Słowacja. Trochę wszystkiego
Trudno mó wić o kraju, w któ rym był mniej niż tydzień , ale z drugiej strony jest to samodzielna rozrywka (kiedy wszystkie noce są w tym samym hotelu), któ ra pozwala dowiedzieć się o kraju wię cej niż codziennie wycieczki z przewodnikami.
Odpoczywaliś my wię c w City Hotel Park 3*, region Tatry Niskie, Sł owacja. Okoł o 250 km od granicy z Ukrainą.
Hotel nie jest zł y, 3 *, wybudowany w 1993 roku, bez europejskiego remontu. Moim zdaniem jedyny "stacjonarny hotel" w mieś cie, bo cał a reszta w mieś cie i na jego obrzeż ach to prywatne 2-3-pię trowe osiedla, przerobione na mini-hotele.
Wyż ywienie HB - ś niadania w formie bufetu, kolacje - pierwsze i drugie danie bez napojó w. Za dodatkowe Nie ma moż liwoś ci zamó wienia opł aty w hotelowej restauracji, jedynie w lobby barze.
Pokoje są normalnej wielkoś ci (pierwszy raz wzię ł am TRPL), bez lodó wki (a dlaczego miał by, skoro temperatura na zewną trz poniż ej 0), ale z telewizorem i balkonem.
W hotelu znajduje się centrum SPA, sauna, salon kosmetyczny, sklep odzież owy oraz firma ubezpieczeniowa. Brak sklepu z pamią tkami
W odległ oś ci 8 km od miasta znajduje się park narciarski „Kubinska Hola”, moż na tam dojechać taksó wką (taryfy 1.0 -1.3 E za 1 km) lub samym autobusem turystycznym. W mieś cie nie ma komunikacji miejskiej, jest komunikacja mię dzymiastowa, o tym pó ź niej. W parku znajdują się.3 wycią gi, pierwszy zabierze Cię w ś rodek gó ry (ż e tak powiem), pozostał e dwa są ró wnoległ e - na sam szczyt.
Koszt SKY-PASS: od 6 E za 1 windę , do 22.50 E bez limitu na cał y dzień . Istnieją ró wnież karnety na 2 i 4 godziny jazdy na nartach (gó rny punkt wycią gu znajduje się na wysokoś ci 1346 m). Na terenie parku znajduje się wypoż yczalnia sprzę tu narciarskiego oraz kilka punktó w z ciepł ym jedzeniem (danie z grilla, frytki i warzywa kosztują.10E)
Jeś li jazda na nartach nie jest do koń ca Twoim zainteresowaniem, to nie ma innych rozrywek, z wyją tkiem aquaparku (a takie są w prawie każ dym wię kszym lub mniejszym mieś cie na Sł owacji) w Dolnym Kubinie.
Miasto ma mał e stare centrum, z placem dla pieszych, gdzie znajdują się drogie sklepy, któ re mają pretensje do butikowego stylu, ale nie są otwarte w sobotę i niedzielę.
Przez miasto przepł ywa rzeka Orawa, przez któ rą zbudowano 2 kł adki dla pieszych: jeden zadaszony drewniany niedaleko hotelu (z oś wietleniem i kioskami z pamią tkami) drugi metalowo-betonowy podwieszony na linach (oczywiś cie, ż eby nie ulec uszkodzeniu podczas powodzi).
Z zabytkó w oddalonych o godzinę jazdy od miasta - zamek "Orawski grad" (przystanek "Orawski Podzamok"), autobusy kursują z gł ó wnego dworca autobusowego Dolny Kubina (znajduje się tuż pod centrum handlowym "TESCO") tuż za torami kolejowymi lub z przystanku „Aleja Svobody”) – przesiadka przy wjeź dzie do miasta.
Lepiej sprawdzić rozkł ad w recepcji hotelu, chociaż na przystankach jest rozkł ad, ale nie jest ł atwo go rozgryź ć.
