Kto nie widział Kairu - nie widział świata (c)

26 Sierpień 2010 Czas podróży: z 23 Grudzień 2009 na 25 Grudzień 2009
Reputacja: +470.5
Dodaj jako przyjaciela
Napisać list

Na dworcu autobusowym Sharma został a kupiona ze stale walczą cą dziewczyną na bilecie do Kairu.

Przewoź nik: East Delta Travel.

Autobus klasy VIP.

Koszt: 80 funtó w.

http://picasaweb. com Google. com. ua/lh/zdję cie/3DgvuOlxFzjAjTvNo6zq0l-aFF6totz2qgeg_rO0vP8? wyczyn=link bezpoś redni

A teraz powiem wam jak wyglą dał ten cud klasy VIP...Ale tak naprawdę nic...Stary Ikarus, trochę pobity ż yciem, z lokalnym wyciekiem, ale z klimatyzacją...Do koń ca naszej wyprawy prawie zamarliś my, chociaż przepł yw powietrza wydawał się być regulowany. . .

Po drodze zrobiliś my jeden postó j (nie wiadomo gdzie) na 20 minut. Moż na był o usią ś ć w kawiarni (nie daj Boż e! ) i wyjś ć z potrzeby (takich toalet nie ma nawet w horrorach). Zapł acili dwa funty od irytują cego „menedż era toalety”…

I tak, 6 rano i jesteś my na dworcu autobusowym Almaza we wspaniał ym mieś cie Kairze.


Tutaj zł apaliś my taksó wkę i pojechaliś my do KHAN EL KHALILI, starego deptaka w Kairze, sł yną cego ze ś redniowiecznego bazaru (najwię kszego na Bliskim Wschodzie), przytulnych kawiarni i rę kodzieł a.

Ten sł ynny bazar ma najwię kszy wybó r rę kodzieł a. Bazar jest peł en sklepó w z pamią tkami sprzedają cych obrazy papirusowe, orientalne monety, dywany i wyroby szklane. Spacer po sklepach moż e przerwać przyjemny odpoczynek w jednej z wielu kawiarni, gdzie moż na zamó wić filiż ankę doskonał ej herbaty mię towej lub czerwonej kercade, czy zapalić jabł kową „sziszę ” (c) Ale niestety nie zobaczcie kto i co tam sprzedawał , bo o 7 rano, jak tam szliś my, wszystkie sklepy był y jeszcze zamknię te.

Wł aś nie tam w wą skich uliczkach jest duż o meczetó w i madras, budynkó w mieszkalnych. Na zdję ciu dzieci biegną do szkoł y))

Tutaj mieszkają ludzie o dochodach poniż ej ś redniej ...

http://picasaweb. com Google. com. ua/Angellies85/KhanElKhalili? authkey=Gv1sRgCK76gbuf0sOxWA&feat=directlink

Na jednej z tych ulic, omijają c biegną ce dzieci, psy i koty, odś wież yliś my się sokiem z trzciny i poszliś my na spacer po meczecie i Uniwersytecie El Azhar, znajdują cym się przy ulicy Sharia el Muski.

http://picasaweb. com Google. com. ua/lh/zdję cie/TM2TUt5uaU2-xE7ZALTrmg? authkey=Gv1sRgCPbzqPaPntnXkwE&feat=link bezpoś redni

AL-AZHAR - Jami "al-Azhar (Najwspanialszy Meczet) - nazwa najbardziej szanowanego meczetu i uniwersytetu religijnego w Kairze. Meczet został zbudowany w latach 970-972 za czasó w Fatymidó w, któ rzy wywodzą się z Fatimy, có rka proroka Mahometa "Al-Azhar" - najwyż szy stopień od "Zahry" (genialna, jasna, bł yskotliwa - arabski. ) - honorowy epitet, pod któ rym zwykle okreś la się Fatimę Kalif al-Muizz (953-975) ), któ ry wó wczas rzą dził Egiptem, chciał uczynić al-Azhar gł ó wnym oś rodkiem religijnym pań stw szyickich. Meczet został zbudowany jednocześ nie z miastem al-Kahira (Kair), któ re stał o się nową stolicą Egiptu. meczet zaczą ł nauczać najpierw nauk koranicznych, a pó ź niej matematyki, astronomii, nauk przyrodniczych i geografii.

Na teren meczetu wejdziesz przez podwó jny ł uk Bramy Fryzjerskiej, gdzie ogolone są gł owy nowo przyję tych studentó w.


