мэрия города Овьедо
Центральный крытый рынок в Овьедо
Здание философского факультета университета
Дворец Конгрессов Сантьяго Калатрава
Скульптурная композиция рыбаку
Скульптурная композиция молочнице
Скульптурная композиция торговкам
Uwagi (1) zostaw komentarz
Pokaż inne komentarze …
awatara