Przejazd trwa okoł o 20 minut, opł ata za przejazd wynosi 0.80 - 1.00 E, w zależ noś ci od przewoź nika autobusowego, któ rym podró ż ujesz (transport mię dzymiastowy na Sł owacji jest realizowany przez ró ż nych przewoź nikó w, z któ rych każ dy ustala wł asne taryfy). Wejś cie do zamku to 6 E, rozdzielczoś ć zdję ć to 3 E. W miarę jak grupa się zbiera, zwiedzanie prowadzi lokalny przewodnik po sł owacku, ale rozumiesz. Cena biletu zawiera broszurę o zamku w ję zyku angielskim, niemieckim, polskim, czeskim, sł owackim lub wę gierskim. Oczywiś cie turyś ci z innych krajó w nie są tu mile widziani : -(
Zamek nie jest zł y, choć w niektó rych miejscach jest w trakcie renowacji. Panoramiczne widoki na okolicę są imponują ce, otwierają ce się z drugiej najwyż szej wież y zamku, gdzie koń czy się sama wycieczka. Czas trwania - okoł o pó ł torej godziny.
Latem niedaleko od zamku czekają na Ciebie jeszcze 2 atrakcje: przejaż dż ka pocią giem retro prowadzonym przez starą lokomotywę parową oraz spł yw po lokalnej rzece.
Jeś li zaró wno aktywny wypoczynek, jak i atrakcje stracił y zainteresowanie, istnieje moż liwoś ć zrobienia zakupó w.
Mię dzynarodowe sklepy sieciowe obecne w mieś cie
TESCO i LiDL, a takż e czesko-sł owackie CBA.
Ceny na artykuł y spoż ywcze są w przybliż eniu ukraiń skie, na towary przemysł owe nieco niż sze niż nasze. Wiele marek towaró w europejskich producentó w jest produkowanych w Europie, a nie w Chinach.
Istnieją ró wnież czysto sł owackie sklepy odzież owe „KiKo”, perfumeryjne „dm”, obuwie, sprzę t AGD, artykuł y sportowe, artykuł y dla dzieci.
Zbudowany jako osobny kompleks handlowy obok „TESCO”.
Co wię cej, taki ukł ad tych sklepó w (przy wjeź dzie do miasta) jest nieodł ą czny nie tylko dla Dolnej Kubiny, ale w ogó le dla wszystkich miast Sł owacji, któ re mijaliś my po drodze.
Sł owacja poł oż ona jest z dala od gł ó wnych szlakó w tró jstronnych, dlatego niezimowa infrastruktura turystyczna jest tam sł abo rozwinię ta. W szczegó lnoś ci parkingi przy autostradzie są dostę pne tylko na terenie duż ych miast Preszowa i Popradu. W rejonie tej ostatniej zresztą koń czy się szybka autostrada (w przyszł oś ci jej budowa do Bratysł awy), droga z Popradu na Tatry jest dobrej jakoś ci, ale bardzo serpentynowa, choć trwają już prace nad budową tuneli w gó rach.
Transport kolejowy na Sł owacji jest bardzo rozwinię ty. Opró cz mię dzynarodowej autostrady z zachodu (do Wiednia) na wschó d (do Uż horodu) w kraju istnieje wiele kolei lokalnych, po któ rych komunikacja odbywa się regionalnymi pocią gami 2-3 wagonowymi (odpowiednik naszych pocią gó w elektrycznych ). Najbliż sza stacja kolejowa do Dolnego Kubina, poł oż ona na trasie pocią gu Kijó w-Bratysł awa, to ul. Ruż omberok (18 km).
Co mnie niespodziewanie zaskoczył o - Sł owacja okazał a się bardzo uprzemysł owionym krajem, w każ dej osadzie bez wyją tku jest fabryka, fabryka czy elektrownia i co dziwne wszystko dział a. Opuszczonych, zrujnowanych budynkó w nie był o widać . W jednym z miast przejechali nawet obok dział ają cej fabryki autobusó w.
Produkcja mebli na Sł owacji jest bardzo rozwinię ta, sklepy sprzedają ce meble ("Nabytok") są nawet w najmniejszej wsi.
Oczywiś cie, jeś li na taki produkt kupiony na przyszł oś ć jest popyt, to ludnoś ć czuje się pewnie w przyszł oś ci. Chociaż są dzą c po liczbie ogł oszeń sprzedaż y domó w i mieszkań w miastach, stwierdzenie to moż e być kwestionowane