Portret Kristianstad
Miasto cią gną ce się wzdł uż rzeki Helgi, choć wymienione jako szwedzkie, został o zał oż one przez kró la Danii Chrystiana IV. Wedł ug legendy kró l, po dostatecznym polowaniu, zdrzemną ł się pod drzewem i marzył o nowym mieś cie. Budzą c się ze snu majestatycznie machną ł rę ką i poinformował sł uż bę , ż e to tutaj zbuduje miasto dla swojej ukochanej. Nazwali go Kristianstad.
Nie widział em wszystkiego, co udał o się tu urzą dzić poddanym kró la i ich przodkom w cią gu godziny mojej rowerowej wycieczki. Mapa wpadł a mi w rę ce już w drodze z miasta i tylko hipotetycznie mogł em sobie wyobrazić , co widział em, a co nie.
Miasto nie jest duż e, ale doś ć atrakcyjne. Opró cz ś redniowiecznej architektury jest tu wiele ciekawych budowli z ubiegł ego wieku, kiedy hasł o brzmiał o: „Zapomnij o tradycjach” i oczywiś cie szklane arcydzieł o – hala sportowa.
Przewodnik oferuje co najmniej 20 atrakcji do obejrzenia. Znajduje się tu takż e Koś ció ł Ś wię tej Tró jcy, zwany najpię kniejszą ś wią tynią skandynawską w stylu renesansowym, zrekonstruowana twierdza starego miasta oraz wię zienie miejskie – najstarsze w Szwecji, wybudowane na terenie miasta. Niemal w samym centrum stoi dom, w któ rym mieszkał ukraiń ski generał Filip Orł yk, któ ry wraz ze swoimi Kozakami dolał oliwy do ognia w bitwie pod Poł tawą po stronie Karola 12. A obok jego rezydencji znajduje się Muzeum Kina. Tutaj swó j pierwszy start miał o szwedzkie i ś wiatowe kino, któ re już w 1909 roku uruchomił o pierwszy filmoskop.
Istnieje ró wnież teren rekreacyjny o popularnej nazwie Tivoli Park, gdzie latem odbywają się koncerty, festiwale, a takż e spotkania w letnich kawiarniach i na trawie.
Wybrzeż e jeziora Hamarsjon, poł oż onego przy poł udniowej granicy miasta, oferuje 40 km linii brzegowej dla każ dego, kto chce pluskać się w wodzie. Jest nawet specjalna plaż a dla psó w i specjalne podjazdy na plaż ę dla osó b o ograniczonej sprawnoś ci ruchowej (och, jak! ).
Bę dzie coś , co sprawi, ż e dzieci bę dą zaję te. Nawiasem mó wią c, dla nich zbudowano tu cał e centrum kultury, poł oż one na oddzielnym brzegu rzeki Helgi od miasta.
A jeś li zaraz po przyjeź dzie wpadniesz do centrum informacyjnego, któ re znajduje się na rogu Stora Torg, gł ó wnego placu miasta, staniesz się ró wnie dobrze poczytany o mieś cie jak ja.
Jak rozumiem, Kristianstad jest peł noprawnym obiektem do badań turystycznych. Ponadto jego stacja kolejowa ł atwo wpasowuje się w sieć toró w kolejowych ł ą czą cych Malmö , Helsingborg i lotnisko w Kopenhadze.