NAJBARDZIEJ PRAWIDŁOWA RECENZJA ORAZ CENY NA WSZYSTKO

30 Moze 2018 Czas podróży: z 28 Kwiecień 2018 na 02 Moze 2018
Reputacja: +1851.5
Dodaj jako przyjaciela
Napisać list

Wybierają c się do Stambuł u, a jak myś limy, Stambuł to wł aś nie Stambuł (a nie Turcja – to jest Turcja, a wszystkie kurorty są w przybliż eniu „tureckie”), sugerujemy, aby przede wszystkim wszyscy zdecyduj o kierunku wypoczynku, a mianowicie: celem wyjazdu jest merchandising (czyli zakupy) lub odpoczynek dla duszy, no lub ciał a.

Osobiś cie, przy okazji, jak zwykle postanowiliś my wcisną ć wszystko w trzydniowe wakacje - dlatego proponujemy zapoznać się z ró ż norodnymi opcjami wakacji w Stambule, któ rych udał o nam się doś wiadczyć i jesteś my pewni ż e to nie jest peł na lista...

Wybierają c hotel, mieliś my dwa warunki: pierwszy warunek to lokalizacja po stronie „Starego Miasta” Stambuł u oraz to, ż e wszystko znajduje się w odległ oś ci spaceru, w tym nabrzeż e, oraz drugi warunek to oczywiś cie cena…


Dlatego wybrany przez nas hotel, a mianowicie: Hotel 3 Maja, Istambuł , w cenie 30 USD za pokó j (2 osoby) za ś niadanie, moż e nie odpowiadać wszystkim, zwł aszcza ż e nasi znajomi na są siedniej ulicy ustalił em się za 90$ za pokó j (2 dorosł ych i 2 dzieci), ale bez ś niadania, a wraz z nimi (ze ś niadaniem) kolejne plus 4 EURO od osoby.

Jednocześ nie nasz Hotel: May hotel-3, Istambuł ma oczywiś cie Wady, ale jest znacznie wię cej Plusó w, a mianowicie:

WSKAZÓ WKA numer jeden: patrzą c na mapę miasta, poproś Google o obliczenie trasy pieszej, bo okazał o się , ż e pomimo tego, ż e na mapie jest wiele kwartał ó w, tak naprawdę są to kwartał y miniaturowe i od jednego do innych atrakcji prawie zawsze 10-15 minut na piechotę , natomiast jest Tramwaj i Metro (w centralnej czę ś ci miasta) i Autobusy (wzdł uż Nabrzeż a) i jeś li zrobisz trasę poprawnie, to te 10 minut na piechotę bą dź generalnie niewidoczny: czwartego dnia pojechaliś my, ż eby te wś ciekł e ż ó ł wie nawet nie korzystał y z komunikacji miejskiej, ż eby przejechać.2-3 przystanki, jak to był o na począ tku.

Wię c wszystko zaczyna się od lotniska w Odessie – bezpoś redniego lotu!

Nie karmią , a to smutne, nie ma nowobogackich i fanó w pił ki noż nej - nudno, lot trwa okoł o godziny, a moż na tam jechać z bagaż em (20kg) - w cenie biletu , iz powrotem, jeś li chcesz, moż esz dokupić dodatkowy bagaż za 30 USD. Jakoś to wszystko jest nielogiczne, bo pamią tki i wraż enia przywozisz stamtą d, a nie odwrotnie! Tak czy siak….

Dojazd z Mię dzynarodowego lotniska Ataturk (Ataturk Havalimani) do hotelu jest bardzo prosty: przejdź na lotnisko do stacji metra - tylko jedna linia (czerwona M1A), przejedź.16 lub 17 przystankó w do stacji koń cowej o nazwie Yenikapi (Yenikapi Istasyonu). Nie wychodź NIGDZIE i nie zmieniaj miejsc NIGDZIE, jak mó wią : „od dzwonka do dzwonka”.

Opuszczają c metro są dwie moż liwoś ci: pieszo (maksymalnie 20 minut) lub autobusem – jeden przystanek (wysią ś ć na przystanku Kumkapi).

Oczywiś cie moż na dojechać bezpoś rednio z lotniska do hotelu taksó wką za 20 EURO, nastę pnie stać w korku przez 40 minut i poczekać kolejne 50 minut, aż taksó wkarz znajdzie wł aś ciwą ulicę....


Dlatego oferujemy każ demu nastę pują cą opcję : Dom (Odessa) - samolot - lotnisko w Stambule - metro - pieszo do hotelu - to WSKAZÓ WKA numer dwa.

Na lotnisku są wymienniki – jeden bę dzie przed odprawą paszportową (kurs oczywiś cie bę dzie nieco niż szy niż dotychczasowy), a drugi – zaraz po odprawie (po lewej stronie), niedaleko z toalet na gł ó wnej alei Lotniska. Tutaj już jest ł atwiej - prawie bez oszukiwania moż na się bezpiecznie przebrać .

Jeś li chodzi o podró ż po Stambule, musisz (jeś li NIE chcesz przepł acać ) kupić kartę Istambulcart na lotnisku (tuż przed wejś ciem do metra). Sprzedawane w samoobsł ugowych automatach Biletmatic, takie automaty są wszę dzie w mieś cie - na przystankach tramwajowych i stacjach metra. Ta karta kosztuje 6 liró w i natychmiast ją uzupeł niasz na potrzebną liczbę podró ż y.

Nastę pnie tę kartę moż na ró wnież doł adować za pomocą tych samych automató w samoobsł ugowych Biletmatic. Menu ekranowe moż na wybrać od chiń skiego do angielskiego - wszystko jest bardzo proste. Jakie jest pię kno karty: jeś li kupisz np. bilet tramwajowy, to bę dzie kosztować.4 liry, a w tym przypadku okoł o 2.5 liry i tak dalej we wszystkich rodzajach komunikacji miejskiej.

WAŻ NE: kiedy jeź dzisz po mieś cie, zwł aszcza metrem, to gdy przemieszczasz się z jednej stacji na drugą , za każ dym razem MUSISZ pł acić w nowy sposó b.

WIĘ CEJ, kiedy wychodzisz z domu, na stacji metra Yenikapı Istasyonu znajdują się 2 (DWA) wejś cia: pierwsze z nich jest trochę bliż ej centrum miasta, drugi jest trochę dalej, my oczywiś cie weszliś my tam, gdzie wyszliś my po przylocie, a tam: okazuje się , ż e musimy iś ć do drugiego - naszej linii metra na lotnisko i zapł aciliś my DWA RAZY! BĄ DŹ OSTROŻ NY!

I kolejna WSKAZÓ WKA – weź BEZPŁ ATNĄ mapę miasta i stacji metra – moż e być bardzo przydatna.

Gdy jedziesz do metra - droga trwa okoł o godziny, nie smuć się , pomyś l o dobru, dlaczego nie być smutnym, ponieważ podczas cał ej podró ż y bę dziesz mijał sypialne czę ś ci miasta, któ re są nie są w ż aden sposó b niezwykł e, ale powodują tylko frustrację ich niechlujnym wyglą dem…


Tak wię c, kiedy dotrzesz do przystanku FINAL, wyjdź z metra, musisz iś ć jak w kierunku pocią gu na ulicę Turkeli Cd (jest to 500 metró w od stacji metra w kierunku City Centrum) i trzeba iś ć do niego przez szeroką ulicę z niezrozumiał ym szalonym ruchem mieszkań có w, samochodó w, turystó w, autobusó w, ty i wszystkich ...

Nawiasem mó wią c, czytają c recenzje innych osó b, czę sto zauważ aliś my, ż e w Stambule panuje zupeł nie inny rytm ż ycia, nawet gdzieś z oznakami chaosu, do któ rego przyzwyczajasz się trochę pó ź niej, a nawet zaczynasz trochę sobie radzić - wł aś nie to mieliś my! Dopiero za trzecim podejś ciem przeszliś my przez ulicę i dotarliś my do prawej ulicy Turkeli Cd.

Nastę pnie idź WSZĘ DZIE, nie skrę cają c ulicą Turkeli Cd w ulicę Bali Pasa Yks (lub jak nazywa się też ulicę Kumkapi, ponieważ poniż ej (bliż ej nabrzeż a) znajduje się Plac Kumkapi z setkami restauracji i dalej oczywiś cie przystankiem autobusowym o tej samej nazwie Kumkapi).

W rezultacie przeszliś my ulicą Turkeli Cd do ulicy Bali Pasa Yks, skrę ciliś my w lewo (czyli jakby z nabrzeż a w gó rę ) i przeszliś my 50 metró w i bę dzie po lewej stronie hotel 3 maja, Istambuł .

Przed hotelem znajdują się dwa butiki z owocami, na ró wnoległ ej ulicy znajduje się mał y supermarket, jeś li z hotelu zejdzie się w kierunku Bulwaru - Plac Kumkapi z restauracjami, jeś li ulicą ró wnoległ ą pó jdzie się w gó rę od Hotel - tam bę dzie Wielki Bazar (Capali Carsi) a jeś li pó jdziemy dalej to Bazar Egipski (Misir Carsisi) i wiele wię cej, ale o wszystkich trochę pó ź niej.

