I znowu Hiszpania. Część 2
Cią g dalszy. Zacznij tutaj >>>
Dzień.3
Rano wyjechaliś my z Saragossy do Madrytu. Natychmiast usunę pytania z naszego przewodnika. Z reguł y przewodnik autobusowy nie moż e oprowadzać wycieczek po miastach, muszą to robić lokalni licencjonowani przewodnicy, nawet jeś li nie mó wią w ję zyku, któ rym posł uguje się grupa (w tym przypadku nasz przewodnik peł ni rolę tł umacza) . Jest to ś ciś le monitorowane w miastach. Zadanie przewodnika na trasie: dowieź ć do hotelu, zakwaterować , nakarmić , zorganizować postoje sanitarne. . W autobusie przewodnik moż e porozmawiać o wszystkim. W Barcelonie i kilku innych miastach zwiedzanie prowadził nasz przewodnik Kirill dosł ownie w biegu, czyli opowiadał o zabytkach do mikrofonu, a my chodziliś my i sł uchaliś my w sł uchawkach, czyli nie był o ż adnych formalnych ś ladó w zwiedzania (to to taka sztuczka).
Madryt spotkał nas mż awką ,
autobus zatrzymał się na podziemnym parkingu tuż pod pał acem kró lewskim i grupa udał a się na ankietę . Potem bardzo mą drze postanowili nie zameldować się od razu w hotelu (ż eby nie tracić czasu), a po wycieczce dać czas wolny i zebrać się w Muzeum Prado o 20-00.
Podczas naszej ostatniej podró ż y (dwa lata temu) przed pał acem kró lewskim był a ogromna kolejka, a dziś moż e wystraszył deszcz, moż e nie jest to sezon, ale praktycznie nie był o ludzi na bilety. Moja ż ona i ja oraz kilka innych osó b z grupy nie przegapiliś my tej okazji i oddzieliliś my się od grupy i udaliś my się do pał acu.
Na placu przed pał acem katedra Almudena
Sam pał ac niechę tnie robił zdję cia w deszczu, wię c wstawię zdję cie sprzed dwó ch lat. Moż esz zobaczyć , jaka był a linia.
Wizyta w pał acu - 10 euro, jest audioprzewodnik w ję zyku rosyjskim.
Kontrola rzeczy jest czystsza niż na lotniskach. Sam pał ac z XVIII wieku jest ogromny, poł oż ony na wzgó rzu w bardzo pię knym miejscu, otoczony ogrodami, do zwiedzania udostę pniona jest tylko czę ś ć pomieszczeń . Jeden minus - zabroń zdję ć i filmó w. Dlatego zamieszczam zdję cia z internetu.
To jest zbrojownia
Sale pał acu
Kolekcja obejmuje ró wnież kwartet (dwoje skrzypiec, altó wka i wiolonczela) instrumentó w Stradivari
Po wizycie w pał acu spacerowaliś my po Madrycie, deszcz ustał , na Gran Via poszliś my do duż ego niedrogiego domu towarowego Primark, ż eby kupić coś dla naszej wnuczki w prezencie.
Nastę pnie po cichu udaliś my się do Prado, bezpł atny wstę p do muzeum od 18-00. ale nadal musiał em stać w kolejce
Przechodzimy przez centralny plac Puerto del Sol, z pomnikiem Karola III i symbolem Madrytu – niedź wiedzicą z drzewem truskawkowym.
Przejś cie z Puerto del Sol do Muzeum Prado zajmuje okoł o dwudziestu minut.
Mijamy sł ynną Fontannę Neptuna, miejsce spotkań fanó w Atlé tico Madryt. Kibice Realu Madryt ś wię tują zwycię stwa przy kolejnej fontannie – „Sibiles (Kibily)”
A teraz samo muzeum. Każ da wizyta przynosi nowe doznania, tym razem duż o czasu spę dziliś my na twó rczoś ci El Greco, Velá zqueza i Murillo.
