Letni romans: Austria i Szwajcaria (część 3)

29 Styczeń 2013 Czas podróży: z 26 Kwiecień 2012 na 08 Moze 2012
Reputacja: +8502
Dodaj jako przyjaciela
Napisać list

Dzień.5. Wodospad Renu. Zurych. Hotel. Wł oska pizza.

Wodospady Renu. Najwię kszy i najpotę ż niejszy wodospad w Europie. Imponuje rozmiarami – szerokoś ć wodospadu to 150 metró w, wysokoś ć okoł o 23 m. Wodospad istnieje tu od okoł o 14-17 tysię cy lat. Obję toś ć wody zmienia się w zależ noś ci od pory roku, w okresie topnienia ś niegu z kamieni spada okoł o 600 metró w sześ ciennych wody na sekundę.

Jakie jest tu powietrze! Nie tylko oddychają , chcą to pić i jeś ć … Czują zawroty gł owy. Zapiera dech w piersiach. Wszystko jest odwró cone w ś rodku. Rozpylać . Wiatr figlarnie rozwiewa wł osy. wchł aniam. Aparat z urazą klika migawkę , dlaczego gospodyni o mnie zapomniał a? ! ))) I nie chcę robić zdję ć . Chcę się tym cieszyć . I napraw. W ś rodku. Napraw to uczucie bliskie absolutnemu szczę ś ciu. Marzenie się speł nił o! ! !

Siadamy w ł odzi i ruszamy na skalną pó ł kę poś rodku wodospadu. Wchodzimy na taras widokowy.


Dalej sł owami klasyka: ...Uderzają cy, nie do opisania spektakl ukazuje się oczom, jeś li obserwuje się wodospad z bliska. Stoisz w chaosie piany, grzmotó w, fal, jakieś ogromne duchy przelatują obok ciebie z grzmotem, gwizdkiem i rykiem, któ re pę dzą naprzó d, wirują , skrę cają , unoszą się w chmurze dymu, startują w snopie syczą cych rakiet wodnych, przechodzić przez jezdnię jeden do drugiego i spotykają c się roztrzaskany na strzę py.../V. A. Ż ukowski/

Dygresja liryczna. Kiedy jestem proszony o rozmowę o Szwajcarii, zaczynam opowieś ć od sumy przecię tnej pensji skromnego szwajcarskiego pracownika. To okoł o 6000 frankó w. Na hrywny tł umaczymy mnoż ą c przez 9. Ż ywnoś ć i odzież - plus minus nasz poziom cen. Nikt mnie już nie sł ucha)))) Jak to jest z Windowsem? Program wykonał nieprawidł ową operację i zostanie zamknię ty. Rozmó wca zawiesił się )))

Zurych. Miasto w pó ł nocno-wschodniej Szwajcarii, poł oż one nad brzegiem Jeziora Zuryskiego. Stolica niemieckoję zycznego kantonu Zurych.

Najwię ksze miasto w kraju pod wzglę dem liczby ludnoś ci, aglomeracja liczy okoł o miliona osó b.

Lindenhof - „podwó rko lipowe”. To samo serce Zurychu, z któ rego miasto wyrosł o. Lindenhof był o niegdyś rzymskim posterunkiem celnym, kontrolują cym przepł yw towaró w wzdł uż rzeki Limmat. W 1747 roku podczas wykopalisk archeologicznych odnaleziono tu rzymski nagrobek datowany na II wiek. Na talerzu pierwsza wzmianka o Zurychu - Turī cum.

Przeł omową katedrą jest Fraumü nster. . Kiedyś był to klasztor dla arystokrató w, a opatka klasztoru miał a w mieś cie znaczną wł adzę , a nawet miał a przywilej drukowania pienię dzy. Teraz katedra sł ynie przede wszystkim z niezwykł ych witraż y autorstwa Marca Chagalla.

Grossmü nster to koś ció ł klasztorny, któ ry przez cał e ś redniowiecze rywalizował z ż eń skim Fraumü nster.

Wedł ug legendy Grossmü nster został zał oż ony przez Karola Wielkiego, któ rego koń padł na kolana na grobie Feliksa i Reguly, patronó w Zurychu.