MAY HOTEL-3, STAMBUŁ , zalety:

- poł oż ony w pobliż u gł ó wnych zabytkó w Stambuł u

- panuje opinia, ż e ​ ​.3 (trzy) gwiazdki, moż na się spierać , ale biorą c pod uwagę , ż e ś niadanie wliczone jest w cenę noclegu, moż na się zgodzić

- czyste ł ó ż ko i sprzą tanie codziennie, moż e to prawda, bo codziennie zostawialiś my dolara, nie wiemy...

- na ostatnim pię trze Hotelu znajduje się otwarta weranda z widokiem na Bosfor

- jest woda ciepł a i zimna oraz dział ają cy klimatyzator

- jedzenie (ś niadanie) smaczne i satysfakcjonują ce

- jest winda, dział a


- w recepcji Hotelu jest karta na 10 liró w, wszę dzie przy okazji na 8-9 lir, ż eby cena za dziesię ć był a znoś na, chociaż kto jej potrzebuje (karta) w dobie techniki, ale na pamią tkę moż na i kupić

To, co mi się bardzo nie podobał o, to wielkoś ć Pokoju, nawet jeś li jest mierzona w centymetrach kwadratowych, to jakoś nie wystarczy ...

Co od razu to był o dla nas dodatkowym atutem hotelu, to to, ż e w pobliż u znajdował y się mini sklepy, a truskawki był y już sprzedawane np. za 6 liró w, co w tamtym czasie był o znacznie tań sze niż Domy .

Truskawki zjadł y chyba tylko 120 liró w...No i był y też bardzo niedrogie naturalne soki i soki oraz ś wież e sł odkie melony i tak dalej, a woda nie jest w spekulacyjnej cenie, jak na wycieczkach czy w pobliż u atrakcji...< /p>

Zaletą hotelu jest ró wnież to, ż e wokó ł niego znajdują się ulice fabryk obuwia i hurtowni, czyli tylko hurtownia i nie moż na kupić jednej pary, ALE wieczorami te hurtownie organizują wyprzedaż e, a ty moż na kupić trampki za 20 liró w lub klapki za 10 liró w.

UWAGA - wydawał o nam się , ż e dla miejscowych Hotel w gą szczu ulic, na któ rym znajdują się tylko hurtownie obuwnicze, zdecydowanie przycią ga 3 (trzy) gwiazdki i wszystko OK, ale dla turystó w po kurortach Turcji, na przykł ad ten sam Kemer, ten hotel nie wydaje się odpowiadać podanej liczbie gwiazdek. A przy tym kto chce czego od Hotelu za 30 dolaró w za pokó j dwuosobowy ze ś niadaniem w Ś ró dmieś ciu?

OGÓ LNA OCENA HOTELU: solidna 3 (NORMALNA).

POKÓ J - dostaliś my go na ostatnim pię trze, któ re pod warunkiem posiadania dział ają cej windy i otwartej werandy, mimo wielkoś ci samego Pokoju, bardzo nam się spodobał o. Ł ó ż ko jest czyste, nie zamazane, w pokoju prawie nie ma izolacji akustycznej, jeś li ktoś gł oś no mó wił z są siedniego pokoju, to sł ychać .

PRYSZNIC - gdybyś my nie schudli przed resztą , prawdopodobnie nie zmieś cilibyś my się w tym prysznicu, ale jest ciepł a woda, a rę czniki i akcesoria (mydł o i szampon) był y wymieniane codziennie.

OGÓ LNA OCENA PRYSZNICA: 4 (PRAWIE DOBRA).


BEZPIECZNY, garderoba (szafa), lodó wka, klimatyzator, telewizor i WIDOK Z OKNA - na począ tku oczywiś cie to wszystko jakaś groza, ale to wszystko jest, a widok z okna już wtedy był zabawne, jak dobrze, ż e w domu tak nie jest...

OGÓ LNY WYNIK OKREŚ LONEGO: solidna 3 (NORMALNA).

WERANDA NAD POKOJEM - od razu WSKAZÓ WKA: jak tam byliś my to był y bardzo odrapane krzesł a i duż o kurzu, ale przeznaczyliś my rę czniki z Pokoju na uż ytek jako narzuty na te fotele i wszystko się stał o ogó lnie cudowne.

OGÓ LNA OCENA WERANDY: 5 (DOSKONAŁ E).

Ś NIADANIA - jedzenie normalne, był y jajka na twardo i zupa i kawa - naturalne, był y oliwki i ś wież e warzywa, a takż e kieł basa (nie da się jeś ć ) i sery przy okazji bardzo nic, ale nie pili sokó w i kefiru, w dostę pnych, też nie pró bowali.

OGÓ LNA STAWKA Ś NIADANIA: solidne 4 (DOBRE).

UWAGA - w Stambule jedzą / karmią wszę dzie i zawsze i co tylko chcesz, wię c zwró ć my nieco wię kszą uwagę na POZYTYWNĄ cechę Hotelu, a mianowicie lokalizację na ulicy, któ ra przechodzi w Plac Kumkapi w kierunku nabrzeż a.

Nawiasem mó wią c, to dziwne, ż e jest tak wiele opinii o hotelu i nikt nie mó wił o tak dobrej lokalizacji hotelu niedaleko placu restauracyjnego!

Mają c to na uwadze, ogó lnie dziwne jest, ż e hotel zapewnia jedzenie. Na placu znajduje się kilkadziesią t restauracji, niektó re z nich mają drugie pię tro. Ceny trochę gryzą , ale to jak czyjś stosunek do pienię dzy i kto przyjechał do Stambuł u po co.

WSKAZÓ WKA numer trzy brzmi: „traktuj lirę turecką jak hrywnę ”!

To znaczy: kiedy tam byliś my, stawka wynosił a okoł o 3.95 - 3.99 - 4.

00 liró w za jednego dolara, czyli bardzo z grubsza okoł o 7 (siedem) hrywien za jedną lirę , jednak jeś li weź miesz swoje drogie 100 dolcó w i wymienisz je na okoł o 400 lir tureckich, zatem patrzą c na ceny w Stambule w lirach, tak jak w hrywnach, weź pod uwagę , ż e masz budż et w wysokoś ci 400 lir (czyli 400 hrywien). Taką korektę ceny moż na zastosować do innych walut narodowych, na przykł ad rubli rosyjskich, co uł atwi traktowanie tagó w cenowych!

Najciekawszą restauracją jest ostatnia wzdł uż ulicy w kierunku nabrzeż a (po prawej stronie). Nazywa się Hunkar (peł na nazwa Kumkapi Hunkar Restoran).


Dlaczego ta restauracja jest najciekawsza, ale ponieważ jest jedyną na trzecim pię trze, któ ra ma werandę z widokiem na Bosfor!!!

Gotują bardzo smacznie, jeś li nie marnujesz i nie opierasz się na alkoholu (trochę drogie), to ś wież e ryby, zupy i kawa lub soki - bę dzie morze wraż eń , czyli cał a cieś nina, a mianowicie: Bosfor! Ró wnież starszy kierownik restauracji - dobrze zrobione, bardzo się stara, bardzo uprzejmy.

Nawiasem mó wią c, zaoferowano nam darmową herbatę , gdy nasz stó ł był przygotowywany na werandzie, a potem był też darmowy prezent od restauracji - talerz owocó w!

Dlatego, jeś li masz okazję (czas) odwiedzić Plac Kumkapi, koniecznie udaj się do Kumkapi Hunkar Restoran i natychmiast poproś o werandę z widokiem na cieś ninę ! NIE POŻ AŁ UJESZ!! !

OGÓ LNA OCENA RESTAURACJI: 5 (DOSKONAŁ E).

Duż o chcieliś my zobaczyć i wydawał o się , ż e widzieliś my niewiele, to to, ż e, jak mó wią , „Stambuł to miasto kontrastó w”, chociaż prawdopodobnie zawsze jest to tak, jak wyjeż dż ać z wakacji , wię c zawsze tylko kilka dni i wraż eń , jak chodź i tak dalej.

Natychmiastowa RADY albo nawet nie rady, ale OBOWIĄ ZKOWE od turystó w do turystó w: czasy, a to w alejkach i mię dzy domami moż na zobaczyć starą fontannę i tak dalej: szukaj i znajdziesz, ale z tureckim polar i nie zawsze wiemy jak pię knie udekorować dom. ".

Tak wię c na przykł ad tuż przed hotelem znajduje się bardzo urocza herbaciarnia dla siebie - niskie stoł ki i stó ł .

A uliczki wokó ł hotelu są dokł adnie takie, jakich szukali – nie wyglą dają jak nic, z wyją tkiem Stambuł u

Wieczorem tylko z samochodó w jest handel, na przykł ad sprzedają daktyle nawet w oddział ach.