Prawe i lewe podwó rka prowadzą do dwó ch medres (liceum); medresa po lewej stronie, zwień czona wł asną kopuł ą i minaretem, został a dobudowana w 1340 roku. Warto w tym miejscu zajrzeć do niszy modlitewnej ozdobionej szklanymi mozaikami. Na wprost znajduje się centralny dziedziniec, któ ry jest otoczony galerią z ł ukami stę pionymi. Jest to najstarsza czę ś ć budynku, jej budowa się ga czasó w Fatymidó w. Przeciwległ a czę ś ć dziedziń ca otwiera się na salę modlitewną . Sala ta się gał a niegdyś tylko do niszy modlitewnej, ale został a powię kszona w poł owie XVIII wieku przez dodanie czterech kolejnych arkad. Z dziedziń ca rozpoś ciera się pię kny widok na trzy gł ó wne minarety, któ re (od prawej do lewej) pochodzą z lat 1340-1469.1510. Minaret z 1510 r. z podwó jnym szczytem dobudował ostatni suł tan mamelucki El Ghuri, któ ry wznió sł takż e są siednią vicala i zespó ł El Ghuria. (z)

Na tej samej ulicy, naprzeciwko El Azhar, znajduje się plac EL HUSSEIN z meczetem o tej samej nazwie.

http://picasaweb. com Google. com. ua/Angellies85/ElHussein? authkey=Gv1sRgCLXq54j5ooaXeg&feat=link bezpoś redni

Zawiera jedną ze ś wią tyń islamu - gł owę prawnuka proroka Mahometa Husajna, któ ry zginą ł w 680 roku w bitwie pod Karbalą . Od tego czasu muzuł manie dzielą się na sunnitó w i szyitó w – jego wyznawcó w. (z)

Wcześ niej (wedł ug plotek) niemuzuł manom nie wpuszczano do tego meczetu, teraz moż na… albo wyglą damy bardzo podobnie do muzuł manek… ale do meczetu wsiadaliś my, z jego kobiecej strony, boso, nacią gają c kaptury nasze gł owy ...

Kilka kobiet spał o na dywanach na podł odze, a tylko jedna się modlił a, siedzą c na stopniach przy srebrnej trumnie (czy jak to nazwać? ) Husajn...

Z El Hussein pojechaliś my taksó wką do MECZETU AHMED IBN TULUN.

Meczet został zbudowany przez Ahmada ibn Tuluna, abbasydzkiego gubernatora Egiptu w latach 868-884, któ rego rzą dy został y scharakteryzowane jako de facto niezależ ne.

Historyk al-Maqrizi podaje datę rozpoczę cia budowy meczetu - 876 rne, a pł yta w meczecie, któ ra przetrwał a z tego czasu okreś la datę zakoń czenia na 265 rne lub 879 rne.

Meczet został zbudowany na niewielkim wzgó rzu zwanym Gebel Yashkur, „Wzgó rze Dzię kczynienia”. » Jedna lokalna legenda mó wi, ż e to tutaj zatrzymał a się Arka Noego po potopie zamiast na gó rze Ararat.

Wielki Meczet Ceremonialny miał być oznaką sił y i potę gi Ibn Tulun i jego stolicy Al-Kattai, któ ra sł uż ył a jako centrum administracyjne dynastii Tulunidó w. Meczet został pierwotnie zaprojektowany jako pał ac, a drzwi przylegają ce do minbaru pozwalał y mu bezpoś rednio wejś ć do meczetu. Al-Kattai został zburzony na począ tku X wieku naszej ery, a meczet jest jedyną zachowaną budowlą z tego czasu.

Meczet był kilkakrotnie odnawiany.


Pierwsza znana renowacja miał a miejsce w 1177 roku na polecenie fatymidzkiego wezyra Badra al-Jamali. Przywró cenie suł tana Dajina w 1296 roku dodał o kilka ulepszeń do ogó lnej struktury.

Meczet został ostatnio odrestaurowany przez egipską Wysoką Radę Starszych w 2004 r. (c)

Meczet robi wraż enie swoją wielkoś cią i architekturą , a „wow! ” wybuchnę liś my chó rem, zwł aszcza ani jednej ż ywej duszy, poza nami i dwoma staruszkami, któ rzy dali nam na nogach cudownie uszyte zielone ochraniacze na buty (jest to wiadomo, ż e w meczecie nie moż na chodzić ) nie był o w meczecie. Po podziwianiu wewnę trznego pię kna tego ś wię tego miejsca wspię liś my się na najwyż szą wież yczkę po spiralnych schodach, ską d otwiera się pię kna panorama metropolii.

http://picasaweb. com Google. com. ua/Angellies85/IbnTulun? authkey=Gv1sRgCO2F__K2ho7ICw&feat=directlink

Dalej, od meczetu ibn Tulun, ulicą Sharia el Saliban, przeszliś my na plac Salah ed Din (Salladin), gdzie znajdują się dwa meczety – Sultan HASSAN i RIFAY.