Dom Lenina. Lider wynają ł mieszkanie przy Speigelgasse 14, co jest teraz oznaczone tabliczką na domu.

Dom wychodzi na ciche, zielone podwó rze. Ż ona Lenina nie był a jednak zadowolona z tego miejsca, przeklinają c hał aś liwych są siadó w i tę pe spojrzenie. Ech ...A potem czynnik ludzki))) Gdyby Lenin został w Zurychu, cał a historia ś wiata potoczył aby się inaczej ...


Czas wolny. Chodzimy. Miasto. Jezioro. Wał przeciwpowodziowy. Widok na Alpy. Flagi. Latarnie. Tatusiowie z dzieć mi chodzą . Ptaki znó w ś piewają . Ś ró dmieś cie. Wszystko jest wypeł nione mił oś cią i dobrocią . Ludzie się uś miechają . Kawał ek codziennoś ci. Jaka moż e być . Taka powinna być.

Wracamy do hotelu. Wracamy wcześ nie. Dla mnie jest bardzo wcześ nie. Tradycyjny wieczorny spacer po Bregencji. Znajdujemy fajną wł oską restaurację z pyszną pizzą . Klasyczna Margarita z piwem.

Zimny ​ ​ wiatr. Ciepł y koc.

Dzień.6. Poż egnanie z Jeziorem Bodeń skim. Liechtenstein. Bellinzona. Uwielbiam Gelato! Deszcz.

Poż egnanie Jeziora Bodeń skiego. Z przyjemnoś cią wró cę nad jezioro! Ile jeszcze uroczych miasteczek czai się na jego wybrzeż u ...

Jedna z najwię kszych niespodzianek wyjazdu - w Europie ś wię tuje się.1 maja! ! ! Wszystko zamknię te. Ś wią teczne flagi są w gó rze. I myś lał em, ż e to ś wię to był o pozdrowieniem z sowieckiej przeszł oś ci ...

Liechtenstein to krasnoludzkie (160 km² ) pań stwo w Europie Ś rodkowej, zwią zane ze Szwajcarią . Nazwa kraju pochodzi od rzą dzą cej dynastii Liechtensteinó w. Kraj jest monarchią konstytucyjną . Gł owa pań stwa faktycznie rzą dzi krajem od 1984 roku. Stolicą jest Vaduz. Wię c dotarliś my do stolicy.

1 Maj. Straż acy na gł ó wnym placu ustawili namiot bufetowy, trwa nieformalne spotkanie, ktoś przemawia, ktoś powoli pije wino...W pobliż u stoją odś wię tnie udekorowane wozy straż ackie...

Zwiedzanie Vaduz. Miasto zabawek. Symbolem miasta i jego gł ó wną atrakcją jest zamek Vaduz, znajdują cy się na skale Trzech Sió str. To dawna rezydencja księ cia szwabskiego Hartmanna, zał oż yciela Vaduz. Obecnie od 1938 roku w zamku mieszka ksią ż ę ca rodzina, jest on zamknię ty dla turystó w i przechowuje staroż ytne przedmioty antyczne, zbroje rycerskie i antyki. Ale w dniu ś wię ta narodowego kraju - 15 sierpnia, każ dy moż e odwiedzić Zamek.

Gł ó wną ulicą miasta jest Shtedle, któ ra pó ł okrę giem otacza skał ę z zamkiem, jest to centrum cał ego ż ycia Vaduz. Znajdują się tu wszystkie waż ne budynki miasta - Bank Liechtensteinu, ratusz i inne instytucje rzą dowe, swoista rezydencja kraju, a takż e muzea i sklepy.


Atmosfera jest prawdziwie ś wią teczna i odprę ż ają ca. Winnice. Gó ry. Gó ry. Gó ry! ! ! ! Niebieskie niebo. Sztuka wspó ł czesna.

Brama do przyszł oś ci. Dziwne konie. Kobieta Rubena. Pocztó wka do domu. Pieczą tka w paszporcie - był am w Liechtensteinie. Degustacja wina. Pyszne ooooo…. .