Wraż eń jest bardzo duż o, czyli przepraszam cał a cieś nina Bosfor - wcią ż jesteś my w Stambule, ale najpierw najważ niejsze:


Powtarzam, kto po co jedzie do Stambuł u! My, biorą c pod uwagę ograniczoną liczbę dni i obecnoś ć dzieci z przyjació ł mi, a takż e wczesny wyjazd z Odessy i dostę pnoś ć weekendó w na bazarach Stambuł u oraz fakt, ż e prawie wszystko tam zamyka się po 19-00 (to nie jest Egipt dla Ciebie kochanie, gdzie dopiero po 21.00 wszystko otwiera się ), wybrał em nastę pują cą trasę :

1) zameldowanie w hotelu May hotel-3 w Stambule

2) zakupy truskawek (przed hotelem)

3) jedzenie truskawek na otwartej werandzie Hotelu z widokiem na Bosfor

4) nastę pnie idź do Krytego Bazaru (Capali Carsi)

5) nastę pnie z powrotem do hotelu (zró b zakupy) i w dó ł w kierunku nabrzeż a przez plac Kumkapi

6) zjeś ć w Kumkapi Hunkar Restoran na otwartej werandzie ró wnież z widokiem na Bosfor

7) potem na nabrzeż e przez most dla pieszych na drugą stronę i piechotą zaostrz apetyt w kierunku przystani promowej (Hazarfen Ahmet Celebi Iskelesi)

8) z powrotem autobusem (jest Istambulcard, znamy nazwę przystanku Kumkapi) i do hotelu przez plac Kumkapi, gdzie jest wiele, wiele restauracji

9) drugiego dnia zostawił em dolara na sprzą tanie, potem (po ś niadaniu) z Hotelu w kierunku Wielkiego Bazaru (Capali Carsi) na tory tramwajowe i w prawo wzdł uż meczetu Gazi Atik Ali Paszy (Atic Ali-Pasa Camil)

10) kupowanie pieczonych kasztanó w i odwiedzanie po drodze sklepó w z butami, odzież ą i biż uterią

11) Cysterna Bazyliki (Yerebatan Sarnici)

12) Park Suł tana Ahmeta Arkeolojika

13) Bł ę kitny Meczet (Sultan Ahmet Camil)

14) lekka przeką ska

15) ulice Stambuł u (miasta kontrastó w) w kierunku Hotelu

16) smaż ona ryba i zupy

17) Hotel

18) nasyp wieczorem (autobusem do przystani promowej (Hazarfen Ahmet Celebi Iskelesi))

19) lekka przeką ska (fishburger: pó ł bochenka i makrela na grillu)

20) iz powrotem autobusem do Hotelu przez plac Kumkapi

21) trzeciego dnia zostawił em dolara na sprzą tanie, potem (po ś niadaniu) z Hotelu w kierunku Wielkiego Bazaru (Capali Carsi) na tory tramwajowe i w prawo

22) Hagia Sophia (Ayasofya Muzesi)

23) Topkapi (Topkapi Sarayi Muzesi)

24) Parki Gulhane

25) Stary Dworzec Kolejowy (Muzeum Kolei w Stambule)

26) przystań promowa (Hazarfen Ahmet Celebi Iskelesi)

27) rejs promem po Bosfor

28) Bazar Egipski (Misir Carsisi)

29) Kryty Bazar (Capali Carsi)

30) smaż ona ryba i zupy

31) truskawki, melony

32) Hotel


33) nasyp wieczorem (autobusem do przystani promowej (Hazarfen Ahmet Celebi Iskelesi)

34) most / przez most / terminal promowy Karakoy

35) kawa po przeciwnej stronie Bosforu

36) iz powrotem autobusem do Hotelu przez plac Kumkapi

37) finisz zakrę tem (po ś niadaniu) z Hotelu na Nabrzeż e i autobusem do przystani promowej (Hazarfen Ahmet Celebi Iskelesi)

38) rejs promem po Bosfor

39) Bazar Egipski (Misir Carsisi)

40) zakupy

41) Kryty Bazar (Capali Carsi)

42) zakupy

43) narzekanie gdzie jest moje 100 dolcó w wię cej

44) smaż ona ryba i zupy

45) truskawki, melony

46) Hotel

47) Hotelowa weranda z widokiem na Bosfor

48) Hotel - Oceanarium (pojechaliś my samochodem) - Hotel

49) idź wzdł uż ulicy Turkeli Cd do stacji metra Yenikapi (Yenikapi Istasyonu)

50) Opł ata za 2 (dwa) wejś cia do metra

51) Lotnisko Ataturk (Ataturk Havalimani)

52) szukaj kawy i miejsc do palenia

53) samolot - Odessa - Nie dam taksó wkarzowi 260 hrywien (drogo) - Dom

54) Piszę recenzję o wycieczce...

WAŻ NE czy NIE WAŻ NE, ale jednak: mieszkaliś my dokł adnie w dzielnicy Kumkapi w Stambule, to z hotelowego tarasu powinniś my widzieć nie Bosfor, ale Morze Marmara i nabrzeż e, po któ rym szliś my, oczywiś cie idee też wzdł uż Morza Marmara, a Most na koń cu nasypu to tzw. Most Galata, ale nie przez Bosfor, ale przez Zł oty Ró g, ale czy takie subtelnoś ci mają takie silne znaczenie ....

Zajmijmy się wię c bardziej szczegó ł owo okreś lonym, a mianowicie:

WAŁ - pię kny, czysty, daleko od począ tku do koń ca. Nasyp biegnie wzdł uż autostrady i do przystani promowej (Hazarfen Ahmet Celebi Iskelesi). WAŻ NE - przejeż dż ać tylko w wyznaczonych miejscach - bardzo duż y ruch. Jeś li idziesz w cią gu dnia, moż esz powoli iś ć do samego koń ca, w sumie podró ż zajmie okoł o godziny.

W kierunku podró ż y zawsze bę dziesz miał wspaniał e stulecie, czyli wspaniał y widok, po prawej stronie - cieś nina, po lewej - stare mury twierdzy, gdzieś lepiej zachowane, gdzieś gorzej. Na przykł ad naprzeciwko latarni moż na zrobić pię kne zdję cia zatoki i muru twierdzy.


Niemal cał y czas bę dzie widoczny Bł ę kitny Meczet (Sultan Ahmet Camil), a nastę pnie Hagia Sophia (Ayasofya Muzesi) i Topkapi (Topkapi Sarayi Muzesi).

Najbardziej niezapomniane wraż enia.

Co ciekawe, mimo ogó lnego hał asu i przejeż dż ają cych cię ż aró wek, autobusó w i tym podobnych, widzieliś my wielu miejscowych odpoczywają cych na trawie (wieczorem coś ugotowali na wę glach), w ogó le odpoczywaliś my, ale jak odpoczą ć w takim hał asie – nie wiadomo, choć po przejś ciu na Bazar Egipski (Misir Carsisi) moż na powiedzieć , ż e nie jest tu tak gł oś no i nie ma w ogó le ludzi.

Na koń cu nabrzeż a bę dzie przystań promowa (Hazarfen Ahmet Celebi Iskelesi), podzielona mniej wię cej na dwie czę ś ci mostem przez cieś ninę . Pod mostem jest wiele kawiarenek, na moś cie samochody i rybacy, któ rzy pró bują coś zł owić w mę tnych wodach...

Jeś li przejdziesz przejś ciem dla pieszych pod mostem (wzdł uż Nabrzeż a), zobaczysz ciekawe kawiarenki w postaci ł ó dek, z któ rych sprzedają tylko 2-3 rodzaje kanapek i przypraw.

Począ tkowo myś leliś my, ż e to deser, ale okazał o się , ż e to kiszona kapusta i ogó rki.

Nawiasem mó wią c, z jakiegoś powodu w ogó le nie mają sosó w do kanapek i prawie nigdzie nie oferują frytek, ale z tymi przyprawami - pikle, butiki jakoś dostają się do ś rodka.

W przypadku kanapek rybnych lokalna nazwa to Balik Ekmek. Jedliś my z biał ym pieczywem i smaż oną makrelą . Miejscowi mó wią , ż e odmian Balik Ekmek jest tyle, ile mieszkań có w Stambuł u. Spoś ró d tych, któ re udał o nam się spró bować w Stambule, to wł aś nie tutaj wydał nam się najsmaczniejszy Balik Ekmek. Kosztuje 6-7 liró w i wię cej.

Nawiasem mó wią c, kolejna WSKAZÓ WKA, dlaczego moż na i czasami trzeba kupić Istambulcart, to to, ż e publiczne toalety w Stambule są pł atne, kosztuje 1 lira, a urzą dzenia przy wejś ciu przyjmują tylko ż elazne monety, a one (monety) co najwyż ej w nieodpowiednim momencie moż e nie być z tobą , a tu z pomocą przychodzi Istambulcart, a mianowicie: moż e też zapł acić za tak pikantną usł ugę...