Wieczorem zameldowaliś my się w Silken Torre Garden Hotel, w któ rym mieszkaliś my podczas naszej pierwszej podró ż y do Hiszpanii 9 lat temu. Muszę powiedzieć , ż e ś niadania w hotelu zmienił y się na lepsze, poza tym w pobliż u otworzył a się stacja metra, niedaleko duż e centrum handlowe z duż ym supermarketem Carryfur, gdzie zaopatrzyliś my się na obiad.
Czwarty dzień
Rano wyruszyliś my do Toledo. Pogoda był a sł oneczna, ale zimna i wietrzna. (Nie wolno nam zapominać , ż e Madryt leż y na wysokoś ci prawie 700 metró w nad poziomem morza). Odwiedziliś my Toledo 9 lat temu, nigdy nie zapomnę podziwiania „Ach! ” cał ej grupy na widok najpię kniejszej panoramy miasta.
Miasto Madryt otrzymał o specjalny status, podczas gdy Toledo pozostał o stolicą prowincji Kastylia-La Mancha. Miasto jest wpisane na listę dziedzictwa UNESCO, zał oż onego pne. mi. i do 1561 pozostał a rezydencją kró ló w Xtilii, dopó ki stolica nie został a przeniesiona do Madrytu.
Wydaje się , ż e podró ż ują c po mieś cie
ż e wpadł w ś redniowiecze, podobne odczucia pojawił y się podczas wizyty we wł oskiej Sienie.
Nastę pnie zwiedziliś my koś ció ł ś w. Tomasza (wejś cie 6 euro), któ ry sł ynie z tego, ż e znajduje się w nim arcydzieł o sztuki ś wiatowej – obraz El Greco „Pogrzeb hrabiego Orgaza”, któ ry przez 400 lat nigdy nie wychodził mury koś cioł a. Muszę powiedzieć , ż e ten wielki artysta, choć nie zyskał przychylnoś ci i rozkazó w hiszpań skiego kró la Filipa II, zasł uż ył sobie w Toledo na wielki honor i szacunek, pracował w tym mieś cie aż do ś mierci i tam został pochowany. W Toledo El Greco duż o pracował i odnosił sukcesy, był doś ć bogatym czł owiekiem,
wynają ł dom 24-pokojowy. Malują c obraz „Pogrzeb hrabiego Orgaza”, artysta zorganizował coś w rodzaju licytacji wś ró d szlacheckich obywateli miasta o prawo do uchwycenia na obrazie. Artysta przedstawił się jako sió dmy od lewej w gó rnym rzę dzie (nad podniesioną rę ką ), chł opiec poniż ej to jego syn. Nie moż na krę cić w koś ciele, zdję cie pochodzi z internetu.
Koś ció ł na zewną trz (z trzema ł ukami)
A to jest dom-muzeum El Greco, w któ rym mieszkał
Potem mieliś my trochę wolnego czasu na lunch itp. Kobiety poszł y kupić biż uterię wykonaną w technice jubilerskiej damasceń skiej, z któ rej sł ynie Toledo. Oznacza to, ż e w biż uterii miedzianej lub stalowej wycinany jest wzó r, a cienkie zł ote lub srebrne nici lub pł ytki są tam rę cznie nakł adane. Toledo sł ynie ró wnież od czasó w staroż ytnych ze swoich ostrzy,
Od ostatniej podró ż y uż ywamy w naszej kuchni dobrego noż a Toledo. Na począ tku wiele sklepó w z bronią był o zamknię tych, a otwarte ceny nie podobał y się , prawdopodobnie inflacja ró wnież odgrywa rolę . W 2009 nó ż kosztował.10 euro, teraz ten sam kosztuje dwa razy wię cej. Ale my w kawiarni delektowaliś my się sł ynnymi marcepanami Toledo, któ rych receptura nie zmienił a się od 500 lat.