MECZET SULTANA HASSANA - uważ any jest stylistycznie za najbardziej zwarty i uogó lniają cy ze wszystkich zabytkó w Kairu. Jest to jedno z arcydzieł architektury mameluckiej. Budynek został zbudowany przez suł tana Hassana bin al-Nassera Muhammada Qalawuma w 1356 roku, aby sł uż yć jako meczet i szkoł a religijna dla wszystkich czterech prawnych gał ę zi islamu sunnickiego. Został zaprojektowany tak, aby każ da z czterech szkó ł myś lenia - Shafi, Maliki, Hanafi i Hanbali - miał a swó j wł asny obszar pod podział em meczetu.

Budowa rozpoczę ł a się w 1356 r. , a zakoń czył a 7 lat pó ź niej w 1363 r. n. e. Jeden z minaretó w zawalił się podczas budowy, zabijają c 300 osó b. (z)

MECZET RIFAI - zbudowany na począ tku XX wieku. w stylu pseudo-mamuł kó w meczet ten zawdzię cza swoją sł awę grobom kilku czł onkó w dynastii Muhammada Alego, w tym kró la Faruka, któ ry został obalony w 1959 (c)

Wejś cie do meczetó w jest pł atne, jeś li się nie mylę , coś okoł o 40-60 funtó w.

Nie weszliś my do ś rodka.

http://picasaweb. google. com/Angellies85/SultanHasanRifai? authkey=Gv1sRgCICjreD7z9il7QE&feat=link bezpoś redni

Teraz musieliś my iś ć do Cytadeli.


Niedaleko od Placu Salladina, ale ponieważ taksó wka to luksus w Kairze (maksymalnie zapł aciliś my 20 funtó w, jadą c z jednego koń ca Kairu prawie do piramid w Gizie), dotarliś my do celu za kilka pienię dzy…

Brama wschodnia, czyli BAB EL AZRAB, jest zamknię ta dla publicznoś ci (od siebie - teraz przy tej bramie mieszkają bezdomni; brama przypomina toaletę publiczną ....brrrr). Tutaj Muhammad Ali eksterminował mamelukó w w 1811 roku i został jedynym wł adcą Egiptu. Został wysł any przez tureckiego suł tana ze Stambuł u, aby przywró cić potę gę Imperium Osmań skiego po odejś ciu Napoleona, ale mamelucy potraktowali go wrogo. Wkró tce zaprosił ich na obiad do Cytadeli, zamkną ł bramy, gdy mieli wyjś ć , i zastrzelił ich wszystkich. (z)

CYTADELA - jedna z gł ó wnych atrakcji Kairu. Zał oż ona pod koniec XII wieku.

w ostrogach gó ry Mukattam pod rzą dami Salaha ad-Din al-Ayyubi (Saladyna) peł nił taką samą funkcję jak Kreml moskiewski. Cytadela przez 7 wiekó w był a rezydencją wł adcó w Egiptu. Zgodnie z pierwotnym planem potę ż ne mury miał y schodzić z twierdzy do Nilu, osł aniają c Kair z dwó ch stron. Pomysł ten został jednak tylko czę ś ciowo zrealizowany, zaczę to budować mury, ale nie został y one doprowadzone do rzeki, ale sama cytadela okazał a się imponują cych rozmiaró w. Podą ż ają c za konturami wzgó rza, nieregularny wielobok muró w obejmował obszar 18 hektaró w. Wewną trz budowano pał ace, koszary, magazyny, wię zienie i oczywiś cie meczety. (z)

MECZET MUHAMMEDA ALEGO, poł oż ony w pobliż u Cytadeli, sł ynie z malowniczych widokó w z jej wysokoś ci. (z)

Stą d widać cał ą trasę spaceru, widać meczety Suł tana Hassana i Rifaia, nieco dalej – meczet ibn Tulun i oczywiś cie jeden z cudó w ś wiata… (patrz zdję cie ).

W najwyż szym punkcie Cytadeli stoi Meczet Muhammada Alego (1830-1848). Został zbudowany w stylu osmań skim i w duż ej mierze kopiuje sł ynny meczet Ahmediye w Stambule. Dwa wysokie spiczaste minarety są widoczne przy dobrej pogodzie niemal z każ dego miejsca w Kairze.