Tak, i jeszcze jedno, monety 1 lira mogą się przydać , aby spojrzeć z nabrzeż a lub mostu przez lornetkę .

Po przeciwnej stronie mostu znajduje się stara przystań promowa Karakoy i jest tam mał y nasyp z 3-4 ł awkami (reszta nasypu jest teraz zamknię ta i w trakcie remontu, kiedy tu byliś my - maj 2018) - wspaniał y widok i blisko brzegu, w ł awicach pę d ryb, tych samych, któ re rybacy pró bują zł apać z mostu...

Jeś li pó jdziesz trochę dalej (50 metró w od mostu), po prawej stronie ulicy znajdzie się bardzo dobra kawiarnia Muhallebicisi - smaczniejsza niż kawa i ciasteczka w czasie, gdy byliś my w Stambule, nie znaleź liś my nic smaczniejszego.

I jak to podają , otoczenie, kolory i zapach...Generalnie polecamy.

Nawiasem mó wią c, tanio nie bę dzie, kawa kosztuje co najmniej 10 liró w, ciasteczka też nie są tanie, ale smaczne i pię kne.

Jest tu ró wnież przystanek metra - moż esz wró cić do centrum miasta.

Wracamy pieszo, na naszą stronę cieś niny: ró wnież na koń cu nabrzeż a znajduje się koń cowy przystanek autobusowy, a naprzeciwko znajduje się ten sam bazar egipski (Misir Carsisi).

BAZAAR EGIPSKI (MISIR CARSISI) - wzmianka historyczna: « Bazar egipski, to targ egipski, to targ przypraw, to targ Mysyr-charshysy, poł oż ony w starej czę ś ci Stambuł u, w Eminonu dzielnica, nawiasem mó wią c, jest to drugi najwię kszy rynek Stmbuli po Wielkim Bazarze. Na terenie rynku egipskiego jest okoł o 100 sklepó w i jest tam wszystko lub prawie wszystko lub prawie wszystko. Rynek został zbudowany w 1660 roku przez Sultanę Hatice Turhan (dawniej ukraiń ską Nadież dę ), któ ra był a konkubiną suł tana Ibrahima I i matką przyszł ego suł tana Mehmeda IV i począ tkowo rynek był czę ś cią kompleksu Nowego Meczetu. ".

Warto od razu zauważ yć , ż e zbliż ają c się do Bazaru Egipskiego od strony Nabrzeż a, trzeba jeszcze do niego dojś ć , przechodzą c przez milion sklepó w, sklepó w i po prostu sprzedawcó w, któ rzy sprzedają towary nie zawsze gorsze niż na targu sam w sobie, ale zdecydowanie tań szy.


To,nacoosobiściezwróciliśmyuwagęnaBazarzeEgipskimiwjegopobliżu(naulicachprzedbudynkiemBazaru)tokawa,słodycze(baklava,czurczchela,czekoladkiwpostacikamyczkówzmorzalubpieczarek),herbatanawagęorazwopakowaniachprzemysłowychręczniki,okryciaplażoweiszlafroki,myjki,wtymzkoziejsierści,ceramikailampy,mydłoisrebro,atakżeodzieżLCWaikiki(sklepznajdujesięwpobliżubazarubudowlane)ibuty-trampkiznanychświatowychmarekwcenie45-55lirzaparęorazniedrogietorebkidamskieza45-60lir.

WIELKI BAZAAR (CAPALI CARASI) - rys historyczny: « Wielki Bazar, vel Kryty Bazar, vel Kapali Carshi to jeden z najwię kszych zadaszonych targó w na ś wiecie, któ ry znajduje się w Starej czę ś ci Stambuł u i zajmuje powierzchnię ponad 30 tysię cy metró w kwadratowych, a na 66 ulicach bazaru znajduje się ponad 4 tysią ce sklepó w. Codziennie odwiedza ją ponad pó ł miliona osó b. ".

Informacje podró ż nicze (knebel): « Bardzo dogodnie zlokalizowany w stosunku do naszego hotelu, przynajmniej jedź codziennie. Ró wnież przy gł ó wnym wejś ciu po prawej stronie znajduje się kantor z jednym z najwyż szych kursó w walut, a po lewej kilka restauracji i stoisk do przygotowywania sokó w z granatu, pomarań czy, arbuza i tak dalej po 10 liró w za szklankę . ".

Krydy Bazar sprzedaje / oferuje, nie wiemy, jak sprzedaje się tam po tych cenach, ale mimo to niezwykle duż a liczba towaró w: od biż uterii i ozdó b, antykó w, galanterii skó rzanej, tekstylió w, dywanó w po mał e i niedrogie pamią tki turystyczne .

Jak wiecie, aż do poł owy XIX wieku Kapali-charshi (Wielki Bazar) był centrum handlu niewolnikami, w zwią zku z tym, biorą c pod uwagę dziś obecnoś ć takiego zjawiska/koncepcji jak „zakupoholiczka”, sytuacja nie zmienił a się dramatycznie…

Budowa Krytego Bazaru rozpoczę ł a się za zdobywcy suł tana Mehmeda II, zaraz po zdobyciu Konstantynopola w 1453 roku. Po trzę sieniu ziemi z 1894 r. przeprowadzono jego zakrojoną na szeroką skalę odbudowę . Najstarsze budynki rynku to stare (Sahaflarbedesteni) i sandał owe (Sandalbedesteni) bedstany znajdują ce się w centrum kompleksu, ze sklepionymi i kopulastymi sufitami.


Budynek bazaru ma 18 bram, z któ rych najbardziej godne uwagi są centralne bramy Nuruosmaniye znajdują ce się obok placu Chamberlitash, na któ rych widnieje napis „Bó g ma litoś ć nad tym, któ ry poś wię ca się handlowi ” oraz brama znajdują ca się obok placu Beyazit „Beyazit. Ulice rynku zachował y swoje stare nazwy - ulica Kolpachnikov (Kalpaklar Caddesi), ulica Kalyanshchikov (Nargileci Caddesi), ulica Samovar (Semaver Sokak) itp.

Pierwsze wraż enie z bycia w ś rodku to jak pię kna jest architektura i jak wiele uwagi i mił oś ci poś wię cili kupcy ze Stambuł u dekorują c swoje miejsce pracy, czyli z jakim szacunkiem Turcy traktują takie rzemiosł o jako handel, w tym reprezentacja kraju, z któ rego zawsze powinno być przyjemnie przywieź ć coś do zapamię tania.

Liczba sklepó w jest naprawdę niesamowita, a biorą c pod uwagę , jak mał o miejsca każ dy z nich zajmuje, moż na się zastanawiać , jak nadal udaje im się umieś cić ź ró dł o wody i restaurację wś ró d tak mał ej iloś ci miejsca.

Wewną trz szczegó lnie spodobał a nam się galeria niewielkich kolumn, któ ra naszym zdaniem najdobitniej oddaje ducha epoki powstania / budowy budynku, a jednocześ nie są dowody na to, ż e wszystko został o zrobione od razu tak poprawnie, ż e nie zmienił o się już od wiekó w.

To, na co osobiś cie zwró ciliś my uwagę na Krytym Bazarze, to ceramika, ceramiczne pamią tki, ceramiczne lampy, kopie ubrań i butó w znanych marek (prawie nie do odró ż nienia) oraz biż uteria skó rzana (bransoletki i wisiorki itp. , rę cznie robione) jako rę cznie tkane dywany.

Mó wi się , ż e co roku Kryty Bazar odwiedza okoł o 90 milionó w turystó w, co czyni go jednym z najbardziej obleganych miejsc na ś wiecie, wię c nie psujmy statystyk – KAŻ DY jedzie na Kryty Bazar.

BOSPHORO - jak wiecie, cieś nina zwana ró wnież cieś niną Stambuł - to cieś nina mię dzy Europą a Azją Mniejszą , któ ra ł ą czy Morze Czarne z Morzem Marmara, a wraz z Dardanelami ł ą czy Morze Czarne Morze Egejskie, któ re jest czę ś cią Morza Ś ró dziemnego i znajduje się po obu stronach cieś niny Stambuł .


Ilu spacerowaliś my po Stambule i rozmawialiś my z kimkolwiek o cieś ninie, za każ dym razem mó wiono nam o tej samej cieś ninie za każ dym razem nowe informacje historyczne i teologiczne, któ re w zasadzie nie mają nic wspó lnego z jednym lub drugim, ale o inne Z drugiej strony przyjemnie jest patrzeć , jak miejscowi kochają swoje miasto i przypisują mu pię kne historie, zakorzenione w mitologii greckiej lub rzymskiej, na przykł ad jak cał emu Bosforowi nadano nazwę wą skiego, zakrzywionego Zł otego Ró g, któ ry wpada do Bosforu u jego zbiegu z Morzem Marmara, a dalej kojarzy to imię z historią mił osną greckiego boga Zeusa do kapł anki Hery, có rki kró la Inacha, ale wtedy zdaliś my sobie sprawę z prostej prawdy ż e mieszkań cy Stambuł u są jak mieszkań cy Odessy - nigdy nie kł amią , tylko trochę fantazjują .