Po przeką sce zbadaliś my Khuderię – ś redniowieczną dzielnicę ż ydowską . Wedł ug legendy Ż ydzi przenieś li się do Hiszpanii po zniszczeniu Jerozolimy przez Rzymian. Dzielnica ż ydowska stał a się najbogatsza w mieś cie, na jej terenie był o 11 synagog, Hiszpanie nie lubili dobrobytu Ż ydó w, byli mocno opodatkowani, a nastę pnie, po licznych prześ ladowaniach z ofiarami, w 1492 r. wypę dzono Ż ydó w z Hiszpania.
Dzielnica ż ydowska
Niestety został o bardzo mał o wolnego czasu, a grupa nie widział a niesamowitej katedry w Toledo z XIII-XV wieku. Odwiedził em tę katedrę.9 lat temu. Moim zdaniem jest to najpię kniejsza katedra w Hiszpanii i widział em prawie wszystkie znaczą ce hiszpań skie katedry. Moż na był o podziwiać tylko z zewną trz. A oto niesamowita dekoracja wnę trz i galeria obrazó w w Sancristii z obrazami El Greco, Caravaggia, Tycjana, Velazqueza, Rafaela.
Oczywiś cie w Toledo trzeba spę dzić co najmniej pó ł dnia, a jeszcze lepiej, ale program wycieczki jest tak skonstruowany, ż e mieliś my wtedy dł ugą podró ż do Andaluzji i wró ciliś my do autobusu wzdł uż XIII wieku Most ś w. Marcina
Nasza droga wiodł a w prowincji Kastylia-La Mancha, gdzie wiele rzeczy przypomina Don Kichota. Oto jedna z przydroż nych restauracji, w któ rych się zatrzymaliś my
O godzinie 17 dotarliś my do Kordoby (w hiszpań skiej Kordobie), miasto przygotowywał o się już do Wielkiego Tygodnia z mocą i gł ó wnym, wznoszono podesty i trybuny dla widzó w. Miasto został o zał oż one przez Fenicjan, nastę pnie został o zdobyte w 206 roku. pne mi. staroż ytni Rzymianie, a nastę pnie w 711 miasto, podobnie jak cał a Hiszpania, został o zdobyte przez Mauró w. Do X wieku populacja miasta osią gnę ł a 400 tysię cy osó b, był o to najwię ksze i najbardziej rozwinię te miasto na ś wiecie, miasto nazywano „siedzibą nauki”, ponieważ prawie cał a populacja był a piś mienna, 800 szkó ł i 70 dział ał y biblioteki. Po „rekonkwiś cie”, czyli wyzwoleniu Hiszpanii od Arabó w w 1236 roku, muzuł manie zostali wygnani z miasta, naukowcy, kupcy i rzemieś lnicy wyjechali. Miasto stopniowo podupadał o, a do XVIII w. liczba ludnoś ci spadł a do 20 tys.
dopiero od XIX wieku rozpoczą ł się wzrost i obecnie ludnoś ć liczy ponad 300 tys. Miasto leż y nad rzeką Gwadalkiwir, przez któ rą przerzucony jest rzymski most, zbudowany przed naszą erą , odrestaurowany w X wieku.
Most prowadzi do XVI-wiecznej bramy Puerto del Puente
A to jest 27-metrowa kolumna Triumfu Archanioł a Rafaela. Wedł ug legendy archanioł Rafał ocalił miasto przed zarazą i został patronem Kordoby.
W Kordobie znajduje się okoł o 10 kolumn ś w. Raffila, najwyż sza znajduje się na szczycie wież y katedry, rzeź ba archanioł a został a wzniesiona w 1768 roku przez rzeź biarza Veridiera.
Gł ó wną atrakcją Kordoby jest legendarna Mesquita. Powiem od razu, ż e najwię ksze wraż enie w Andaluzji zrobił na mnie Mesquita. Przypomnę , ż e Hiszpania był a pod kontrolą Arabó w przez ponad 700 lat.