Meczet Muhammada Ali to wspaniał y budynek. Sala modlitewna to plac o boku ponad 40 m, wysokoś ć kopuł y 52 m. W oknach znajdują się kolorowe witraż e. Meczet jest bogato zdobiony. Jego wnę trze jest w przybliż eniu w poł owie pokryte pł ytami alabastrowymi, od któ rych meczet został nazwany Alabaster. Przy wejś ciu do meczetu po prawej stronie w ogrodzonym pomieszczeniu znajduje się gró b Muhammada Alego, wielkiego reformatora, któ ry rzą dził w latach 1805-1848. i odegrał waż ną rolę w historii Egiptu.

Na obszernym dziedziń cu meczetu znajduje się fontanna do ablucji. Na ś cianie naprzeciwko budynku znajduje się metalowa wież a zegarowa ozdobiona wzorami. Został y one przedstawione Muhammadowi Ali w 1845 roku.

Francuski kró l Ludwik Filip. (z)

Przez dł ugi czas gł ó wnym meczetem w Cytadeli był meczet suł tana An-Nasra Mohammeda (począ tek XIV wieku). Wyglą da na mał y, ale moż e pomieś cić do 5000 wiernych. Jak wię kszoś ć ś redniowiecznych meczetó w w Kairze, nie ma centralnego dachu - tylko zadaszenia-arkady wzdł uż muró w. Baldachim, wsparty kolumnadą , jest szerszy od frontu meczetu, gdzie znajduje się nisza modlitewna – mihrab, bogato zdobiony kamiennymi rzeź bami i intarsjami. Meczet wykoń czony jest kamieniem w dwó ch kolorach, co jest rzadkoś cią w Kairze, ale jego gł ó wnym elementem architektonicznym są minarety. Są wył oż one kolorowymi pł ytkami fajansowymi. Inaczej jest w ż adnym innym meczecie w mieś cie. Meczet An-Nasra został zaprojektowany przez architekta z irań skiego miasta Tabriz, gdzie kafelki był y wó wczas modne.

W odległ ej czę ś ci Cytadeli znajduje się Meczet Sulejmana Paszy.

Został zbudowany (1528) wkró tce po podboju Egiptu przez Turkó w, w tradycyjnym tureckim stylu, z zadaszoną salą modlitewną i spiczastym minaretem. Meczet jest mał y, ale bogato zdobiony. Szczegó lnie pię kny jest inkrustowany mihrab. (z)

Cytadela mieś ci kilka muzeó w. Obok meczetu Muhammada Ali znajduje się Muzeum Policji. W wewnę trznej czę ś ci Cytadeli, oddzielonej murami z bramami, znajduje się rozległ e muzeum wojskowe (na zdję ciu armata Muhammada Alego). Na prawo od niego znajduje się niewielki pawilon, w któ rym urzą dzono muzeum powozó w kró lewskich. Za nim kolejny pawilon, ostatni i bardzo ciekawy dodatek do ekspozycji Cytadeli – muzeum dowodó w rzeczowych (Mathaf al-madbutat). Jest to zbió r zabytkó w skonfiskowanych przez policję przemytnikom i przedstawionych jako materiał dowodowy podczas procesó w. (z)


http://picasaweb. google. com/Angellies85/Cytadela? authkey=Gv1sRgCITh34LT9dX-gAE&feat=directlink

Robił o się ciemno))) I przez cał y dzień byliś my gł odni, zdecydowaliś my, ż e nadszedł czas, aby gdzieś coś przegryź ć i poszukać pokoju goś cinnego))))

Taksó wka zawiozł a nas do centrum handlowego City Stars. Jakie to ogromne...Butiki na każ dy gust i budż et, te same restauracje...

Znajduje się w Nasr City (lub Madinat Nasr). Godziny otwarcia od 11 do 23 sklepy, restauracje, kawiarnie, kino - przez cał ą dobę.

Jedliś my, piliś my pyszne cappuccino, okoł o pó ł litra za sztukę ))))), spacerowaliś my trochę po butikach (nie jesteś my zakupoholikami, wię c chodziliś my po butikach tylko po to, ż eby „popatrzyć ” i nie na dł ugo) i poszliś my popatrzeć gdzie moglibyś my spę dzić noc...

Uznaliś my, ż e najlepsze miejsce bę dzie gdzieś w Gizie: bliż ej piramid, a pod wzglę dem ceny jest tań sze niż hotel w samym Kairze.

http://picasaweb. google. com/Angellies85/Cairo_view? authkey=Gv1sRgCN-2y_DZ36O8Bw&feat=link bezpoś redni

Obejrzeliś my 2 hotele (niestety nie pamię tam nazw) - okropne ż mije za 80-100 dolaró w dziennie za dwó jkę , w któ rych nie moż na był o zostać.