W wielu recenzjach czytamy, jak cudownie jest cieszyć się widokami cieś niny i nie ma to znaczenia w dzień czy w nocy - za każ dym razem cieś nina mieni się wyją tkowym, niepowtarzalnym pię knem, rozś wietlona albo ciepł ymi promieniami cieś niny sł oń ce czy ł agodne ś wiatł o księ ż yca jednak pierwsze wraż enia z pró by cieszenia się wspomnianym prawie od razu bledną w momencie, gdy zbliż asz się do kolejki po prom...

Aby utrzymać /wzmocnić oczekiwanie pię kna, podajemy kilka prostych, naszym zdaniem, skutecznych zaleceń , a mianowicie:

Po pierwsze, przed wyjś ciem na prom warto zjeś ć i zabrać ze sobą trochę wody, soku, ciastek lub jogurtu, i tak dalej, ponieważ jeż dż ą okoł o godziny lub dł uż ej, wię c my osobiś cie gdzieś z ś rodek podró ż y, chciał coś zjeś ć , a gdy czekali na stewarda, prawie się ś linili, a potem też pobiegli po herbatę , bo nie kupili jej od razu.

Cena (ś rednia) na promie to 4 liry za herbatę (50 gramó w) i 4 liry za kanapkę (mał a cienka) i 4 liry za sok (np. yupi).

Po drugie, wedł ug wszystkich informacji, któ re znaleź liś my, wyglą da na to, ż e za podró ż moż na zapł acić Istambulcard i powinna być.25% zniż ki, ale czegoś takiego nie widzieliś my, wię c albo kupujesz bilet za 25 lir za standard ogromny prom lub przejedź pod mostem wzdł uż przejś cia dla pieszych i prawie w pobliż u koń cowego przystanku autobusowego i kup mniejszy bilet na prom za 12 lir i wszystko to samo, ale dwa razy taniej.

Kolejną niedogodnoś cią jest to, ż e kilkaset osó b pró buje jednorazowo przepł yną ć duż ymi promami z gł ó wnego wejś cia na przeprawę promową - kolejki są ogromne, wię c znowu mijamy kolejki pod mostem, mijamy 50 metró w bez kolejki i za pó ł ceny Jeź dzimy spokojnie tak jak oni, ale bez stresu.


A jednak, kiedy byliś my na pokł adzie, był o zimno, ale w ś rodku nie siedzieliś my przy oknie i nie był o zbyt wygodnie robić zdję cia, a kiedy ruszyliś my i tylko raz wyszliś my na pokł ad, nasze miejsca był y podję te raz, wię c WSKAZÓ WKA - musisz być bardziej ostroż ny przy wyborze miejsc i nie zostawiać ich bez opieki.

No có ż , sama podró ż cieś niną to jedna z najspokojniejszych wycieczek, zwł aszcza gdy już wszystko wiesz już po raz drugi, masz ze sobą kanapki w rezerwie i miejsce, a raczej cztery miejsca, rozstawione w ś rodku i dwa na pokł adzie.

Na wybrzeż u bę dą bardzo ł adne budynki, w tym Pał ac Topkapi i pię kny zamek podobny do wież y Galaki, a nad tobą bę dzie most ł ą czą cy Europę i Azję Mniejszą , wokó ł ciebie bę dzie 90% lokalnych i 2-3 wię cej turystó w, a takż e posł uchacie audioprzewodnika po turecku, jednak zł e ję zyki mó wią , ż e jeś li kupicie bilet droż szy od miejscowych naganiaczy, to audioprzewodnik zacznie mó wić po rosyjsku – nie wiemy , tak był o z nami.

W sumie naszym zdaniem zdecydowanie trzeba wybrać się na wycieczkę po Bosforze, po pierwsze, nie za każ dym razem, gdy moż na pł yną ć falami Cieś niny Europejskiej, ale wró cić falami Azji Mniejszej i odwrotnie, oraz po drugie, bę dzie pię kny widok na tę czę ś ć Stambuł u, gdzie znajdują się jego dwie pię kne perł y: Bł ę kitny Meczet i Hagia Sophia, a takż e na Pał ac Topkapi od strony cieś niny.

GAZI ATIK ALI PASHA MECZET (ATIK ALI PASI CAMIL) i MECZET NURUSMANIYE CAMIL

Jak wiesz, Stambuł jest ró wnież nazywany miastem meczetó w. Niedaleko od czę ś ci centralnej znajdują się dwa meczety, na przykł ad MECZET GAZI ATIK ALI PASHA (ATIK ALI PASI CAMIL) znajduje się bezpoś rednio w kierunku Tramwaju w kierunku Bł ę kitnego Meczetu (Sultan Ahmet Camil)

i MECZET NURUSMANIYE CAMIL znajduje się nieco dalej, w kierunku Parku Suł tana Ahmeta Arkeolojik.

Punktem odniesienia bę dzie tak zwana Kolumna Konstantyna.

Nota historyczna: « Kolumna Konstantyna (emberlita Stunu, co oznacza „kolumna przepasana”) to rzymska kolumna triumfalna znajdują ca się na placu Chamberlitash, został a zainstalowana w 328 roku na Forum Konstantyna i został a zainaugurowana w dniu zał oż enia Konstantynopola w 330 r. , jego wysokoś ć wynosi 34.8 m, materiał to porfir. ".


NIEBIESKI MECZET lub MECZET SULTANAHMET (Sultanahmet Camii) jest uważ any za jeden z pierwszych meczetó w w Stambule. Meczet ma sześ ć minaretó w: cztery jak zwykle po bokach i dwa nieco niż sze – na zewnę trznych rogach. Jest uważ any za wybitny przykł ad architektury islamskiej i ś wiatowej. Meczet znajduje się nad brzegiem Morza Marmara, w historycznym centrum Stambuł u w dzielnicy Sultanahmet, naprzeciwko Muzeum Ayasofya. Meczet jest jednym z symboli miasta.

Kiedy tam byliś my, na dziedziń cu ogł oszono, ż e naprawy bę dą prowadzone do koń ca maja, dlatego nie wolno im był o wejś ć do meczetu.

Bezpoś rednio w pobliż u Bł ę kitnego Meczetu (Sultan Ahmet Camil) znajduje się Park Suł tana Ahmeta Arkeolojik, w któ rym moż na zobaczyć zabytki: Obelisk Teodozjusza (Teodozjusz Dikilitasi), Skrę coną Kolumnę (Kolumna Wę ż a), znaną ró wnież jako Kolumna Wę ż a (Ylanl Stun ) i Obelisk Konstantyna (Orme Dikilitas).

Nota historyczna: « Obelisk Teodozjusza (egipski obelisk) (Dikilita) to staroż ytny egipski obelisk faraona Totmesa III (XVIII dynastia), wzniesiony na przegrodzie dzielą cej hipodrom w Konstantynopolu (dziś znany jako At Meydan lub Sultanahmeta Meydana). Wzniesiony przez cesarza Cesarstwa Rzymskiego Teodozjusza Wielkiego w 390 r. n. e. mi. Jest to jeden z najlepiej zachowanych obeliskó w przywiezionych do Konstantynopola i jedyny przywieziony bezpoś rednio z Egiptu, drugi ocalał y obelisk, wykonany z porfiru egipskiego, mocno zniszczony, znajduje się na dziedziń cu Muzeum Archeologicznego w Stambule. ".

Nota historyczna: « Kolumna Wę ż a (Ylanl Stun) to antyczna kolumna z brą zu, któ ra jest zachowaną czę ś cią tró jnogu ofiarnego, stworzonego z broni Persó w, któ rzy zginę li w bitwie pod Platajami (479 p. n. e. ) ) w czasie wojen grecko-perskich.

Począ tkowo zlokalizowany w Delfach, pó ź niej przetransportowany przez Konstantyna do nowej stolicy Cesarstwa Rzymskiego, Konstantynopola (obecnie Stambuł ). Począ tkowo oś miometrową kolumnę wień czył y 3 gł owy wę ż y. W 1700 został czę ś ciowo zniszczony. Jedna z gł ó w wę ż a znajduje się w Muzeum Archeologicznym w Stambule. ”.


Jeś li zmierzysz się z obeliskami i serpentyną kolumną , to od strony Bł ę kitnego Meczetu (Sultan Ahmet Camil) bę dzie mał y sklep z pamią tkami i aleja z dobrą turecką restauracją i bardzo ciekawą instalacją domó w z miniaturą drzwi wejś ciowe, okna i mał e pł otki wokó ł domu - to po prostu powoduje taką czuł oś ć , ż e po prostu nie moż na przejś ć obok, nie mogliś my się oprzeć i zapukaliś my do jednych z drzwi, ale co jeś li ktoś otworzy taką uroczą cał oś ć , ale nikt wykopali dla nas: „nikt w domu” i wyszliś my...