Opuszczali. Droga prowadzi przez Alpy. Pię kna? Nie, nie tak. To coś wię cej. Wspaniał y. Harmonijnie. Zamki na skał ach. Chmury z biał ymi czapkami ubierają się w gó ry. Ś nieg na szczytach. sł ynne ł ą ki. Zieleń rani oczy. Korooooowki)))

Zatrzymujemy się na przerwę na zdję cia. Przechodzić . Wysokoś ć.1550 m. Ś nieg leż y. Jesteś my w sandał ach. Uczucia są nierealne. Widoki są surrealistyczne. Wjechaliś my we mgł ę . Obraz za oknem się zmienia. Jaka jesteś ró ż norodna i pię kna, Szwajcaria!

Bellinzona – stolica kantonu Ticino w poł udniowej Szwajcarii – to miasto trzech zamkó w. Ze wzglę du na swoje strategiczne poł oż enie na progu przeł ę czy nad Alpami Bellinzona od dawna jest koś cią niezgody mię dzy mediolań ską arystokracją a Szwajcarią . Jednak na począ tku XVI wieku miasto stał o się czę ś cią Szwajcarii.

Historia znalazł a odzwierciedlenie w krajobrazie miejskim w postaci obfitoś ci potę ż nych ś redniowiecznych fortyfikacji obronnych. Nad starym miastem, zbudowanym w stylu Dombard, wznosi się zamek Castelgrande (XII-XIII w. ), a na wschó d od niego Montebello (XIII-XV w. ), jeden z najpię kniejszych zamkó w w Szwajcarii. Wysoko w gó rach zaginą ł trzeci zamek - Sasso Corbaro (XV wiek). Wszystkie zamki są wpisane na Listę Ś wiatowego Dziedzictwa UNESCO.

Wł oska Szwajcaria. Wł ochy są tu tak namacalne i tak blisko. Wł oski temperament. Wł oskie jedzenie. Najlepsze wł oskie lody na ś wiecie))) I szwajcarskie dochody poł ą czone ze szwajcarską stabilnoś cią . Chyba wiem, gdzie jest niebo... )))

Miasto zatopione jest w kwiatach i zieleni. Gó ry w chmurach i mgle. Wznosimy się do twierdzy. Widok miasta. Kolejna forteca. Widok na okolicę . Pada deszcz. Ale kto zwraca na niego uwagę ! Ile emocji! Ileż rozkoszy! Có ż , jak!

Idziemy do miejsca zakwaterowania. Hotel w Lugano. Obszar Paradis.


Fakultatywne nie odbę dą się jutro. Jeden dzień bez czynnika ludzkiego. Jaka jest klasyka wspó ł czesnego popu? …Najlepszy dzień …

Pada deszcz. Kabina prysznicowa. Strumień wody z gó ry. Niebiosa się otworzył y. Po zameldowaniu się w hotelu dotarliś my do nasypu. Nasą czony do skó ry. Parasol nie pomaga. Podziwiaj ś wiatł a wieczornego miasta. Ptaki ś piewają ))) Jezioro we mgle. Lipy. Kwietniki. Gó ry. Deszcz. Deszcz. Deszcz. Hotel. Zasypiam szczę ś liwy.

Tłumaczone automatycznie z języka rosyjskiego. Zobacz oryginał
Aby dodać lub usunąć zdjęcia w relacji, przejdź do album z tą historią
Беллинцона
Беллинцона
Беллинцона
Беллинцона
Беллинцона
Беллинцона
Беллинцона
Беллинцона
Беллинцона
Где-то в Альпах...
Где-то в Альпах...
Где-то в Альпах...
Где-то в Альпах...
Где-то в Альпах...
Вадуц, Первомай у пожарных
Вадуц
Вадуц
Вадуц
Вадуц, дегустация
Цюрих
Цюрих
Цюрих, дом Ленина
Цюрих
Цюрих
Цюрих
Цюрих
Цюрих
Цюрих
Рейнский водопад
Рейнский водопад
Рейнский водопад
Рейнский водопад
Рейнский водопад
Podobne historie
Uwagi (0) zostaw komentarz
Pokaż inne komentarze …
awatara