Dzieje się tak pomimo faktu, ż e mó j przyjaciel i ja absolutnie nie jesteś my pretensjonalni ...Musimy tylko spać przez kilka godzin i umyć się ...Ale nie był o to moż liwe tutaj, chociaż cena mogł a być obniż ona kilka razy ...

Chodź my dalej.

W rezultacie zamieszkaliś my w hotelu Mena Palace (Giza) (nie mylić z Mena House Oberoi, w któ rym zatrzymał się Cherchel, bo to dwie duż e ró ż nice))))))). Nie mogę znaleź ć tego hotelu w Internecie...Nie znam nawet jego adresu...

Ogó lnie rzecz biorą c, to mieszkanie wyglą dał o tak ...W pokoju nie był o ciepł ej wody, a raczej był o to dopiero rano naszego wyjazdu ...czyli mieliś my tylko letnią wodę ))

Jedno ł ó ż ko stał o przy oknie, ale nie moż na był o na nim spać , bo od okna wiał o bardzo, wię c grzaliś my się w tym samym ł ó ż ku)))

To był y wady. Teraz o zaletach hotelu:


1) najwyraź niej byliś my tam jedynymi goś ć mi, ponieważ ś niadanie przyniesiono nam dosł ownie w ł ó ż ku)))

2) wystawiają c gł owę przez okno moż na był o zobaczyć piramidy bardzo, bardzo blisko))

3) na dwa dni dla dwojga rozł oż yliś my 60 USD, chociaż począ tkowo cena za pokó j za dzień został a zadeklarowana 80 zielonych)))

Dalej bę dzie o piramidach w Gizie i Sakkarze.

W hotelu obudziliś my się o 6 rano ze ś niadaniem do ł ó ż ka

Po wybuchu i przygotowaniu się do drogi wskoczyliś my do taksó wki i pojechaliś my do PIRAMIDY W GIZY.

Był o okoł o wpó ł do sió dmej rano...Naprawdę chciał em spotkać ś wit u stó p piramidy Cheopsa...

Ale jak zwykle do piramid moż na był o dotrzeć dopiero o 9…

Czekaliś my i czekaliś my...sł oń ce już zaczynał o wschodzić...Byliś my zdenerwowani...Ale niewł aś ciwi i straż nicy pobrudzili sobie oczy, wię c za 8 kopiejek mogliś my jeszcze iś ć do piramid. . .

Wejś cie: 60 funtó w.

Ludzie, to taaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa! Kiedy nie ma wokó ł duszy, tylko wielkie gł azy, któ re stał y od tysią cleci, stada ptakó w i spokó j Sfinksa, ledwo widoczny z powodu mgł y, ogromny ż ó ł ty dysk sł oń ce i cisza....*kapią ca ś lina*

Tutaj spacerowaliś my mię dzy piramidami, kamieniami i grobowcami przez 3 godziny…

Wejś cie znajduje się od strony pó ł nocnej. Poszczegó lne bloki, wedł ug arabskiego historyka Abdela Latifa (XII w. ), są tak precyzyjnie do siebie dopasowane, ż e nie da się wł oż yć mię dzy nie ostrza noż a.

Wewną trz piramidy Cheopsa nie ma ż adnych napisó w ani dekoracji. Istnieją trzy komory grobowe. Komora grobowa faraona to pomieszczenie o dł ugoś ci okoł o 11 metró w, szerokoś ci pię ciu metró w i wysokoś ci prawie sześ ciu metró w. Ś ciany grobowca wykoń czone są pł ytami granitowymi. Sarkofag z czerwonego granitu jest pusty. Nie znaleziono ani mumii faraona, ani grobó w. Uważ a się , ż e piramida został a splą drowana w czasach staroż ytnych.


Po poł udniowej stronie piramidy znajduje się konstrukcja w kształ cie statku. To tak zwana Sł oneczna Ł ó dka – jedna z pię ciu, któ rymi Cheops miał udać się na tamten ś wiat. W 1954 r. podczas wykopalisk odkryto ł ó dź o dł ugoś ci 43.6 m, rozł oż oną na 1224 czę ś ci.

Tłumaczone automatycznie z języka rosyjskiego. Zobacz oryginał
Aby dodać lub usunąć zdjęcia w relacji, przejdź do album z tą historią
Uwagi (3) zostaw komentarz
Pokaż inne komentarze …
awatara