HAGIA SOPHIA - MĄ DROŚ Ć BOŻ A, Ś WIĘ TA ZOFIA KONSTANTYNOPOLA, HAGIA SOPHIA.

W przeszł oś ci patriarchalna katedra prawosł awna, pó ź niej meczet, obecnie muzeum; ś wiatowej sł awy zabytek architektury bizantyjskiej, symbol „zł otego wieku” Bizancjum. Dzisiejsza oficjalna nazwa pomnika to Muzeum Hagia Sophia (Ayasofya Mzesi).

Przez ponad tysią c lat katedra ś w. Zofii w Konstantynopolu pozostawał a najwię kszym koś cioł em w ś wiecie chrześ cijań skim, aż do budowy katedry ś w. Piotra w Rzymie. Wysokoś ć katedry ś w. Zofii wynosi 55.6 metra, ś rednica kopuł y to 31 metró w.

Przed wejś ciem do katedry, po lewej stronie znajduje się instalacja (jak fosa), ale to nie jest fosa, ale archeolodzy zbadali tzw. warstwy kulturowe i doszli do wniosku, ż e ś wią tynia wzniesiono nad poprzednią , a poziom gruntu (podł ogi) budowniczowie podnieś li do 5 metró w.

Wspaniał oś ć katedry jest niesamowita.

Jak powiedział bizantyjski pisarz Prokopiusz z Cezarei; sekretarz generał a Belizariusza, O budynkach (Księ ga 5: I: 27): „Ta ś wią tynia przedstawiał a wspaniał y widok – dla tych, któ rzy na nią patrzyli, wydawał a się wyją tkowa, dla tych, któ rzy o niej sł yszeli – absolutnie niewiarygodna. Na wysokoś ci wznosi się jak do nieba i niczym statek na wysokich falach morskich wyró ż nia się spoś ró d innych budynkó w, jakby pochylają c się nad resztą miasta, dekorują c je jako integralną jego czę ś ć , sama jest nim ozdobiona, gdyż bę dą c jej czę ś cią i wchodzą c w jej kompozycję , wyró ż nia się nad nią tak bardzo, ż e widać z niej jak w dł oni cał e miasto.

Wedł ug legendy cesarz Justynian, wchodzą c do zbudowanej katedry, powiedział : Salomonie, przewyż szył em cię ! ”, najwyraź niej nawią zują c do legendarnej Ś wią tyni Jerozolimskiej.

Z mozaik we wnę trzu moż na zbadać ewolucję sztuki bizantyjskiej na przestrzeni kilku stuleci.


Obraz Matki Boż ej siedzą cej na tronie w absydzie uderza swoim czł owieczeń stwem i duchowoś cią . Nad wejś ciem do ś wią tyni leż y Jezus Chrystus bł ogosł awią cy pielgrzymó w, a przed nim klę czy cesarz.

Poś rodku sali, prawie pod gł ó wną lampą katedry, na posadzce z kolorowego marmuru wyrzeź biono krę gi - to miejsce koronacji cesarzy Bizancjum, zwane takż e „Pę pek ś wiata” lub Omphalos.

Moż esz przebywać w katedrze w nieskoń czonoś ć , moż esz też wspią ć się na wyż szy poziom, ską d ludzie na dole wyglą dają doś ć miniaturowo, co tylko dowodzi monumentalnoś ci budynku katedry.

Na lewo od gł ó wnego wejś cia do katedry znajduje się kolumna i podobno jej przypadkowe dotknię cie wyleczył o cesarza Justyniana z nieustają cego bó lu gł owy.

Uważ a się , ż e jeś li oprzesz czoł o o kamień , pomyś lisz o ż yczeniu, wł oż ysz palec do otworu i przekrę cisz go zgodnie z ruchem wskazó wek zegara, to ż yczenie z pewnoś cią się speł ni.

Teraz Hagia Sophia to Muzeum Hagia Sophia.

Dlatego wejś cie jest pł atne, niezbyt drogie - 40 lir, jest tu jeszcze jeden problem - ogromna kolejka!

Zbliż ają c się do Hagia Sophia, wą tpiliś my do koń ca i wierzyliś my, ż e nie bę dzie kolejki, ale jeś li był a, to tylko kilka osó b z nami, ale jej nie był o...

WSKAZÓ WKA - trzeba iś ć wcześ nie, na otwarcie (09:00), rano kolejka bę dzie trochę mniejsza.

I od razu znajdź , tak jak my, przewodnika, któ ry idzie wzdł uż linii i oferuje swoje usł ugi za 30 liró w, a teraz jesteś my już pierwsi przy wejś ciu.

Ponadto przewodnik nie tylko oprowadzi Cię obok ogromnej kolejki, jest jeszcze jeden plus – kupił już bilety i nie bę dziesz musiał czekać w kolejnej kolejce, ale nie przy wejś ciu, ale w kasie.

Opuszczają c katedrę , czy moż esz zjeś ć w najbliż szej kawiarni, jeś li spojrzysz na Bł ę kitny Meczet (Sultan Ahmet Camil)? wtedy ta kawiarnia znajduje się po lewej stronie - ceny są znoś ne, traktują cię pysznie. Wł aś nie tam i wszę dzie w mieś cie sprzedają też pieczone kasztany (7-10 liró w na porcję ), gotowaną lub smaż oną kukurydzę i buł eczki, jak mó wią :

" Jest chrupią cy, jest rumiany,

Jest posypany sezamem!

Gorzki, delikatnie pikantny, -

Szczę ś liwego obiadu! ...”.


Jeś li ominiesz Hagia Sophia (Ayasofya Muzesi) po prawej stronie (lub wyjdziesz bocznym wejś ciem), po okoł o 100 metrach dotrzesz do Pał acu Topkapi (Topkapi Sarayi Muzesi).

Po raz kolejny zwracam uwagę na to, ż e na mapie miasta wydaje się , ż e mię dzy Hagia Sophia a Pał acem Topkapi no, jeś li nie ogromne, to dostateczna odległ oś ć , ale w rzeczywistoś ci są prawie w pobliż u .

Wycieczka do Pał acu Topkapi (Topkapi Sarayi Muzesi) skł ada się z dwó ch czę ś ci (być moż e), a mianowicie: samego kompleksu pał acowego i… oczywiś cie haremu pał acowego.

A wię c PAŁ AC TOPKAPI (TOPKAPI SARAYI MUZESI) – wiedzieliś my na pewno, ż e bę dą c w Stambule, opró cz nadziei na zobaczenie wielu zabytkó w, bę dziemy mieli nadzieję odwiedzić pał ac suł tana i harem, w któ rym mieszkał a sł ynna Roksolana - los / ż ycie, któ re nie moż e być nieciekawe, jak kobieta, któ ra obok wielkich mę ż czyzn odcisnę ł a swó j ś lad w historii.

W naszym przypadku na nasze pragnienie odwiedzenia Pał acu Topkapi czę ś ciowo wpł yną ł serial Magnificent Age, tak, tak, ten sam turecki serial, któ ry podbił cał y ś wiat opowieś cią o ż yciu peł nym dramat na dworze suł tana Sulejmana Wspaniał ego.

Jednak nie pomimo tego, ż e pał ac w serialu jest tylko kopią prawdziwego pał acu, ale historia serialu to ekranowa wersja niektó rych wydarzeń historycznych, któ re miał y tu miejsce.

W rzeczywistoś ci prawdziwy pał ac Topkapi to mał e miasteczko suł tana, wewną trz duż ego miasta, został o zbudowane w XV wieku i do XIX wieku był o gł ó wną rezydencją tureckich padyszó w. W poró wnaniu z innymi sł ynnymi rezydencjami, takimi jak Ermitaż , Luwr, Peterhof, Pał ac w Stambule ma wię cej niż skromny wyglą d. Moż e był luksus – w koń cu to był jeszcze wspaniał y wiek, ale niewiele z niego został o.

Pał ac Topkapı to kompleks pał acowy o powierzchni siedmiuset tysię cy metró w kwadratowych, skł adają cy się z czterech oddzielnych dziedziń có w rozcią gają cych się na przestrzeni pię ciu kilometró w.


Był a tu kanapa (rzą d turecki), skarbiec, zbrojownia, katedra, piekarnia, stajnie, ogró d z fontannami i harem. Wszystko to był o otoczone murem i zamknię te na potę ż ną bramę , dobrze znaną widzom serialu.

Na prawo od wejś cia znajdują się ró ż ne ekspozycje, na przykł ad kuchnia, w któ rej moż na znaleź ć wyją tkowe naczynia i jedną z najwię kszych kolekcji biał ej porcelany na ś wiecie.

Z jednej strony chciał oby się powiedzieć : „Sł abe, ale czyste”, a z drugiej strony nie chciał oby się sł yszeć w odpowiedzi: „Nie powiedz ..." .