W ś redniowieczu był to drugi po Mekce meczet na ś wiecie. Budowę meczetu rozpoczą ł w 785 roku Emir Abdurachman 1, pó ź niej meczet był wielokrotnie rozbudowywany i przebudowywany. Gł ó wna sala Mezquity jest uderzają ca, z licznymi rzę dami kolumn i ł ukó w wykonanych z marmuru, jaspisu i onyksu. W Mesquite zachował o się obecnie ponad 800 kolumn.
Ciekawe jest to, ż e mihrab (nisza w murze, w któ rej muzuł manie obracają się podczas modlitwy) jest zorientowana nie na wschó d, ale na poł udnie.
Po wypę dzeniu muzuł manó w z miasta meczet został przekształ cony w ś wią tynię chrześ cijań ską ,
a minaret zamieniono w dzwonnicę . A w 1523 roku, za zgodą kró la Karola V, rozpoczę li budowę katedry chrześ cijań skiej wewną trz dawnego meczetu. Co ciekawe, gdy kró l odwiedził Mezquitę , powiedział , ż e nigdy nie zgodził by się na budowę katedry, gdyby wcześ niej widział meczet: „Zbudował eś to, co moż na zbudować gdziekolwiek, a zniszczył eś to, co był o jedyne na ś wiecie. " Katedrę zbudowano w stylu gotyckim, z dalszymi dodatkami w stylu barokowym. W katedrze jest też coś do zobaczenia: mahoniowe chó ry, bogato zdobione kaplice.
Skarbiec katedry zawiera najcenniejsze rzeczy, w tym tabernakulum ciał a Jezusa,
„Arka Arfe” (w formie gotyckiej katedry) tworzona przez Enrique Arfe przez sześ ć lat (1510-1516) ze zł ota i srebra. Wysokoś ć arcydzieł a wynosi okoł o dwó ch metró w, co roku od 1518 roku wynoszona jest w Dzień Ciał a i Krwi Pań skiej do udział u w procesji.
Inne skarby katedry
Dziedziniec
Ogó lnie rzecz biorą c, dziś jest to wyją tkowa symbioza kultury chrześ cijań sko-muzuł mań skiej, chociaż , jak nam niedawno wyjaś niono, dwustu muzuł manó w pró bował o zorganizować naboż eń stwo modlitewne, ale zostali naprawieni przez policję .
Samo miasto zrobił o bardzo przyjemne wraż enie swoimi biał ymi ulicami, obsadzonymi kwiatami, pię knymi dziedziń cami. Był o ciepł o, kwitł y roś liny, na drzewach był y pomarań cze.
Po drodze czę sto spotykaliś my elegancko ubrane dzieci z rodzicami, jak nam tł umaczyli, to ś wię to ich pierwszej komunii.
Kordoba ma ró wnież Juderię – dzielnicę ż ydowską . Ż ydzi przenieś li się tu przed naszą erą ,
po zniszczeniu przez Rzymian ś wią tyni Salomona. Muszę powiedzieć , ż e za panowania Arabó w w Hiszpanii byli bardzo tolerancyjni wobec innych religii (w przeciwień stwie do chrześ cijań stwa i inkwizycji). Arabowie, ż ydzi i chrześ cijanie ż yli spokojnie w Kordobie, chociaż ż ydom zabroniono posiadania dział ek i mieszkali i pracowali w miastach. Społ ecznoś ć ż ydowska Kordoby był a najwię ksza w Hiszpanii. obecnie w Juderii znajduje się jedna z trzech synagog, któ re zachował y się w swojej pierwotnej formie w Hiszpanii. W XII wieku mieszkał i pracował tu wielki uczony, filozof, doktor rabin Majmonides, duchowy przywó dca Ż ydó w.
Sł ynna Seneka, któ rej pomnik stoi u bram miasta, ró wnież pochodził a z Kordoby.
Dzisiejszy dzień był bogaty w podró ż e, bo musieliś my jeszcze pokonać dł ugą drogę , by spę dzić noc w Sewilli.
Cią g dalszy tutaj >>>