Istnieje ró wnież osobna ekspozycja w tzw. sali klejnotó w, gdzie wś ró d zł ota, srebra i pereł moż na zobaczyć diament Ł yż ka (86 karató w) oraz takie relikwie jak zą b proroka Mahometa, laska Mojż esza i rę ka ś w. Jana Chrzciciela.

Wydawał o nam się , ż e dla wielu turystó w, a szczegó lnie dla fanó w serii Magnificent Age, Pał ac Topkapi moż e robić ponure wraż enie, zwł aszcza w ogó le, stonowane oś wietlenie w pokojach, kraty w oknach, wysokie ś ciany… Nie moż esz ł atwo uciec...

Moż esz ró wnież kupić bilet wstę pu do haremu OSOBNO na terenie Pał acu Topkapi.

I oczywiś cie moż na odwiedzić dobrze rozpoznawalną sofę (budynek rzą du tureckiego), nad pomieszczeniem, nad któ rym wedł ug legendy znajdował się sam suł tan, aby kontrolować podejmowane decyzje.

Nie wzię liś my przewodnika, ale spacerowaliś my i oglą daliś my wszystko, ale ponieważ terytorium zaró wno pał acu, jak i haremu jest doś ć duż e, zalecamy, aby jeś li nie zabierasz przewodnika na ż ywo, przynajmniej weź audio przewodnik za 20 liró w - bę dzie o wiele ciekawiej.

Naszym zdaniem najważ niejszą WSKAZÓ WKĄ na zwiedzanie Pał acu Topkapi (Topkapi Sarayi Muzesi) jest NIE stać w kolejce po bilety, ale od razu przepł acić.10 liró w i ominą ć cał ą tę kolejkę , a mianowicie:

Po minię ciu Hagia Sophia (Ayasofya Muzesi) dochodzisz do punktu kontrolnego - to tylko kontrola bezpieczeń stwa i nie ma tu ż adnych przywilejó w - każ dy kosztuje tyle samo i przechodzi przez wykrywacze metalu (są dwie kolejki, ale to jest tylko po to, aby przyspieszyć ). Przed Tobą w tej kolejce bę dzie tylko 150 osó b.


Po przejś ciu kontroli znajdujesz się na dziedziń cu Pał acu Topkapi (Topkapi Sarayi Muzesi) i od razu wpadasz na kolejkę u kasjera, tu przed Tobą kolejka, wię c kolejka jest 4 ( cztery) godziny, nie mniej.

Aby nie stać w tej kolejce, ż e nie mamy z tobą nic wspó lnego, jak marnować cenny czas w kolejkach, bierzesz kolejkę i idziesz dalej, a tam koł o kasy znajdziesz lokalnych towarzyszy z do kogo moż na kupić wycieczkę lub po prostu kupić bilet, przepł acił tylko 10 liró w.

Za Pał acem Topkapi (Topkapi Sarayi Muzesi), aby wzmocnić spokó j wewnę trznego ś wiata, moż esz iś ć w kierunku nabrzeż a w Gulhane Park (Gulhane Parki), a nastę pnie przejś ć przez Stary Dworzec kolejowy (Muzeum Kolei w Stambule).

GULHANE PARKI - nazwa pochodzi od perskiego: "dom ró ż " to zabytkowy park miejski w dzielnicy Eminonu, poł oż ony obok Pał acu Topkapi na są siednim terenie. Poł udniowe wejś cie do parku to jedna z najwię kszych bram pał acu. To najstarszy i jeden z najwię kszych parkó w w Stambule.

W 1880 roku park został po raz pierwszy udostę pniony zwiedzają cym. W 1926 r. zainstalowano w nim pomnik Ataturka.

W 2003 roku został ponownie otwarty dla publicznoś ci po dł ugotrwał ym odbudowie po poż arze.

Tu moż na po prostu pospacerować : cisza i spokó j, warto trochę oderwać się od rytmu ż ycia w Stambule i cią gł ego hał asu (wysoki mur oddziela park od miasta).

Zacienione uliczki, szemrzą ce fontanny, napoje bezalkoholowe przywracają zmysł y po wycieczce po Topkapi.

Na koń cu parku wznosi się Gotycka Kolumna. Jest to wyją tkowy zabytek bizantyjski z III wieku. n. e, poś wię cony zwycię stwu nad plemionami gockimi.

Jednocześ nie idą c do Parku ulicami Stambuł u moż na podziwiać oryginalną strukturę miasta, pokonywać ró ż nice poziomó w ulic.

Moż esz też coś przeką sić w jednej z milionó w kawiarni: niektó re są droż sze, inne tań sze, ale dla nas najważ niejsze jest otoczenie!

Opuszczają c Gulhane Parki i kierują c się w stronę Embankment, moż esz przejś ć przez Stary Dworzec Kolejowy (Muzeum Kolei w Stambule).


Nastę pnie moż na zrobić sobie przerwę w mał ym parku przed Stacją i udać się na Nabrzeż e, z któ rego moż na odbyć kolejną podró ż promem wzdł uż Bosforu, a wracają c z powrotem udać się do już drogiego, nie w warunki cenowe, ale do drogiego serca podró ż nika Bazar egipski (Misir Carsisi).

OCEANARIUM - to jest Oceanarium. Jak się tam dostać i ile to kosztuje, zobacz na stronie:

https://istanbulakvaryum. com/en

WAŻ NE - przy zakupie biletó w dla grupy (rodzic plus dzieci) - dają zniż ki, ale zobacz warunki, któ re obowią zują w momencie zakupu.

Nasza ocena – warto jechać .

I wreszcie trasa ZAKUPY – zakupy, mó wię wam w Stambule – to coś wyją tkowego. Po pierwsze, wszystko jest drogie. Dlatego, jak wspomniano powyż ej, zastosujemy ZASADĘ (patrz WSKAZÓ WKA numer 3) – „traktuj lirę turecką jak hrywnę ”.

Tak wię c w pobliż u naszego hotelu May Hotel-3 w Stambule na wszystkich ulicach znajdują się tylko hurtownie obuwnicze. Nie da się kupić jednej pary, ale wieczorami mogą być wyprzedaż e i kupiliś my trampki takie jak ADIDAS za 20 lir (w stosunku do standardowej ceny 45-55 lir w mieś cie) lub kapcie skó rzane za 10 lir (w stosunku do 90 liry w sklepach).

Srebro – lepszy wybó r na Krytym Bazarze (Capali Carsi), ale ceny są znacznie droż sze, np. bransoletka na rę kę to 400-500 liró w, ale na srebro lepiej postawić na Bazar Egipski (Misir Carsisi) kupiliś my np. srebrny pierś cionek typu „ligatura” (jak utkany z materiał u) za jedyne 45 liró w i podobne bransoletki był y za 60 liró w (w poró wnaniu dokł adnie takie same na Krytym Bazarze (Capali Carsi) za 120 liró w). Ró wnież w cał ym mieś cie jest doś ć duż a liczba sklepó w jubilerskich, wię c wybó r jest wystarczają cy.

Moż emy polecić jeden sklep, jeś li wyjdziesz z naszego majowego hotelu-3 Hotel Stambuł i pó jdziesz w gó rę (w kierunku przeciwnym do Nabrzeż a), przejdziesz do toró w tramwajowych, skrę cisz w prawo w kierunku Bł ę kitnego Meczetu (Sultan Ahmet Camil), a nastę pnie w nastę pnym bloku po prawej stronie w kierunku jazdy bę dzie bardzo mał y sklep ze srebrem (mię dzy sklepami z butami i rzeczami). Tutaj moż esz ró wnież kupić produkty z suł tanitem.


Odniesienie do zakupoholikó w: Sultanit ma efekt aleksandrytowy – to znaczy zdolnoś ć kryształ u do zmiany koloru w zależ noś ci od rodzaju oś wietlenia – integralną wł aś ciwoś ć kamienia suł tanitu. Czerwień , w jasnym naturalnym ś wietle, w ś wietle ż aró wek, odcienie suł tanitu zmieniają się w zielone. ".

Kamień suł taniczny jest rzadki i bardzo drogi, dlatego nauczyli się , jak syntetyzować suł tanit. Pierwszy zaczą ł go syntetyzować w Turcji.

Syntetyczny lub hydrotermalny (g/t) suł tanit nie ustę puje kamieniowi naturalnemu pod wzglę dem wł aś ciwoś ci chemicznych i optycznych.

Sultanit h/t jest ł atwiejszy w obró bce, a wię kszoś ć przetworzonych kamieni trafia do wkł adó w jubilerskich.

Cena naturalnego suł tanitu jest poza zasię giem, a zakup suł tanitu g/t jest cał kiem do przyję cia.

Zwró ć uwagę na biż uteryjną zawieszkę , któ ra jest certyfikatem produktu. Jeś li wstawki mó wią „Suł tanit g / t”, to kamień ten otrzymał swoje ż ycie z udział em czł owieka. Jeś li nie ma wyjaś nień dotyczą cych nazwy kamienia, masz suł tanit z kamienia naturalnego. Teraz zwró ć uwagę na cenę . Cena naturalnego suł tanitu przewyż sza cenę diamentó w. Cena suł tanitu g / t jest doś ć przystę pna, moż na ją poró wnać z cenami topazu, granatu, cytrynu itp.

Konsultant ds. sprzedaż y pomoż e Ci zrozumieć pochodzenie kamieni w biż uterii.

Dostarcza jasnych i rzetelnych informacji o produktach i insertach.

Teraz akceptowalna cena w Stambule za srebrny przedmiot z suł tanitem to 25 lir za gram, czyli nie jest to cena TYLKO kamienia i CAŁ EGO produktu z kamieniem, na przykł ad kolczyki za okoł o 120 lir, pierś cionek mę ski - 200 lir, pierś cionek dziecię cy - 36 lir.

Jaka jest zaleta tego sklepu jubilerskiego - ma angloję zycznego kierownika (to duż y plus) i dwó ch rzemieś lnikó w, któ rzy przed sprzedaż ą jeszcze raz sprawdzają biż uterię , oprawę kamieni, zamki itp. dopiero potem sprzedają , a nie jak wszę dzie: dawali/otrzymywali pienią dze i gotowe, wynoś się stą d...

W pobliż u tego sklepu jubilerskiego jest bardzo dobry sklep obuwniczy (1 pię tro), ceny od 120 liró w za buty skó rzane - bardzo wysokiej jakoś ci i wygodne, kupiliś my pierwszego dnia, wyszliś my, drugiego dnia wró ciliś my i kupiliś my dla matek i przyjació ł dzieci.


Ró wnież sklep z bardzo dobrymi butami znajduje się przed wejś ciem do Krytego Bazaru (Capali Carsi), jeś li idziesz od strony naszego majowego hotelu-3 w Stambule, ceny są od 90 lir za buty damskie i od 100 liró w dla mę ż czyzn.

Ponadto w pobliż u wskazanego sklepu jubilerskiego i obuwniczego (na 2 pię trze) znajduje się bardzo dobry sklep z odzież ą damską , ale trochę drogi, wszystko kosztuje okoł o 90-100 liró w.

Nieco dalej, wł aś nie tam (po tej samej stronie ulicy), jeś li idziesz w kierunku Bł ę kitnego Meczetu (Sultan Ahmet Camil) znajduje się centrum handlowe z odzież ą mę ską - produkty bardzo wysokiej jakoś ci i są dobre egzemplarze dla marek, ceny są wyż sze niż oczekiwano, ale są wyprzedaż e.

Ponadto na Bazarze Egipskim (Misir Carsisi) na koń cu prawego skrzydł a po lewej stronie (przedostatni sklep, ostatni to sklep jubilerski) jest bardzo dobry sklep z akcesoriami plaż owymi, narzutami, pelerynami ( od 90 liró w), rę czniki (30 liró w), mydł o (12-20 liró w) i myjki z koziej weł ny (25 liró w).

Ubrania (dla dzieci przyjació ł i nas wszystkich) moż na był o najczę ś ciej zobaczyć w sklepie LC Wikiki w pobliż u Bazaru Egipskiego (Misir Carsisi).

Warto ró wnież zwró cić uwagę na rę cznie tkane dywany od 400 lir na Krytym Bazarze (Capali Carsi) oraz bardzo dobre egzemplarze butó w znanych marek, ceny od 320 lir i wię cej, a takż e skó rzane torebki damskie i berety mę skie za 400.500 liró w

Jeś li chodzi o torebki damskie za 45-50 lir, to tylko wokó ł Bazaru Egipskiego (Misir Carsisi) oraz sneakersy znanych ś wiatowych marek, gł ó wnie Reebok, za 45-55 lir.

Szczegó lną uwagę zwracamy na sł odycze – zabraliś my je gł ó wnie na Kryty Bazar (Capali Carsi), bo wybó r nam się bardziej podobał , a co do ceny targowaliś my się i byliś my gorsi od nas nawet o 20% deklarowanej wartoś ć .

I oczywiś cie ceramika! Odpylacze do domu lub na prezent - zdecydowanie musisz coś kupić , my tego nie wzię liś my, ale wszyscy inni zdecydowanie tego potrzebują , prawdopodobnie ...

3 liry - 1.5 litrowa butelka wody w sklepie

4 liry - smaż ona kukurydza

4 liry - herbata (prawie wszę dzie)

4 liry - sok (jak yupi)

4 liry - podró ż komunikacją miejską (jeś li nie ma Istambuł karty)


4 liry - sprzą tanie w pokoju hotelowym

5 liró w - 112 gramó w kawy

5 liró w (minimum) - mał a pamią tka wykonana z ceramiki (jak kula)

5 liró w (minimum) - mał a kostka naturalnego mydł a

5-6 liró w - paczka soku w sklepie

6 liró w – Istambulcard (tylko koszt karty, trzeba ją doł adować na czas podró ż y)

6 liró w - kanapka na ulicy (nie jest droga)

6 liró w - 1 kg truskawek

6 liró w - 1 kg melona

6 liró w - zupa w kawiarni na ulicy (droż ej w restauracjach)

7 liró w - 100 gram pieczonych kasztanó w

7-10 lir - naturalne mydł o w opakowaniu puszki

9-10 liró w - ś wież o wyciskany sok

10 liró w - karta miejska

10 lir - dolat za wejś cie do muzeum, ż eby nie stać w kolejce

10 lir - smaż ona makrela + pó ł bochenka chleba w kawiarni na ulicy (droż ej w restauracjach)

8-9-10 lir - filiż anka kawy w kawiarni

10 liró w - kanapka na nabrzeż u przy moś cie

10 lir - nadpł ata za wejś cie do muzeum, ż eby nie stać w kolejce

10 liró w i wię cej - ceramika

10-20 lir - kamienna bransoletka na rę kę

20 lir (minimum) - parking na noc

10 - japonki damskie (takie jak klapki) tylko w wyprzedaż y

20-30 - wyprzedaż tylko sneakersó w typu Reebok czy Adidas

20 liró w - rzeczy dla dzieci wokó ł Bazaru Egipskiego (Misir Carsisi)

20 liró w (minimum) - szaliki damskie (kaszmir)

25 liró w - myjka z koziej weł ny

25 liró w - koszt ś niadania w cudzym hotelu

25 liró w (minimum) - 1 gram biż uterii srebrnej z suł tanitem

30 lir - usł ugi przewodnickie na wycieczkach

30 (minimum) - skó rzana bransoletka na ramieniu

30 lir - dobry rę cznik plaż owy

30 liró w - piwo 0.5 litra

30-40 liró w - szaliki damskie (klik)

30-40 lir - niedrogi obiad/obiad w restauracji (bez alkoholu)

30-40 lir - baweł niana bluzka damska (np. sklep LC Wikiki)

40-50 liró w - biż uteria (stal)

45-55 liró w - sneakersy jak Reebok czy Adidas wokó ł Bazaru Egipskiego (Misir Carsisi)

40-50 lir - baweł niane spodnie damskie (np. sklep LC Wikiki)

40-60 lir (ś rednia cena 45 lir) - torebka damska (podró bka znanych marek) wokó ł Bazaru Egipskiego (Misir Carsisi)

50 liró w (minimum) - srebrny pierś cionek


90 liró w i wię cej - baweł niana peleryna plaż owa

80-100 liró w - cena taksó wki z lotniska do hotelu i odwrotnie

90 liró w - kapcie damskie (klapki) skó rzane

120 liró w - mokasyny damskie, buty skó rzane

120 liró w i wię cej - mę skie skó rzane buty lub trampki

200 liró w i wię cej - oryginalne okulary przeciwsł oneczne znanych marek - sklepy stock

400 liró w (minimum) - repliki zegarkó w

400 liró w i wię cej - mał y rę cznie robiony dywan na Krytym Bazarze (Capali Carsi)

400-500 liró w - dobry skó rzany mę ski beret / mał y plecak (podró bka znanych marek) na Wielkim Bazarze (Capali Carsi)

400-600 liró w - dobra skó rzana torebka damska (podró bka znanych marek) na Wielkim Bazarze (Capali Carsi)

I, jak zwykle piszemy w naszych recenzjach, pamię taj o jeszcze jednej ZASADZIE:

Turysta, któ ry nie został oszukany, nie jest turystą !

Wię c to wszystko!

CAŁ KOWITA STAWKA WYPOCZYNKOWA — BEZPOŚ REDNIO ZALEŻ Y OD OCEN PRZEGLĄ DÓ W!

DZIĘ KUJĘ !

Tłumaczone automatycznie z języka rosyjskiego. Zobacz oryginał
Aby dodać lub usunąć zdjęcia w relacji, przejdź do album z tą historią
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Podobne historie
Uwagi (34) zostaw komentarz
Pokaż inne komentarze …
awatara